هرس درخت سنجد

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

هرس درخت سنجد  : درخت سنجد سرعت رشد 50 تا 70 سانتی متر در سال دارد، معولا در آب و هوای سرد و معتدل پرورش می یابد.

درخت سنجد هرس را تحمل می کند می توانید هر چیزی را که می خواهید  از درخت جدا کنید. همچنین اگر بقایای ریشه باقی بماند، شاخه های یک ساله، حتی کل سنجد را می توانید هرس کنید .

زمانی که هرس نشود تنها در عرض چند سال به یک بوته بزرگ  تبدیل می شود و حتی می تواند به ارتفاع هفت متر برسد. برخی از  ارقام سنجد حتی با بهترین هرس هم بازدهی خوبی ندارند.

 برای حفظ شکل بوته های سنجد و برای اطمینان از گلدهی و بازدهی مطلوب بهتر این درختچه قوی  را  هرس کرد ، البته  نباید هرس سالانه سنجد را تا سال بعد از کاشت آن انجام دهیم.

سنجد معمولاً به صورت درختچه رشد می کند، اگرچه با هرس منظم می توان آن را به شکل درخت پرورش داد.

چه زمانی درخت سنجد  را هرس کنیم

بهترین زمان برای هرس سنجد در پاییز است. با این حال، باید تا مهر ، پس از برداشت سنجد، قبل از بریدن بوته بزرگ درخت  صبر کنیم ،  از طرف دیگر، می توانید بوته ها و درختان سنجد خود را از اواخر ژانویه تا اوایل مارس هرس کرد.

مهم است تا همه شاخه ها به طور مساوی با مواد مغذی تامین شوند. اگر بعداً در بهار متوجه شدید که شاخه ای دیگر در جایی که شما دوست دارید رشد نمی کند یا رشد خوبی  ندارد، هنوز هم می توان آن را به راحتی هرس کرد.

چرا درخت سنجد را هرس کنید؟

هرس سنجد نه تنها برای جنبه سلامتی و ظاهر کلی درخت  مهم است، بلکه برای اطمینان از میوه دهی پمداوم ضروری است. برای دو تا سه سال اول رشد، اجازه دهید سنجد به استثنای هرس کردن قسمتهای  آسیب دیده، رشد کند.

پس از آن، بوته سنجد را به طور منظم هرس کنید تا راه را برای شاخه  جوان تر و قوی تر باز کنید. با افزایش سن شاخه ها باروری خود را از دست می دهند.

چگونه سنجد را هرس کنیم؟

هرس درختچه سنجد یک کار نسبتاً ساده است و باید در زمستان که گیاه خواب است انجام شود. قبل از شروع به هرس درختان سنجد، مانند هرس هردرخت  میوه دار، قیچی هرس را ضدعفونی کنید تا از انتقال بیماری های احتمالی جلوگیری شود.

هنگام هرس بوته های سنجد، شاخه های مرده، شکسته یا کم بازده را از درختچه در قسمت تنه با قیچی جدا کنید. شاخه هایی  که بیش از سه سال از عمرشان می گذرد در مرحله بعدی هرس شود.

شاخه های  سنجد در سه سال اول رشد در اوج تولید است. پس از آن، بهره وری کاهش می یابد، بنابراین بهتر است آنها را در این مرحله از هرس سنجد قطع کنیم.

هرس شاخه های پیر تنها انرژی گیاه را تخلیه می کند و همچنین آن را بیشتر در معرض آسیب زمستانی قرار می دهد.

همچنین  بوته سنجد، شاخه های  موجود را تشویق می کند تا بازده بیشتری داشته باشند. یک گیاه سنجد واقعاً فقط بین شش تا هشت شاخه برای زنده ماندن نیاز دارد، اما مگر در مواردی که به دلیل شکستگی یا موارد مشابه ضروری باشد تعداد شاخه ها بیشتر باشد.

*بهتر است شاخه های یک تا سه ساله را هرس نکنید و روی  شاخه بلند آن یک برش مورب دهید.

هرس درخت به چه معناست؟

هرس قلمه های سنجد

سنجد ممکن است با قلمه های چوبی سخت تکثیر شود، بنابراین هرس شاخه  زنده را می توان در اوایل بهار قبل از شکستن جوانه ها انجام داد.

یک قلمه 10 تا 12 اینچی (25 سانتی متر) از شاخه زنده بردارید، آنها را به فاصله 10-12 اینچ در ردیف هایی بکارید که جوانه بالایی در معرض دید قرار گیرد.

خاک اطراف قلمه ها را بکوبید و فقط تا زمانی که مرطوب شود آبیاری کنید. سپس قلمه ها را در اوایل بهار آینده پیوند بزنید.

بهترین زمان برای هرس درختان چه زمانی است؟

بهترین زمان برای هرس درخت سالمند اواخر زمستان تا اوایل بهار در مرحله خواب آن است.

سنجد را می توان به سختی و بدون خطر آسیب هرس کرد،  این امر باعث تشویق انبوه شاخه های جدید قوی با شاخ و برگ های بزرگتر  می شود. در مورد هر شاخه که بیمار یا آسیب دیده است، سعی کنید آنها را هرس کنید  تا درخت سالم بماند.

هرس درخت به چه معناست؟

اهمیت هرس درختان سالمند

درختان سنجد را باید همیشه در زمستان در حالی که خواب هستند هرس کرد، شاخ و برگ روی گیاهان سنجد همگی در تولید و تهیه مواد مغذی مورد نیاز برای بوته در حال رشد کمک می کند.

 اگر می توانید تا زمستان برای هرس صبر کنید، باید مواظب ریزش برگ ها از بوته و شرایط یخ زدگی در منطقه خود باشید. سپس می توانید اندام هایی را که باید برداشته شوند شناسایی کنید و آنها را در پایه تنه هرس کنید.

یک بار هرس در سال کافی است بهترین نتیجه را  برای درخت داشته باشد. هرس سالانه را بر اساس  آسیب شاخه ها  و اندام های مسن تر استفاده کنید، زمانی که جوانه های برگ شروع به بیرون آمدن از ساقه کردند، جز در موارد ضروری این کار را انجام ندهید.

هرس بیش از حد، به ویژه در حالت غیر خواب، می تواند نتیجه معکوس  در بازدهی محصول  داشته باشد. اگر به اوایل تابستان (اواخر ژوئن، اوایل تیر) نزدیک می شوید و هیچ نشانه ای از ظاهر شدن جوانه های گل در درخت مشاهده نکردید ، ممکن است هرس  سنجد لازم باشد.

برای تشخیص اینکه آیا سنجد شما در حال آماده شدن برای گل دادن و جوانه زدن  است،  به دسته هایی از ساقه های کوتاه در انتهای اندام اصلی درخت سنجد  خود توجه کنید.

هرس درخت به چه معناست؟

مراحل  هرس سنجد

مرحله 1 – شناسای شاخه های  مسن یا آسیب دیده

مرحله 2 – اندام های آسیب دیده یا پیرتر را هرس کنید. در تنه درخت سنجد  با ایجاد نوک کوچک هرس کنید.

مرحله 3 – شناسایی جوانه زنی  شاخه در اوایل تابستان

نکته : شاخه های سنجد  را از نظر وجود ساقه های کوچک یا عدم وجود آنها بررسی کنید.

اگر هیچ کدام قابل رویت نبودن سنجد شما ممکن است از هرس کردن سود ببرد.

فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *