کود گیاه مارانتا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

مارانتا یک گیاه بومی است که در نواحی گرمسیر آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی بیشتر رشد می‌کند. این گیاه به صورت چندساله و همیشه سبز است. نام این گیاه را از روی گیاه شناس و فیزیک‌دان قرن 16؛ بارتولومیو مارانتا گرفته‌اند. گیاه مارانتا به نام‌های گیاه نمازخوان و دعاخوان هم شناخته می‌شود چون برگ‌های آن در روز صاف هستند اما در شب مانند دست‌هایی که برای دعا بلند شده باشد، جمع می‌شوند. گیاه مارانتا دارای برگ‌های بسیار زیبایی است که به صورت 3 رنگ؛ سبز، قرمز و زرد هستند و زمینه‌ای مخملی دارند. برگ‌های بالغ و رشد کرده گیاه مارانتا؛ تقریبا تا 15 سانتی‌متر رشد می‌کنند. گیاه دعاخوان با این که یک گیاه خانگی است اما نگهداری از آن خیلی کار ساده‌ای نیست و باید مراقبت‌های لازم را با احتیاط کامل انجام دهید و حتما از کود گیاه مارانتا برای رشد و پرورش آن استفاده کنید.

نحوه مراقبت و کود گیاه مارانتا

 • کوددهی

به طور معمول کودهای بسیار زیادی وجود دارد که از آن‌ها می‌توانید برای گل و گیاهان خانگی یا آپارتمانی استفاده کنید اما بهترین کود برای گیاه مارانتا؛ کود آلی هیومیک اسید است. هیومیک اسید یک کود طبیعی است که مزایای بسیار زیادی دارد و موجب شادابی گیاهان می‌شود. در واقع شما می‌توانید از کود گیاه مارانتا هر زمانی که خواستید، برای تقویت و رشد بهتر گیاه استفاده کنید.

اسیدهیومیک را می‌توانید به صورت مایع، پودری و جامد برای گیاه‌تان تهیه نمایید. مناسب‌ترین نوع این کود که می‌توانید از آن بهره بگیرید؛ نوع مایع است زیرا سریع‌تر جذب ریشه می‌شود. بهتر است از اسیدهیومیک به صورت مرتب استفاده کنید و در مصرف آن؛ خیلی زیاده روی نکنید. شما می‌توانید با هر بار آبیاری، مقداری اسیدهیومیک را نیز به خاک اضافه کنید تا سریعا جذب ریشه شود.

البته پیشنهاد می‌کنیم کوددهی به مارانتا را از اوایل بهار تا اواسط پاییز آغاز کنید و هر 2 هفته 1 ‌بار نیز، این عمل را تکرار کنید. توجه داشته باشید اگر میزان کوددهی به مارانتا خیلی کم باشد؛ رشد آن سخت‌تر و آهسته‌تر می‌شود. همچنین کوددهی بیش از اندازه نیز موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها، سوختن ریشه‌ها و یا حتی مرگ گیاه می‌شود. در طول فصل زمستان نیز توصیه می‌شود میزان کوددهی را 1 ‌بار در ماه، در نظر بگیرید تا گیاه مقاومت خود را از دست ندهد.

 • نور

گیاه مارانتا به طور معمول به نور زیادی احتیاج دارد اما نباید آن را در معرض نور شدید و مستقیم، قرار دهید چون این کار موجب سوختگی، رنگ پریدگی و ایجاد لکه بر روی برگ‌های آن می‌شود. مارانتا می‌تواند در مکان‌های کم نور دوام بیاورد اما در فصل زمستان هنگامی که این گیاه استراحت می‌کند؛ باید آن را در محیطی نورگیر قرار دهید.

 • تعویض گلدان

به طور معمول این گیاه خیلی نیاز به تعویض گلدان ندارد اما احتمال دارد در طول زمان رشد؛ ریشه‌های آن همه گلدان را اشغال کند و همین امر موجب آهسته‌تر کردن رشد گیاه شود. برای تعویض گلدان این گیاه؛ باید یک گلدان مناسب را انتخاب کنید که نهایتا 4 الی 5 سانتی‌متر از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. برای تعویض کردن گلدان کافی است مارانتا را به آرامی از گلدان قدیمی خود خارج نمایید، خاک‌های قدیمی بر روی ریشه‌های آن را پاک کنید و سپس گیاه را خاک و گلدانی جدید قرار دهید. همچنین بهتر است بدانید بهترین زمان برای تعویض کردن گلدان و کود گیاه مارانتا ، اوایل بهار است.

 • خاک

گیاه مارانتا بیشتر به خاک‌های اسیدی علاقمند است و بهترین ترکیب برای آن؛ 1 قسمت شن درشت، 2 قسمت پیت ماس و 1 قسمت خاک رسی است. همچنین می‌توانید از خاک معمولی گلدان برای آن استفاده کنید. البته در این شرایط باید حتما یک زهکشی مناسب برای آن انجام دهید. اگر زمانی احساس کردید که زهکشی گلدان‌تان نامناسب است؛ حتما از مقداری شن درشت در خاک گلدان‌تان استفاده کنید. همچنین مطمئن شوید که گلدان‌تان از سوراخ‌های تخلیه مناسبی برخوردار باشد.

 • رطوبت و دما

مناسب‌ترین دما برای گیاه مارانتا؛ دمایی بین 15 الی 18 درجه‌ سانتی‌گراد است و دمای کمتر از این، می‌تواند آسیب‌های جدی به برگ‌های آن برساند. از لحاظ رطوبت نیز بهتر است فضایی را برای آن انتخاب کنید که رطوبت کافی داشته باشد زیرا این گیاه؛ بیشتر محیطی را می‌پسندد که در آن رطوبت کافی وجود داشته باشد. از این رو توصیه می‌کنیم در کنار این گیاه از کتری آب گرم یا دستگاه بخور، استفاده کنید. همچنین می‌توانید برگ‌های آن را با استفاده از آب ولرم، مرطوب کنید.

 • تقسیم ریشه

هنگامی که گلدان مارانتا را تعویض می‌کنید؛ بهتر است کار تقسیم ریشه را هم انجام دهید. در صورتی که ریشه‌های آن خیلی زیاد شده بود؛ ریشه‌ها را به خوبی تمیز کنید تا کاملا مشخص شوند، بعد از آن هم ریشه را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم نمایید. توجه داشته باشید کن این خرده گیاهان جدید؛ باید هر کدام به تنهایی از ساقه و ریشه کافی برخوردار باشند. بعد از آن نیز باید ریشه‌ها را به صورت جداگانه در گلدان‌های کوچک‌تری قرار دهید و در جای مرطوب و گرم، از آن نگهداری کنید.

 • آب‌دهی

برای آبیاری و کود گیاه مارانتا بهتر است در فصل رشد آن یعنی از؛ بهار تا اوایل پاییز به صورت مرتب انجام شود و اجازه ندهید که خاک آن خشک شود. هر زمانی که سطح خاک در حال خشک شدن بود؛ بهتر است آن را آبیاری دهید و اجازه ندهید گیاه تشنگی ببیند چون ممکن سریعا خشک شود و از بین برود.

مارانتا گیاهی است که خیلی سریع تشنه می‌شود و به آب زیادی نیاز دارد البته در این میان باید مواظب باشید که برگ‌های آن خیلی خیس نمانند چون احتمال دارد گیاه دچار چارچ‌ها و بیماری‌های مختلف شود. به طور معمول؛ کم‌آبی و آب‌دهی زیاد به مارانتا اصلا خوب نیستند و هر دو آن‌ها مشکلاتی را به وجود می‌آورند. پس به هیچ عنوان در این کار، خودسرانه عمل نکنید و نکات مهم را حتما در نظر بگیرید.

علت قهوه‌ای شدن برگ‌های مارانتا

از جمله اصلی‌ترین دلایل قهوه‌ای شدن برگ مارانتا؛ تابش نور شدید خورشید به آن است. از این رو بهتر است مارانتا را به مکانی انتقال دهید که نور شدید در آن وجود نداشته باشد. یکی دیگر از عواملی که می‌تواند موجب قهوه‌ای شدن برگ مارانتا شود؛ وجود کلر در آب است. به همین علت توصیه می‌کنیم برای آبیاری آن؛ از آبی استفاده کنید که حداقل 24 ساعت استراحت کرده باشد یا این که فیلتر شده باشد.

علت زرد شدن برگ‌های مارانتا

زرد شدن برگ‌ها می‌تواند به علت استفاده نکردن از کود گیاه مارانتا، وجود بیماری‌های قارچی، شرایط نگهداری بد و ویروس‌های مختلف، رخ دهد.‌ در این صورت باید حتما میزان نور گیاه را بررسی کنید، ساختار خاک را اصلاح کنید، گلدان را در مکانی مناسب قرار دهید و حتما از اسیدهیومیک کمک بگیرید.

بیشتر بخوانید: کود یوکا

مزایای استفاده از اسیدهیومیک برای گیاه مارانتا

 • تقویت کننده خاک و گیاه
 • کمک به رشد بهتر گیاه
 • جبران کمبودهای گیاه
 • متخلخل کردن بافت خاک
 • کمک به جذب اکسیژن، نور و رطوبت
 • حفظ رطوبت در خاک
 • رساندن مواد مغذی به گیاه
 • کمک به جوانه‌زنی بهتر گیاه
 • افزایش کیفیت گیاه
 • مستحکم کردن ریشه گیاه
 • شادابی بیشتر گیاه
 • حاصلخیز کردن خاک

سخن پایانی

در کل می‌توان گفت؛ مارانتا گیاهی است که رشد آهسته‌ای دارد و بیشتر در فضاهای کوچک از آن استفاده می‌کنند. البته باید از کود گیاه مارانتا، محیطی گرم و مرطوب، خاک مناسب، آب کافی و نور مناسب، برای این گیاه بهره بگیرید تا رشد مطلوبی داشته باشد و از بین نرود. همچنین بهتر است توجه داشته باشید؛ مارانتا گیاهی است که در محیط‌های خیلی خشک و سرد نمی‌تواند دوام بیاورد و سریع از بین می‌رود.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود گیاه مارانتا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *