جابجایی درختان بزرگ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

جابجایی درختان بزرگ

جابجایی درختان بزرگ در سطح کشور با اهداف مختلفی انجام می گیرد که از جمله آنها، جلوگیری از قطع درختان کهنسال به سبب ساخت و ساز آپارتمان و همچنین زیباسازی در سطح شهر است. برای حفظ درختان زیبا از طریق جابجایی درختان بزرگ، آنها را به مکان دیگر انتقال داده و با یک تیر دو نشان میزنند. اولا منبع تامین اکسیژن و از سوی دیگر محوطه خارج از منزل بسیار زیبا طراحی خواهد شد. عمل جابجایی درختان بزرگ از حساسیت بالایی برخوردار بوده و برای جلوگیری از هر گونه آسیب به درخت، بایستی از افراد ماهر در این زمینه کمک گرفت.

گیاهان مختلف برای بقای زندگی بشر بسیار ضروری هستند لذا برای حفظ بهتر درختان بزرگ به عنوان سرمایه سلامتی و تولید میوه و زیباسازی طبیعت، بهتر است به دستان توانمند متخصصان در این زمینه برای انتقال آنها به مکان مناسب سپرد. لازم است بدانید در روند انجام این کار حساس، عوامل موثری نظیر زمان انتقال درخت، نوع بافت خاک، اندازه و سن درخت، سالم بودن درخت از بیماری های قارچی و …در نظر گرفته میشود.

نحوه جابجایی درختان بزرگ

نحوه انتقال درختان 

شیوه جابجایی درختان بزرگ بستگی به شرایط و اصول صحیح و مناسب دارد که افراد مجرب به طور کامل از آن آگاه هستند که از جمله آن می توان به زمان جابجایی درخت، شیوه اجرای این کار و تصمیمات پیرامون آن اشاره نمود.‌ درختان به عنوان موجود زنده  پس هر تغییر ممکن است دچار تنش شوند و آسیب شوند لذا با اجرای صحیح جابجایی درختان بزرگ توسط افراد کار بلد، از هر گونه تنش به درختان جلوگیری خواهد شد.

یکی از مواردی که برای جابجایی درختان بزرگ بایستی در نظر داشت، سن درخت می باشد که بایستی بالغ بوده و در زمان مناسب به مکان جدید منتقل شود. یکی از مشکلات اصلی پس از تغییر محل کاشت درختان بزرگ، توانایی جذب و مصرف آب توسط ریشه به دلیل از بین رفتن تعداد معینی ریشه های درخت است لذا در جریان جابجایی و پس از آن بایستی حواستان باشد ریشه تشنگی و بی آبی نکشد زیرا ریشه در این شرایط بسیار حساس می باشد.

با هر گونه آسیب جدی به ریشه، درخت تضعیف شده و توانایی انتقال عناصر غذایی و آب را به اندام های مصرفی نخواهد داشت؛لذا پس از انتقال درخت نیز برای بازیافت قدرت مجدد درخت، بسیار بدان توجه داشته باشید.

 

بهترین زمان جابجایی درخت میوه

روش های مناسب تغییر محل کاشت درخت بزرگ

به طور کلی برای جابجایی درختان بزرگ از سه روش اصلی میتوان کمک گرفت که بسته به موقعیت و شرایط درخت میتوان بهترین گزینه را اجرا نمود. در اولین روش، از برهنه کردن درخت برای انتقال استفاده میشود؛ دومین شیوه، پیچیدن درخت در گونی و سومین روش، جابجایی به کمک ماشین آلات و دستگاه های مخصوص جابجایی درخت است. در هر سه روش، کمک گرفتن از افراد مجرب در اولویت قرار دارد که حتی در انتخاب شیوه انتقال با دستگاه، نیاز به کارشناسان کار بلد می باشد.

لازم به ذکر است در استفاده از دستگاه های مخصوص، در کمترین زمان و بدون صرف انرژی زیاد میتوان بیشترین تعداد درخت را جابجا نمود.

چه مواردی را قبل از انتقال درخت به محل جدید در نظر بگیریم؟

پیش از اینکه هر گونه تصمیمی راجع به جابجایی درختان بزرگ گرفته شود، بایستی امکانات و شرایط موردنیاز مهیا شده و سپس درخت از دل خاک بیرون آورده شود. یکی از مواردی که توجه آن بسیار ضرورت دارد، تعیین محل کاشت درخت در محیط جدید است تا درخت در زمان تعیین شده کاشته شده و مشکلی برای ریشه و توان مقاومتی درخت پیش نیاید زیرا با کاشت دیر هنگام درخت پس از بیرون آورده شدن آن، ریشه تا حد زیادی دچار تنش شده و از بین خواهد رفت.

همچنین دقت داشته باشید محل جدید کاشت درختان بزرگ در نزدیکی خطوط و‌سیم های برق نباشد.

پس از کاشت درختان چه مواردی را رعایت کنیم؟

پس از جابجایی درختان بزرگ، میزان نیاز به آب بالا رفته و هرگز اجازه ندهید درخت تشنگی بکشد زیرا حفظ رطوبت خاک برای ریشه بسیار ضروری است. مرطوب بودن خاک شرایط را برای تشکیل ریشه های جدید مهیا نموده و در اثر تشکیل ریشه ها، درخت در کمترین زمان به اوضاع قبلی خود برمی گردد. لذا رطوبت خاک اطراف ریشه را چک کنید و از خشکی طولانی مدت پس از جابجایی درختان بزرگ به بستر جدید خودداری نمایید.

پس اصلی که باید در این امر بدان توجه شود، کنترل میزان رطوبت خاک پیرامون ریشه است به نحوی که ۱۰ سانتی متر از بالای خاک مرطوب باشد.

 

برای مطالعه : کاشت درخت پسته

 

بهترین زمان انتقال درخت

اصول جابجایی درخت

در نظر گرفتن زمان مناسب انتقال درخت، لطف بزرگی است که در حق درخت خواهید نمود زیرا با دانستن بهترین زمان انتقال، موفقیت در این امر تا حد زیادی تضمینی خواهد شد. عالی ترین زمان برای این کار، ابتدای بهار است که درخت در حال سپری کردن خواب زمستانی خود می باشد؛ با انجام جابجایی در این زمان، درخت تا فصل گرما اقدام به رویش، تقویت و محکم نمودن ریشه در دل خاک نموده و ریشه ها مجددا قوی و مقاوم تر خواهند شد زیرا در فصل تابستان میزان نیاز اندام های بالایی به مصرف آب افزایش می یابد ‌و‌در این زمان درخت با کارایی بهتری عمل خواهد نمود.

خرداد ماه و فصل تابستان بدترین زمان برای انجام این کار است زیرا رویش برگها و رشد درخت در این زمان اتفاق افتاده و جابجایی موفقیت آمیز نخواهد بود.

یکی دیگر از زمان های که میتوان برای جابجایی درختان بزرگ در نظر گرفت، انتهای فصل تابستان و شروع فصل پاییز است که درختان شروع به رفتن به خواب زمستانی نموده و رشد آنها متوقف میشود. پس با دانستن بهترین زمان انتقال درخت، از خشکی شاخه های درخت و آسیب به این موجود مفید، جلوگیری نمایید.

 

علت رشد نکردن درخت گردو

سخن آخر

در این مقاله از سایت آل کود پیرامون موضوع جذاب جابجایی درختان بزرگ مطالب خواندنی خدمت شما عزیزان ارائه شد. عمل انتقال درختان بزرگ شاید در نگاه اول بسیار کار سخت و حساسی باشد اما با کمک گرفتن از کارشناسان مجرب آل کود به بهترین نحو ممکن با موفقیت انجام خواهد گرفت؛ لذا برای اجرای صحیح این پروسه، با کارشناسان آل کود در ارتباط باشید.

جابجایی درختان بزرگ
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *