همه چیز در رابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاه ژربرا یکی از معروف ترین گیاهان خانگی است که دارای گل های بسیار جذاب و دوست داشتنی است این گیاه طیف گسترده ای از رنگ ها رو دارد و معمولا به رنگ های زرد،سفید،قرمز ویا نارنجی دیده میشوند. شکوفه های این گیاه اندازه های برابری ندارند ولی معمولا 3الی 4 سانتی متر رو رشد می کنند. یکی از موارد مهمی که وجود دارد نگهداری از این گیاه زیباست که قصد داریم در این مقاله همه چیز در رابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن را برای شما بازگو کنیم.

نگهداری از گیاه ژربرا دیزی

این گیاه جزءیکی از گیاهان محبوب آپارتمانی به حساب میاد در نتیجه لازم است با شرایط ویژه نگهداری آن تا حدودی آشناییت پیدا کنیم تا نهایت لذت رو از نگهداری این گیاه زیبا رو تجربه کنیم باید بدانید این گیاه بیشتر درمناطق گرم کشور رشد میکند و به سرمای خیلی زیاد محیط حساس هستند لذا میتوانید با گرم کردن محیط آن، تا سال ها از رشد و گلدهی آن لذت ببرید و درصورتی که محیط آن سرد ترباشد ممکن است تنها حدود 1سال رشد و گلدهی داشته باشد.

از مواردی که برای نگهداری از این گیاه زیبا باید رعایت کنید میتوان به شرایط نوری آن اشاره نمود .ازجایی که این گیاه دارای گل هست پس نیازمند نور کافی برای رشد خود میباشد به این صورت که شما کافی است که در روز آن را در محیطی که تقریبا 16ساعت روشن و پرنور (جدا از نور مستقیم خورشید) قرار بدید تا ناظر رشد فوق العاده آن شوید .

همه چیز دررابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن

چرا که نور مناسب باعث افزایش گلدهی آن و حتی آفزایش طول عمر آن خواهد شد در این حال اگر نور به مقدارکافی وجود نداشته باشه میتواند به کاهش استحکام ساقه و وحتی  نازک شدن آن گردد .به همین علت بوده که متخصصان گیاه شناسی پیشنهاد دادند که این گیاه رو در معرض تابش غیر مستقیم نور خورشید قرار بدیم تا بهترین  حالت نگهداری ازاین گیاه را تجربه کنیم.

بیشتر بخوانید: کاشت هندوانه در گلدان

نحوه آبیاری گیاه ژربرا دیزی

از موارد دیگری که درنگهداری از گیاه ژربرادیزی باید به آن دقت شود نحوه آبیاری این گیاه زیباست.

همین اول کار باید گفت گیاه ژربرا به شدت به آب حساس است و علت اصلی آن هم وابسته بودن همیشگی آن به رطوبت هست به ویژه در فصل های گرمی چون تابستان که اکر به این مضوع مهم توجه نداشته باشید ممکن است گیاه برای همیشه از بین رود .برای پیشگیری از این وقایع لازم است1: به طور منظم به آن آبیاری کرده و 2:همواره از مرطوب بودن سطح خاک اطمینان حاصل کنید البته ناگفته نماند که در فصل های سردی چون تا میانه اسفند ماه گیاه به آب کمتری نسبت به ماه های گرم سال احتیاج دارد .به طوری که شما در این فصل ها (فصول سرد سال) از طریق حالت خمیدگی ساقه های آن متوجه نیاز گیاه به آب خواهید شد . با این حال اکثر افراد بر این باورند که باید به این گیاه  حساس به طور مداوم آب داد اما بدانید آب دادن بیش از اندازه هم میتواند موجب ایجاد حالت سنگینی در خاک گردد و گیاه در برابر فشار حاصل از سنگینی خاک دوام نیاورده و ریشه های آن از بین روند.

همه چیز دررابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن

پس بهینه ترین حالت آبیاری به این گیاه زیبا زمانی است که سطح خاک خشک شده و بعد از آبیاری و خارج شدن باقی مانده آب از سطح زیرین گلدان (که تقریبا چیزی بین 10 تا 15 دقیقه بسته به سایز و ابعاد گلدان زمان بر هست) آب اضافی رو خارج کنیم. با این کار نه تنها از پوسیدگی های احتمالی ریشه و خود گیاه جلوگیری کرده ایم بلکه از بعضی بیماری های قارچی که اندام هدفشان آسیب به ریشه گیاه هست هم پیشگیری نموده ایم.

خاک مناسب برای گیاه ژربرا دیزی

از عوامل دیگری که در نگهداری این گیاه باید رعایت شود استفاده از خاک مناسب است در نظر داشته باشید که بهترین محیط کشت برای این گیاه خاکی است که زهکشی بالایی دارد که برای این منظور میتوان از ترکیب پیت ماس با پریلیت و یا ماسه با خاک باغچه استفاه نمود .فقط توجه داشته باشید که این گیاه از محیط کشت سنگین به شدت تنفر داشته و همواره نیازمند خاکی است که1:سبک و2:  تمام نیاز های گیاه را به واسطه مواد آلی/مغذی ای که در خود دارد فراهم کند.

کود مناسب و زمان کوددهی برای گیاه ژربرا دیزی

همچنی باید گفت که یکی از مهم ترین عوامل در نگهداری از این گیاه گلدار استفاده از کود مناسب است .منظور از کود مناسب برای این گیاه چیست؟ ببینید ژربرا دیزی را از لحاط زمان کوددهی میتوان هم در فصل هایی چون پاییز و زمستان انجام داد.

( فصل رشد گیاه) ویا میتوان درفصول دیگری چون بهار و تابستان این کار را انجام دهید؛ اما باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشید که حیاتی ترین زمان برای کود دادن به این گیاه وقتی در نظر گرفته شده که گیاه درحال گل دادن است وبهترین نوع کود که مناسب این گیاه هست استفاده از کودعصاره جلبک دریایی است که میتوان در منزل خود هردوهفته یکبار صورت محلول در آب استفاده کنید.

همه چیز دررابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن

حالا چرا کود جلبک دریایی شوک برای این مناسب است؟ ببینید این کود پر از محرک های رشدی به عنوان مثال اکسین وهمچنین هورمون های مورد نیاز رشد و گلدهی آن است .واز طرفی دیگردارای تمام مواد آلی و مغذی لازم برای گیاه هست، که می توانید خیلی راحت در اختیار آن قرار دهید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت نارنج

دیگر نکات مهم در نگهداری از گیاه ژربرا دیزی

از موارد دیگری که در نگهداری ازآن باید رعایت کنید ، تامین دمای مناسب برای گیاه است .همان طور که در قبل تر گفته شد ،این گیاه در برابر سرما به شدت واکنش نشان داده و ممکن است که حتی به کام مرگ فرا رود دراین حال بهترین دما برای نگهداری از این گیاه دردمای24درجه سانتی گراد است .

یکی ازعواملی که هرساله باید به آن دقت کنید تعویض گلدان گیاه ژربرا است به این صورت که شما وقتی دیدید ریز ریشه هایی از محفظه های زیر گلدان خارج شدند میتوانید به این نتیجه رسید که وقت تعویض گلدان فرا رسیده اما توجه کنید گلدان جدید بزرگ تر از گلدان اولیه خود باشد.

در این مقاله به همه چیز در رابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن پرداختیم. امیداوریم که با خواندن این مقاله بتوانید از این گیاه زیبا به خوبی مراقبت کرده و به راحتی آن را تکثیر نمایید.

همه چیز دررابطه با گیاه ژربرا دیزی و راه های نگهداری از آن
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *