کود آهن چیست|خرید|فواید|علائم کمبود|طرزتهیه مصرف|تست اهن

خرید کود آهن

نکته : جهت مشاوره رایگان در خصوص بخش های متفاوت کشاورزی میتوانید با آقای صالحی 09120228040 تماس بگیرید همچنین جهت مشاوره خرید محصولات با شماره 09120807366 تماس حاصل فرمائید.

 

کود آهن چیست ؟

 

آهن یکی از ضروری ترین عناصر ریز مغذی در گیاهان است. این عنصر کم مصرف در فرآیند تولید کلروفیل نقش مهمی را ایفا می کند. به همین دلیل تولید کلروفیل و سبزینه برگ گیاهان تا اندازه زیادی وابسته به عنصر آهن می‌باشد. اهمیت آهن تا به آنجا پیش رفته است که کارشناسان تغذیه گیاهی همواره در  تلاش برای تشخیص علائم کمبود آهن و رفع موانع جذب عنصر آهن بوده‌اند. در این مقاله ضمن بررسی ارزش غذایی عنصر آهن، به علائم کمبود آهن در گیاهان  و روش های بر طرف نمودن این کمبود اشاره خواهیم کرد.

کود آهن

 

 

کود آهن کلات شده با eddha (کود شیمیایی آهن)

یکی از رایج ترین کودهای آهن موجود در بازار کود شیمیایی آهن کلات شده با eddha است. کود آهن یکی از مهمترین دستاوردهای شیمیدانان در رفع علائم کمبود آهن در گیاهان بوده است کود تولیدی از طریق ماده کلات کننده کاملاً شیمیایی تولید شده است و تنها مناسب استفاده در خاک می باشد. این کود شیمیایی در برابر نور خورشید به سرعت تجزیه می گردد و وزن ملکولی آن 430 است. کود  آهن کلات شده با eddha فقط در انتقال عنصر آهن در گیاه نقش ایفا خواهد کرد و موجب انتقال سایر عناصر غذایی در گیاهان نمی شود. ضمناً کود آهن شیمیایی همانند بسیاری از کودهای شیمیایی دارای تاریخ مصرف است.

کود آهن چیست

فرمول شیمیایی کود آهن کلات شده با eddha

این کود شیمیایی نوعی ترکیب شیمیایی مصنوعی ساخته دست بشر در لابراتوارها می باشد.

کود شیمیایی آهن با کد شیمیایی C18H16N2O6FENA بین شیمیدانان شناخته شده است. عموماً کود آهن کلات شده با eddha دارای 6 درصد آهن می باشد و این موضوع بر روی کلیه بسته‌بندی‌های کود آهن مجاز موجود در بازار درج گردیده است. به این معنی که در یک کیلوگرم از این کود، 6 درصد یا به عبارتی 60 گرم آهن موجود است.فرمول شیمیایی کود آهن

کود آهن کلات شده با هیومیک اسید (کود طبیعی)

این ترکیب برخلاف کود کلات شده باEDDHA از طریق عامل طبیعی هیومیک اسید کلات شده است و وزن ملکولی بسیار بالاتری دارد. وزن مولکولی کود آهن کلات شده با هیومیک اسید30000 تا 300000 می باشد. این ترکیب طبیعی هم برای پاشش روی سطح برگ گیاهان مناسب است و هم برای کود دهی به‌صورت پاشش روی سطح خاک مناسب می باشد. به عبارتی کود آهن کلات شده با هیومیک اسید هم از طریق برگ جذب می‌شود و هم از طریق ریشه، ضمناً در برابر اشعه ماورا بنفش نیز مقاومت بهتر و بالاتری نیز نسبت به تجزیه شدن دارد. انتقال آهن در گیاه از طریق کود دهی کود آهن کلات شده با هیومیک اسید موجب انتقال سایر زیر مغذی‌ها نیز می شود.

فواید کود آهن

سایر انواع کود آهن کلات شده شیمیایی

دیگر فرمولاسیون‌های شیمیایی موجود در بازار به‌جز فرمولاسیون شیمیایی کود آهن کلات شده با eddha ، کود شیمیایی کود آهن کلات شده با EDTA  و کود شیمیایی کود آهن کلات شده با eddhSa  است. این ترکیبات به‌تازگی معرفی شده اند و در بازار ایران چندان شناخته شده نیستند. اما ویژگی‌های کود های آهن با عامل کلات کننده شیمیایی را دارا هستند و تفاوت آن ها در درصد آهن موجود در آن هاست که بر روی بسته بندی کود شیمیایی به صورت درصد درج گردیده است.

طرز تهیه کود آهن

تفاوت های کود شیمیایی آهن و کود طبیعی آهن

کود طبیعی آهن یک ترکیب کاملاً طبیعی است و عامل کلات کننده آن نیز طبیعی می باشد. درصورتی‌که در کودهای شیمیایی، عامل کلات کننده یک ترکیب کاملاً شیمیایی و ساخته دست بشر است. قاعدتاً ترکیب های شیمیایی دارای تاریخ انقضا هستند، درصورتی‌که کود آهن عامل کلات کننده طبیعی بدون تاریخ انقضا است و همواره جواب می‌دهد.  کود طبیعی آهن نسبت به تجزیه در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید از خود مقاومت نشان می‌دهد، درصورتی‌که کود شیمیایی آهن با عامل کلات کننده شیمیایی این خاصیت را ندارد و فقط هم در خاک قابل استفاده می باشد و همچون کود آهن با عامل کلات کننده طبیعی قابل استفاده به صورت پاشش روی سطوح برگ نیست.

بررسی عوامل ایجاد فقر عنصر آهن در گیاهان

کمبود آهن یکی از معضلات گیاهان محسوب می شود. کمبود آهن یا فقر آهن که با کمرنگ شدن سبزینه گیاهان همراه است، از مهمترین کمبودهای عناصر غذایی کم مصرف و ضروری است. محلول پاشی آهن روی برگ به همین منظور انجام می گیرد. البته محلول پاشی صرفاً برای کودهای آهن با عامل کلات کننده طبیعی کاربرد دارد و بیشتر برای سیب،هلو،گلابی، زردآلو، سورگوم، سبزی و سایر گیاهان علی الخصوص گیاهان زینتی استفاده می شود.یکی از مهمترین عوامل ایجاد فقر آهن در گیاهان میزان بالای بی کربنات داخل خاک است. زمانی که خاک  دچار فشردگی در ساختمانش می شود، یا آنکه آبیاری سنگینی بر روی مزرعه انجام می گیرد. co2 خاک  به شدت افزایش پیدا می کند. در حضور آهک که یکی از مقادیر مضر و فراوان خاک های ایران است، بی کربنات تولید می شود. بی کربنات تولید شده خاصیت بافری دارد و از پایین آمدن PH  محیط اطراف ریشه جلوگیری به عمل می‌آورد. بالا بودن ph یکی از مهمترین دلایل جذب ناموفق آهن در گیاهان است. یکی دیگر از عوامل عدم جذب آهن به آب چاه‌های عمیق بازمی‌گردد. آب چاه‌های عمیق با میزان بی کربنات بالایی که دارد موجب بالا ماندن ph و خاصیت قلیایی خاک و در ادامه عدم جذب آهن می گردد. یکی از راه حل های مقابله با آب های دارای بی کربنات هوادهی از طریق فواره‌هاست. دیگر راه کنترل ph آب  و خاک استفاده از اسید سولفوریک می باشد، کود آمونیوم سولفات در خاک به اسید سولفوریک تبدیل می شود. بنابراین یکی از راه های کنترل فقر آهن استفاده از کود شیمیایی آمونیوم سولفات است. کودی که با داشتن 21 درصد نیتروژن یکی از پر فایده ترین کودهای شیمیایی در تغذیه ازته گیاه همراه با کنترل ph خاک است. توجه داشته باشید که کنترل ph خاک علاوه بر جذب آهن موجب جذب سایر ریز مغذی ها نیز می گردد. کودهای آهن با عامل کلات کننده شیمیایی مستقیماً بر جذب آهن در خاک تأثیر می گذارد ولی اگر از کود آهن با عمل کلات کننده طبیعی هیومیک اسید استفاده نمایید، علاوه بر عنصر آهن جذب سایر عنصر های ریز مغذی و ضروری نیز تسهیل می گردد همچنین می توانید همزمان با مصرف کود آهن از کود آمونیوم سولفات نیز استفاده کنید. در این صورت قلالیت خاک تا اندازه ای حفظ می گردد و  جذب آهن نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

فواید کود آهن در گیاهان

نقش آهن در گیاهان سالیان سال است که مورد توجه گیاه شناسان قرار گرفته است. امروزه با وجود آنکه همگان اذعان دارند که در ترکیب کلروفیل گیاه از آهن نامی برده نمی شود ولی نقش آن در ساخت و فرآیند فتوسنتز بر کسی پوشیده نیست. بنابراین هر گاه که با کم شدن کلروفیل مواجه شدید می توانید به کمبود عنصر آهن نیز شک ببرید. البته بین کمبود آهن و کمبود منیزیم شباهت های زیادی یافت می شود که بخش عمده ای از این تردید با برون سپاری آزمایشات به کلینیک های خاکشناسی بر طرف می گردد. فقر آهن همواره اولین حدس هر کارشناسی در مواجه با کم رنگ شدن کلروفیل گیاهان است . در برگ غلات کمبود آهن موجب پدید آمدن نوارهای سبز و زرد متناوب می گردد.

فواید کود آهن

عوامل موثر بر جذب آهن در خاک

تهویه مطبوع خاک و ساختار آن در جذب آهن نقش مهمی را ایفا می کند. ساختار های متراکم و فشرده شده موجب افزایش بی کربنات و به دنبال آن بالا رفتن قلیاییت خاک ها می شود. این موضوع بر جذب درست آهن تاثیر بسیار منفی خواهد گذاشت. از طرفی اگر به واسطه استفاده از برخی مواد شیمیایی به صورت ناآگاهانه قلیاییت خاک افزایش پیدا کند، باز هم جذب آهن کاهش می یابد. یکی از این عوامل تخریب کننده، فسفات نیترات است. فسفات نیترات باعث کاهش جذب عنصر آهن می شود.

علائم کمبود کود آهن

نحوه استفاده از کود های شیمیایی آهن کلات شده با EDDHA

کودهای شیمیایی آهن کلات شده باEDDHA در کشور ما نسبت به سایر سموم متداول تر می باشد، نکات مهمی پیرامون استفاده از کود های شیمیایی آهن کلات شده باEDDHA وجود دارد که در ادامه به مهمترین آن ها اشاره خواهد شد:

  • نبایدکود کلات شده شیمیایی را روی سطوح برگ گیاهان محلول پاشی نمود، تنها راه جذب این دسته از سموم ریشه گیاهان می باشد.
  • نباید سمومی که در آن فلزات سنگین بکار رفته اند را با کود های شیمیایی آهن کلات شده EDDHA مخلوط نمود.همچنین آن ها را نباید با ترکیبات مسی مخلوط کرد.
  • یکی دیگر از ممنوعیت های اختلاط، اختلاط کود های شیمیایی آهن کلات شده EDDHA با کودهای فسفره است.

حساسیت ترکیب شیمیایی آهن موجب شده که توصیه هایی جدی پیرامون مصرف کود آهن با ترکیبات نامبرده وجود داشته باشد.اگر این توصیه ها به درستی اجرا شوند، شاهد تاثیر مثبت کود آهن بر روی ریشه دهی و گلدهی خواهیم بود. همچنین کارکرد بهتر سیستم کلروفیل، گیاهان را در برابر تنش ها، آفات و بیماری ها مقاوم تر خواهد کرد.همچنین از نظر فیزیولوژیک گیاهان را برابر سرما بیش از پیش حفظ خواهد نمود.

میزان مصرف کود آهن و بهترین زمان مصرف

بهترین زمان مصرف کود آهن فصول تابستان و بهار می باشد.  برای مراحل مختلف رشد در گیاهان و نوع گیاهان  توصیه های متنوعی برای استفاده از کودهای آهن وجود دارد. به طور کلی بیشترین مصرف کود آهن حداکثر 60 گرم به ازای هر درخت کامل می باشد که این میزان  در زمان جوانه زنی تا 15 گرم در هر درخت کاهش پیدا خواهد کرد. برای نهال های جوان هم 5 الی 10 گرم کود آهن همواره توصیه شده است. انگور و کیوی نیز برای هر اصله نیازمند 5 الی 15 گرم آهن می باشد. اما در محصولات زراعی این مقدار متفاوت است شما می توانید برای هر مترمربع زمین زراعی به طور میانگین 2 تا 6 گرم آهن یا یک کیلوگرم کود آهن محلول شده در 1000 لیتر آب آبیاری را استفاده نمایید. توجه داشته باشید که همواره بهترین زمان مصرف کود آهن، قبل از گلدهی درختان می باشد.

شاید کمبود آهن یکی از مهم ترین مسائل تغذیه در گیاهان باشد، مسئله ای که تنها با شکل ظاهری برگ ها قابل‌تشخیص نیست و توصیه های کارشناسی به کشف علت دقیق مسئله کمبود مواد غذایی  کمک خواهد کرد.به طور کلی پایین آمدن کیفیت خاک موجب پایین آمدن جذب بسیاری از عناصر غذایی می شود، بنابراین قبل از خرید کود و کود دهی به آزمایشات کشاورزی خود بیشتر توجه نمایید. جهت مطالعه کود مرغی یا پلت مرغی  به پست مذکور مراجعه کنید.

مختصری از کود آهن آل کود

 

از آنجا که آهن در خانواده فلزات است در جدول مندلیف،خانواده فلزات درلایه ظرفیتشان سه الکترون دارند هیچوقت با عدد فرد الکترون درلایه ظرفیت به حالت پایدار نمیرسند و همیشه تمایل دارد تا همه عناصر جهان یک الکترون از دست بدهد یا یک الکترون بگیرد تا به زوج برسند و لایه ظرفیتشان به حالت پایدار در بیاید.مشکل اهن این است که تمایل دارد یک الکترون از دست بدهد چون در خانواده فلزات است و به شکل اف ای+2( مثبت یک مثبت دو نماد الکترون )چون الکترون از دست میدهد لایه ظرفیتش به حالت پایدار میرسد.اگر قرار باشد اهن یک الکترونش را از دست دهد تبدیل میشود به اکسید اهن چون حتما با یک ماده ای ترکیب شده است که الکترونش را از دست داده است.معمولا اگر در خاک ریخته شود و با خاک ترکیب شود تبدیل به اکسید اهن یا همان اهن زنگ زده می شود که برای درخت مضرمی باشد. برای اینکه این حالت در خاک اتفاق نیافتد یک ایزومری به اهن اضافه میکنند ایزومر یک ساختار شیمیایی پایدار کننده است که تابع یک سری اشکال فیزیکی که دور پیوند های هر عنصر قرار میگیرد. امداند ایزومر پایدار کننده ای که برای اهن و مصرف خاکش طراحی کرده اند اورتو اورتو بوده که باعث میشود با خاک ترکیب نشود و مدت بیشتری در خاک بماند و به مرور در اختیار گیاه طول رشد قرار بگیرد.این اورتو اورتو از عدد تقریبا 3 و اخریش 6 بیشتر از ان نداریم.

 

اهن ها دو مدل هستند:

1) ای دی تی ای EDTA

2)ای دی دی اچ ار EDDHR

مدل های دیگری هم مانند:ای دی دی اچ اس ام ای یا مدل های دیگر… ولی عموم بازار ای دی دی اچ ار EDDHR یا ای دی تی ار EDDTR هستند. ای دی دی تی ار EDDTR  یعنی اتیلن دی امین تترا استیک اسید،ای دی دی اچ یعنی اتیلن دی امین دی هیدر اکسید استیک اسید یکی دی هیدراکسیده و دیگری تترا است.

ای دی دی اچ اس ام ای  EDDHSMA برای محیط زیست بسیار مضر است.ای دی دی چ EDDHA ها نرمال تر هستند ای دی تی ار EDTR اصولا درسم پاشی یامحلول سازی استفاده میکنند. ای دی تی ار EDTR  فقط شامل اهن نیست شامل بسیار عناصر دیگری هم مانند منگنز روی ازت و…  یا هر عناصر دیگر می باشند، زیرا در اصل یک کلات است در واقع اسم اصلی کلات و اسم انگلیسی اش چلات chelate است.ای دی دی اچ ای EDDHA  برای مصرف خاک است اما ای دی تی ای EDTA در یک حالت مخصوص برای خاک هم میتوان استفاده کرد، در خاک های اسیدی میشود استفاده کرد ان هم بلوت یااسیدبودن خاک است.مانند ای دی تو ار را نمی توان در  ایران ( مثال خراسان ) استفاده کرد به دلیل قلیایی بودن خاک،اما در خاک اروپا به راحتی جواب میدهد زیرا در انجابارندگی زیاد و خاک اسیدی است.

در خاک قلیایی نمیتوان ای دی تی ا استفاده کنیم فقط باید ای دی دی اچ ای استفاده کنیم اگر نه به سرعت با عناصر خاک ترکیب میشود تلفات کود بالا میرودو درصد کمی از ان به درخت میرسد.

نکته: اهن زمین اصولا 6 درصد بیشتر نمی باشند ،اهن محلول پاشی هم بین 10 تا 15 درصد میباشد که امکان بالاتر یا پایین تر گروه را دارد .

آهن پرینوا FE  باتوجه به نیاز محصولات زراعی و باغی گونه های مختلف آهن را با ویژگی ها و خلوص متفاوت به شرح زیر تولید نموده است

1. با قابلیت آبیاری EDDHA

2. باقابلیت محلول پاشی EDTA

قابلیت ابیاری

در این شاخه از محصولات سه شکل آهن با ایزومر ارتو ارتو های متفاوت عرضه میگردد

الف. 4.8

ب. 3.8

ج. 3.2

این سه نوع محصول قابلیت ابیاری در امور زراعی را داشته منجر به افزایش سبزینگی گیاه رشد رویشی افزایش میزان قند میوه و بهبود محصول خواهد شد.

آهن EDTA

این محصول با قابلیت محلول پاشی و سرعت جذب بالا در گیاهان فقر شدید آهن را بسرعت از بین برده و منجر به کاهش خسارات فقر شدید آهن در گیاهان شده و بهبود عملکرد را افزایش میدهد

 

 

حل شدن صدرصدی کود آهن

نمایش از روی آپارات

 

 

تماشا از روی یوتیوب

 


باتشکر آل کود

 

 

 

 

 

 

کود آهن چیست|خرید|فواید|علائم کمبود|طرزتهیه مصرف|تست اهن
5 (100%) 7 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *