همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه همیشه بهار نوعی گیاه با طول عمر یکسال است که درسرتا سرعمرخود همواره دارای گلهایی زیبا با رنگ های نارنجی یا زرد به رشد خود ادامه می دهد. این گیاه در تمام گیتی وجود داشته و معروف به گل شادمان است . برای نگهداری و تکثیر/قلمه زدن آن روش ها و عوامل مختلفی دست دارند که دراین مقاله قصد داریم همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن را تقدیم شما کنیم .

آشنایی با گیاه همیشه بهار و اصول نگهداری آن

 اول از همه باید بدونید که این گیاه یکساله ما با نام همیشه بهار از طریق دانه هایی که بعد از خشک شدن گل ها تولید می شوند تکثیر خواهد یافت بنابراین نیاز است تا با اصول اولیه نگهداری  این گیاه بیشتر آشنا بشیم تا بتونیم نحوه تکثیر/قلمه زدن آن رو هم مورد بررسی قراردهیم .

همان طور که میدانید این گیاه جزء گیاهان زینتی است و درمحیط های مختلف ازجمله منازل مسکونی و بانک ها و … مورد استفاده قرار میگیرد .نکته قابل توجه افرادی که قصد تهیه این گیاه را دارند گیاه همیشه بهار به دمای بالا برای رشد خود نیازمند است .در نتیجه برای مکان هایی که دمای هوا خیلی سرد باشه رشد آنچنانی نخواهد داشت دراین حال بهترین زمان برای کشت این گیاه زیبا در ماه های گرم سال (چون تابستان )نامبرده شده .

همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن

برای این نوع گیاه وچه بسا سایر گیاهانی که گل می دهند حالا چه یکساله مثل همین همیشه بهار و چه چند ساله گلدار مثل ارکیده تکثیرآن ها بیشترازطریق بذر حاصل از گل های خشک شده یا … صورت می گیرد.

شاید برایتان کمی عجیب به نظر برسه ولی باید بدونید که این گیاه(همیشه بهار)علاوه بر زیبایی ظاهری ای که داره خواص دارویی  بسیاری هم داراست که اکثرا این گیاه را به عنوان چاشنی در خانه های خود پرورش میدهند.

بیشتر بخوانید: همه چیز در رابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن

از لحاظ ساختارظاهری و فیزیکی آن بخواهیم بیشترصحبت داشته باشیم ساقه گیاهان همیشه بهار معمولا طولی معادل با 25تا 55سانتی متررودارند وبرگ های این گیاه زیبا هم به حالت های مختلفی دیده شده بعضی برگ ها ساده ،بعضی بیضوی و یا…هستند .

سطح برگ های این گیاه رو موهای کرک مانندی پوشیده شده چرا که به وسیله همین کرک ها دربرابرنیش حشرات ویا ورود بعضی ازعوامل بیماری چون باکتری هاو یاحتی ویروس ها جلوگیری میکند .

تکثیر گیاه همیشه بهار

برگ های این گیاهان معمولا به صورت روشن دیده شده وهمچنین ازگیاهان علفی به شمار می رود دررابطه با گل های این گیاه بخواهیم بیشتر صحبت داشته باشیم ببینید اول صحبت هایمان گفتیم که گیاه همیشه بهار نوعی گیاه گلدار یکساله هست .گل های آن ازدید ماکروسکوپی خیلی یکدست و دسته دسته به نظر رسیده ولی وقتی از دید میکروسکوپی به گیاه بنگرید متوجه قطرنابرابرگل های آن خواهید شد با بررسی های صورت گرفته توسط گیاه شناسان طول قطراین گل ها معمولا چیزی بین 1.4الی 7سانتی متر ورنگ آن ها هم همان طورکه قبل تر گفته شد زرد و نارنجی روشن دیده میشوند. قبل از این که شما قصد انجام تکثیر/قلمه از این گیاه زیبا رو داشته باشید باید به دمای محیط ،زمان مناسب کاشت،نحوه صحیح کاشت و حتی محیط مناسب آن دقیق ویژه ای داشته باشید تا بهترین نتیجه رو از عملکرد خود دریافت کنید پس درادامه همراه ما باشید تا دقیق با همه این ها آشنا شوید .

همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن

این موضوع رو درنظرداشته باشید که بهترین زمان برای کاشت و پرورش این گیاه در فصل بهار است بیشتر باید محیط هایی رو مد نظر قرار بدید که حالت آب و هوایی آفتابی ونیمه آفتابی رو داشته باشند .

برای تکثیر این گیاه که قبل تربه آن اشاره ای رو کردیم گفتیم که بیشتر به صورت بذرپاشی هست که حالا 2راهکار برای تهیه این بذرها پیش رو دارید 1: میتوانید از فروشگاه های فروش بذر گل و گیاه آنها رو تهیه کنید و یا 2: از بوته هایی که از قبل در منزل داشتید طبق گفته های بالا بذر های این گیاه رو از داخل بخش کوزه مانند گل خشک شده همیشه بهارکه معروف به (تخمدان)هست در آورده و مجدد طبق روش هایی که گفته میشه آن ها رو کشت کنید .

برای این کار درابتدا شما باید بذر ها رو آماده کنید و آن ها رودر سینی های کاشت بذر (سینی نشاء) گیاه (که میتونید از گلخانه ها تهیه کنید) هر کدام رو جدا جدا داخل آن قرار داده و روی آنها رو با خاک هایی نرمی چون کوکوپیت تا تقریبا میانه هر گلدانچه استوانه مانندی پُر و پس از این که جوانه ها بیرون زدند (که معمولا چیزی بین 7تا 14روز) زمان برهست ،حالا وقت آن رسیده که بذر های خود را به صورت قالبی شکل ازسینی درآورده و درمحلی که از قبل برای آن ها آماده کرده بودید با فاصله های تقریبا  43تا 45 سانت برای هرکدام باهم کشت دهید.

همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آنتکثیر گیاه همیشه بهار به شیوه گلخانه ای

اگر خواستید از طریق شیوه گلخانه ای عمل کنید میتوانید این کار رو کمی قبل از  بهار (یعنی تقریبا قبل فروردین تا …) شروع کنید حالا که گیاه ما کمی رشد خودش رو کرد میتوان آن را که به صورت موقت و نشاء درآن محل قرار داده بودیم برداشته و به محیط کاشت اصلی آن انتقال دهیم.  اگرمحیط اصلی کاشت گیاه ما داخل گلدان بود بایستی حتما ازخاکی استفاده کنیم که 1: زهکشی خوبی داشته باشه و 2: نرم و سبک باشه  بعد از اتمام کاشت گیاه و انتقال آن به داخل گلدان /محیط کشت اصلی، باید اگر داخل گلدان کاشته شده به اندازه ای آب  به آن بدهید که آب اضافی از محفظه های انتهای گلدان بیرون بزنند و اگرهم در زمین کاشته شده باید طوری آبیاری شوند که در باراول تمام سطح زمین کشت ما پوشید از آب گردد ( توجه کنید فقط برای باراول این کار را انجام دهید چرا که در صورت تداوم با پوسیدگی کل گیاه مواجه خواهید شد).

بیشتر بخوانید: کاشت ذرت و هر‌آنچه باید بدانید

 سخن پایانی

پس اگر بخواهیم نتیجه گیری کلی کنیم برای کاشت و تکثیراین گیاه فراهم کردن نورمناسب، آبیاری درست و اصولی،خاک نرمی که دارای زهکشی درستی باشد مثل خاک برگ با پریلیت و …،دمای محیط  که گفتیم این گیاه بیشتر در دماهای گرم رشد می کند و در نهایت استفاده از کود خوب و قوی رو مد نظر قرار دهید. همچنین قبل از خرید توجه داشته باشید که این گیاه شته گیر زیادی است. امیدواریم با خواندن این مقاله با همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن آشنا شده باشید.

همه چیز درباره گیاه همیشه بهار و نحوه تکثیر و قلمه آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *