کشت زعفران در گلدان

کشت زعفران در گلدان

همانطور که می دانید، یکی از محبوب ترین گیاه های جهان، زعفران است. زعفران دارای گلبرگ های بسیار زیبایی است که آن ها قادر هستند عطر، طعم و رنگی بسیار زیبا را به انواع نوشیدنی ها و خوراک ها هدیه کنند. جالب است بدانید شرایط نگهداری زعفران بسیار راحت و آن را می توان در هر مکانی کشت نمود. با توجه به خاصیت های بسیار بالای این گیاه و دارا بودن نشاط و شادابی بسیار بالایی که دارا است، پیشنهاد می شود که حتما یک گلدان از زعفران بکارید و درخانه خود داشته باشید.بسیاری از افراد بسیار علاقه مند هستند که از نزدیک رشد یک گیاه زعفران را نگاه کنند و بتوانند ادویه زعفران را خودشان تولید کنند و از مصرف آن ها لذت ببرند. جالب است بدانید که انجام این کار اصلا دشوار نیست و افراد می توانند با کمترین امکانات گیاه زعفران را بکارند. ولی در نظر داشته باشید که کشت زعفران در گلدان، دارای شرایط خاصی است که با رعایت کردن آن ها می توانید به نتیجه خوبی دست یابید. در ادامه، با ما همراه باشید تا با شیوه کاشتن و نگهداری زعفران در گلدان آشنا شوید و بتوانید زعفران خود را درگلدان بکارید و لذت ببرید.

گلدان مناسب برای کشت زعفران

برخی از افراد معتقد هستند که لذت کشاورزی، حتی در ابعدا کوچک را هیچ چیز دیگری ندارد. در مرحله اول، می بایست محل مناسبی را برای کاشت زعفران بیابید. برای این کار، شما نیاز به یک گلدان با قطر 30 الی 60 سانتی متر و ارتفاع 50 تا 60 سانتی متر نیاز دارید تا بتوانید پیاز زعفران را به خوبی درون آن قرار دهید. پیشنهاد می شود از گلدان های سفالی استفاده نمایید تا آن ها رطوبت را مجذوب خود کنند؛ این امر سبب می شود تا زعفران رشد بهتری داشته باشد.

کشت زعفران در گلداننحوه کاشت زعفران در گلدان

ابتدا باید مقداری خاک آماده کنید تا بتوانید گلدان را به وسیله آن ها پر کنید. برای آماده کردن خاک مورد نظر برای زعفران، می بایست مقداری خاک باغچه را به همراه کمی خاک برگ و مخلوط نمایید و آن ها را داخل گلدان بریزید. لازم به ذکر است که می بایست از خاکی استفاده نمایید که درصد قلیایی و اسیدی بودن آن بالا نباشد تا پیاز زعفران بتواند در آن به خوبی رشد کند. علاوه بر آن، خاکی که انتخاب می کنید باید ریز دانه باشد تا بتواند رطوبت مورد نیاز گیاه را تا مدتی درون خود حفظ کند.

بیشتر بخوانید: خرید کود آهن

 پس از آماده کردن خاک، می بایست پیاز زعفران را تهیه نمایید؛ برای تهیه پیاز زعفران می بایست به نزدیک ترین فروشگاه های گیاهی یا گل خانه ها بروید. اگر گل خانه در دسترس شما نبود، می توانید از طریق فروشگاه های اینترنتی برای خرید پیاز زعفران اقدام نمایید. در هنگام خرید می بایست توجه نمایید و از سلامت کامل پیاز زعفران اطمینان حاصل کنید. چرا که اگر کوچک ترین زدگی یا خراش بر روی آن باشد، ممکن است هیچ وقت درون خاک سبز نشود و تمامی کار های شما با شکست مواجه شود.

کشت زعفران در گلداندر مرحله بعد، می بایست داخل گلدان را به عمق 20 الی 25 سانتی متر حفر کنید. پیشنهاد می شود برای بهبود کیفیت کار، می توانید در گودال حفر شده، مقداری آفت کش بپاشید تا آفات مزاحم رشد زعفران شما نشوند. پس از آن، پیاز زعفران را به دقت درون گودال قرار دهید و بر روی آن خاک بریزید. پس از پر شدن گودال با دست کمی روی محل حفر شده را بفشارید تا هوا زیادی وارد خاک نشود. سپس مقداری آب بر روی گلدان بریزید تا خاک مرطوب شود. لازم به ذکر است که اگر خاک را غرقآبی کنید ممکن است با شکست مواجه شوید.

کشت زعفران در گلداندر مرحله آخر، برای رشد بهتر گیاه می بایست عملیات کود دهی را انجام دهید. البته در نظر داشته باشید که هر نوع کودی نمی تواند به رشد زعفران شما کمک کند. برای انجام این کار، می بایست از کود های مایع استفاده نمایید چرا که آن ها می توانند سریع تر جذب ریشه و خاک شوند. البته لازم به ذکر است که اگر زود به زود کود را پای گلدان بریزید، ممکن است ریشه های زعفران از بین بروند؛ برای آن که زعفران شما به خوبی رشد کند، می بایست آن را ماهانه یک بار کود دهی کنید.

بیشتر بخوانید: کاشت پیاز

همانطور که می دانید، پرورش گیاه امری بسیار لذت بخش است که می تواند روح افراد را نوازش دهد. گیاه زیبای زعفران، دارای گل های بسیار زیبایی است که سبب شده بسیاری از افراد به آن علاقه مند شوند. جالب است بدانید که این گیاه بسیار زیبا و مفید را می توانید در خانه خود داشته باشید. برای آن که بتوانید گیاه زیبای زعفران را در خانه خود بکارید، می بایست شرایط رشد را کاملا برای آن محیا سازید تا بتوانید آن را به راحتی بکارید و از رشد آن و برگ دهی زیبایش نهایت لذت را ببرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366