کود مخصوص شامادورا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شامادورا، نوعی از گل های آپارتمانی زینتی به حساب می آید که دارای شکل ظاهری بسیار زیبایی است. این گیاه زیبا، دارای برگ هایی در دسته های 6 و 8 تایی به صورت قیفی شکل است و همین امر سبب شده است تا این گیاه شکل بسیار زیبا و لوکسی پیدا کند و طرفداران بسیار زیادی را مجذوب خود کند. برگ های گل زیبای شامادورا، بسیار نازک و آسیب پذیر هستند و در اکثر جابجایی ها می شکنند و می بایست حدالامکان آن ها جابجا نکنید. جالب است بدانید که هرچه سن گیاه افزایش می یابد، تعداد برگچه های آن افزایش می یابد و گاه تعداد آن ها به 50 الی 60 برگچه در یک گلدان می رسد.

یکی از جالب ترین ویژگی های گیاه شامادورا، توانایی منطبق شدن آن با فضای آپارتمان است که می تواند در هر بخشی از منازل یا محل کار به خوبی رشد کند. حتی در منطقه مادگاسکار، مشاهده شده است که گیاه زیبای شامادورا، تا ارتفاع یک متر نیز رسیده است و بسیار رشد خوبی داشته است. البته فراموش نکنید که هرچه مکان نگهداری این گیاه زیبا، خنک تر باشد سبب می شود تا رشد بسیار بهتری داشته باشد .

کود مخصوص شامادورا

یکی از مشکل های نگهداری گیاه شامادورا، تقویت نمودن خاک و تامین کود مرغوب و مناسب آن است. در بسیاری از منازل، گل های زینتی بسیار زیادی وجود دارند که خاک آن ها می بایست در مدت زمان های خاصی تقویت شود چرا که پس از مدتی مواد مغذی داخل خاک به پایان می رسد و سبب پژمرده شدن و خشک شدن گیاه می شود. البته در نظر داشته باشید که می بایست برای گیاه های آپارتمانی زیبا و حساس، علی الخصوص گیاه شامادورا، کود های طبیعی و مرغوب تهیه نمایید چرا که کود های طبیعی سبب آسیب رسیدن به ریشه های آن ها می گردد.

کود مخصوص شامادورا

هیومیک اسید، گزینه ای عالی برای تقویت شامادورا

همانطور که می دانید، هیومیک اسید  نوعی کود طبیعی است که از باقی مانده مواد آلی و معدنی بدست می آید و برای درختان و گیاهان زینتی بسیار مقوی است. هیومیک اسید، می تواند بهترین گزینه برای تقویت خاک گل زیبای شامادورا باشد چرا که این کود طبیعی، دارای تمامی مواد طبیعی و معدنی است و علاوه بر آن، منجر به اصلاح بافت خاک می شود تا گیاه بتواند تغذیه بهتری داشته باشد. علاوه بر آن، ستفاده از هیومیک اسید، سبب رشد سریع شامادورا می شود.

بیشتر بخوانید: زمان مصرف هیومیک اسید در سیب زمینی

البته فراموش نکنید که می بایست پیش از اضافه کردن هیومیک اسید به خاک شامادورا، می بایست خاک گیاه را به خوبی مشاهده کنید و درصورت لزوم برای تعویض آن اقدام نمایید. خاک مناسب برای شامادورا، خاک هایی با قابلیت زهکشی هستند و تا مواد غذایی به همراه آب و هوا به سادگی عبور کنند و به ریشه گیاه زیبای شامادورا برسند. برای این که بتوانید خاک بسیار خوبی برای شامادورا مخلوط کنید، می توانید از ترکیبات خاک گلدان، مقدار کمی شن، پیت ماس، خاک برگ و مقداری کمپوست استفاده کنید و شاهد رشد سریع و شادابی گیاه زیبای خود شوید.

البته لازم به ذکر است که کود های دیگری هم از جمله کود آهن، مولتی کمپلکس و کود گیاه های آپارتمانی وجود دارند که می توان با استفاده از آن ها به آسودگی خاک گیاه زیبای شامادورا را تقویت نمود. اگر در خانه خود از این گل آپارتمانی زیبا نگهداری می کنید، برای بهبود یافتن آن می توانید هر چهل روز یک بار، مقداری از کود های نام برده یا هیومیک اسید استفاده نمایید تا گیاه شما کاملا تقویت شود و از طول عمر بالایی برخوردار باشد. پیشنهاد می شود هنگام کود ریختن پای گیاه، حتما از دستکش استفاده نمایید چرا که کود ها سبب آسیب رسیدن به بافت پوست می شوند.

کود مخصوص شامادورا

گیاه زیبای شامادورا، برای طراوت و شادابی بیشتر نیاز به کلروفیل دارد تا بتواند برگ های سبز بسیار زیبایی را بسازد. برای تامین کلروفیل، می بایست در خاک مقداری آهن و عناصر دیگر از جمله سدیم و پتاسیم اضافه نماییم تا کلروفیل گیاه افزایش یابد. برای انجام این کار، می بایست از کود هایی همچون کود مولتی پلکس و هیومیک اسید استفاده نمایید تا مواد غذایی به همراه عناصر لازم برای ساخت کلروفیل وارد خاک شوند و در نتیجه گیاه شما شاداب تر و زیبا تر گردد .

جالب است بدانید که کود هایی به صورت مایع وجود دارند که می توانند به سرعت خیلی زیاد، منجر به رشد گیاهان شوند. این کود ها که با نام کمپوست مایع نیز شناخته می شوند، ساخت کشور های آلمان و آمریکا هستند. این نوع کود ها، قادر هستند که به سرعت بر لایه های زیرین خاک نفوذ کرده و از طریق آوند های ریشه گیاه زیبای شامادورا، وارد شوند و به سرعت منجر به تولید کلروفیل گیاه شوند. البته فراموش نکنید که می بایست مقدار کود مایعی که پای گلدان میریزد، به اندازه مجاز باشد چرا که بیش از حد آن سبب خشک شدن و از بین رفتن گیاه می شود.

بیشتربخوانید: همه چیز در رابطه با گیاه نخودفرنگی و طریقه کاشت و پرورش آن

زمان مناسب کود دهی به شامادورا

همانطور که اطلاع دارید، هر گیاهی را می بایست طبق زمان مقرری، به آن کود بدهیم. گیاه های زینتی آپارتمانی، نیاز شدیدی به کود ندارند و برخی از آن ها را می بایست سالانه یک بار کود دهی کنید. اما گیاه شامادروا با آن ها تفاوت دارد؛ به دلیل وجود ماده ای به نام کلروفیل، می بایست این گیاه زیبا را هر چهل روز یک بار، کود دهی کنید تا مواد مغذی خاک به صورت کامل تامین شود گیاه شامادورای شما از بین نرود.

کود مخصوص شامادورا

اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی بسیار زیبا هستید که علاوه بر طراوت و زیبایی، ظاهر لوکسی داشته باشد، بهترین گزینه برای شما گیاه زینتی آپارتمانی شامادورا است. البته در نظر داشته باشید که پیش از خریداری این گیاه بسیار زیبا، می بایست حتما نکاتی را در نظر بگیرید و با نحوه پرورش آن آشناییت پیدا کنید تا بتوانید از این گیاه بسیار زیبا، به خوبی نگهداری کنید و از رشد آن لذت ببرید. لازم به ذکر است که می بایست برای بهبود یافتن گیاه، حتما آن را سر موعد کود دهی و آبپاشی کنید چرا که این گیاه بسیار حساس است.

کود مخصوص شامادورا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *