کود 12 12 36 برای توت فرنگی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود 12 12 36 یکی از کودهای موثر است که برای گیاهان و درختان مختلفی استفاده می‌شود. در این مقاله به تاثیرات استفاده از کود 12 12 36 برای توت فرنگی پرداخته ایم.

آشنایی با توت فرنگی

توت فرنگی نوعی میوه جدید به شمار می‌رود که در حدود ۳۰۰ سال قبل به این شکل وجود نداشت و نوع وحشی آن به عنوان دارو کابرد داشت. بعدها توت فرنگی وحشی را به مزارع منتقل کرده و به شکل امروزی کاشت و برداشت شد.

کود 12 12 36 برای توت فرنگیمیوه توت فرنگی شباهت زیادی به توت دارد ولی از نظر اندازه درشت تر است. این میوه قرمز رنگ با طعم ترش و خوشمزه است. توت فرنگی به شکل بوته ای رشد می‌کند که بوته ای کوتاه قامت است و برگ های نسبتا بزرگ با شاخه های باریک و رونده دارد. توت فرنگی در مناطق مثل شهرهای شمالی به شکل خودرو رشد می‌کند. فصل رشد این میوه از اردیبهشت تا مرداد است ولی با توجه به نوع توت فرنگی می‌تواند متغیر باشد.

بیشتر بخوانید: کود 12 12 36 برای درخت بادام

این میوه دو نوع دارد که نوع اول دانه ریز بوده و چهار فصل است و در منازل هم کاشته می‌شود.

نوع دوم توت فرنگی دانه درشت است که در فصل بهار و هم تابستان میوه می‌دهد.

بوته های نارنگی نوع اول در چهار فصل چن بار میوه می‌دهند و نوع دیگر فقط یکبار در سال و در فصل بهار میوه‌ می‌دهند.

شرایط کاشت و برداشت توت فرنگی

توت فرنگی از گیاهانی ست که در خاک های مختلف رشد کرده و میوه می‌دهد ولی خاک های عمیق و نرم مثل خاک رسی شرایط بهتری را برای درخت فراهم می‌کند. از نظر اقلیمی و آب و هوایی ترجیح گیاه آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب است و در این شرایط رشد بهتری دارد. در این شرایط اب و هوایی به آبیاری بیشتر و منظم تری نیاز دارد تا به خوبی تولید میوه کند.  ریشه های سطحی و‌کم عمق توت فرنگی به خشکی حساس است و همچنین کمبود آب باعث کوچک شدن میوه ها می‌شود‌. گل های توت فرنگی  بارور می‌شوند و این اتفاق در فصل بهار انجام می‌شود برای همین باید مراقب بود تا سرمای دیررس بهاره آسیبی به گل ها وارد نکند.

از نظر شرایط کاشت بوته ها باید با حداقل فاصله ۴۰ سانتی متری به شکل جوی و‌ پشته ای از هم کاشته شوند.

کاشت توت فرنگی در گلخانه ها هم بسیار رایج است و امکان پرورش این میوه را فراهم کرده است. کنترل شرایط اب و هوایی در گلخانه ها باعث می‌شود تا به صورت داعمی میوه توت فرنگی تولید شود‌.

کود 12 12 36 برای توت فرنگیکوددهی توت فرنگی

برای دستیابی به محصوب پربار و با کیفیت توت فرنگی باید کمبودهای غذایی آن جبران شود و برای این کار از یک برنامه‌ منظم کوددهی استفاده شود. اولین استفاده از کود برای توت فرنگی قبل از کاشت است و باعث تقویت خاک می‌شود. در این مرحله معمولا از کودهای دامی پوسیده یا کود مرغی استفاده می‌کنند. برای مراحل بعدی کوددهی به اطلاعات حاصل از آزمون خاک بستگی دارد که باید دقیق انجام شود و استفاده از کود های نادرست باعث آسیب دیدن میوه می‌شود. همچنین این کار باعث می‌شود تا هزینه خرید کود کاهش پیدا کند.

کود 12 12 36 برای توت فرنگی

در ادامه مبحث کوددهی توت فرنگی، استفاده از کودهای کامل که حاوی چند عنصر هستند تاثیر زیادی روی رشد بوته ها و تولید میوه دارد. کود ۱۲۱۲۳۶ یکی از مفیدترین کودها  برای توت فرنگی است. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای توت فرنگی باعث می‌شود تا علاوه بر تولید بیشتر، میوه ها کیفیت بسیار مطلوبی داشته باشد.

کود ۱۲۱۲۳۶ نوعی کود کاربردی و جدید است که اخیرا در کشاورزی رایج شده و کارایی خوبی هم دارد. این کود از زیرشاخه های کودهای NPK است. این کود یک نوع کود ترکیبی است که تمامی عنصرهای ضروری گیاه را داشته و برای آن تامین می‌کند. ترکیب این عنصر طبق فرمول های دقیق انجام‌ می‌شود. عناصر موجود در کود NPK شامل دو گروه عناصر ماکرو؛ نیتروژن، فسفر و پتاسیم و عناصر میکرو مثل روی، بور و آهن و منگنز است.

کود 12 12 36 برای توت فرنگیعنصرهای درشت مغذی یا همان ماکرو بیشترین درصد کود را تشکیل می‌دهند و عناصر ریز مغذی به میزان بسیار کمتر در ترکیب کود به کار رفته اند. نامگذاری انواع کودهای NPK با اعدا انجام می‌شود که میزان عنصرهای موجود در کود را مشخص می‌کند مثل کود ۱۲۱۲۳۶ که دارای ۱۲ درصد نیتروژن، ۱۲ درصد فسفر و ۳۶ درصد پتاسیم بوده و نوعی کود NPK پتاس بالا هم محسوب می‌شود. استفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ برای توت فرنگی نتایج قابل توجهی به همراه دارد.

بیشتر بخوانید: کود مناسب برای گلدهی شمعدانی

این کود باعث می‌شود رشد رویشیگیاه و به دنبال آن رشد زایشی افزایش پیدا کند و در نتیجه محصول بیشتری به دست آید. از مهم ترین تاثیرات کودهای پتاس بالا روی توت فرنگی درشت شدن میوه، رنگ بهتر و طعم مطبوع میوه ها است. این ویژگی ها روی بازارپسندی میوه ها هم تاثیر زیادی دارد. استفاده از این کود در مراحل گلدهی و تشکیل میوه توصیه می‌شود‌. بوته توت فرنگی ظریف و حساس بوده واستفاده از کود ۱۲۱۲۳۶ باعث می‌شود تا در برابر آفت های مختلف و بیماری ها مقاوم شود و آسیب های کمتری به آن وارد شود.

این کود را به شکل محلول پاشی برای توت فرنگی استفاده می‌کنند و مبدار آن با توجه به انواع مختلف توت فرنگی متفاوت است.

کود 12 12 36 برای توت فرنگی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *