کود 40 درصد سیلیکات

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سیلیس پتاسیم ترکیبی ایده‌آل برای تامین دو عنصر ضروری سیلیکون و پتاسیم است که به راحتی از طریق ریشه و برگ جذب می‌شود. هر دو عنصر سیلیس و پتاسیم باعث افزایش تشکیل قند، بهبود رنگ و افزایش مقاومت دیواره سلولی می‌شود و در نتیجه به بهبود کیفیت محصول و افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها کمک می‌کند. از سایر ویژگی‌های این محصول می‌توان به افزایش مقاومت در برابر میکروب، باکتری و قارچ اشاره نمود. کود 40 درصد سیلیکات با 23 درصد پتاسیم و 40 درصد سیلیکون ترکیبی مناسب برای افزایش قطر ساقه و برگ و افزایش میزان موانع دفاعی گیاهان در برابر عوامل بیماری زا و آفات می‌باشد.

سیلیمون آسیب‌های ناشی از حشرات و آفات را کاهش می‌دهد و آسیب‌های ناشی از بیماری‌های گیاهی را کاهش می‌دهد. سیلیمون یک ترکیب فوق‌العاده است که از شکستن دانه‌ها جلوگیری می‌کند.

کود 40 درصد سیلیکات

 • کود سیلیس مایع باعث عملکرد بالا، اندازه یکسان و یکنواخت می‌شود.
 • کود سیلیس مایع به دلیل افزایش تولید مواد قندی باعث افزایش تولید میوه و محصولات می‌شود.
 • کود سیلیس مایع باعث افزایش تناژ باغات و مزارع می‌شود.
 • انتشار مواد مغذی از طریق سطح کوتیکول را بر عهده می‌گیرد. (دارای قابلیت جذب از طریق ریشه و برگ)
 • کود سیلیس مایع، تامین پتاسیم و سیلیس گیاه در زمان لازم را انجام می‌دهد.
 • کود سیلیس مایع بازارپسندی محصولات را افزایش می‌دهد.
 • از ترکیب کود سیلیس مایع با مس و محصولات مبتنی بر روغن، فوستیل آلومینیوم، دودین و تریفورین خودداری کنید.

کود 40 درصد سیلیکاتویژگی‌ها و مزایای 40 درصد سیلیکات

 • جرم حجمی و درصد وزن بسیار بالا است.
 • دارای قابلیت جذب از طریق ریشه و برگ می‌باشد.
 • افزایش سنتز پروتئین در گیاهان را انجام می‌دهد.
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی و کم آبی را بر عهده دارد.
 • مقاومت گیاهان در برابر بیماری‌های قارچی به ویژه در تابستان‌ها و چمنزارها را افزایش می‌دهد.
 • وزن، عملکرد و کیفیت محصول را افزایش می‌دهد.
 • بهبود طعم و رنگ میوه را بر عهده دارد.

بیشتر بخوانید: درخت کیوی و گل ندادن آن

کود سیلیس مایع چیست؟

اکسید سیلیکون (SiO2) یا سیلیس یک ترکیب شیمیایی است که حدود 60 درصد از پوسته جامد زمین را به صورت خالص یا ترکیب شده در کانی‌های سیلیکات تشکیل می‌دهد. نام سیلیس برای تمامی کانی‌هایی که دارای SiO2 هستند، استفاده می‌شود، حتی اگر از نظر کریستالی، شرایط فیزیکی و شرایط زمین شناسی متفاوت باشند.

ماسه سنگ و ماسه سیلیسی، کوارتز و کوارتزیت، کریستال، تریپلی و نواکولیت، سیلیس مصنوعی و سیلیکون شیمیایی، سنگ چخماق و دیاتومیت منابع اصلی سیلیس هستند. اغلب، سیلیس بر اساس درصد وزن شناخته شده و خلوص SiO2 قیمت‌گذاری می‌شود. علاوه بر درصد، SiO2 ساختار کانی شناسی سنگ نیز نقش مهمی در تعیین کیفیت و مصارف آن دارد، زیرا SiO2 ممکن است به صورت سیلیکات‌های مختلف وجود داشته باشد، در نتیجه این موضوع در تعیین کانی‌سازی تاثیر خواهد داشت. در روش و نحوه حذف ناخالصی‌ها نیز مؤثر می‌باشد.

همچنین خواص فیزیکی سیلیس در روش مناسب برای خرد کردن، دانه بندی پودر سیلیس تولیدی و تعیین مصارف پودر تولیدی تاثیر خواهد داشت، کافی است یک بار کود سیلیس مایع را روی برنج امتحان کنید تا تاثیر قابل توجه آن را در افزایش مقاومت گیاه برنج خود مشاهده کنید.

اهمیت کود سیلیس مایع در کشاورزی

این عنصر یکی از عناصر مفید برای گیاهان است

کود سیلیس مایع در برابر تنش‌های زنده و غیرزنده مقاومت ایجاد می‌کند. امروزه استفاده از سیلیکات در خاک کشاورزی در ژاپن و کره رایج شده است، مصرف سالانه این ماده در این دو کشور به ترتیب معادل 1 میلیون تن و 400 هزار تن است.

افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی

کود سیلیس مایع با کنترل تبخیر و تعرق در گیاه و افزایش ضخامت دیواره سلولی، مقاومت گیاه را در برابر تنش های محیطی مانند گرما، خشکی، آفتاب سوختگی، ترک خوردگی و کم آبی افزایش می‌دهد.

کود 40 درصد سیلیکاتافزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها

کود سیلیس مایع با تقویت دیواره سلولی و افزایش ضخامت کوتیکول از نفوذ هیف‌های قارچی و رشد آن جلوگیری می‌کند و در نتیجه مقاومت و تحمل گیاه را در برابر بیماری‌های قارچی افزایش می‌دهد.

افزایش مقاومت در برابر آفات

بسیاری از آفات با اجزای دهانی مکنده، زننده مانند کاترپیلارها، پسیل‌ها، شته‌ها، کنه‌ها، تریپس‌ها و … با قرار دادن خرطوم‌هایشان خود در فضای بین سلولی، از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند.

استفاده از کودهای حاوی سیلیس مایع با تقویت دیواره سلولی و رسوب در فضای سلولی مانع خوبی برای تغذیه این حشرات مانند کرم ساقه‌خوار برنج است.

همچنین بسیاری از لاروهای حشرات با قطعات دهان جونده از برگ، ساقه و چوب گیاهان تغذیه می‌کنند که شامل برگ خواران، پوست‌خواران و چوب‌خواران می‌شود. خوشبختانه استفاده صحیح و به موقع از کود سیلیس پتاس با تقویت دیواره سلولی برگ، ساقه و چوب و همچنین افزایش غلظت شیره گیاه سدی محکم در برابر این گروه از آفات می‌باشد.

استفاده از کود 40 درصد سیلیکات

شدت نور خورشید و افزایش دما در محیط طبیعی گیاه باعث آفتاب سوختگی می‌شود. قسمتی از پوست درخت میوه که در معرض نور شدید گیاه قرار می‌گیرد باعث آفتاب سوختگی و از بین رفتن بافت سبز میوه می‌شود و در برخی موارد پوست استخوانی میوه نیز در اثر قرار گرفتن در معرض آن سیاه و نکروز می‌شود.

کود 40 درصد سیلیکاتسیلیس یک عنصر بسیار ضروری در رشد و نمو گیاهان است. در واقع عنصر سیلیس نقش بسزایی در تامین پتاسیم و جلوگیری از ابتلای درخت به تنش خشکی و همچنین افزایش سبزی و بهبود رشد و کیفیت محصول دارد.

بیشتر بخوانید: چرا درخت انار برای رشد به کود k60  نیاز دارد؟

افزایش فتوسنتز و کم کردن ورس

کود سیلیس مایع با افزایش استحکام ساقه، ایجاد حالت عمودی در محل قرارگیری برگ‌ها و همچنین افزایش چشمگیر سطح برگ‌ها، باعث افزایش راندمان جذب نور توسط گیاه، افزایش سرعت فتوسنتز و افزایش سطح برگ‌ها می‌شود. همچنین امکان کاشت با تراکم بالاتر را فراهم می‌کند. از طرفی سیلیس با افزایش استحکام دیواره سلولی و بهبود حالت ایستاده و عمودی ساقه گیاه، بر خلاف عنصر نیتروژن، مقاومت محصولات را در برابر پوسیدگی و خواب افزایش می‌دهد.

کود 40 درصد سیلیکات
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *