رشد سریع نخل

تنها کود موجود برای رشد سریع نخل استفاده از کود اسید هیومیک شوک آمریکایی است که در بسته بندی بیست لیتری ارائه می شود .

هر بیست لیتری معادل ده تن کود دامی می باشد . برای اطلاع از طریقه مصرف این کود شگفت انگیز از اینجا بازدید کنید.

رشد سریع نخل

درخت خرما یا همان نخل در واقع نوعی گیاه 2 پایه است که به شکل ماده و نر وجود دارد. این درخت از خاصیت میوه دهی به‌ صورت گرده‌ افشانی برخوردار است و اگر شرایط لازم برای رشد آن مهیا باشد، تقریباً نزدیک 1 الی 2 صده عمر می‌کند.

درخت خرما با توجه به نوع میوه و محصول قابل برداشت؛ انواع مختلفی دارد. بهتر است بدانید که رشد سریع نخل به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله مهم‌ ترین آن‌ها، بهره گرفتن از کود مناسب است.

البته عملکرد و کیفیت محصول تا حدود زیادی به آب، هوا، رطوبت، نوع درخت، مقدار مصرف کودهای آلی و شیمیایی نیز بستگی دارد. بنابر این اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب همراه ما بمانید.

کودهای شیمیایی و طبیعی برای رشد سریع نخل

کود هیومیک اسید از جمله کودهای طبیعی و بدون ضرر برای نخل است که می‌توانید به‌ راحتی از آن بهره بگیرید.

کود آلی اسید هیومیک با مزایای زیادی که دارد، کمک می‌کند درخت نخل سریع‌تر رشد کند و ریشه دهی عالی‌تری هم داشته باشد.

استفاده دراز مدت از این کود علاوه‌بر حاصلخیز کردن خاک، موجب افزایش محصولات تولید شده نیز می‌شود.

به همین دلیل اگر می‌خواهید محصولات با کیفیت‌تر و سالم‌تری داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از این کود مفید بهره بگیرید.

هیومیک اسید ساختار خاک را به شکل بسیار عالی اصلاح می‌کند و تمام آفات و بیماری‌های موجود در آن را از بین می‌برد.

همچنین تعداد باکتری‌های مفید در خاک را افزایش می‌دهد و آن‌ها را تحریک به فعالیت می‌کند.

این کود مفید را می‌توانید در 3 نوع؛ مایع، پودری و گرانولی تهیه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

دقت داشته باشید اگر می‌خواهید نتیجه‌ سریع‌تری از کوددهی به دست آورید.

بهتر است سراغ نوع مایع آن بروید زیرا کود مایع قابلیت جذب سریع‌تر و بهتری دارد و تاثیر خود را در مدت‌ زمان کمتری بر روی گیاه به‌ جای می‌گذارد.

اسید هیومیک از املاح و مواد مفید بسیار زیادی همچون ازت، کلسیم، فسفر، بور، منیزیم، گوگرد، آهن، روی، نیتروژن و منگنز برخوردار است و می‌تواند به‌ خوبی تمام نیازهای نخل را برآورده کند.

 • کود ازته

یکی دیگر از کودهایی که به رشد سریع نخل کمک می‌کنند کودهای ازته هستند.

در واقع این کودها جزء اصلی‌ ترین کودهای مورد نیاز برای افزایش رشد و محصول دهی درختان نخل به حساب می‌آیند. به‌ طور معمول کودهای ازته شیمیایی هستند و از سولفات آلومینیم، اوره و نیترات آمونیوم تشکیل می‌شوند.

البته باید سولفات آمونیوم با توجه به آهک موجود در خاک، اوره متناسب با سن درخت و نیترات آمونیوم با توجه به شوری خاک مورد استفاده قرار بگیرند.

دقت داشته باشید بی‌توجهی به این‌ موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن ریشه درخت شود و دیگر محصول‌دهی عالی نداشته باشید.

پتاسیم نیز یکی دیگر از عناصر بسیار مهم و ضروری برای رشد میوه‌های درخت خرما و جلوگیری از تغییر رنگ یا شادابی برگ درختان است.

این کود مفید تاثیر زیادی در سلامت درخت نخل دارد و به‌ خوبی بیشتر کمبودهای موجود در خاک را تامین می‌کند.

در صورتی‌ که از این کود بهره گرفتید، توجه داشته باشید که باید در اواسط بهمن‌ ماه آن را به خاک مورد نظرتان تزریق کنید تا شاهد بهبود رشد درخت و میوه‌های آن باشید.

 • کود فسفر

کود فسفر با تقویت درخت نخل، از بین بردن آفات، جلوگیری از رشد میکروب‌ها و باکتری‌های مضر در خاک، کمک شایانی به رشد نخل می‌کند.

در واقع شما می‌توانید از این نوع کود به‌ راحتی بهره بگیرید اما باید توجه داشته باشید که حتما دوره کوددهی را تکمیل کنید زیرا در غیر این صورت ممکن است نتیجه مطلوبی را به دست نیاورید.

کمبود آهن در خاک می‌تواند مشکلات زیادی را برای گیاهان به وجود بیاورد و به‌ مرور زمان باعث از بین رفتن سلامت آن‌ها شود. از این‌ رو لازم است از کودی استفاده کنید که مقدار قابل‌ توجهی آهن در آن به‌ کار رفته باشد.

بهتر است بدانید که کودهای آهن بهترین گزینه برای تامین آهن مورد نیاز خاک هستند.

بنابر این سعی کنید سراغ کود آهنی بروید که از کیفیت لازم برخوردار باشد تا بتواند به خوبی تمام نیازها و کمبودهای خاک را جبران کند.

رشد سریع نخل

نکات مهم برای رشد سریع‌تر و بهتر نخل

 • دما نقش بسیار مهمی در رشد سریع نخل دارد، به‌ همین‌ علت باید حتما دمای کافی برای رشد نخل وجود داشته باشد تا بتواند بدون مشکل محصول دهی کند.
 • یکی دیگر از مهم‌ ترین عوامل، بارش باران است. باران بیشتر باعث شستن شوری خاک می‌شود اما و اگر چند ساعت قبل و بعد از انجام عمل گرده ‌افشانی باران ببارد، باعث می‌شود محصولات کمتری برداشت کنید. ولی اگر بعد از خشک شدن هوا، دوباره عمل گرده ‌افشانی انجام شود، با کاهش مقدار میوه مواجه نخواهید شد.
 • درخت خرما اغلب برای مناطق خشک مناسب است و نباید در مکان موردنظر رطوبت زیادی وجود داشته باشد. زیرا اگر رطوبت بالا باشد ممکن است قارچ‌های خاصی در خرما به وجود بیایند. البته بهتر است در نظر داشته باشید، در مکان‌هایی که رطوبت هوا بسیار پایین است نیز کنه‌ خرما به وجود می‌آید. پس بهتر است رطوبت هوا نه خیلی زیاد و نه خیلی کم باشد.
 • سعی کنید حتما از کودهای مناسبی برای نخل بهره بگیرید تا از بروز بیماری و آفات جلوگیری کنید.
 • توجه داشته باشید استفاده کردن از انواع مختلف کودهای شیمیایی یا طبیعی متناسب با وضعیت و شرایط خاک و گیاه از جمله نکات بسیار مهم در حفظ سلامت درخت خرما است و باید حتما بعد از نمونه‌ برداری‌های اولیه از خاک، صورت بگیرد.
 • برای به دست آوردن نتیجه مطلوب از مصرف کودهای شیمیایی، حتماً آن‌ها را در مراحل حساس رشد استفاده کنید. بنابر این پیشنهاد می‌کنیم در زمان رشد نمو و تکامل میوه که تیرماه و بهمن است، از کود مورد نظرتان استفاده کنید.
 • اگر از کودهای ازته استفاده کردید، بهتر است به مدت 8 ماه از آبان تا خرداد ماه به کار کوددهی را انجام دهید.
 • توجه داشته باشید مصرف کودهای فسفر و پتاسیم باید هر 3 ماه 1 بار در اوایل بهمن، اردیبهشت، مرداد و آبان انجام شود.
 • سعی کنید هر چند وقت 1 بار از کود حیوانی یا کود طبیعی اسید هیومیک بهره بگیرید.‌ دقت داشته باشید بهترین زمان برای مصرف کودهای طبیعی یا حیوانی اواخر زمستان است.
 • درختان خرما جزء آن دسته از درختانی هستند که در برابر بی آبی می‌توانند دوام بالایی از خود نشان دهند. البته بهتر است بدانید که آب‌ رسانی به درختان خرما هر چقدر بیشتر باشد، می‌توانید محصولات بهتر و بیشتری نیز برداشت کنید.
 • عوامل آب و هوایی، آب، خاک توپوگرافی از جمله عوامل تعیین کننده وضعیت یک منطقه برای کاشت خرما هستند که باید حتما پیش از کشت نخل، آن ها را در نظر بگیرید.
 • اگر تجربه کافی در زمینه کشت و پرورش درخت خرما یا نخل ندارید؛ بهتر است به هیچ عنوان دست به کارها و اقدامات خودسرانه نزنید، زیرا کوچک ترین اشتباه می‌تواند باعث آسیب رساندن به درخت شود.

رشد سریع نخل

سخن پایانی

برای رشد سریع نخل بهتر است حتما عمل کوددهی را به صورت صحیح و در زمان مناسب انجام دهید زیرا با اشتباه انجام دادن این کار ممکن است به درخت‌تان آسیب وارد کنید. همچنین بهتر است بدانید که کودهای طبیعی نسبت به کودهای شیمیایی، مزایای بیشتری دارند و برای مدت بیشتری هم اثرات‌شان در خاک باقی می‌ماند.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366