کمبود فسفر در پیاز

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

پیاز یکی از پرکاربردترین محصولات سبزیجات در مقیاس تجاری است. این گیاه در سراسر جهان به ویژه در استرالیا، بنگلادش، چین، هند، هلند و پاکستان کشت می‎شود. هند به عنوان دومین کشور بزرگ تولید پیاز در جهان، حدود 16 درصد از تولید جهانی را به خود اختصاص می‎دهد، اما متوسط ​​عملکرد آن تنها 10.38 میلیون تن در هکتار است که به طور قابل ملاحظه‎ای کمتر از میانگین جهانی 18.08 میلیون تن در هکتار  است. لقاح نامتعادل با مقدار اضافی N و فسفر بسیار کم و القاء راندمان پایین مواد مغذی، علت متداول عملکرد پایین و کیفیت پایین در سبزیجاتی از جمله پیاز است، لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با کمبود فسفر در پیاز لازم است ادامه مطلب بررسی گردد تا شناخت کافی با این فرانید به عمل آید.

عوامل موثر در بررسی کمبود فسفر در پیاز

پیاز خاک‎هایی با بافت متوسط ​​با زهکشی خوب را ترجیح می‎دهد، زیرا غرقابی باعث از بین رفتن ریشه قوی می‎شود. pH ایده آل آن کمی اسیدی، حدود 6-7 است. مقادیر pH بالاتر می‎تواند باعث کمبود عناصر کمیاب و در نتیجه کاهش عملکرد پیاز شود. پیاز نسبت به شوری آب بسیار حساس است. بنابراین، لازم است کودهایی استفاده شود که آب و خاک را تا حد ممکن متعادل کنند. این محصول به سهم نیتروژن بالا نیاز دارد.

استفاده از نیتروژن در مقدار مناسب و متعادل با بقیه مواد مغذی بسیار مهم است. نیتروژن برای رشد گیاه ضروری است. این به طور مستقیم بر رشد رویشی، تجمع ذخایر و همچنین توسعه کلی پیاز تأثیر می‎گذارد. اما نیتروژن نباید بیش از حد اعمال شود، زیرا منجر به تاخیر در بلوغ می‎‌شود. پیاز نیاز به فسفر نسبتاً بالایی دارد. این عنصر به طور مستقیم با توسعه ریشه ارتباط دارد و بنابراین لازم است از جذب موثر مواد مغذی باقی مانده اطمینان حاصل شود، بنابراین سهم آن در ابتدای کشت ضروری است. اگر به هر دلیلی کمبود فسفر در پیاز نمایان شود، موجب می‎شود گیاه به خوبی رشد نکند و برگ های آن زرد شوند.

تثبیت شده است کودها گیاه را برای جذب فسفر تحریک می‎‌کنند و باعث توسعه زودرس محصول می‌‎شوند. کیفیت محصول تا حد زیادی توسط پتاسیم تعیین می‎‌شود ، که باعث می شود گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند سرمازدگی و خشکسالی و همچنین بیماری‎‌ها و آفات مقاوم شود. کمبود پتاسیم باعث ایجاد پیاز نرم‎تر و مقاوم‎تر می‎‌شود و بنابراین عمر گیاه پس از برداشت را کاهش می‎دهد. علاوه بر مزایای فوق، استفاده از پتاسیم به شکل سولفات پتاسیم، استفاده از گوگرد را نیز فراهم می‎کند، که پیاز آن را در مقادیری مشابه فسفر جذب می‎کند، زیرا نیازهای زیادی به این ماده مغذی دارد. واکنش‎‌های مثبت با کاربردهای متوالی عنصر روی مشاهده می شود، که از چندین آنزیم تشکیل شده است که در فرایندهای تنفس، کنترل هورمونی و سنتز پروتئین عمل می‎‌کنند.

کمبود فسفر در پیاز

فسفر در چندین فرآیند مهم گیاهی نقش دارد و جزو ترکیبات مهم در سلول است. از آنجا که فسفر به دلیل منظر طبیعی و فرآیندهای تشکیل خاک از نظر فضایی توزیع می‎شود، این ماده مغذی به احتمال زیاد برای تولید موفق، اقتصادی و مسئولانه محیطی میوه‎‌ها و سبزیجات با کیفیت و مغذی مورد نیاز است. هنگام بحث در مورد مسائل مربوط به لقاح P، باید فلسفه پشت هر سیستم توصیه باروری را در نظر داشت. یکی از رویکردهایی که به نظر می‎رسد بیشتر یافته‎‌های تحقیق را در بر می گیرد و دارای ویژگی‎‌هایی است که مسائل زیست محیطی را نیز مورد بررسی قرار می‎دهد، مفهوم نیاز به مواد مغذی محصول است.

تجزیه و تحلیل بافت گیاهی با تحقیقات در سبزیجات، درختان میوه و مرکبات انجام شده است که مقادیر مهم یا محدوده کفایت را بر اساس مرحله رشد تعیین می‎کند. منابع و مواد متعددی حاوی P وجود دارد که می‎تواند برای کود دهی سبزیجات و میوه ها با موفقیت مورد استفاده قرار گیرد. این منابع شامل کودهای تولیدی، مواد معدنی طبیعی و انواع ضایعات دام است. به هر حال طبق تحقیقات صورت گرفته، می توان گفته که فسفر جزء اصلی برای رشد هر گیاهی است که در صورت کمبود فسفر در پیاز موجب می‎‌شود محصول به خوبی باروری نداشته باشد و ریشه‎ها به طور کامل رشد نکنند.

  • نحوه تشخیص کمبود مواد مغذی

ارزیابی بصری علائم کمبود فسفر در پیاز برای تشخیص دقیق کافی نیست، زیرا علائم می‏تواند دلایل زیادی داشته باشد. تشخیص صحیح کمبود مواد مغذی باید از اکثر ابزارهای زیر استفاده کند:

آزمایش خاک. آیا کمبودهای آشکاری مشهود است؟ سایر پارامترهای آزمایش خاک مانند بافت، pH و هدایت الکتریکی نیز ممکن است سرنخ هایی در تشخیص ایجاد کنند. از آزمایشگاه خود بپرسید که از چه آزمایشی استفاده می‎کند.

سابقه استفاده از کود. طی پنج سال گذشته، چه نرخ‎ها و محصولات اصلی در آن زمینه اعمال شده است؟ شامل محصولات زراعی شده و غیره است که باید در نظر بگیرید.

آزمایش بافت. آزمایش بافت ممکن است نشان دهد که گیاه فسفر ندارد. اگر آزمایش بافت کمبود فسفر در پیاز را نشان دهد، استفاده از فسفات به محصول کمک نمی‎‌کند، اما این به تعیین میزان فسفات در آینده کمک می‎کند.

بیشتر بخوانید: علایم کمبود فسفر در انگور

نتیجه گیری:

سطح فسفر خاک در زمین‎‌های مختلف، متغیر است. در مزارع دیگر ممکن است فسفر کافی برای محصولات به منظور دستیابی به عملکرد مناسب وجود نداشته باشد، این بدان معناست که باید راه حل مناسبی برای جبران کمبود فسفر در پیاز صورت گیرد تا رشد گیاه به خوبی انجام شود.

با تشکر از توجه شما آل کود

کمبود فسفر در پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *