بهترین کود زمستانه برای درخت پسته

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پسته یکی از گیاهان و مغزیجات بسیار محبوب و گران در تمامی دنیا محسوب می‌شود که از مهمترین دلایل گران بودن آن شرایط سخت کاشت و نگهداری از آن است که به توجه ویژه‌ای نیاز دارد. درختان پسته در مناطق گرم و معتدل رشد می‌کنند و مقاومت زیادی در برابر سرما ندارند واگر درهمچین شرایطی قرار بگیرند توان خود را از دست داده و ضغیف می‌شوند. دراین شرایط است که باید بدانیم بهترین کود زمستانه برای درخت پسته کدام نوع است تا از بروز مشکل در طول رشد جلوگیری کنیم. لازم به ذکر است که درخت پسته برگ ريز است و در فصل پاییز تمامی برگ‌های آن ریخته و در فصل زمستان به خواب می‌رود و همچنین تولید ریشه در درخت پسته به صورت عمودی و ریشه‌های فرعی ضعیفی دارند.

به طورمعمول بذرهای پسته به زمانی دو ساله نیاز دارند تا به نهال تبدیل شوند و همان نهال نیزحدود 5 سال زمان میبرد تا باردهی داشته باشد. البته در سال‌های اول میزان این باردهی کم است و به طور عادی حدود 10 تا 12 سال باید بگذرد تا به باردهی معقول و مفید برسد. درست در همین مدت باید بهترین کود زمستانه برای درخت پسته را استفاده کنیم تا بیشترین و مفیدترین بهره را ببینیم.

بهترین زمان کوددهی برای درخت پسته

درواقع با شروع دوره سوزوسرما وغيرفعال بودن (خواب بودن) درخت پسته می‌شود که كوددهی زمستانه را شروع كرد. این یعنی در فصل زمستان وقتی ريشه‌های درخت خواب هستند، در واقع بهترين زمان برای تغذيه است و بیشترین تاثیر را بر روی آینده و باردهی درخت پسته دارد.

بیشتر بخوانید: کود درخت پسته

بررسی خاک کود مناسب درخت پسته

بدون بررسی زمین نمیتوانیم کود درخت پسته  قابل قبولی برای یک باغ توصیه کنیم. خاک‌های تقریبا سبک و بدون لایه‌بندی برای درخت پسته مناسب‌ترین بافت را دارا است. بهترین مقدار پی‌اچ برای کاشت درخت پسته، خاک‌هایی اند که پی‌اچ 7 تا 5/7 دارند و به نوعی خنثی هستند. همچنین بهترین خاک برای پرورش از سری خاک‌های لومی هستند. برای دادن کودهای دامی (حیوانی) بهترین موقع زمانی است که درختان در خواب زمستانی هستند.

کودهای دامی درست قبل از تمام شدن خواب زمستانی درختان نباید استفاده شوند زیرا باعث آسیب به ریشه‌ی‌ آنها می‌شود. با توجه به این داستان بهتر است کودهای دامی در ماه‌های نهم و دهم هر سال به خاک اضافه شوند اما به هیچ عنوان نباید از کود دامی نپوسیده استفاده شود زیرا باعث مقابله با ریشه درخت پسته جهت تأمین نیتروژن خود میشود. حالا این که این کودها به شکل چال کود باشند یا کاربرد روی سطح، نظر کارشناسان است.
باید قبل از بیدار شدن درختان از خواب بر روی کودهای دامی آبیاری انجام شود تا به اصطلاحی پوسیده شوند چون در غیر این صورت قابلیت جذبی ندارند. به طور کل اضافه کردن گچ به نهال‌ و یا درخت‌های که سن زیادی ندارند به علت مشکلات و خطرات زیادی که ممکن است به وجود بیاید توصیه نمی‌شود. می‌توان از کودهای شیمیایی مختلف در زمان رشد درخت یا درختان پسته استفاده کرد. کودهایی که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم هستند هر سال برای درختان متفاوت زیادی مصرف می‌شوند و باید هر سال در زمان معین و به اندازه کافی در اختیار ریشه‌ها گذاشته شوند.

 

چال کود به چه معناست؟

یکی از ساده‌ترین و درعین حال موثرترین روش های کوددهی در زمستان است که از روش پخش سطحی کود نیز مزایای بیشتری را برخوردار است. با استفاده از این روش مواد غذایی مور نیاز در ابتدای فصل به ریشه‌ی گیاه میرسد که باعث نفوذ بهتر آب و تهویه بهتر وهمینطور جذب بهتر کود نیز میگردد.

بهترین کود زمستانه برای درخت پسته

عناصر مهم در کوددهی درخت پسته

بور، مس ، نیتروژن، فسفر، منگنز، آهن، روی، پتاسیم، کلسیم، گوگرد و منیزیم از بهترین عناصر کوددهی برای درخت پسته هستند. در برنامه‌ریزی کوددهی اواسط زمستان استفاده از کودهای مرغی و کودهای حاوی پتاسیم، فسفات، آهن، منیزیم و هیومیک اسید که از مهمترین و کاربردی‌ترین کودهاست در دستور کار قرار می‌گیرند.

در اواخر زمستان یعنی اسفند ماه نیز جوانه‌ها شروع به تورم می‌کنند بنابراین درخت پسته به بیشترعناصر نام برده شده احتیاج پیدا می‌کند. در برنامه کودی درخت پسته در این ماه باید تمامی عناصر فسفر، پتاسیم و نیتروژن مورد مصرف قرار بگیرند که بهترین گزینه نیز کودهای فسفر بالا هستند زیرا این کودها عملیات فتوسنتز را در درخت افزایش می‌دهند.

کود هیومیک اسید چیست؟

هیومیک اسید در واقع نوعی از اسیدهای متفاوت است از باقی‌مانده یا تجزیه مواد خالص طبیعت مثل رودها، خاک و یا حتی دریاها پدید می‌آید و از آن استفاده می‌شود.

این کود شکل‌های مختلفی نظیر مایع، پودر و یا گرانول را دارد که هرکدام در نوع خود کاربردهای متفاوتی نیز دارا است اما اصل آنها دو مدل فعال و غیرفعال هستند که در ترکیب اسید هیومیک فعال به شکل پودر یا مایع که حل شونده در آب هستند و ترکیب غیرفعال به شکل گرانولی که حل شونده در آب نیست و ازهمین جهت مدت زمان زیادی را نیز در خاک باقی میماند.

از این کود می‌توان به عنوان اسفنج یاد کرد زیرا تمام مواد معدنی و مورد نیاز را در خود نگه داشته و به اندازه در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: کود اسید هیومیک شوک

تاثیر کود هیومیک اسید بر درخت پسته

این اسید تنها یک کود نیست و از آن به عنوان اصلاح‌کننده‌ی خاک نیز استفاده میشود و تاثیرات مهمی دارد زیرا اگر خاکی بیش از حد شور باشد میتواند آن را به حد تعادل رسانده و تا بذر پسته‌ نفوذ آب و هوای بیشتری را داشته باشد.

علاوه بر این، موجب حجم‌دهی بیشتر به ریشه‌، افزایش شاخه‌ها و گل‌دهی بیشتر، مقاوت زیاد در برابر سرما یا آسیب‌های محیطی مثل آفت‌ها، افزایش پروتئین، قند، ویتامین و همینطور حجم‌دهی به مغز پسته می‌گردد.

همچنین بهترین زمان استفاده از کود هیومیک اسید برای درخت پسته از شروع فصل پاییز تا پایان فصل زمستان است که با ترکیب کودهای گرم دیگر همانند کود حیوانی تاثیر بیشتری می‌گذارد.

سخن پایانی

متوجه شدیم بهترین کود زمستانه برای درخت پسته کودهای حیوانی پوسیده شده یا به اصطلاحی کودهای گرم هستند و استفاده از کودهای آهن، مس و ازهمه پرکاربردتر یعنی هیومیک اسید نیز برای تقویت زیاد و جلوگیری از سرمازدگی درخت پسته کارسازاند.

همچنین لازم به ذکر است که استفاده از بهترین کود زمستانه برای درخت پسته به تنهایی کافی نبوده و اهمیت رسیدگی به تغذیه گیاه در طول سال از اهمیت به شدت زیادی برخوردار است.

بهتر است در طول زمستان به دلیل به خواب رفتن گیاه و ضعف آن نسبت به سرما بهترین کوددهی زمستانه برای درخت پسته را داشته باشیم تا در بهار تاثیرات منفی به گیاه نفوذ نکرده و کیفیت و مرغوبیت محصول را پایین نیاورد.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

بهترین کود زمستانه برای درخت پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *