بهترین زمان کوددهی درخت انجیر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درخت انجیر جزو درختان مقاومی است که می‌تواند در اغلب مناطق آب‌ و هوایی مختلف به رشد خود ادامه دهد. این درخت برای ادامه حیات و تولید محصول به مراقبت‌های ویژه و سختی احتیاج ندارد و همین امر نیز موجب شده‌ است افراد زیادی آن را در باغ یا حیاط منزل خود بکارند. البته برای رشد محصولاتی سالم‌تر لازم است هر چند وقت یک‌بار از کودهای مختلف بهره بگیرید و کار تغذیه رسانی درخت را انجام دهید. دقت داشته باشید بهترین زمان کوددهی درخت انجیر در فصل بهار یا تابستان است اما می‌توانید کوددهی را در زمان‌های دیگری نیز انجام دهید.

کوددهی درخت انجیر اگر به موقع و به صورت مناسب باشد، هیچ گونه کمبود تغذیه‌ای به جای نمی‌ماند و در نتیجه میوه‌های باکیفیت‌تری تولید می‌شود. البته کوددهی را نباید بدون اطلاعات و تجربه کافی انجام داد زیرا ممکن است نیازهای خاک و درخت به طور کامل تأمین نشود.

بنابر این قبل از هر چیزی سعی کنید نیاز خاک و درخت انجیر خود را بسنجید و سپس باتوجه به آن‌ها، اقدام به کوددهی کنید. در ادامه مقاله نیز همراه ما بمانید تا شما را بیشتر با مناسب ترین زمان برای کوددهی درخت انجیر، نحوه کوددهی، بهترین کودها و… آشنا کنیم.

 بیشتر بخوانید: علائم کمبود عناصر در مرکبات

روش‌های کوددهی درخت انجیر

پس از انتخاب بهترین زمان کوددهی درخت انجیر بهتر است با استفاده از روش‌هایی همچون چال کود، آبیاری، محلول پاشی و پخش سطحی، کار کوددهی را انجام دهید و تمام کمبودهای درخت را جبران نمایید. دقت داشته باشید برای تغذیه کردن درخت انجیر با استفاده از روش چال کود، باید کود مورد نظرتان به صورت پودری یا جامد باشد.

در این روش کافی است ابتدا پای درخت انجیر 1 الی 2 گودال با عمق کافی ایجاد کنید و سپس کود مورد نظرتان را داخل آن قرار دهید. بعد از پر کردن گودال با استفاده از کود مناسب، لازم است روی آن را به‌ طور کامل با خاک بپوشانید و در آخر هم کار آبیاری را انجام دهید تا کود سریع‌تر تجزیه شود و نتیجه مناسب‌تری به دست آید.

کوددهی درخت انجیر با استفاده از روش آبیاری نیز به مهارت خیلی زیادی احتیاج ندارد. برای انجام این روش کافی است ابتدا کودتان را با مقداری آب تصفیه شده مخلوط کنید و سپس آن را به‌ صورت مستقیم به قسمت سایه‌ انداز درخت اضافه کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن جذب ریشه شود و اثرگذاری کند.

روش دیگری که اکثر باغداران از آن استفاده می‌کنند، روش محلول پاشی است. در روش محلول پاشی می‌توانید به راحتی از کودهای مایع و پودری بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید. برای تغذیه کردن درختان انجیر با استفاده از روش محلول پاشی ابتدا باید کود موردنظر را با آب مخلوط کنید و سپس آن را با کمک سم‌پاش به قسمت‌های مختلف درخت اسپری نمایید. به طور معمول بهترین زمان کوددهی درخت انجیر با استفاده از روش محلول پاشی، اوایل صبح یا هنگام غروب آفتاب است زیرا در این زمان‌ها کود بهتر جذب شاخه و برگ‌ها خواهد شد و شادابی درخت نیز افزایش می‌یابد.

برای بهره تغذیه رسانی درخت انجیر با استفاده از روش پخش سطحی نیز باید از کودهای آسیاب شده و پودری استفاده کنید. در این روش کافی است کود مورد نظرتان را بر روی سطح خاک پخش کنید و اجازه دهید به‌ مرور زمان توسط موجوداتی که در خاک زندگی می‌کنند با خاک ترکیب شود. البته شما می‌توانید خودتان کود را با خاک مخلوط کنید اما باید مواظب باشید به ریشه‌ درخت آسیبی وارد نشود.

بهترین زمان کوددهی درخت انجیر

بهترین کود برای تغذیه کردن درخت انجیر

همان‌ طور که می‌دانید در حال حاضر کودهای طبیعی و شیمیایی بسیار زیادی وجود دارد که باغداران از آن‌ها برای تغذیه کردن درختان مختلف استفاده می‌کنند اما تمام آن‌ها از کیفیت کافی برخوردار نیستند. از این رو اگر شما هم به‌ دنبال یک کود مغذی و کامل برای درختان انجیر و تان هستید، بهتر است بیشتر سراغ کودهای طبیعی بروید.

دقت داشته باشید همان طور که انتخاب بهترین زمان کوددهی درخت انجیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، تهیه کردن یک کود مغذی نیز بسیار مهم است و نباید کار کوددهی را با استفاده از کودهای ناخالص انجام داد.

از جمله بهترین و غنی‌ترین کودهایی که می‌توانید با کمک آن‌ها باروری درختان انجیر خود را افزایش دهید، می‌توان کود اسید هیومیک، کود جلبک دریایی و کود مرغی را نام برد. این کودها سرشار از املاح و مواد مغذی همچون آهن، فسفر، نیتروژن، پتاسیم، کلسیم، بور و روی هستند و می‌توانند به بهترین شکل ممکن کمبودهای غذایی را تامین نمایند.

این کودها علاوه‌بر تأثیر گذاشتن بر روی عملکرد درختان و محصولات، می‌توانند حاصلخیزی خاک را نیز افزایش دهند و بستر مناسبی را برای رشد ریشه درخت فراهم نمایند. همچنین با کمک آن‌ها می‌توانید تمام علف‌های هرز، آفات، باکتری‌ها، بیماری‌ها، حشرات مضر و ویروس‌ها را از بین ببرید و سلامت درخت خود را به‌ خوبی تضمین نمایید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کود برای رشد گوجه فرنگی

نکات مهم برای کوددهی درخت انجیر

  • توجه داشته باشید به طور کلی نمی‌توان بهترین زمان کوددهی درخت انجیر را مشخص کرد زیرا نیاز تمام درختان انجیر به یک صورت نیست و شما باید با توجه به کودی که انتخاب می‌کنید، یک زمان‌ مناسب انتخاب نمایید.
  • اگر خاک زمین مورد نظرتان شور است، حتماً به‌ صورت مرتب از کودهای مناسب مانند کود هیومیک اسید بهره بگیرید تا شوری خاک به طور کامل اصلاح شود.
  • سعی کنید کار کوددهی درختان انجیر را به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده انجام دهید و در میزان مصرف کود نیز زیاده‌روی نکنید.
  • اگر قصد دارید با کمک روش محلول پاشی درختان انجیر خود را تغذیه کنید، بهتر است این کار را در روزهایی انجام دهید که احتمال بارندگی وجود نداشته باشد زیرا در چنین شرایطی کود موجود بر روی شاخه و برگ درخت شسته می‌شود و خواص خود را از دست می‌دهد.
  • هنگام جوانه زدن درخت نیز بهتر است کار کوددهی را با استفاده از یک کود مناسب انجام دهید تا درخت شاداب‌تر شود و میوه‌های بیشتری تولید کند.

سخن پایانی

درختان انجیر نیز مانند سایر موجودات زنده برای رشد مطلوب به مواد غذایی احتیاج دارند و اگر این مواد را به میزان کافی دریافت نکنند ممکن است ضعیف شوند و از بین بروند. بنابر این سعی کنید در بهترین زمان کوددهی درخت انجیر از کودهای کامل و ارگانیک بهره بگیرید و کار کوددهی را انجام دهید تا درختان‌تان محصولات خوشمزه‌تر و باکیفیت‌تری تولید نمایند.

بهترین زمان کوددهی درخت انجیر
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *