قلمه زدن درخت مرکبات

قلمه زدن درخت مرکبات

درختان مرکبات ماهیتی نیمه گرمسیری دارند و شاخه‌های چوب نرم و نیمه سخت تولید می‌کنند، که می‌توان از آنها برای قلمه‌زنی استفاده کرد و با موفقیت آن ها را ریشه‌دار کرد تا در نهایت درختان شبیه‌سازی شوند. قلمه‌های درختان مرکبات می‌توانند مدت زمان سه تا شش هفته یا بیشتر طول بکشد تا ریشه تولید کنند. در ادامه این مقاله درباره نحوه قلمه زدن درخت مرکبات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چگونه درختان مرکبات را از قلمه ها پرورش دهیم

برای پرورش درخت مرکبات لازم است در یک ظرف مخصوص مناسب برای رشد طولانی مدت یا محل مناسبی از زمین پیوند زده شود. شاخه های چوب نرم یا نیمه سخت را از نوک شاخه های جوان مرکبات خود در طول دوره رشد فعال در بهار، تابستان یا اوایل پاییز برداشت کنید. مطمئن شوید که درخت اخیراً آبیاری شده است و به خوبی هیدراته شده است. برش را روی بایاس فقط 1/4 اینچ زیر یک گره برگ قرار دهید. برگ های 2/3 پایینی قلمه را جدا کنید.

شرایط مناسب برای رشد و پرورش درخت مرکبات

یک گلدان برای پرورش دادن درخت مرکبات مورد نظر خود با سوراخ های زهکشی آماده کنید و آن را به اندازه 3/4 از سطح بالا با مخلوط گلدان بدون خاک که برای نهال ها طراحی شده است پر کنید. این به قدری شل خواهد بود که به ریشه های ریز اجازه می دهد تا به راحتی شکل بگیرند، اما قلمه را همچنان صاف نگه می دارد. یک سوراخ باریک در مرکز خاک با مداد ایجاد کنید. پایین قلمه را در آب ولرم فرو کنید و سپس پودر هورمون ریشه زایی را برای پوشاندن آن آغشته کنید. 1/3 قلمه را داخل سوراخ بلغزانید و خاک اطراف قلمه را محکم کنید تا به حالت عمودی ثابت شود. گلدان چادری را در مکانی با نور روشن اما غیرمستقیم قرار دهید، جایی که بتوان دمای محیط را بین 70 تا 75 درجه کنترل کرد. در واقع مکان های گرمتر برای مرکبات بهتر است.

Citrus tree cuttings قلمه و خاک را در صورت نیاز آبیاری کنید تا مخلوط بدون خاک به طور یکنواخت مرطوب بماند اما توجه کنید که خیس نشود. اجازه دهید فاضلابی که کف کیسه را جمع شده است، تخلیه شود. ظرف چند روز، کمی کیسه را باز کنید تا در مدت زمان دو هفته کاملاً باز شود. نکته ی دیگری که باید به آن خیلی توجه کنید این است که خاک را مرطوب نگه دارید.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در گوجه فرنگی 

نحوه گرفتن برش

یک قلمه 6 اینچی از نوک یک شاخه جوان سالم بردارید و حتما توجه کنید که باید یکی را انتخاب کنید که:

  • بدون میوه یا گل باشد، زیرا هر دو انرژی را از تولید ریشه می‌گیرند. گره‌ها محل ظهور برگ‌ها هستند و حاوی انواع سلول‌های مورد نیاز برای تولید ریشه هستند.
  • هیچ نشانه ای از بیماری یا آسیب وجود نداشته باشد.
  • دو دسته از برگ های پایینی را بردارید تا گره ها نمایان شوند. پایه ساقه را با یک چاقوی ضدعفونی شده با زاویه 45 درجه برش دهید، سپس انتهای دو گره پایینی را با پودر هورمون ریشه زایی گردگیری کنید. قلمه درخت مرکبات به گرما و رطوبت بالا نیاز دارد، بنابراین شما باید گلدان را با یک کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. .

ریشه یابی برش

قلمه‌های درخت مرکبات برای ریشه‌کردن نیاز به کولینگ کمی دارند، اما برآورده کردن نیازهای آن‌ها بهترین فرصت را به آنها می‌دهد. سعی کنید گرمای دائمی را فراهم کنید. برای مثال ، دمای خاک بین 70 تا 80 درجه فارنهایت برای ریشه زایی بهترین است، اگرچه دمای بسیار بالا باعث شکست ناشی از تنش نیز خواهد شد که باید به این مسئله هم توجه شود. در نهایت قلمه ها را در نقطه ای قرار دهید که نور روشن و پراکنده داشته باشد. حال به روش قلمه زدن یک نمونه درخت مرکبات توجه کنید.

Citrus tree cuttings چگونه یک درخت مر کبات  مثل آلو را از یک قلمه پرورش دهیم

سه نوع اصلی از درختان آلو در باغچه‌های خانگی رشد می‌کنند:

  • آلو آمریکایی (Prunus americana، USDA مناطق سختی 3-8)
  • آلو اروپایی (Prunus domestica، مناطق 5-9)
  • آلو ژاپنی (Prunus salicina). ، مناطق 5-8) که بیشتر برای میوه های آن کشت می شود. خوشبختانه آلو یکی از ساده ترین درختان میوه هسته دار برای تکثیر از طریق قلمه و تولید درختان مشابه است.
  • با این حال، توجه به این نکته مهم است که بیشتر درختان آلو از طریق فرآیندی به نام جوانه زدن تکثیر می‌شوند که جوانه‌ای را از یک درخت به پایه درخت دیگر می‌پیوندد.

انتخاب برش درخت آلو

یک درخت آلو بهترین رشد را از یک قلمه چوب سخت که در اواخر پاییز یا زمستان از رشد دو ساله گرفته شده است، دارد. یک برش به طول 10 تا 12 اینچ با قطر 1/4 اینچ، تقریباً به ضخامت یک مداد، بهترین نتیجه را خواهد داد. هنگام انتخاب شاخه آلو برای قلمه، به دنبال ساقه ای باشید که در نور کامل خورشید با فاصله یکنواخت، گره های برگ چاق یا برجستگی هایی که برگ تولید می کنند رشد کند. ساقه مورد نظر را نگه دارید و با زاویه 45 درجه ببرید. برش را مستقیماً زیر یک گره برگ که 10 تا 12 اینچ از نوک ساقه فاصله دارد، ایجاد کنید. دو دسته از برگ های قلمه را که نزدیک به انتهای بریده شده یا بریده شده هستند بردارید و گره های برگ را در معرض دید قرار دهید. گره هایی که در معرض آن قرار دارند، ریشه تولید می کنند که به زنده ماندن قلمه آلو کمک می کند.

قلمه زدن درخت مرکباتنکاتی درباره پرورش درخت آلو

  • یک قسمت از کنسانتره مایع هورمون ریشه زایی را با 9 قسمت آب در یک بطری تمیز و پلاستیکی 12 اونسی نوشابه مخلوط کنید.
  • قلمه‌های چوب نرم معمولاً دارای ساقه‌ای سبز و خم‌شونده هستند، در حالی که قلمه‌های چوب نیمه سخت در نوک آن سبز و برگ‌دار هستند و در پایه آن پوست کمی سخت شده است.
  • برش را با زاویه 45 درجه انجام دهید و پایین ترین دو دسته از برگ ها را اگر چوب نرم یا نیمه سخت است جدا کنید. هورمون ریشه زایی تقویت کننده نیاز قلمه آلو برای ریشه زایی است، اما قدرت عملکرد این هورمون بسته به فصل متفاوت است.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان کوددهی درخت انجیر

ریشه دار کردن قلمه درخت مرکبات مثل آلو یا هلو

قلمه های چوب سخت و  نیمه سخت یا نرم در هنگام ریشه دهی نیازهای مشابهی دارند. از یک ظرف 1 گالنی با چندین سوراخ زهکشی در پایین آن استفاده کنید. قلمه های چوب نرم و نیمه سخت را هر روز با آب از یک بطری اسپری مخلوط کنید و رطوبت را از بین ببرید. با کشیدن بسیار ملایم پایه قلمه، ریشه ها را در چهار هفته بررسی کنید تا مقاومت آن را احساس کنید و بسنجید. ریشه قلمه های چوب سخت کمی کندتر است و می تواند تا شش هفته طول بکشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366