کاشت درخت لیمو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

عطر و مزه لیمو بسیار بی نظیر و فوق العاده است. اگر علاقه دارید تا در باغ خود لیمو ترش بکارید و این درخت بسیار خوش عطر را  در کنار دیگر درختان داشته باشید لازم است تا برای اطلاع از نحوه کاشت درخت لیمو تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تکثیر درخت لیمو از بذر

 لیمو ترش نیز مثل بسیاری از میوه‌های دیگردرای تکثیر از دانه است. اماتوجه کنید با این که این روند بسیار ساده است اما لازم است تا اندکی صبر و حوصله داشته باشید. چون این کار به زمان کافی احتیاج دارد.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلو‌‌

نوع تکثیر درخت لیمو

 کشاورزان از راه ریشه زایی قلمه‌های بزرگ کار تکثیر درخت لیمو را راحت تر می کنند. در حالی که می توانید از دانه‌ها نیز استفاده نمایید. به طور معمول دانه‌ها با سرعت زیادی رشد می کنند. زمان انتخاب کاشت درخت از دانه‌ها بایستی فرصت دهید تا یکی دو هفته خشک شوند. بعد از خشک شدن می توانید بذرها را در عمق 2 سانتی متری خاک گلدان بگذارید. سپس با روکش پلاستیکی شفاف روی ان را کاملا بپوشانید. سپس گلدان را در آفتاب بگذارید و اجازه دهید تا ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر برسند.

Planting a lemon tree

کاشت درخت لیمو 

 برای کاشت درخت لیمو، اول بایستی لیموها آبدار و خوش طعم و سالم باشند. لیمو را خرد کنید و تفاله آن را بردارید. سپس تفاله را از دانه جدا کنید. کاشتن بذر و تفاله می تواند برخی از مشکلات قارچی را در پی داشته باشد و در نتیجه آن بذرها از بین بروند. بذرهای تمیز را در حال که خیس هستند بکارید تا احتمال جوانه زدن آن‌ها را افزایش بدهید. لازم است تا یک گلدان کوچک را با ترکیب ارگانیک از پیت ماس که غنی شده از پرلیت و مواد مغذی باشد پر کنید. همچنین می توانید از ترکیب خاک ارگانیک و طبیعی نیز بهره ببرید. در این جا لازم است تا با انگشت خود چند سوراخ را در خاک ایجاد کنید. بذرها را در داخل هر یک از سوراخ‌ها قرار دهید و روی آن خاک بریزید. لازم است تا خاک را اندکی مرطوب نمایید. ولی نباید خاک خیس شود. برای افزایش ماندگاری آب در خاک و بالا بردن دمای خاک لازم است تا از یک پوشش پلاستیکی کمک بگیرید. پوشش پلاستیکی را در بالای گلدان در یک منطقه روشن و گرم بگذارید. سپس هر چند روز یک بار خاک را بررسی نمایید. می خواهیم که خاک رطوبت داشته باشد نه این که خیس باشد. اگر سطح بالایی خاک خشک شد لازم است تا به آن آب دهید. زمانی که نهال از بذر خارج می شود پلاستیک را جا به جا نمایید.

 زمانی که نهال‌ها دارای چند برگ هستند لازم است تا گیاهان را به گلدان‌های بزرگتری که پر از خاک هستند قرار دهید. آن‌ها ماهیانه دو بار با کود محلول در آب که غنی شده از پتاسیم باشد تغذیه نمایید. در نظر داشته باشید که خاک را مرطوب نگه دارید.

کاشت درخت لیموحساسیت به سرما درخت لیمو

 توجه داشته باشید که رشد دادن درختان لیمو اصلا کار سخت و پیچیده ای نیست تا زمانی که احتیاجات اولیه آن‌ها را به طور کامل برآورده سازید. رشد دادن لیمو می تواند یک تجربه عالی برای شما باشد. پرورش درختان لیمو در فضاهای باز در قیاس با دیگر درختان مرکبات سخت تر است. چون درختان لیمو نسبت به سرما بسیار حساس تر هستند. بنابراین با توجه به این که درختان لیمو نسبت به سرما حساسیت دارند لازم است تا آن‌ها را در ضلع جنوبی خانه بکارید. در نظر داشته باشید که درختان لیمو در مقابل سرما نیاز به محافظت دارند. رشد آن در در نزدیکی خانه بایستی به این امر کمک کند. درختان لیمو برای رشد بایستی از نور کامل آفتاب بهره بگیرند.

خاک مناسب درخت لیمو

 توجه داشته باشید که درخت لیمو می تواند گستره وسیعی از خاک‌ها از جمله خاک‌های ضعیف را به خوبی تحمل کند. اغلب خاک‌های زه کشی برای لیمو ترش مناسب هستند. درخت لیمو بایستی اندکی بالاتر از زمین قرار بگیرد. لذا حفره ای را تا حدی عمیق تر از طول گردی ریشه حفر نمایید. درخت را داخل گودال قرار دهید و خاک را جایگزین نمایید. لازم است تا به اندازه کافی کار آبیاری را انجام دهید و مقداری مالپ را اضافه کنید تا رطوبت خاک حفظ شود. درخت لیمو را لازم است تا در هفته یک بار آبیاری عمیق نمایید. اگر لازم باشد برای حفظ ارتفاع و شکل آن هرس را نیز انجام دهید.

کاشت درخت لیمو

 خاکی که زهکشی بسیار خوبی دارد و اندکی اسیدی است برای درخت لیمو بسیار مناسب است. خاک را مرطوب نگه دارید و در صورت لزوم کود بدهید. درخت لیمو در رنج دمایی 21 درجه در طول روز و 13 درجه در شب رشد می کند. در نظر داشته باشید که زمانی که دمای هوا 13 درجه سانتی گراد پایین می آید درختان تمایل دارند که به خواب بروند.

بیشتر بخوانید: علت ریزش برگ های درخت لیمو

نور مناسب برای درخت لیمو

 درخت لیمو به نور زیادی احتیاج دارد. لذا ننکن است که در فصل سرد زمستان لازم باشد تا از چراغ-های فلورسنت استفاده نمایید. درختان لیمو را می توانید در بیرون از منزل در دوره‌های گرم قرار دهید. این کار کمک می کند تا شانس باروری آن‌ها افزایش پیدا کند. زمانی که در داخل خانه درخت لیمو را پرورش می دهید حشرات و زنبورها توانایی گرده افشانی ندارند. لذا لازم است تا آن‌ها را در خارج از خانه در طول تابستان قرار بدهید مگر این که قصد داشته باشید گرده افشانی را به صورت دستی انجام بدهید.

 در این مقاله نکات مهمی درباره کاشت درخت لیمو شرح دادیم. لازم است تا به همه این نکات به اندازه کافی دقت کنید تا بتوانید به بهترین نتیجه برسید.

کاشت درخت لیمو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *