بهترین زمان کوددهی درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت گردو جزو حساس‌ترین درختانی است که برای پرورش و رشد مناسب، به مراقبت ویژه‌ای احتیاج دارد. البته اگر شرایط لازم را برای رشد این درخت فراهم کنید، می‌توانید محصولات زیادی را برداشت نمایید و به سود بالایی نیز برسید. از این‌ رو سعی کنید بهترین زمان کوددهی درخت گردو را انتخاب نمایید و از کودهای کامل نیز برای تغذیه رسانی، بهره بگیرید.

دقت داشته باشید زمان کوددهی درخت گردو اگر به‌ صورت اشتباه و نامناسب انتخاب شود، مشکلات زیادی برای درخت و محصولات به وجود می‌آید و انرژی زیادی نیز هدر می‌رود. بنابر این بهتر است بدون آگاهی کافی، در زمان‌های نامناسب این کار را انجام ندهید.

به طور کلی می‌توان گفت بهترین زمان برای کوددهی درختان گردو، قبل از رشد محصولات و در اوایل فصل بهار است زیرا در این زمان درخت بیشتر از هر زمان دیگری به تغذیه و مواد غذایی احتیاج دارد و اگر این مواد به‌ طور کامل برای آن فراهم نشود، میزان محصول‌دهی درخت تا حدود زیادی کاهش می‌یابد.

همچنین اگر می‌خواهید نتیجه عالی از عمل کوددهی درخت گردو به دست آورید، دوره کوددهی را به زمانی کوتاه محدود نکنید و این کار را به صورت برنامه‌ریزی شده در دوره‌های مختلف انجام دهید. در ادامه مقاله نیز همراه ما بمانید تا اطلاعات بیشتری درباره کوددهی درخت گردو در اختیارتان قرار دهیم.

بیشتر بخوانید: بهترین روش کوددهی مرکبات

طریقه کوددهی درخت گردو

برای دستیابی به محصولات با کیفیت و سالم‌تر، هر باغدار باید علاوه‌بر بهترین زمان کوددهی درخت گردو با طریقه کوددهی و مناسب‌ترین کودها نیز آشنایی داشته باشد. از این‌ رو بهتر است بدانید کوددهی درخت گردو با استفاده از روش‌های مختلفی همچون روش آبیاری، محلول پاشی و چال کود انجام می‌شود.

در روش آبیاری باید کود مورد نظرتان را با کمک آب بدون کلر رقیق کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم پای درخت بریزید تا جذب ریشه شود. هنگام بهره گرفتن از این روش مواظب باشید غلظت کودتان به میزان کافی باشد، در غیر این صورت ممکن است ریشه درخت دچار سوختگی شود و از بین برود.

برای تغذیه کردن درخت گردو با کمک روش محلول پاشی نیز می‌توانید از کودهای مایع و پودری بهره بگیرید. پس‌ از انتخاب یک کود مناسب، باید آن را به‌ خوبی با آب ترکیب کنید و سپس با استفاده از یک سم‌پاش مناسب به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید. کود موردنظر در روش محلول پاشی به‌ سرعت جذب شاخه و برگ‌های درخت می‌شود و خیلی سریع اثر گذاری می‌کند.

روش آخری که می‌توانید از آن استفاده کنید، روش چال کود است. بهترین زمان کوددهی درخت گردو با کمک این روش، به طور معمول از اوایل فصل بهار تا پاییز است. در روش چال کود باید ابتدا پای درختان گردو گودال‌های با عمق 10 الی 15 سانتی متر ایجاد کنید و سپس با استفاده از کودهای جامد یا پودری داخل آن‌ها را پر کنید.

در آخر نیز باید روی کود را به طور کامل با کمک خاک بپوشانید تا خواص آن از بین نرود و عملکرد مطلوبی داشته باشد. همچنین برای تجزیه شدن بهتر کود، می‌توانید کار آبیاری را به میزان کافی انجام دهید.

 بهترین زمان کوددهی درخت گردوبهترین کود برای تغذیه کردن درخت گردو

درختان گردو برای رشد مناسب و بدون مشکل به مواد معدنی مفیدی همچون فسفر، نیتروژن و پتاسیم احتیاج دارد و شما باید از کودهای بهره بگیرید که سرشار از این املاح باشند. از جمله بهترین کودهایی که می‌توانید به راحتی از آن‌ها برای تقویت کردن درختان گردو استفاده کنید، می‌توان کود جلبک دریایی، کود اسید هیومیک، کود مرغی، کود آهن، کود نیتروژن، کود گوگرد، کود شوک 10X و کود پتاسیم را نام برد.

به طور معمول کودهای زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای تغذیه رسانی درختان گردو استفاده کنید اما کودهای نام برده جزو مناسب‌ترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید با مصرف آن‌ها نتایج فوق العاده‌تری به دست آورید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود زمستانه برای درخت پسته

نکات مهمی که برای کوددهی درخت گردو بهتر است در نظر داشته باشید

  • همان طور که گفته شد بهترین زمان کوددهی درخت گردو در واقع نیمه اول سال یا اوایل فصل بهار تا اوایل پاییز است. بنابر این بهتر است کوددهی را خیلی در فصل‌های سرد سال انجام ندهید.
  • اگر می‌خواهید نتیجه‌ عالی از عمل کوددهی به دست آورید، قبل از استفاده کودهای مختلف حتما آزمایش خاک را انجام دهید تا میزان مواد معدنی موجود در آن به خوبی مشخص شود و انتخاب یک کود مناسب نیز برای‌تان راحت‌تر باشد.
  • اگر برای تغذیه کردن درخت گردو از روش چال کود استفاده کردید، مواظب باشید کود مورد نظرتان به‌ صورت مستقیم با ریشه نهال تماس نداشته باشد زیرا ممکن است ریشه دچار آسیب شود.
  • به طور معمول کودهای طبیعی برای درختان گردو مناسب‌تر هستند، از این رو سعی کنید به جای کودهای شیمیایی از کودهای ارگانیک بهره بگیرید.
  • درختان گردو برای رشد در سال‌های اولیه به تغذیه بیشتری احتیاج دارند، بنابر این برای شکل‌گیری بهتر ریشه و تقویت سیستم دفاعی آن سعی کنید کوددهی را بیشتر و به صورت اصولی انجام دهید.
  • قبل از کشت نهال گردو بهتر است زمین مورد نظرتان را با کمک یک کود غنی تغذیه کنید تا حاصلخیزی آن افزایش یابد و یک بستر مناسب نیز برای رشد ریشه درخت فراهم شود.
  • هنگام کوددهی درخت گردو به روش محلول پاشی اطمینان حاصل نمایید که غلظت کود به میزان کافی باشد، در غیر این صورت ممکن است برگ‌ها دچار سوختگی شوند.
  • تا حد امکان سعی کنید از چند کود به صورت هم زمان استفاده نکنید زیرا برخی مواقع ممکن است کودها خواص مفید خود را از دست بدهند و همچنین به سلامت محصولات آسیب وارد کنند.
  • گاهی اوقات ممکن است در نزدیکی درختان‌تان علف‌های هرز شروع به رشد کنند و از انرژی درخت مصرف نمایند. بنابر این اگر زمانی متوجه رشد این گیاهان شدید، سریعا کار کوددهی را با استفاده از یک کود مناسب انجام دهید تا رشد آن‌ها متوقف شود و از بین بروند.

سخن پایانی

مسلما تا این قسمت از مطلب با بهترین زمان کوددهی درخت گردو آشنا شده‌اید و می‌دانید که در چه مواقعی باید درختان خود را تغذیه کنید. بنابر این سعی کنید باتوجه به نکات مهمی که در این مقاله ذکر شد، اقدامات لازم را انجام دهید و میزان باردهی درختان گردو را چندین برابر نمایید.

بهترین زمان کوددهی درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *