کود k60 برای درخت ازگیل

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کوددهی برای درختان و گیاهان ضروری و حیاتی است و از این طریق مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند. کوددهی منظم نقش بسزایی در افزایش برداشت محصول دارد. در بین کودهای مختلف ، کودهای پتاسیم دار مزایای زیادی برای درختان از جمله درختان میوه دارند. در ادامه این مطلب از تاثیرات استفاده از کود k60 برای درخت ازگیل خواهیم گفت.

ویژگی های درختان ازگیل

درختان ازگیل بیشتر در مناطق جنگلی دیده می‌شوند و با اقلیم این مناطق سازگاری بیشتری دارند. درخت ازگیل از درختان مثمر است. از میوه ازگیل استفاده های مختلغی می‌شود. از آن هم برای تازه خوری و همدر تهیه رب و ژله و مربا استفاده می‌شود. درخت ازگیل بیشتر به شکل بوته‌ بزرگ و درختچه است.

کود k60 برای درخت ازگیلاین درخت برای رشد کافی به نور غیر مستقیم خورشید و دمای مناسب نیاز دارد. ظاهر میوه ازگیل به شکل کروی و تخم مرغی شکل بوده که خواص زیادی هم دارد مثل کمک به کاهش فشار خون, درمان سنگ های کلیوی، بهبود التهابات روده ای, تنظیم گوارش و کمک به تقویت اعصاب.

بیشتر بخوانید: کود k60 برای درخت گوجه سبز

درختان ازگیل انواع و گونه های مختلفی دارند. معروف ترین آن ها درخت ازگیل جنگلی, درخت ازگیل آمریکای شمالی و درخت ازگیل ژاپنی هستند.

کاشت و پرورش این درختان هم مثل بسیاری از گیاهان و درختان دیگر، با روش های مختلفی انجام می‌شود که معمول ترین آن ها کاشت از طریق بذر, کاشت قلمه و پیوند زدن است که هر کدام از این موارد شرایط خاص، مزایا و معایبی دارند و کشاورز و باغدار مطابق شرایط آب و هوایی و زمین خود اقدام به امتخاب یکی از این روش ها می‌کنند.

مراقبت و نگهداری از درخت ازگیل

درخت ازگیل به هرس زیادی نیاز نداشته و نکته جالب توجه این است که هرس زیاد  باعث آسیب به گیاه می‌شود.

درخت ازگیل ریشه های عمیقی دارد بنابراین باید آبیاری مناسب و منظمی برای آن انجام شود تا آب به همه قسمت های ریشه برسد. این درختان در خاک های مختلف قادر به رشد هستند اما بن دلیل ویژگی های ریشه که گفته شد، این خاک ها باید زهکشی مناسب داشته باشند.

درخت ازگیل همانند سایر درختان میوه برای رشد و‌ باردهی به عنصرهای مختلف ریز و درشت مغذی نیاز دارد. این نیاز درخت به تنهایی و از طریق خاک تامین نمی‌شود بنابراین لازم است از طریق کوددهی مناسب رفع شود.  این نکته را هم به یاد داشت که  کوددهی غیر اصولی و بیش از اندازه موجب آسیب به این درختان می‌شود.

کود k60 برای درخت ازگیلاز عناصر درشت مغذی و مهم که درخت ازگیل برای ادامه رشد و تولید میوه به آن ها نیاز دارد، فسفر، پتاسیم و ازت هستند. هر کدام از این عناصر در بخش های مختلفی از دوره رشد درخت اثر می‌گذارند و کمبود آن ها برای رشد گیاه مشکل ساز است.

در کنار این ها، عناصر ریز مغذی هم به میزان کمتر برای درخت لازم است. عناصری مثل، روی، بور، منگنز و کلسیم در دسته عناصر ریزمغذی هستند‌. در این بین عنصر پتاسیم و کودهای پتاسیم دار مثل کود k60 نقش مهمی در رشد درخت ازگیل دارند که مفصل به آن می‌پردازیم. در کوددهی به درخت ازگیل باید دقت لازم را داشت چرا که استفاده بیش از حد معمول کود باعث می‌شود تا گلدهی درخت کاهش پیدا کند.

کود k60 چه نوع کودی است؟

عنصرپتاسیم در همه مراحل رشد درخت ازگیل موثر بوده و مزیت های فراوانی برای آن دارد. کمبود پتاسیم در درخت زمینه ساز بروز مشکلاتی می‌شود که از مهم ترین آن ها آسیب دیدن ریشه ها و پوسیدگی آن هاست. پایین آمدن کیفیت میوه ها و باروری کم درخت هم از آثار نبود پتاسیم در خاک است. کود k60 دارای درصد نسبتا بالایی از عنصر پتاسیم است که امروزه استفاده از آن در باغداری و کشاورزی رایج است. استفاده از کود k60 برای درخت ازگیل مزیت های زیادی به همراه داشته و اگر به مقدار مناسب و با روش درست استفاده شود باعث افزایش راندمان درخت می‌ش

ود. استفاده از کود k60  برای درخت ازگیل،  کمبود عنصر پتاسیم در درخت را به سرعت رفع می‌کند.  کود k60 پی اچ اسیدی داشته و حاوی اسیدآمینه زیادی است که باعث می‌شوند تا جذب پتاسیم توسط درخت  افزایش یابد. از مهم ترین آثار استفاده از کود k60  برای درخت ازگیل افزایش مقاومت درختان در برابر آفات و تنش های محیطی است.

این کود باعث ایجاد مقاومت در ریشه ها و همچنین بخش های دیگر درخت می‌شود‌. بهتر شدن رنگ و طعم و به خصوص  افزایش وزن و اندازه میوه ها و باردهی مطلوب درختان از دیگر مزایای استفاده از کود k60 برای درخت ازگیل است. افزایش کیفیت میوه ها باعث بازار پسند شدن آن ها شده که در نتیجه سود اقتصادی بیشتری برای پرورش دهنده ازگیل فراهم می‌شود.

کود k60 برای درخت ازگیلکود k60 اغلب به صورت مایع تولید می‌شود پس بهتر است تا با روش محلول پاشی برای درخت استفاده شود. در این روش هنگام آبیاری کود را با آب مخلوط کرده و استفاده می‌کنند. کود به راحتیو از طریق برگ ها جذب درخت می‌شود. این روش در فصولی که ریشه درخت فعالیت خود را کاهش می‌دهد کمک کننده است و پتاسیم موردنیاز درخت را تامین می‌کند.

بیشتر بخوانید: کود ۱۰-۵۲-۱۰ برای درخت سیب

بهترین زمان استفاده از کود k60 برای درخت ازگیل زمان گلدهی درخت است که باعث می‌شود سرعت تبدیل گل ها به میوه بیشتر شود و در نهایت رشد و باردهی درخت افزایش پیدا می‌کند.

کود k60 برای درخت ازگیل
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *