کود مناسب برای سبزیجات

کود مناسب برای سبزیجات

کود مناسب برای سبزیجات سبزیجات گیاهان بسیار مغذی و سرشار از فیبر هستند که در مقیاس وسیع در مزارع و گلخانه ها و همچنین در فضای محدود حیاط منازل توسط علاقه مندان به محصولات ارگانیک و سالم کشت می شوند. سبزیجات انواع مختلفی دارند که هر یک دارای طعم و کاربرد منحصر به فرد خود میباشند؛ از جمله گیاهان علفی محبوب عبارتند از: پیازچه، ریحان، جعفری، گشنیز، ترخون، تره، شنبلیله و …

شاید در نگاه اول تصور کنید سبزیجات نیاز به کود خاصی ندارند و خود به خود با آبیاری رشد می کنند. سبزیجات نیاز بالایی به مواد مغذی موجود در خاک دارند از این رو با اشتیاق بالا عناصر غذایی و معدنی را جذب نموده و رشد می نمایند؛ از این رو بستر سبزیجات کاشته شده بایستی غنی از مواد آلی و عناصر مغذی باشد به عبارتی با استفاده از کود مناسب برای سبزیجات، رشد، شادابی و سلامت گیاه خود را فراهم نمایید.

یکی از ضرورت های استفاده از کود مناسب برای سبزیجات، تفاوت مقدار نیاز انواع مختلف نسبت به ماده غذایی می‌باشد به عنوان مثال سبزیجاتی که رشد ریشه آنها اهمیت دارد به فسفر بیشتر، سبزیجات برگی به ازت بیشتر و سبزیجات میوه ای نیاز بالایی به عناصر فسفر و پتاسیم دارند.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود

  1. اهمیت استفاده از کود مناسب برای سبزیجات
  2. فواید کوددهی سبزیجات
  3. انواع بهترین کود سبزیجات
  4. ضروری ترین کود سبزیجات
  5. زمان مصرف کود مناسب برای سبزیجات

اهمیت استفاده از کود مناسب برای سبزیجات

همانطور که در ابتدای این مقاله از سایت آل کود اشاره جزئی به اهمیت کود مناسب برای سبزیجات شد، لازم به ذکر است سبزیجات نیز پس از مدتی که از منابع غذایی خاک استفاده می نمایند، منجر به تخلیه عناصر غذایی خاک شده و ادامه رشد عالی آنها در گرو جبران مواد از دست رفته از چرخه خاک است.

برای تولید بیشترین میزان کیفیت و سلامتی این محصولات، لازم است در کنار تامین نور کافی، دمای مناسب، رطوبت مطلوب و شرایط ایده آل خاک مانند مناسب بودن پی اچ و درجه شوری خاک، از کود مناسب که پاسخگوی نیاز سبزیجات کاشته شده باشد بهره گرفت.

اهمیت کود برای سبزیجات

فواید مصرف کود برای سبزیجات

  • تقویت رشد سبزیجات کاشته شده در باغچه،مزرعه و گلدان به سبب در اختیار داشتن عناصر معدنی کافی
  • حاصلخیزی خاک و بهبود شرایط آن جهت کشت سالانه سبزیجات
  • تولید سبزی های مشتری پسند، ارگانیک، با کیفیت و سالم
  • افزایش طول مدت ماندگاری سبزیجات پس از برداشت
  • بهبود طعم و رنگ بازار پسندی سبزیجات به سبب نداشتن علائم کمبود عناصر

بهترین مواد تقویتی سبزیجات

آیا با هر نوع کودی میتوان سبزیجات با طراوت و سالمی داشت؟ این سوالی است که بسیاری از افرادی که به کشت سبزی می‌پردازند در ذهن دارند. یک اصل برای کوددهی سبزیجات وجود دارد و آن این است که برای تولید سبزیجات مرغوب و سالم، بایستی استفاده از کودهای ارگانیک را جدی بگیرید و از سوی دیگر به تقویت خاک بپردازید.

از نمونه کود مناسب برای سبزیجات میتوان به اسید هیومیک شوک، کود جلبک دریایی شوک، کود فسفر بالا شوک، سه بیست مایع شوک، کود مولتی کمپلکس شوک و … اشاره کرد.

مواد تقویتی سبزیجات

بیشتر یخوانید: کود ارگانیک

کود جلبک دریایی شوک چیست و چه کاربردی برای سبزیجات دارد؟

این کود از منشا طبیعی برخوردار بوده و بیشتر انواع آن از کلپ یا جلبک دریایی قهوه ای حاصل می‌شود. این محصول مقادیر زیادی هورمون  و محرک های رشد  ضروری را در ساختار خود جای داده که استفاده از آن رشد برگها و سبزیجات و طراوت آنها را موجب می گردد.

جلبک دریایی شوک را میتوان به شکل محلول پاشی بر سطح سبزیجات استفاده نمود.

برای مطالعه بیشتر: جلبک دریایی برای فلفل دلمه ای

کود اسید هیومیک شوک چیست و چه کاربردی برای سبزیجات دارد؟

بهترین تقویت کننده خاک سبزیجات اسید هیومیک شوک است که چندین عملکرد بی نظیر برای خاک انجام میدهد از جمله: افزودن مواد آلی و کمک به حاصلخیزی خاک، کلاته نمودن مواد مغذی پنهان شده در دل خاک و استفاده ریشه،متعادل نمودن اسیدیته و قلیائیت خاک، رفع شوری خاک و تسهیل جذب عناصر غذایی. لذا اسید هیومیک را میتوان به عنوان کود مناسب برای سبزیجات به شمار آورد.

کود فسفر بالا شوک چیست و چه کاربردی برای سبزیجات دارد؟

بدون شک سبزیجات ریشه ای نیاز بالایی به فسفر جهت رشد دارند. استفاده از کود فسفر بالا شوک به طور صد در صد نیاز هر گیاهی را به فسفر برطرف می نماید.

کود سه بیست شوک چیست و چه کاربردی برای سبزیجات دارد؟

سبزیجات در ابتدای رشد به نیتروژن کافی برای رشد بهتر رویشی نیاز دارند. با مصرف سه بیست مایع شوک فسفر، نیتروژن و پتاسیم در حد کافی برای ابتدای رشد فراهم می شود.

کود مولتی کمپلکس شوک چیست و چه کاربردی برای سبزیجات دارد؟

برای شما عزیزانی که کاشت سبزیجات را چه در سطوح وسیع و چه محدود انجام میدهید، توصیه میکنم از عناصر ریز مغذی مانند آهن، منیزیم، روی و …غافل نشوید زیرا این عناصر سبب ساخت کلروفیل به میزان کافی و بهبود فرآیند فتوسنتز می گردند.

این عناصر هستند که به سبزیجات رنگ مناسب می بخشند، بو و طعم خوشایندی را موجب می گردند و شادابی را به آنها در کنار دیگر عناصر ضروری هدیه می دهند.

کود مولتی کمپلکس شوک 

موثرترین مواد رشدی سبزیجات کدامند؟

برخی افراد از خرید چندین کود برای گیاه خود خوششان نمی آید و دوست دارند با یک یا دو مورد به تولید دلخواه خود برسند. لذا بهتر است برای تامین کود مناسب سبزیجات ابتدا اطلاعات شرایط خاک و آب منطقه را با کارشناسان آل کود در میان بگذارید تا شما را در تهیه بهترین کود سبزیجات یاری دهند.

زمان مصرف کود مناسب برای سبزیجات

میتوانید قبل از کاشت و پس از کاشت طی دوره رشد گیاه از کود مناسب سبزیجات استفاده نمایید. افزودن کود قبل از کاشت بستر را غنی نموده و تا مدت زیادی پاسخگوی نیاز گیاه خواهد بود. هم چنین کوددهی سبزیجات پس از رشد گیاه منجر به افزایش طراوت و بهبود اندازه و رنگ آن خواهد شد.

نتیجه گیری

کشت سبزیجات تجربه لذت بخشی است که در سایه استفاده از کود مناسب برای سبزیجات خوشایند تر خواهد شد زیرا گیاه با داشتن عناصر کافی، شاداب تر،سالم تر و بازار پسند تر یا خوش مصرف تر خواهد شد. در این مقاله از سایت آل کود سعی شد به معرفی بهترین کودهایی که میتوان برای سبزیجات استفاده نمود اشاره شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366