کشت زعفران در گلدان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

همانطور که می دانید، یکی از محبوب ترین گیاه های جهان، زعفران است. زعفران دارای گلبرگ های بسیار زیبایی است که آن ها قادر هستند عطر، طعم و رنگی بسیار زیبا را به انواع نوشیدنی ها و خوراک ها هدیه کنند. جالب است بدانید شرایط نگهداری زعفران بسیار راحت و آن را می توان در هر مکانی کشت نمود. با توجه به خاصیت های بسیار بالای این گیاه و دارا بودن نشاط و شادابی بسیار بالایی که دارا است، پیشنهاد می شود که حتما یک گلدان از زعفران بکارید و درخانه خود داشته باشید.بسیاری از افراد بسیار علاقه مند هستند که از نزدیک رشد یک گیاه زعفران را نگاه کنند و بتوانند ادویه زعفران را خودشان تولید کنند و از مصرف آن ها لذت ببرند. جالب است بدانید که انجام این کار اصلا دشوار نیست و افراد می توانند با کمترین امکانات گیاه زعفران را بکارند. ولی در نظر داشته باشید که کشت زعفران در گلدان، دارای شرایط خاصی است که با رعایت کردن آن ها می توانید به نتیجه خوبی دست یابید. در ادامه، با ما همراه باشید تا با شیوه کاشتن و نگهداری زعفران در گلدان آشنا شوید و بتوانید زعفران خود را درگلدان بکارید و لذت ببرید.

گلدان مناسب برای کشت زعفران

برخی از افراد معتقد هستند که لذت کشاورزی، حتی در ابعدا کوچک را هیچ چیز دیگری ندارد. در مرحله اول، می بایست محل مناسبی را برای کاشت زعفران بیابید. برای این کار، شما نیاز به یک گلدان با قطر 30 الی 60 سانتی متر و ارتفاع 50 تا 60 سانتی متر نیاز دارید تا بتوانید پیاز زعفران را به خوبی درون آن قرار دهید. پیشنهاد می شود از گلدان های سفالی استفاده نمایید تا آن ها رطوبت را مجذوب خود کنند؛ این امر سبب می شود تا زعفران رشد بهتری داشته باشد.

کشت زعفران در گلداننحوه کاشت زعفران در گلدان

ابتدا باید مقداری خاک آماده کنید تا بتوانید گلدان را به وسیله آن ها پر کنید. برای آماده کردن خاک مورد نظر برای زعفران، می بایست مقداری خاک باغچه را به همراه کمی خاک برگ و مخلوط نمایید و آن ها را داخل گلدان بریزید. لازم به ذکر است که می بایست از خاکی استفاده نمایید که درصد قلیایی و اسیدی بودن آن بالا نباشد تا پیاز زعفران بتواند در آن به خوبی رشد کند. علاوه بر آن، خاکی که انتخاب می کنید باید ریز دانه باشد تا بتواند رطوبت مورد نیاز گیاه را تا مدتی درون خود حفظ کند.

بیشتر بخوانید: خرید کود آهن

 پس از آماده کردن خاک، می بایست پیاز زعفران را تهیه نمایید؛ برای تهیه پیاز زعفران می بایست به نزدیک ترین فروشگاه های گیاهی یا گل خانه ها بروید. اگر گل خانه در دسترس شما نبود، می توانید از طریق فروشگاه های اینترنتی برای خرید پیاز زعفران اقدام نمایید. در هنگام خرید می بایست توجه نمایید و از سلامت کامل پیاز زعفران اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر کوچک ترین زدگی یا خراش بر روی آن باشد، ممکن است هیچ وقت درون خاک سبز نشود و تمامی کار های شما با شکست مواجه شود.

کشت زعفران در گلداندر مرحله بعد، می بایست داخل گلدان را به عمق 20 الی 25 سانتی متر حفر کنید. پیشنهاد می شود برای بهبود کیفیت کار، می توانید در گودال حفر شده، مقداری آفت کش بپاشید تا آفات مزاحم رشد زعفران شما نشوند. پس از آن، پیاز زعفران را به دقت درون گودال قرار دهید و بر روی آن خاک بریزید. پس از پر شدن گودال با دست کمی روی محل حفر شده را بفشارید تا هوا زیادی وارد خاک نشود. سپس مقداری آب بر روی گلدان بریزید تا خاک مرطوب شود. لازم به ذکر است که اگر خاک را غرقآبی کنید ممکن است با شکست مواجه شوید.

کشت زعفران در گلداندر مرحله آخر، برای رشد بهتر گیاه می بایست عملیات کود دهی را انجام دهید. البته در نظر داشته باشید که هر نوع کودی نمی تواند به رشد زعفران شما کمک کند. برای انجام این کار، می بایست از کود های مایع استفاده نمایید چرا که آن ها می توانند سریع تر جذب ریشه و خاک شوند. البته لازم به ذکر است که اگر زود به زود کود را پای گلدان بریزید، ممکن است ریشه های زعفران از بین بروند؛ برای آن که زعفران شما به خوبی رشد کند، می بایست آن را ماهانه یک بار کود دهی کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت پیاز

همانطور که می دانید، پرورش گیاه امری بسیار لذت بخش است که می تواند روح افراد را نوازش دهد. گیاه زیبای زعفران، دارای گل های بسیار زیبایی است که سبب شده بسیاری از افراد به آن علاقه مند شوند. جالب است بدانید که این گیاه بسیار زیبا و مفید را می توانید در خانه خود داشته باشید. برای آن که بتوانید گیاه زیبای زعفران را در خانه خود بکارید، می بایست شرایط رشد را کاملا برای آن محیا سازید تا بتوانید آن را به راحتی بکارید و از رشد آن و برگ دهی زیبایش نهایت لذت را ببرید.

کشت زعفران در گلدان

کاشت و پرورش زعفران با روش های مختلفی انجام می‌شود. برای تجربه کاشت این گیاه ارزشمند، می‌توانید کشت زعفران در گلدان را امتحان کنید. کاشت زعفران در گلدان به شما کمک می‌کند تا زعفران مصرفی خودتان را تولید کنید. اگر علاقمند به این کار هستید مطلب زیر به شما کمک می‌کند.

انواع روش های کاشت زعفران

زعفران از گیاهان مناطق گرمسیری است و با اقلیم و آب و هوای ایران سازگاری زیادی دارد. برای همین ایران بزرگ ترین تولید کننده این محصول در جهان است و بخش زیادی از زعفران خود را صادر می‌کند. استان های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی قطب پرورش زعفران ایران هستند. از این گیاه در زمان های قدیم به عنوان ادویه و نیز دارو استفاده می‌کردند‌ و امروزه در صنایع غذایی مختلف، در داروسازی و صنعت رنگسازی هم از آن استفاده می‌شود. از نظر اقتصادی زعفران بسیار ارزشمند و سودآور است برای همین افراد زیادی به دنبال کشت و پرورش آن هستند. از طرفی زعفران گیاه کم توقع و مقاومی است و در شرایط کم آبی به خوبی رشد می‌کند برای همین در شرایط فعلی کشور که با بحران آب رو به روست، گزینه خوبی برای کاشت و پرورش است.

اولین روش مرسوم برای پرورش زعفران کاشت سنتی و خاکی است. این روش ازگذشته تا کنون توسط کشاورزان استفاده می‌شود. برای شروع این روش لازم است زمین کشاورزی با خاک مناسب فراهم شود. زمین را شخم می‌زنند سپس پیازهای زعفران را در خاک قرار می‌دهند. از مزایای کاشت و‌ پرورش زعفران این است که کاشت را یکبار انجام می‌دهند و هفت سال محصول برداشت می‌کنند.

روش بعدی برای پرورش زعفران، کاشت گلخانه ای آن است‌ . این روش در سال های اخیر ابداع شده است و به عنوان روشی نوین و بهینه برای کشت زعفران شناخته می‌شود. در این روش زعفران را بر پایه خاک و آب کشت می‌کنند و به خاک نیازی نیست. کاشت گلخانه ای زعفزان نیازمند تخصص و تجهیزات زیادی است. با این حال مزیت های فراوانی دارد و اگر اصولی صورت بگیرد از نظر اقتصادی بسیار به صرفه خواهد بود.

روش های کاشت زعفران در گلدان و با باغچه، راه های کاشت زعفران در مقیاس های کوچک هستند.

کشت زعفران در گلدانصفر تا صد کشت زعفران در گلدان

افرادی که به دنبال کشت زعفران در محیط کوچک هستند و توانایی کاشت در وسعت زیاد را ندارند، کاشت زعفران در گلدان راه خوبی است تا این کار را تجربه کنند.

کشت زعفران در گلدان شرایط سختی ندارد و با داشتن اطلاعات اولیه می‌توان انجام داد. برای شروع به گلدان مناسب، خاک و پیاز زعفران نیاز دارید.

زمان مناسب انجام کشت مثل بقیه روش ها است  در اکثر مناطق از ابتدای تیر ماه شروع و تا آخر شهریور ادامه دارد.

در اولین مرحله باید گلدان مناسب برای این کار را تهیه کنید. اندازه گلدان به نظر شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید فقط یک گلدان داشته باشید باید اندازه بزرگ تر انتخاب کنید و یا چند گلدان کوچک، اگر می‌خواهید که کشت را در چند گلدان انجام دهید. جنس گلدان ها هم می‌تواند پلاستیک یا سفال باشد.

مرحله دوم فراهم کردن خاک مناسب برای این گلدان ها است. شما می‌توانید هم ازخاک باغچه استفاده کنید و هم از خاک های بسته بندی شده و آماده که در فروشگاه های لوازم کشاورزی موجود هستند.

کشت زعفران در گلدانو اما مهم ترین مرحله خرید پیاز زعفران است. رشد و کیفیت زعفران ها بستگی به نوع پیاز دارد و به همین دلیل باید پیازهای مرغوب و سالم تهیه کرد. دقت کنید پیازها آفت و قارچ نداشته باشند، در غیر اینصورت سریع از بین خواهند رفت. برای این که از سلامت پیازها مطمئن باشید بهترین کار این است که آن را از فروشگاه های نام آشنا و معتبر خریداری کنید. اندازه پیازها هم مهم است و برای کشت گلدانی وزن پیازها باید متوسط باشد. پیازهای درشت برای کشت در مزرعه مناسب اند. همچنین دقت کنید پیازها ضدعفونی شده باشند و اگر لازم بود خودتان این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: میزان برداشت زعفران در گلخانه

در این مرحله همه تجهیزات برای کشت گلدانی آماده است. برای آغاز کار باید حدود ۵ سانتی متر در گلدان ها خاک بریزید. سپس پیازهای زعفران را با فاصله ۳ تا ۵ سانتی متری از هم قرار دهید. بعد از این کار باید به اندازه ۲۵ سانتی متر خاک روی پیازها بریزید. عمق پیازها باید در همین حدود باشد و کمتر یا بیشتر از آن برای گیاه آسیب زننده است. در انتهای کار گلدان ها را در فضای باز و مقابل نور خورشید قرار دهید. روزانه ۶ ساعت نور خورشید برای رشد پیازها ضروری است.

اولین آبیاری برای پیازها بسیار حیاتی است. این کار اغلب در مهرماه انجام می‌شود. حدود ۲۰ روز بعد از این آبیاری، اولین گل های زعفران را خواهید دید. بعد از گلدهی شما باید سریعا گل ها را برداشت کنید تا از بین نروند. پس از پایان برداشت گل ها لازم است کودددهی انجام دهید. کود را به همراه آب روی خاک بریزید . این کار برای رشد پیازها و درشت شدن آن ها موثر است و آن ها را برای کشت بعدی آماده می‌کند.

کشت زعفران در گلدان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *