کود مخصوص کاشت نشاء چیست؟

کود مخصوص کاشت نشاء

هنگامی که دانه‎‌ها را در داخل خانه می‎کارید، نهال‎‌های لطیف برای تمام نیازهای خود به شما وابسته می ‎‌شوند که این شامل ارائه تغذیه کافی به آن‎ها است. برخی از باغداران فکر می‎‌کنند که اگر نهال خود را زودتر کود دهند، سریع ‎تر رشد می‌ کند. با این حال، اگرچه ممکن است این گیاهان کوچک درمانده به نظر برسند، اما در چند هفته اول به چیزی غیر از آب، گرما و نور احتیاج ندارند. آنها قادرند تا اندازه ای خود را تغذیه کنند. پس از آن، زمان شروع تغذیه آنها با رعایت چند دستورالعمل استاندارد است. در اینجا به منظور شناخت بیشتر این کود، لازم است بدانیم عملکرد کود مخصوص کاشت نشاء چیست و شامل چه مواردی است؟

نکات قابل توجه در بررسی کود مخصوص کاشت نشاء

هنگامی که نهال ‎‌ها برای اولین بار از زمین بیرون می‎زنند، هنوز از غذای ذخیره شده در دانه تغذیه می‎‌کنند.  اولین زوج برگی که شکل می‎‌گیرد، به آنها لپه یا برگ بذر گفته می‌‎شود که بخشی از دانه یا جنین گیاه هستند. لپه حاوی ذخایر غذایی ذخیره شده بذر است و تا زمانی که اولین برگ‎‌های واقعی جوانه زده و گیاه بتواند فتوسنتز را شروع کند، از نهال تغذیه می‎‌کند. در حقیقت، تغذیه کافی و استفاده از کود مخصوص کاشت نشاء، از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در افزایش باردهی محصول است که باید توسط باغداران و کشاورزان بررسی و مورد توجه قرار گیرد. معمولاً لپه‎‌ها مدت کوتاهی پس از شکل گیری اولین برگ ‎‌های واقعی ناپدید می‌ ‎شوند و شروع به فتوسنتز می‎‌کنند. در این مرحله است که نهال می‎‌تواند از کود کمی استفاده کند.

  • انتخاب کود مناسب

به منظور رشد بهتر ریشه و افزایش باردهی محصولات کشاورزی، همیشه سعی کنید قبل از استفاده از کود مخصوص کاشت نشاء، آن‎ها را از لحاظ بیماری زایی و آفات مختلف بررسی کرده تا نگرانی در این مورد نداشته باشید. در حقیقت، نهال‌ ‎ها معمولاً به کودی با فسفر بالا نیاز دارند. فسفر رشد ریشه را تحریک می‌‎کند و جزء فتوسنتز است. در برچسب کود به دنبال نسبت 1-2-1 (نیتروژن-فسفر-پتاسیم) باشید. کود مایع یا محلول در آب معمولاً ساده‌‎ترین و سریع ترین راه برای دسترسی نهال‌‎ها به مواد مغذی است. شما همچنین می‎‌توانید بین کودهای آلی و مصنوعی، که اغلب به ترجیح شخصی بستگی دارد، یکی را انتخاب کنید.

کود مصنوعی: اگر از کود مصنوعی استفاده می‎‌کنید، نهال‎‌های خود را هفتگی تغذیه کنید. با این حال، اغلب عاقلانه است که توصیه برچسب را حداقل به نصف کاهش دهید. نهال‎‌های حساس را می‌‎توان به راحتی با کود زیاد سوزاند. نهال‎‌های جوان معمولاً می‌ ‎توانند یک چهارم آنچه که برچسب برای گیاهان کامل توصیه می‎‌ کند را از بین ببرند.

کودهای آلی: چندین کود آلی مایع موجود است، اما گاهی اوقات یافتن آن‎ها دشوار است. همانند کودهای مصنوعی، به گیاهان خود دوز غذای ارگانیک در هفته بدهید. مگر اینکه محصول به طور خاص برای تهیه نهال خاصی برچسب گذاری شده باشد، لذا حداقل نصف دوز توصیه شده را رقیق کنید. بهتر است به طور منظم کمی به نهال خود غذا بدهید تا رشد و محصول دهی بالایی داشته باشند.

گزینه دیگر: کود آلی دانه دار را در خاک گلدان مخلوط کنید. بسیاری از باغداران این کار را زمانی انجام می‎‌ دهند که نهال‌‎ های آنها آماده انتقال از ظروف اولیه به گلدان ‎‌های بزرگتر باشد. با این حال، کود دانه ای ممکن است مدتی طول بکشد تا مواد مغذی را آزاد کرده و گیاهان را تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین افزودن آن هنگام شروع بذرها اغلب گزینه بهتری است. سعی کنید آن را به لایه پایینی مخلوط گلدان اضافه کنید و اجازه ندهید مستقیماً با دانه‎‌ها تماس پیدا کند. در صورت استفاده بیش از حد از کودهای آلی، موجب می‌‎ شود محصول سوزانده شود.

بیشتر بخوانید: کود گیاه مارانتا

 

کود مخصوص کاشت نشاء

 

عوامل موثر در استفاده از کود مخصوص کاشت نشاء

علاوه بر داشتن خاک غنی از مواد آلی (کمپوست)، گیاهان اغلب برای به دست آوردن مواد مغذی مورد نیاز خود به کود نیاز دارند. کودها را به عنوان مکمل‎‌های غذایی در نظر بگیرید. به عنوان مثال، گوجه فرنگی باید در خاکی رشد کند که مقدار زیادی کلسیم دارد. اگر قبلاً در باغ خود گیاهان را پرورش داده اید و برداشت کرده اید، می ‎دانید که این محصولات مواد مغذی را از خاک گرفته اند و این مواد مغذی باید در بهار قبل از رشد گیاهان بیشتر، در آنجا جایگزین شوند.

اینجاست که کود مخصوص کاشت نشاء نقش دارد. کودها مواد مغذی از دست رفته را جایگزین می‎‌ کنند، که این امر باعث می‎‌شود سطح مواد مغذی موجود در خاک در سطح قابل قبولی برای رشد باشد. اگر شما یک باغبان جدید هستید، اولین قدم ایده آل این است که در پاییز آزمایش خاک اولیه را انجام دهید تا ببینید چه نوع و چه مقدار کودی برای رسیدن به سطح باروری اولیه گیاه خود استفاده کنید.

نتیجه گیری:

برای محصولات خوراکی، کود معمولاً در بهار استفاده می ‎‌شود و قبل از کاشت در خاک باغ مخلوط می ‎‌شود. اگر بذرهای خود را کاشته اید یا نهال کاشته اید، می‌ ‎توانید به آرامی در کودهای دانه دار (نه کود مایع، که می‎تواند ریشه های جوان را بسوزاند) در اطراف گیاهان کار کنید. سپس کود را آبیاری کنید. برای گیاهان گلدار چند ساله، قبل از شروع رشد در بهار، کوددهی را با استفاده از کود مخصوص کاشت نشاء انجام کنید.

با تشکر از توجه شما آل کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366