علت زرد شدن برگ گیاهان

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

تابحال شده است که در زمان پیاده روی در خیابان، یا در مهمانی گیاهانی را مشاهده کنید که دارای برگ های غیر عادی و زرد رنگ هستند؟ امروزه متاسفانه بسیاری از افراد به دلیل مشغله کاری بسیار زیاد، فرصت رسیدگی به گیاهان خود را ندارند و این امر سبب می شود تا گیاهان آن ها از بین برود. پیشنهاد می شود که اگر فرصت نگهداری از گیاهان خود را ندارید، حتما آن را به باغ گل ها یا فردی که به گیاهان علاقمند هست واگذاری کنید تا او بتواند به خوبی از گیاهان شما مراقبت و نگهداری کند. البته، بسیاری دیگر از افراد هستند که با وجود وقت کافی که دارند، اما اطلاعات کافی درباره نحوه نگهداری گیاهان خود را ندارند و به صورت نادرست از آن ها نگهداری می کنند. ممکن است این امر بعضی از اوقات جوابگو باشد ولی در اکثر مواقع، سبب از بین رفتن گیاه و زرد شدن برگ های آن ها می شود. پیشنهاد می شود پیش از خرید هر نوع گیاهی، حتما در باره نگهداری آن اطلاعات لازم را فرا بگیرید تا بتوانید به خوبی از آن ها نگهداری کنید تا برگ های گیاهان زرد و خشک نشوند . در این مقاله به موضوع علت زرد شدن برگ گیاهان پرداخته ایم.

زرد شدن برگ درختان به دلیل آبیاری زیاد

یکی از رایج ترین دلایل زرد شدن برگ های گیاهان، آبیاری بیش از اندازه آن ها است. همانطور که می دانید، بسیاری از گیاهان در طول هفته به دو الی سه بار آبیاری نیاز دارد ولی در برخی از مواقع افراد بیش از دو الی سه بار در هفته آن را آبیاری می کنند. این امر سبب می شود تا در زیر خاک، هوا به اندازه کافی عبور نکند و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه و دیگر اجزای گیاه شود.

علت زرد شدن برگ گیاهان

برای مقابله با این مشکل، می بایست گیاهان را به مدت دو روز در معرض آفتاب قرار دهید تا آب های داخل خاک تبخیر شود و در نتیجه هوای بیشتری وارد خاک شوند. برای بهبود یافتن کیفیت کار می توانید با استفاده از یک میخ، به طوری که به گیاهان آسیب نرسد چند سوراخ با عمق 5 سانتی متر در اطراف خاک آن ها ایجاد کنید تا فرآیند تبخیر آب سریع تر انجام گردد. پس از انجام این مراحل، می بایست مقدار کمی آب به گیاه بدهید تا خاک آن به اندازه کافی مرطوب شود و پس از آن میزان آبدهی به گیاهان را رعایت نمایید.

زرد شدن برگ درختان به دلیل تابش شدید نور خورشید

یکی دیگر از علت های زرد شدن برگ های بسیاری از گیاهان، تابش شدید نور خورشید به آن است. بسیاری از افراد اطلاع ندارند که برخی از گیاهان نیاز چندانی به نور خورشید ندارد و با تابش کمی نور نیز می تواند به خوبی رشد کنند؛ اما آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار می دهند. زمانی که گیاهان را مقابل نور خورشید قرار می دهید، سبب می شود که شیره های درون آوند ها تبخیر شوند و در نتیجه پس از فرآیند تبخیر، برگ ها دچار سوختگی شوند و دیگر ترمیم نشوند.

بیشتر بخوانید: کود مخصوص شامادورا

برای مقابله با این رخداد، می توانید برگ های زرد شده و درحال خشک شدن را از گیاه جدا کنید و بر روی برگ های دیگر با استفاده از اسپری آبپاش، آب پاشی کنید تا آثار سوختگی برطرف شوند. البته، می توانید از گلفروشی ها مقداری محلول ضد سوختگی گیاهان تهیه کنید و آن ها را به صورت روزانه، به گیاهان زیبای بپاشید و شاهد بهبود یافتن آن شوید. در مدت ترمیم گیاه، پیشنهاد می شود مقداری کود طبیعی یا کمپوست به خاک آن اضافه نمایید تاگیاهان شما بتوانند انرژی بیشتری برای بهبود یافتن داشته باشد.

علت زرد شدن برگ گیاهان

همانطور که می دانید، آبیاری بسیار زیاد سبب زرد شدن برگ های گیاهان می شوند. اما در عوض، آبیاری کم نیز سبب زرد شدن برگ ها می شود. بسیاری از افراد معتقد هستند که برخی از گیاهام، نیاز کمی به آبیاری دارند و می بایست آنها را دیر به دیر آبیاری کنند. این امر سبب می شود تا رطوبت کافی به گیاهان نرسد و در نتیجه برگ ها به صورت آرام آرام زرد شوند و گیاهان پژمرده شوند. همانطور که می دانید، بسیاری از گیاهان را می بایست در طول هفته سه بار آبیاری شوند و اگر بیشتر یا کمتر از حد مجاز آبیاری شوند باعث از بین رفتن برگ و ریشه های آن ها می شود.

بیشتر بخوانید: راه های تقویت یونجه

برای مقابله با این رخداد و نجات گیاه زیبای خود، می بایست در همان لحظه مقداری آب پای خاک گیاهان بریزید تا خاک به اندازه کافی مرطوب شود. لازم به ذکر است که غرق آب کردن گیاهان سبب پوسیدگی ریشه ها می شود و ممکن است خیلی زود خشک شوند و دیگر نشود آن ها را ترمیم نمود. برای بهبود یافتن کار، می توانید مقداری پودر اسید هیومیک را تهیه نموده و اندازه یک قاشق غذا خوری از آن را با چهار لیتر آب مخلوط نمایید و سه بار در طول هفته محلول را به گیاهان خود بدهید.

زرد شدن برگ درختان به دلیل خاک نامناسب و اندازه نامناسب گلدان 

لازم به ذکر است که نبود خاک مناسب و گلدان با اندازه کوچک، نیز سبب زرد شدن برگ های گیاهان شما می شود و ممکن است در کمترین زمان گیاه زیبای شما را از پا در آورد. مناسب ترین خاک برای اکثر گیاه های آپارتمانی، خاکی است که بتواند آب را تا مدت زمان طولانی تری درون خود نگهداری کند. بهترین گزینه برای گیاهان آپارتمانی، خاک پیت ماس و ماسه بادی است. برای تقویت خاک گیاهان زیبای خود، می توانید از خاک برگ و کود های طبیعی استفاده نمایید تا شاهد رشد سریع و زیبای گیاهان خود شوید و دیگر نگرانی از بابت زرد شدن برگ های آن ها نداشته باشید.

علت زرد شدن برگ گیاهان

سخن پایانی

همانطور که می دانید، دلیل خراب شدن و از بین رفتن بسیاری از گیاهان، نگهداری نادرست آن ها است. بسیاری از افراد اطلاعات کافی راجع به نگهداری از گیاه مورد علاقه خود را ندارند و این امر سبب می شود تا برگ های گیاهان آن ها، به صورت یواش یواش زرد شود و در نتیجه گیاه زیبا از بین برود. پیشنهاد می شود پیش از خریداری گیاه مورد علاقه خود، حتما سری به منابع معتبر حضوری یا اینترنتی بزنید و اطلاعات لازم برای نگهداری از گیاه مورد علاقه خود کسب کنید.

علت زرد شدن برگ گیاهان
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *