بهترین کود برای درخت عناب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

برای کود دادن به درختان عناب تنها به دنبال یک کود خاص نباشید. تنها با بهره گیری از کودهای دامی نمی توانید به حداکثر گل دهی و باروری در درختان عناب دست یابید. اگر سه الی چهار سال برای درختان عناب یک برنامه غذایی مدون در نظر بگیرید که این خود به زمان و صرف هزینه زیادی احتیاج دارد می توانید به بالاترین میزان برداشت در این درختان برسید و با کیفیت ترین و مرغوب ترین میوه‌ها را از آن خود کنید که بسیار بازار پسند باشند. بدین معنا که طعم و رنگ و کیفیت خوبی داشته باشند. لذا می توانید از فروش محصولات سود بسیار خوبی حاصل کنید. این دقیقا همان راهکاری است که باغداران نمونه در هر استانی انجام می دهند و بهترین نتیجه را عاید خود می کنند. درختان بر خلاف صیفی جات نمی تواند رشد سریعی داشته باشند. آن‌ها نیاز به صرف زمان بیشتری جهت محصول دهی و باروری دارند. تنها راهکاری که سبب افزایش عملکرد و باروری درختان عناب در زمان کوتاه می شود استفاده از اسید هیومیک شوک مایع است.کود اسید هیومیک بهترین کود برای درخت عناب است که سبب می شود تا درخت در عرض یک سال به بیشترین باروری برسد. دلیل این امر این است که این کود از فرمولاسیون خاصی پیروی می کند. لذا می تواند میزان محصول دهی در درختان عناب را تا 40 درصد بالا ببرد.اما همان طور که در بالا متذکر شدیم درختان برای حداکثر میزان باروری نیاز دارند تا یک برنامه غذایی اصولی و استانداردی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت فندق

تفاوت کود آلی با کودهای شیمیایی برای درخت عناب

استفاده از کودهای شیمیایی می تواند تا حدی میزان نیاز غذایی درختان عناب را پاسخ دهد. اما این کودها نسبت به کودهای ارگانیک می توانند مضر باشند. مخصوصا این که  برخی کودهای شیمیایی موجود در بازار تقلبی هستند و دارای مقدار بالایی کلر و سدیم هستند. میزان بالای کلر و سدیم موجود در کودهای شیمیایی سبب می شود تا ریشه درختان بسوزد و لذا باروری آن‌ها را با مشکل مواجه کند. از طرفی کودهای شیمیایی بسیار گران قیمت هستند. در این میان استفاده از کود کامل ده ایکس شوک می تواند بسیار مفید و کار ساز باشد و درختان را با سرعت زیادی بارور کند. این کود حاوی ده نوع ماده مغذی و آلی است. این کود کامل ساخت کشور آمریکا است و از تکنولوژی نانو در آن استفاده شده است. به علت همین فناوری نو، درختان بعد از تغذیه شدن می توانند به سرعت مواد مغذی را جذب نمایند و به بیشترین باروری برسند. لازم است تا این کود را به صورت اصولی و صحیح به درختان عناب بدهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. مواد مفیدی که در این کود وجود دارد هریک می توانند نقش خاصی را در تقویت درختان بر جای گذارند. با استفاده از این کود دیگر نیازی به استفاده از کودهای شیمیایی گران قیمت و مضر ندارید. از طرفی این کود می تواند برای تقویت خاک نیز بسیار مفید واقع شود. در واقع این کود تمام مواد مغذی لازم را به خاک می رساند و شوری خاک را به خوبی برطرف می سازد. بنابراین این کود سبب سوزاندن ریشه درختان عناب نخواهد شد. این کود به شکل مایع است و از غلظت بالایی برخوردار است. بنابراین قبل از استفاده لازم است تا آن را با میزان مناسبی از آب مخلوط نمایید. این کود را می توان با دو روش آبیاری و محلول پاشی به درختان عناب دارد.

بهترین کود برای درخت عناب

مزایای کود ده ایکس برای درخت عناب

اسید فولیک موجود در این کود سبب انتقال بهتر مواد غذایی به درختان می شود. این کود توانایی مخلوط شدن با سایر کودها مانند اسید هیومیک را دارا است و هیچ گونه تداخلی از این بابت حاصل نمی شود.

پتاسیم موجود در این کود سبب می شود تا سیستم دفاعی درختان عناب تا حد قابل توجهی افزایش یابد و در مقابل آفات بیرونی و حشرات موذی به خوبی مقاومت کند.

آهن موجود در این کود سبب می شود تا میوه‌های درختان بسیار خوش طعم و مرغوب شوندو لذا از این بابت بازار پسند تر شوند.

جلبک دریایی که در این کود مغذی وجود دارد سبب می شود تا میوه‌های درخت بسیار درشت تر شوند.

آمینو اسید موجود در این کود نیز سبب می شود تا درختان عناب در برابر تنش و استرس بیرونی بتوانند بسیار مقاوم شوند.

نیتروژن موجود در کود کامل ده ایکس شوک نیز سبب می شود تا در درختان به خوبی کلروفیل ساخته شود و عمل فتوسنتز صورت گیرد؛ همچنین  منجر به رشد رویشی درختان عناب می شود.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت عناب

پتاسیم موجود در کود کامل ده ایکس شوک سبب می شود تا رنگ آوری میوه‌های درختان بهتر شود و اندازه آن‌ها یکنواخت گردد. تاثیرات این کود تا اندازه ای زیاد است که سبب می شود تا با کمترین استفاده بهترین نتیجه حاصل گردد.

اسید هیومیک موجود در این کود کامل سبب می شود تا عنصرهای درشتی که درخاک وجود دارند به مولکول‌های زیز قابل جذب توسط ریشه درختان عناب تبدیل شوند و بنابراین کار جذب را تسهیل می نمایند.

اسید فولیک موجود در این کود کار هدایت و جذب و انتقال مواد غذایی را به درون ریشه انجام می دهد. این ماده حیاتی سبب می شود تا تقسیمات سلولی در گیاهان بهبود یابد و رشد و پرورش درختان بهتر انجام پذیرد.

فسفر موجود در ساختمان کود نیز سبب می شود تا ریشه زایی در درختان بهتر صورت پذیرد. همچنین درختان را تشویق به گل دادن می کند.

این ماده سبب افزایش کیفیت محصول و تشکیل پروتئین و بالغ شدن محصول می شود.

 عنصر بور موجود در این کود سبب گرده افشانی بهتر در درختان عناب می شود و باعث تولید گل و ساخت دیواره سلولی می شود. بنابراین می توان چنین نتیجه گرفت که کود ده ایکس شوک بهترین کود برای درخت عناب است.

بهترین کود برای درخت عناب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *