کود پتاس شوک چگونه به رشد گیاهان کمک می کند؟

بهترین کود افزایش تناژ گندم

پتاسیم یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است و برای محصولات غذایی مهم است. پتاسیم به گیاهان کمک می کند تا از آب به میزان لازم  استفاده کنند و در برابر خشکسالی مقاومت کنند.

پتاسیم یک عنصر مهم  برای بقای کلی موجودات زنده است که در بافت‌های گیاهی و جانوری وجود دارد و برای عملکرد مناسب همه سلول های گیاهی ضروری است.

چرا کود پتاس شوک برای گیاهان مهم است؟

پتاسیم برای رشد مناسب گیاهان  ضروری است. در فتوسنتز ودر تنظیم پاسخ گیاهان به نور از طریق باز و بسته شدن روزنه ها اهمیت دارد.

همچنین مسئول بسیاری از فرآیندهای حیاتی دیگر مانند انتقال آب و مواد مغذی، پروتئین و سنتز نشاسته  در گیاهان می باشد.

گیاهان چگونه کود پتاس را جذب می کنند؟

جذب پتاسیم توسط گیاهان از خاک به روشهای مختلف انجام می شود.

سرعت تنفس گیاهان تحت تاثیر جذب و انتقال مناسب پتاسیم توسط گیاهان است که جذب آن به انرژی کافی ATP  وابسته است.

پتاسیم نقش حیاتی در انتقال مواد مغذی ضروری، آب و سایر مواد از ریشه و ساقه به برگ دارد. همچنین از طریق کودهای شیمیایی به شکل K2O در دسترس است.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

عملکرد کود پتاسیم شوک در گیاهان

پتاسیم اساساً نقش مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاه دارد. بنابراین برای رشد و تکثیر مناسب در گیاهان به مقدار زیاد مورد نیاز است.

از  آنجا که  کود پتاسیم به مواد مغذی مورد نیاز گیاهان مربوط می شود، بعد از نیتروژن  عنصر حیاتی به شمار  می آید. همچنین به دلیل عامل کمک کننده در تعدادی از فرآیندهای بیولوژیکی و شیمیایی در گیاهان یه عنوان ماده مغذی با کیفیت به شمار می آید.

دلیل اهمیت کود  پتاس شوک در گیاهان

پتاسیم باز و بسته شدن روزنه ها را تنظیم می کند، بنابراین جذب CO2 را تنظیم می کند و در نتیجه فتوسنتز درگیاهان را افزایش می دهد.

همچنین کود پتاس باعث فعال شدن آنزیم های بیوشیمیایی مهم برای تولید آدنوزین تری فسفات می شود. ATP انرژی را برای سایر فرآیندهای شیمیایی و فیزیولوژیکی مانند دفع مواد زائد در گیاهان فراهم می کند.

 همچنین در تنظیم اسمزی آب و سایر نمک ها در بافت ها و سلول های گیاهی نقش دارد.

این کود  سنتز پروتئین و نشاسته را در گیاهان تسهیل می کند و آنزیم های مسئول عملکردهای خاص را  در گیاهان را نیز فعال می کند.

بهترین کود افزایش تناژ گندم

کمبود پتاسیم در گیاهان

کمبود پتاسیم معمولا از برگ های مسن گیاه شروع  می شود و به سمت سایر قسمت های حیاتی گیاهان پیش می رود. کمبود آن به نوع گیاه و خاک بستگی دارد.

برخی از علائم کمبود پتاسیم شامل موارد زیر باشد:

  • کلروز: ممکن است باعث زرد شدن برگ ها، ریزش حاشیه برگ ها و همچنین ریزش برگ ها شود.
  • توقف رشد: پتاسیم یک کاتالیزور مهم رشد است، کمبود یا ناکافی بودن آن ممکن است منجر به

رشد آهسته یا رشد ضعیف ریشه ها و ساقه ها  می شود.

  • مقاومت ضعیف در برابر تغییرات اکولوژیکی: کمبود پتاسیم منجر به گردش سیال کمتر و جابجایی مواد مغذی در گیاهان می شود. این به طور مستقیم گیاهان را مستعد تغییرات دما می کند.

 

 

اهمیت کود پتاسیم شوک در کشاورزی چیست؟

کودهای پتاسیم باعث افزایش عملکرد محصول، افزایش تولید غلات غنی از نشاسته و محتوای پروتئین در گیاهان می شود.

علاوه بر این، کودهای پتاسیم ممکن است به بهبود ایمنی گیاهان در برابر تغییرات آب و هوایی، بیماری ها و آفات کمک کنند. پتاسیم عمدتاً درفرایند هیدروپونیک برای بهبود رشد ریشه و افزایش تحمل به خشکی استفاده می شود.

محصولات سالم نیز به پتاسیم نیاز دارند. گیاهان غنی از کربوهیدرات ها مانند سیب زمینی برای رشد غده  نیازمند کود پتاس هستند.  پتاسیم رشد گیاه را تنظیم می کند به طوری که میوه های برداشت شده کیفیت بالا و ماندگاری بهتری برای مصرف کنندگان دارند.

*از آنجایی که در تولید اکثر محصولات زراعی مقادیر زیادی از پتاس از  ریشه جذب می شود، به عنوان یک درشت مغذی طبقه بندی می شود. بیشتر خاک ها می توانند مقداری پتاسیم را برای محصولات زراعی، باغی تامین کنند.

کود مرغی مایع برای پسته

مکمل ارگانیک پتاسیم و کود پتاس شوک

راه های زیادی برای تکمیل پتاسیم گیاه یا درختان بدون استفاده از کودهای شیمیایی وجود دارد. برخی از منابع رایج پتاسیم آلی شامل :

  • کمپوست: کمپوست سرشار از مواد مغذی از جمله پتاسیم است، به خصوص اگر با پوست موز و

 سایر ضایعات میوه و سبزیجات تقویت شود. ترکیبات پتاسیم موجود در کمپوست محلول در آب هستند که به راحتی در دسترس گیاهان قرار  می گیرند.

  • خاکستر چوب:

منبع اصلی کودهای پتاس، خاکستر چوب است.  خاکستر چوب سخت را می توان مستقیماً به عنوان کود استفاده کرد (حدود یک سطل 5 گالن در هر 1000 فوت مربع) یا برای افزایش محتوای پتاسیم می توان آن را به کود کمپوست اضافه کرد.

خاکستر چوب همچنین pH خاک را افزایش می دهد، بنابراین حتماً آزمایش خاک را به طور منظم انجام دهید تا از متعادل ماندن PH  مطمئن شوید.

  • کنجاله کلپ:

کنجاله کمپ به صورت خشک یا مایع موجود است ، کلپ و جلبک دریایی پتاسیم خاک را به شکل نسبتاً سریع آزاد می کنند.

  • Greensand

Green sand از بسترهای قدیمی دریا استخراج می شود و سرشار از تعدادی مواد معدنی از جمله پتاسیم است. هم به عنوان کود و هم به عنوان نرم کننده خاک استفاده می شود یا می توان آن را با کمپوست مخلوط کرد.

  • موریات پتاس (کلرید پتاسیم):

کلرید پتاسیم می تواند به عنوان منابع طبیعی پتاسیم استفاده شود، اگرچه کلر موجود در آن می تواند به میکروب های خاک آسیب برساند.

  • سولفات پتاس (سولفات پتاسیم):

سولفات پتاسیم گران تر از موریات پتاس است اما کاربرد آن بهتر است، زیرا دارای کلر نمی باشد. همه محصولات پتاس به عنوان محصولات  ارگانیک در نظر گرفته نمی شوند، بنابراین مطمئن شوید که محصولی که استفاده می کنید توسط موسسه بررسی مواد آلی (OMRI) ) تایید شده باشد. مانند محصولات شوک

  Sul-Po-Mag  :

گونه ای از پتاس که  حاوی 22% پتاس محلول، 22% گوگرد و 11% منیزیم می باشد،  در واقع یک ماده معدنی طبیعی به نام لانگبینیت (سولفات پتاس-منیزیم ) می باشد و محلول در آب است. مواقعی باید  از آن استفاده کرد  که خاک شما به گوگرد و یا منیزیم نیاز داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366