کاشت زیتون

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کاشت درخت زیتون از راه کاشتن هسته آن صورت می پذیرد. چنانچه برای کاشت زیتون می خواهید در منزل اقدام نمایید لازم است تا حداقل یک بالکن و یا یک فضایی که دارای نور باشد و بتواند گیاه را در معرض تابش آفتاب قرار بدهد داشته باشید. به علاوه لازم است تا به شرایط آب و هوای منطقه خود نیز دقت کافی داشته باشید. سپس اقدام به کاشت زیتون نمایید.

گیاه شناسی درخت زیتون

 جالب است بدانید که درخت زیتون از قدیمی ترین درختان همیشه سبز اسن که دارای انواع مختلفی است. درخت زیتون با آب و هوای مدیترانه ای بسیار سازگار است. به همین علت بهترین جا برای کاشت درخت زیتون نواحی است که دارای تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌هایی با آب و هوای معتدل باشد. درخت زیتون درختی است کم آب. بنابراین در نظر داشته باشید که نمی توانید این درخت را در مناطقی که دارای آب و هوای با رطوبت بالاست پرورش دهید.

بنابراین باید توجه داشته باشید که رطوبت زیاد و ریسک یخ زدن برای زیتون اولین نکته‌هایی است که بایستی برای کاشت درخت زیتون در نظر داشته باشید. زیتون از جمله درختانی است که در همه فصول سبز است. خزان درخت زیتون ممکن است  هر 2 الی 4 سال رخ دهد. برگ‌های درختان زیتون به رنگ سبز تیره هستند. لازم است بدانید که سطح برگ از یک لایه بافت مومی شکل تشکیل شده است و سطح زیرین برگ-های آن از کرک پوشانده شده است. همین موضوع سبب شده است تا کاهش تبخیر رطوبت از برگ‌ها را داشته باشیم که خود می تواند سبب شود تا درخت زیتون نسبت به گرما مقاومت بیشتری از خود نشان دهد.

کاشت زیتون

 

 در فصل شکوفه دهی درخت زیتون دیرتر از سایر درختان نسبت به گل دادن اقدام می کند. گل‌های درختان زیتون به صورت خوشه ای هستند. هر خوشه دارای 10 تا 20 عدد گل دارد. گل‌ها به رنگ سفید هستند. در نظر داشته باشید که میوه درخت زیتون به صورت گوشتی است. با توجه به نوع درخت زیتون، شکل زیتون می تواند بیضی یا دایره وار باشد. وزن هر یک عدد زیتون بسیار متفاوت است. بافت نرم زیتون که همان قسمت گوشتی آن است به طور کامل به هسته داخلی چسبیده است که معمولا مزه تلخی نیز دارد.

روش کاشت درخت زیتون در منزل

برای کاشت زیتون ابتدا لازم است تا نوع درختی را قصد کاشت آن را دارید انتخاب نمایید. همان طور که می دانید درخت  زیتون در انواع مختلفی موجود است.  یقینا طعم هر یک از انواع زیتون متفاوت است. بعضی دیگر از انواع درخت زیتون درای شرایط کاشت و برداشت متفاوت است. بنابراین در نخستین مرحله لازم است تا درخت زیتون را مطابق با میل خود انتخاب نمایید و خصوصیات منطقه آب و هوایی را نیز در نظر بگیرید. نکته ای را که لازم است در این مرحله در نظر بگیرید این است که برای آن که بتوانید از هسته زیتون برای کاشتن استفاده نمایید بایستی در همان زمانی که اقدام به کاشت نمودید زیتون را مستقیما از درخت بکنید. چون هسته زیتون حتما باید فعال باشد تا بتواند به خوبی جوانه بزند و رشد کند. در نظر داشته باشید که زیتونی را انتخاب نمایید که کاملا رسیده باشد و از سلامت کامل برخوردار باشد. اگر میوه زیتون بر روی زمین افتاده است برای کاشت مناسب نیست.

کاشت زیتونسپس لازم است تا گوشت را از هسته جدا نمایید. برای این کار بهتر است تا خود زیتون را خورده و هسته آن را خارج کنید یا می توانید همه زیتون‌ها را داخل قابلمه ای با آب گرم گذارید و آن‌ها را هر یکی دو ساعت یک بار هم بزنید. بهتر است 24 ساعت زیتون‌ها داخل آب گرم بمانند تا گوشت آن‌ها کاملا نرم شود. دلیل این کار این است که گوشت زیتون به آسانی از هسته آن جدا شود.  بعد از سپری شدن 1 روز لازم است تا آب زیتون‌ها را خالی کنید. پیش از جدا کردن گوشت زیتون لازم است تا با کمک یک گوشتکوب، زیتون‌ها را بکوبید تا به لهیدگی مورد نظر برسند. سپس با استفاده از یک اسکاچ یا یک مسواک باقی مانده گوشت اضافه را از هسته جدا نمایید و سپس مجددا همه هسته‌ها را با آب گرم بشویید. در نظر بگیرید که هسته زیتون دارای یک سر تیز و یک سر گرد است. در این جا لازم است تا سر گرد را با کمک یک چاقوی تیز ببرید به گونه ای که یک شکاف ریز بر روی آن ایجاد نمایید. این کار را بایستی بر روی همه هسته‌ها انجام دهید. پس از اتمام کار لازم است تا مجددا همه هسته‌ها را برای مدت 24 ساعت در آب خیس کنید.

کاشت زیتون

 الان نوبت آن فرا رسیده است که به سراغ تهیه خاک و گلدان بروید. توجه داشته باشید که برای کاشت هسته زیتون باید گلدان کوچکی را انتخاب نمایید و داخل آن را با خاک پر کنید. لازم است تا از خاکی استفاده نمایید که یک قسمت آن خاک کمپوست و بخش دیگری از آن ماسه درشت باشد. سپس لازم است تا هر دو خاک را به خوبی با هم مخلوط نمایید. پس از این که خاک را داخل گلدان ریختید با کمک یک آب پاش خاک را نم دار نمایید.

 مرحله آخر کاشت هسته زیتون

 الان نوبت کاشت هسته‌ها رسیده است. هسته‌ها را بایستی به گونه ای در خاک بکارید که 3 تا 5 سانتی متر داخل خاک باشند. پس از کاشت هسته‌ها بایستی بر روی گلدان یک کیسه پلاستیکی که شفاف باشد قرار بدهید تا محیطی گلخانه ای را برای جوانه زدن آن‌ها فراهم کنید. سپس بایستی گلدان را به محیطی منتقل نمایید که مناسب باشد. محیط باید به اندازه کافی گرم و آفتاب گیر باشد. منظور از آفتاب گیر بودن این نیست که در معرض تابش مستقیم باشد. جوانه زدن هسته زیتون در حدود 1 ماه زمان نیاز دارد.

کاشت زیتون
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *