کود یوکا

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود تقویتی یوکا

شما به عنوان خواننده این مطلب به طور قطع علاقه زیادی به نگهداری گیاهان آپارتمانی دارید و از انتخاب شما برمی آید که  گیاه زیبا و بی دردسری را برای دکوراسیون منزل یا محل کار خود برگزیده اید. برای آشنایی کامل با شرایط نگهداری گیاه یوکا، نیازهای اساسی آن و کود مناسب یوکا، شما را به این مقاله از سری مقالات سایت آل کود میسپارم تا از ترفند های منحصر به فرد در این زمینه آگاهی پیدا کنید. نگاه شما را به  مطالب جذاب و خواندنی از گل زنگوله ای یوکا جلب می نمایم.

معرفی گیاه یوکا برای علاقه مندان

ابتدا قصد دارم شما را با خصوصیات ظاهری یوکا آشنا نمایم؛ دو بخش از گیاه یوکا چشم نوازی میکند و هر بیننده ای حداقل چند ثانیه ای بدان خیره میشود. تنه چوبی نخل مانند و برگ های کشیده و تیزی که ظاهر خنجر گونه دارد. برگ های گیاه جوان یوکا به رنگ سبز شفاف بوده اما با گذر زمان و افزوده شدن به سن گیاه، برگ ها به رنگ سبز تیره و خشن دیده میشوند.

اگر زمان و شرایط برای گلدهی یوکا جفت و جور باشد، گل های سفید و کرمی زنگوله مانند از ساقه گل دهنده نیز رخ نمایی خواهد کرد و گلدان نگهداری یوکا حال و هوای دیگری به خود خواهد گرفت. حتما تاکنون متوجه شده اید که ظهور گل های واژگون و زنگوله مانند سبب شده یوکا را به این نام نیز بخوانند.

کود یوکا

چرا گیاه یوکا برای نگهداری در آپارتمان انتخاب مناسبی میباشد؟

یوکا را نه تنها میتوانید در فضای بسته و آپارتمان نگهداری کنید، بلکه میتوانید آن را در باغچه کوچک خود نیز بکارید. با توجه به اینکه یوکا از خانواده لیلیاسه بوده و به منطقه گرم و خشک از قاره آمریکا و ناحیه جنوب غربی آن تعلق دارد، تحمل بالایی در برابر خشکی و کم‌ آبی محیط دارد. پس اگر از آن دسته افرادی هستید که به دلیل مسافرت زیاد یا شرایط کاری وقت زیادی به مراقبت فراوان از گیاه ندارید و دنبال یک گیاه جذاب و کم آبی می گردید، گیاه یوکا بهترین گزینه است.

دلیل دیگر انتخاب طرفداران این گیاه آپارتمانی، به ظاهر منحصر به فرد آن برمیگردد که با گذر زمان به زیبایی آن افزوده شده و چون جوانه های انتهایی شروع به حذف شدن می کنند، گیاه دو یا سه شاخه شده و شیوه قرارگیری برگ های آن سبب زیبایی و جذابیت یوکا خنجری می گردند. ساقه لخت شده بر اثر ریزش برگ های پایینی صحنه ای است که با افزایش سن یوکا قابل دیدن بوده و بر جذابیت این گیاه آپارتمانی کمک شایانی میکند.

با توجه به اینکه یوکا رشد آهسته ای دارد و از گیاهان همیشه سبز به شمار میرود، میتوانید آن را در بخش های مختلف منزل خود قرار دهید البته با رسیدگی فزون تر از سوی نگهدارنده مانند استفاده از کودهای مناسب تقویتی که در ادامه مقاله معرفی خواهد شد، می توانید انتظار تبدیل به یک درختچه زیبا را از آن داشته باشید.

با واریته های مختلف یوکا آشنا شوید!

اگر با خواندن این مقاله این سوال به ذهنتان آمده که آیا یوکا آپارتمانی گونه های مختلفی دارد که با آنها آشنا شوم؟ پاسخ بله است. از واریته های مختلف یوکا میتوان به یوکا جواهری، یوکا پک و یوکا ابلق اشاره نمود که بدون خار بوده و تیغی در سطح خود ندارند.

کود یوکا

صفر تا صد شرایط نگهداری از یوکا

نگهداری از گیاه یوکا به هیچ وجه کار دشواری نمیباشد تنها کافی است با مقدار نیازهای آن آشنا شوید زیرا از مراقبت زیاد چندان خوشش نمی آید اما دانستن این عوامل بسیار ضروری است.

شرایط محیطی و عوامل موثر مهمی بر رشد و سرحال بودن گیاه دوست داشتنی یوکا تاثیر گذارند که هر یک سهم بزرگی در اصول مراقبتی این گیاه بر عهده دارند؛ شناخت این عوامل و آگاهی از ترفند های نگهداری یوکا، شما را در نگهداری موفقیت آمیز این گیاه فوق العاده زیبا یاری خواهد نمود. پس با این مقاله از سایت آل کود تا انتها همراه باشید.

نور:

گل یوکا علاقه شدیدی به نور کامل آفتاب دارد بنابراین سعی کنید گیاه خود را روزانه حداقل ۳ ساعت از تابش کافی خورشید بهره مند سازید. قرارگیری در محل پر نور و فضای باز که آفتاب به صورت غیر مستقیم می تابد، ایده آل ترین شرایط برای نگهداری در بیرون خانه و نگهداری گلدان در پشت پنجره غربی نیز ایده آل ترین محل برای قرار دادن گلدان در آپارتمان میباشد زیرا میزان دریافت نور بالایی دارد.

نکته: گیاه زیبای یوکا قادر به مقاومت در محیط سایه برای ۴ الی ۵ هفته است اما بهتر است چنین شرایطی را تحمل نکند زیرا برگ های پایینی شروع به زردی و نازکی خواهند کرد و گیاه گل های کمتری خواهد داد. از طرفی تابش مستقیم و شدید آفتاب رنگ پریدگی برگ و سوختگی آنها را موجب خواهد شد.

اگر پس از خواندن این مطلب متوجه شده اید گیاه خود را در محل کم نوری قرار داده اید، دقت داشته باشید به صورت یکباره به محل پر نور انتقال ندهید زیرا ممکن است دچار استرس شده و پشت برگ نقاط سفیدی ایجاد گردد لذا بهترین کار انتقال تدریجی یوکا می باشد.

کود یوکا

نیاز آبی یوکا را چگونه تامین کنیم؟

یوکا از جمله گیاهان مقاوم در برابر کم آبی می باشد و از شرایط غرقابی خاک گریزان است لذا در فاصله هر آبیاری از خشکی خاک گلدان از طریق لمس خاک اطمینان حاصل کنید. در فصول بهار و تابستان به دلیل اینکه دوره حساس رشدی یوکا میباشد، به آبیاری منظم آن رو بیاورید.

نکته: گیاه یوکا را در فصل تابستان هر سه روز یکبار و در زمستان هر ده روز یکبار آب دهید تا شاهد شادابی و رشد مناسب آن شوید.

دمای مناسب:

محدوده دمایی ۱۳ تا ۲۷ درجه سانتی گراد مطلوب ترین شرایط دمایی برای نگهداری یوکا نخلی می باشد. انواع یوکا می توانند سرمای هوا را به خوبی تحمل کنند اما سعی کنید در دمای کمتر از ۷ درجه سانتی گراد قرار نگیرند. اگر در فصل تابستان گلدان خود را به حیاط یا بالکن انتقال دهید، شرایط ایده آلی برای رشد گیاه یوکا فراهم کرده اید.

خاک گلدان یوکا:

ابن واریته توانایی رشد در انواع مختلف خاک را دارد و به دلیل آسان بودن نگهداری آن، افراد بسیاری از نگهداری یوکا استقبال می کنند. با توجه به نحوه رشد و اندازه یوکا، انتخاب گلدان متوسط تا بزرگ که دارای خاکی مرغوب و زهکشی عالی میباشد، در اولویت قرار دارد.

خاک گلدان یوکا بهتر است دارای ۵۰ درصد از مواد آلی، دارای شن و سبک باشد. خاک دارای پرلیت و کمپوست خاک خوبی برای یوکا خواهند بود. هم چنین یک نوع ترکیب خاکی که آل کود برای شما پیشنهاد میکند، دو قسمت شن و سه قسمت پیت ماس میباشد.

کود دهی یوکا :

کود یوکا

اما میرسیم به یکی از مهم ترین بخش نگهداری هر گیاه آپارتمانی و آن هم تامین مواد و عناصر غذایی از طریق مصرف کودهای موردنیاز میباشد. اما چرا بایستی موضوع کود یوکا از اهمیت بالایی برخوردار باشد؟

کوددهی برای یک گیاه بخش مهم زندگی آن به حساب می آید زیرا اگر عناصر غذایی در اختیار آن قرار نگیرد، نمی توان انتظار رشد از گیاه داشت. خب منطقی هم است! اگر مواد مغذی به موجود زنده نرسد، از چه منبعی استفاده کند تا سرحال باشد و قد بکشد؟

گیاهان جوان یوکا بیشتر از انواع مسن به کوددهی نیاز دارند و بایستی در فصل تابستان هفته ای یک بار و در زمستان ماهی یکبار با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی شوک و یا کودهایی که طبق نظر کارشناسان آل کود پیشنهاد میشود، تغذیه شوند. با تماس گرفتن و مشورت از کارشناسان آل کود، با توجه سن و شرایط آب و هوایی و خاک گیاه، مناسب ترین کود جهت کوددهی یوکا را تامین کنید.

کود یوکا

رطوبت مناسب:

یوکا برای طول عمر و سالم ماندن نیاز بالایی به رطوبت ندارد و ایده آل ترین مقدار رطوبت محیط، ۲۰ درصد میباشد؛ به منظور تامین رطوبت موردنیاز یوکا، در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان ماهی یکبار اقدام به غبار پاشی کنید هم چنین میتوانید ظرف پر از آبی تهیه کرده و در کنار گلدان نخل یوکا قرار دهید.

تعویض گلدان:

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد، گیاه یوکا رشد آهسته ای دارد بنابراین خبر خوش این است لازم نیست هر سال گلدان آن را تعویض کنید. زمانی که ریشه از منافذ سطح خاک یا بخش انتهایی خارج شد، وقت آن رسیده گلدان را تعویض کنید. خاکی که برای گلدان انتخاب میکنید بایستی غنی نیز باشد. اما توجه داشته باشید حین تعویض گلدان خاک یوکا به اندازه کافی فشرده شود.

نکته: از انتخاب گلدان بسیار بزرگ برای گیاه اجتناب کنید زیرا پس از مدتی گیاه نخواهد توانست ایستاده بماند و خواهد افتاد.

هرس گیاه یوکا:

این گیاه بر خلاف ظاهری که دارد نیازمند هرس خاصی نمیباشد فقط کافی است برگ های زرد و زیرین را جدا کرده و در موارد لازم اقدام به سر زنی نمود تا گیاهتان ساقه بلند شود. اگر گیاه شما به حدی بلند شده که دیگر قادر به نگهداری آن در آپارتمان نیستید، تنه آن را جدا کنید. اما چگونه این کار را انجام دهید؟

ابتدا گیاه را به آرامی از گلدان بیرون آورید و با جسم تیز و بزرگی مانند اره یا چاقو، تنه را به حد دلخواه کوتاه نمایید سپس با توجه به اینکه ریشه گیاه بدون آسیب همچنان باقی است، درون خاک قرار دهید و با استفاده از مطالب بالا و کود یوکا رسیدگی های لازم را در مدت زمان مناسب انجام دهید تا مجددا ظهور برگ های حیرت انگیز را شاهد شوید.

با تشکر از توجه شما آل کود

کود یوکا
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *