بهترین روش کاشت درخت بادام

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بهترین روش کاشت درخت بادام

درخت بادام نیز همانند دیگر درختان برای حصول نتیجه رضایت بخش برای باغ دار بایستی در بهترین شرایط و با استفاده از روش کاشت خاص خود کاشته شود؛ اصلی ترین روش کاشت درخت بادام همیشه از دغدغه های فکری بادام کاران بوده است. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا شما را در این باره به طور کامل راهنمایی کنیم به گونه ای که بتوانید بادام های فراوان و با کیفیتی از باغتان برداشت نمایید؛ زیرا حصول نتیجه نهایی منوط به کارهای اولیه صحیح می باشد هر چه اصولی تر و آگاهانه تر قدم های اولیه برداشته شود بالطبع در آینده به صرف نیروی زیاد جهت اصلاح اشتباهات نیازی نخواهد بود.

شرایط رشدی درخت بادام:

درخت بادام از ارتفاع ۱.۵ تا ۷ متر با برگ های باریک وجود دارند؛ درخت بادام از رطوبت زیاد بیزار است و هوای سرد بهاره به گونه ای که منجر به سرمازدگی درخت شود برای رشد و تولید شکوفه های آن اثر منفی دارد؛ بنابراین بهترین شرایط برای رشد درخت بادام زمستان های معتدل و مرطوب و تابستان های گرم و خشک می باشد تا به حداکثر رشد خود دست یابد. با توجه به فاکتور آب و هوا شما را متوجه اولین شرایط کاشت درخت بادام می نمایم.

پس در کاشت نهال بادام بایستی به شرایط اقلیمی و آب و هوایی دقت شود تا بعدا در صورت بار آوری کم درخت مایوس نشوید؛ البته این بدان معنا نیست که نمی توانید این درخت را در مناطق سردسیر بکارید بلکه برای نتیجه بهتر می توانید ارقام دیر گل و مقاوم به سرمای بهاره را انتخاب نمایید؛ درخت بادام در حیاط خانه های مسکونی نیز قابلیت کاشت و پرورش دارد.

فروش کود درخت بادام

نکات مهم کاشت درخت بادام که باید بدانید!

تابحال شده بدون آگاهی از نوع بادامی که کاشته اید با نتیجه ناراحت کننده ای برخورد کرده باشید؟ به طور مثال انتظار برداشت بادام های شیرین را داشته اید اما متوجه شده اید تمامی بادام ها تلخند. برای پیشگیری از این اتفاق و در صورت تمایل به برداشت بادام شیرین، پیش از کاشت نهال بایستی اقدام به کاشت بادام شیرین نمایید.

گروهی از درخت های بادام با شکوفه های زیبای خود آدمی را فریب می دهند به گونه ای که تصور می کند کلی بادام خواهد داد؛ در حالی که این نوع از درخت بادام به جهت زیبایی ظاهری کاشته شده و پرورش داده می شوند و میوه ای تولید نمی کنند.

این نکات به این دلیل ذکر شد تا در حین خریداری نهال بادام از اینکه نهال مدنظر شما می باشد مطمئن شوید و از تحقیق و جست و جو کمک بگیرید.

کود مرغی برای درخت بادام

مراحل کاشت درخت بادام:

۱)ابتدا به خرید نهال بادام شیرین از مغازه اقدام نمایید حتی می توانید دانه تازه و فرآوری نشده را نیز به منظور کاشت انتخاب نمایید؛ اگر روش دانه را برای پرورش درخت بادام برگزیده اید، ابتدا برای سبک ونرم شدن بافت زمین محل کاشت آن را شخم بزنید سپس خاک را به عمق ۲.۵ تا ۵ سانتی متر حفر کرده و به کاشت دانه بپردازید.

بهترین زمان برای کاشت دانه بادام، فصل پاییز می باشد زیرا دانه به راحتی زیر خاک باقی می ماند و پس از گذراندن فصل زمستان در بهار جوانه زده و شروع به رویش می نماید؛ محل کاشت دانه بادام بهتر است با صفحات مشبک و سنگین پوشش داده شود به منظور اینکه از جویده و خورده شدن توسط جانوران ایمن باشد.

فروش کود درخت بادام

کاشت نهال بادام:

در صورتی که می خواهید زودتر نتیجه بگیرید و اقدام به خرید نهال کرده اید، ابتدا محلی را برای کاشت نهال برگزینید که نور کافی بدان برسد به گونه ای که آب در اطراف ریشه به دلیل تابش خورشید و تبخیر شدن آب جمع نشود‌.

ابتدا حفره ای بر سطح خاک که کمی جهت سبک شدن شخم زده شده حفر کنید به گونه ای  که از گلوله ریشه نهال بزرگتر باشد. حفره ایجاد شده بایستی عمیق و پهن باشد تا ریشه بادام که ویژگی بارز آن عمیق است به راحتی درون گودال ایجاد شده جای بگیرد .

نهال را در همان عمقی که حین خریداری مشاهده کردید بکارید.

خاک های شنی لومی و حاصلخیز برای رشد نهال بادام بسیار مفید می باشد و این نوع خاک به ذهکشی مناسب و تهویه خاک کمک شایانی می نماید.

یکی دیگر از نکاتی که حین خرید نهال بایستی از فروشنده بپرسید این است که آیا نهال به تنهایی میوه تولید می کند؟

یعنی عمل خود لقاحی بدون نیاز به عوامل کمکی و دیگر درختان انجام خواهد گرفت؟

در صورت تمایل به کاشت چند درخت بادام در باغ یا باغچه تان می توانید از این سوال صرف نظر کنید و در فاصله ۶ تا ۸ متر از یکدیگر به کاشت آن ها بپردازید.

کاشت دو نهال در کنار هم منوط به گرده افشانی دو طرفه و تولید میوه می باشد.

میزان آب مورد نیاز درخت بادام

آبیاری درخت بادام:

نهال بادام در سال اول کاشت نیاز شدید به آب دارد؛ بدین منظور در تابستان و گرمای هوا سعی کنید هفته ای یک بار آن را به طور کامل از آب سیراب کنید و اگر از سیستم آبیاری قطره ای استفاده می کنید روزی یک بار نهال تحت آبیاری قرار گیرد‌.

در صورتی که نهال بادام در خاک رسی کاشته شده باشد نیاز به آبیاری بیشتری خواهد داشت.

پرورش و نگهداری از درخت بادام:

درخت بادام به عناصر فسفر و نیتروژن جهت رشد و تولید محصولات با کیفیت بسیار نیاز دارد اما باید مقدار آن را توسط کارشناسان بپرسید؛ به طور معمول در سال های اولیه دزهای کمی از ازت به درخت بادام افزوده می گردد.

هدف از این بخش از مطلب تقویت درختان باغ با کوددهی منظم و کودهای مناسب در اندازه موردنیاز می باشد.

درختان بادام را از جهت عوامل بیماری زا مانند قارچ، کرم و شته چک و کنترل نمایید؛

لازم به ذکر است از جمع زنبورهای عسل بر سر درخت نگران نباشید زیرا به گرده افشانی موثر کمک می کنند؛ دلیل جمع شدن زنبور ها به دلیل شیرین بودن شکوفه های بادام می باشد.

فروش کود درخت بادام

مراقب عفونت قارچی باشید تا سرایت نکند!

درخت بادام ممکن است تحت تاثیر عفونت عامل قارچی قرار گیرد که نتیجه منفی آن بالارفتن برگ ها و قهوه ای شدن آن ها می باشد؛ در صورت مشاهده سریعا به کندن برگ های آلوده و جدا کردن آن از درخت اقدام نمایید.

هرس منظم درخت بادام در عین حال که می تواند نتیجه بخش باشد، در صورت انجام نا صحیح آن می تواند مشکل ساز شود به حدی که منجر به نابودی درخت بادام شود؛

بنابراین در این زمینه از متخصصان یاری بگیرید.

خرید و فروش کود ارزان

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

فروش کود درخت بادام
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *