سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هلو از جمله میوه های خوش طعم و آبدار است که پوست مخملی دارد. مانند تمامی میوه های دیگر این میوه نیز خواص فراوانی دارد. پرورش این درخت کار سختی نیست و می توان با رسیدگی خوب و تغذیه مناسب درختان هلو را با محصولی باکیفیت پرورش داد. اما کوددهی به این درخت میوه باید روی اصول و برنامه ریزی صورت گیرد. در این مقاله قصد داریم درباره تاثیرات سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو با شما صحبت نماییم.

درخت هلو

ریز بودن هلو مورد پسند بسیاری از افراد نیست و میوه‌های درشت خیلی زودتر از میوه‌های کوچک فروخته می‌شوند. در واقع هدف همه باغداران عزیز در باغات هلو تولید میوه‌های درشت و افزایش عملکرد (به جز ارقام کوچک ژنتیکی) است.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلودانستن دو نکته در مورد اندازه میوه بسیار مهم است. اولین نکته ژنتیک خود درخت است که در بزرگ‌تر شدن میوه بسیار موثر خواهد بود. همانطور که می‌دانید بسیاری از انواع هلو از نظر ژنتیکی کوچک هستند و از حد معینی بزرگ‌تر نخواهند شد و تلاش باغداران و کارشناسان نتیجه‌ای نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: کود 10 52 10 برای درخت انگور

نکته دوم اینکه در ارقامی که از نظر ژنتیکی میوه‌های درشت دارند با اعمال یک سری تکنیک‌ها و مطالعه فیزیولوژی درختان هلو می‌توانیم میوه‌های درشت تولید کنیم و عملکرد خوبی خواهیم داشت. در بحث پر شدن میوه باید بدانیم که افزایش تعداد و اندازه سلول‌ها برای پر شدن میوه مهم و ضروری است و برای رسیدن به این هدف مدیریت آبیاری و تغذیه شرط لازم است. رشد میوه هلو شامل چهار مرحله مختلف است: 1- تقسیم سلولی سریع و افزایش تعداد سلول‌ها، 2- بزرگ شدن و سفت شدن سلولی آهسته هسته، 3- بزرگ شدن سریع سلول‌ها و افزایش اندازه میوه، 4- رنگ‌آمیزی میوه و رسیدن کامل.

تغذیه و کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای رشد میوه هلو

اگر کوددهی صحیح و اصولی انجام نشود و عناصر غذایی مورد نیاز درختان هلو که نقش اساسی در تولید بافت‌ها و ساختارهای گیاهی دارند تامین نشود، قطعاً شاهد کوچکی میوه و کاهش آن خواهیم بود. عملکرد هلو برای رشد بهتر و پرپشت شدن میوه در هلو باید تغذیه مناسبی به درخت داد تا مواد لازم برای پرپشت شدن میوه را داشته باشد.

نکته مهم و اساسی در رشد میوه هلو این است که تغذیه و کوددهی درخت در مراحل مختلف رشد انجام شود. پتاسیم کلیدی ترین عنصر برای غلیظ شدن میوه هلو است که باعث افزایش جهت قندها به سمت میوه می‌شود و تجمع این قندها در سلول‌های میوه باعث غلیظ شدن هلو می‌شود. توجه ویژه به در دسترس بودن پتاسیم در مراحل اولیه تقسیم سلولی و بزرگ شدن سلول‌های میوه نقش اساسی در غلیظ شدن میوه هلو دارد.

نکته مهم: کیفیت کود، زمان و میزان مصرف کود نقش ویژه‌ای در رسیدن به هدف باغدار دارد، چه این هدف رشد هلو باشد و چه اهداف دیگر. باغبان محترم توجه داشته باشند که کوددهی بیشتر و نامنظم معجزه نمی‌کند و به این معنا نیست که هر چه بیشتر کود دهید میوه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند. برنامه غذایی علمی و اصولی تیم‌های متخصص در زمینه تغذیه درختان بهترین و منطقی‌ترین راه حل برای رسیدن به این امر مهم است.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلوچند نکته برای رشو خوب هلو

نکته 1 : میوه‌دهی بعد از برداشت: پس از برداشت باید درخت را تقویت کرد تا جوانه‌ها برای سال بعد قوی شده و رشد زایشی مطلوبی داشته باشند. محلول پاشی کودهای مورد نیاز درختان هلو بر اساس برنامه فروت‌ست باعث ذخیره بیشتر مواد مغذی در جوانه‌ها می‌شود و آنزیم‌ها و هورمون‌ها را برای رشد سال آینده ضروری می‌کند. با توجه به برداشت ارقام هلو در ماه‌های گرم بهار و تابستان، برگ درختان در زمان برداشت از سبزی کافی برخوردار است و این برنامه از 24 مرداد ماه به بعد قابل اجرا می‌باشد. نکته حائز اهمیت این است که در ارقام هلو که زودتر از 24 مرداد برداشت می‌شوند، میوه خوری از 24 مرداد به بعد اجرا می‌شود. اما در ارقامی که بعد از 24 مرداد برداشت می‌شوند، میوه دهی بلافاصله پس از برداشت انجام می‌شود.

نکته 2: حفظ سلامت ریشه: سلامت ریشه‌های اصلی و ریشه‌های کرک دار درختان هلو یکی از نکات مهم برای جذب آب و مواد مغذی است. با توجه به حساسیت ریشه‌های هلو به شرایط رطوبتی و میزان عناصر موجود در خاک، استفاده از برنامه غذایی پایه برای درختان هلو باعث افزایش رشد و مقاومت ریشه‌ها در برابر عوامل بیماری زا (آفات و بیماری‌ها) می‌شود. موضوع مهم دیگر جلوگیری یا محدود کردن برخی از عواملی است که باعث آسیب به ریشه می‌شود. مثلاً شخم عمیق یا هر عملیاتی که باعث واژگونی یا کندن زمین شود منجر به قطع ریشه‌های سطحی درختان می‌شود.

نکته 3: زمان بندی صحیح کودهای کلسیمی و سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو: کلسیم و پتاسیم دو عنصر مهم و موثر در غلیظ شدن میوه هلو هستند که در کنار آبیاری منظم می‌توانند به افزایش ظرفیت جذب سایر عناصر مهم در میوه و افزایش سلول کمک کنند. کیفیت کودهای کلسیم سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو و زمان بندی صحیح و روش صحیح مصرف این کودها شرایط اساسی و لازم برای رشد و تقویت درخت هلو می‌باشد. اگر طبق برنامه‌ریزی دقیق از کودهای پتاس استفاده کنید، قطعاً شاهد افزایش کمیت و کیفیت میوه و اندازه آن خواهید بود.

نکته 4: محلول پاشی سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو: ترکیب دو عنصر سیلیکون و پتاسیم باعث ایجاد مقاومت در برابر تنش‌های زنده و غیر زنده، افزایش استحکام پوست میوه و کاهش نفوذ قارچ‌های بیماری‌زا و آسیب برخی آفات می‌شود. در درختان در پایان فصل برای انتقال شکر از برگ به میوه می‌توانید سیلیکون دایان را اسپری کنید تا سیگنال‌های لازم به برگ برسد و سرعت حرکت مواد قندی به میوه بیشتر شود و میوه‌های هلو بزرگ‌تر شوند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلوبرای افزایش سایز هلو موارد زیر پیشنهاد می‌شود

  • توجه ویژه به برنامه غذایی ویژه باغات هلو استفاده از کودهای حاوی پتاسیم
  • نقش اساسی محلول‌پاشی سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو در پایان فصل در غلیظ شدن میوه هلو به دلیل افزایش سرعت انتقال سیگنال از برگ به میوه توسط سیلیکات پتاسیم و کودهای حاوی پتاسیم

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای توت فرنگی

  • آبیاری صحیح و به موقع در مراحل حساس تقسیم سلولی (مراحل اولیه تشکیل میوه)، سخت شدن هسته، بزرگ شدن سلول‌ها و پس از برداشت
  • انجام عملیات لازم پس از برداشت و رعایت بهداشت باغات در باغات هلو و رعایت برنامه محلول‌پاشی میوه‌خوری در زمان‌های لازم در طول سال
سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *