سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاه‌توت نوعی درخت گلدار است که از خانواده توت است. این درختچه بومی بخش‌هایی از جنوب غربی آسیا، غرب ایران و شرق ترکیه است. در میان توت‌ها، شاه‌توت کوچک‌ترین است و اگر به آن رسیدگی نشود، در سنین جوانی به صورت بوته باقی می‌ماند. ارتفاع این درخت حدود 12-8 متر و قطر آن بین 50-60 سانتیمتر است. شاه‌توت عمر طولانی دارد و گاهی تا صدها سال میوه می‌دهد. سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت کودی است که برای رشد این درخت بسیار مفید است در ادامه این مقاله ضمن آشنایی بیشتر با درخت شاه توت با روش کوددهی آن نیز آشنا می شوید.

درخت شاه توت و فواید آن

برگ‌های این درخت قلبی شکل و بیضی شکل و لبه برگ‌ها دندانه‌دار و طول آن‌ها بین 7 تا 18 سانتیمتر است. تنه درخت شاه توت کوتاه است و با پیر شدن تاج آن بسیار بزرگ می‌شود، گل نر این درخت ضخیم و کوتاه و به رنگ سبز است و گل ماده کوتاه‌تر از گل نر است. انواع مختلف شاه‌توت در اقلیم‌های مختلف از آب و هوای نسبتاً گرم و معتدل گرفته تا آب و هوای تقریبا سرد رشد می‌کنند، زیرا درخت توت قابلیت رشد و ثمر دادن را دارد. گرمای خوب در بهار و تابستان برای این درختان از 25 تا 35 درجه سانتیگراد است. میوه‌های این درخت نمی‌توانند سرمای زیادی را تحمل کنند و توت‌ها در دمای منفی 2 تا 4 درجه سانتیگراد یخ می‌زنند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توتمیوه شاه‌توت بزرگ‌تر از توت سفید است و رنگ آن قرمز تیره یا بنفش با طعم ترش و شیرین است. شاه‌توت را می‌توان خام، پخته یا مربا مصرف کرد. شاه‌توت یکی از بهترین غذاها از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی است که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مانند آنتوسیانین است، آنتوسیانین رنگدانه‌ای است که شاه‌توت را سیاه می‌کند.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای موز

شاه‌توت کالری کمی دارد (43 کالری در هر 100 گرم) و منبع خوبی از ویتامین های C، A، E و آنتی اکسیدان‌ها است. شاه‌توت همچنین منبع خوبی از آهن است که به ندرت در انواع توت‌ها یافت می‌شود، این میوه همچنین سرشار از پتاسیم، منگنز و منیزیم است. شاه‌توت دارای مقدار زیادی ویتامین B کمپلکس از گروه ویتامین‌ها و همچنین ویتامین K است.

این نوع توت حاوی مقدار بسیار خوبی ویتامین B6، نیاسین، ریبوفلاوین و اسید فولیک است. جوشانده برگ این میوه از قدیم الایام برای رفع حالت تهوع و از ریشه آن برای درمان اسهال خونی استفاده می‌شده است. در برگ شاه‌توت یک ماده ضد دیابت وجود دارد که می‌تواند دیابت را درمان کرده و قند خون را کاهش دهد، به همین دلیل می‌توان از آن در صورت وجود قند در ادرار و برای درمان دیابت استفاده کرد. شاه‌توت به دو صورت قلمه سبز و قلمه چوبی قابل تکثیر است و از مهم‌ترین آفات و بیماری‌های شاه‌توت می‌توان به پوسیدگی گیاهی، بیماری پاپ کورن و سفیدک پودری واقعی اشاره کرد.

کوددهی سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت چه زمانی باید انجام شود؟

در حالی که کوددهی بیشتر درختان میوه نسبتاً ساده است، شاه توت زمان خاصی از سال دارد که به پتاسیم، نیترات و سایر مواد مغذی نیاز دارد. همچنین زمان و دوره کوددهی درخت شاه توت بر اساس سن آن متفاوت است. دانستن زمان کوددهی بوته‌های شاه‌توت با کود شیمیایی و آلی مناسب کمک زیادی به تولید محصول توت خوب می‌کند. کوددهی یک بار در سال برای اکثر درختان شاه‌توت کافی است و اگر کوددهی بیش از حد انجام شود ممکن است آسیب ببیند. کوددهی شاه‌توت در اواسط زمستان و اوایل بهار انجام می‌شود و کوددهی این درخت پس از تیر ماه اشتباه بزرگی است.

کودهای مناسب درخت شاه‌توت

انواع مختلفی از کود برای درختان شاه‌توت وجود دارد، از گزینه های آلی گرفته تا کودهای شیمیایی. ساده‌ترین گزینه استفاده از کود جامد کند رهش مانند کود 10-10-10 یا 20-20-20 است. برای کوددهی شاه‌توت می‌توانید از کودهای مایع مناسب نیز استفاده کنید اما باید بیشتر استفاده شود و گزینه نسبتاً گران‌تری است. با این حال، اگر بتوانید از مواد شیمیایی در باغ اجتناب کنید، کود دامی برای درختان شاه‌توت نیز به خوبی کار می‌کند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توتبهترین کود برای شاه‌توت

استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت به رشد برگ‌های شاه‌توت کمک می‌کند و مواد مغذی این گیاه را تامین می‌کند، علاوه بر آن از رشد شاه‌توت از همه جهات حمایت می‌کند. استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت با کیفیت برای شاه‌توت در ابتدای رشد و در طول مراحل رشد این گیاه به دلیل ترکیب کود فوق‌العاده شگفت‌انگیز که علاوه بر داشتن عناصر سیلیکات و پتاسیم، عناصر آهن، بور، کلسیم، هورمون‌های گیاهی، جلبک عصاره‌ی دریایی، اسید آمینه، نرم‌کننده‌های خاک، اسید فولویک و اسید هیومیک باعث باردهی سنگین این گیاه می‌شود.

به عنوان مثال سیلیکات و پتاسیم موجود در این کود علاوه بر کاهش فرسایش خاک، رفع تنش‌ها و بیماری‌های شاه‌توت و رفع آلودگی خاک باعث بهبود خاک و در نهایت سلامت و رشد شاه‌توت می‌شود و فلزات سنگین را که برای گیاه مضر هستند حذف می‌کند.

اسید فولیک موجود در کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت منجر به افزایش انتقال مواد مغذی به ریشه‌های گیاه شاه‌توت می‌شود. اسید آمینه موجود همچنین منجر به افزایش متابولیسم گیاه، جلوگیری از آسیب ناشی از تنش‌های محیطی و افزایش سرعت جذب مواد مغذی و سایر کودها می‌شود. نقش جلبک دریایی در این کود تحریک رشد توت سیاه است. سایر عناصر موجود در این کود مانند: آهن، بور، مولیبدن، بور، مس و منگنز در شادابی و سلامت محصول تاثیر بسزایی دارند.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توتکمبود آهن باعث رنگ پریدگی ساقه، برگ و میوه درخت شاه‌توت می‌شود و در اثر کاهش مولیبدن، برگ‌های شاه‌توت ضخیم شده و ظاهری بد شکل پیدا می‌کند. کود نیتروژن در رشد رویشی، فسفر در افزایش انرژی و تشکیل ریشه شاه‌توت، پتاسیم در بسیاری از فرآیندهای درون سلولی گیاه مانند صحت، افزایش مقاومت در برابر عوامل بیماری‌زا، بهبود طعم و… نقش شاه‌توت دارد و هر کدام از آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بخوانید: کود 40 درصد سیلیکات

آیا درخت شاه‌توت به کود نیاز دارد؟

نیاز گیاهان به کوددهی منظم زمانی که دارای مواد مغذی لازم برای رشد بهینه باشند با رشد بهتر و ایجاد گل و محصول بهتر و باکیفیت‌تر نمایان می‌شود. درخت شاه توت برای رشد سریع و بهتر نیاز به کود دارد، علاوه بر این کود دادن به این درخت مقاومت آن را در برابر سرما، آفات و بیماری‌ها افزایش می‌دهد.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای شاه‌توت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *