بهترین کود برای درخت سنجد

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

درختان سنجد عمر طولانی دارند و بسیار سریع رشد می کنند، ولی بایستی موقع کاشتن آن‌‌‌ها به نکته‌‌‌های زیر دقت کنیم. این درختان در مقابل شرایط محیطی سخت، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند.  بعضی افراد سنجد را با نام زیتون روسی می شناسند. چون ظاهر آن به درخت زیتون شبیه است. درختان سنجد، گل‌‌‌های معطر و کوچکی دارند که سطح بیرونی این درختان نقره ای و سطح داخلی آن‌‌‌ها زرد رنگ است. میوه‌‌‌های درختان سنجد به شکل بیضی و کوچک هستند و به رنگ قهوه ای هستند. سنجد بسیار خوشمزه است و به راحتی می توان از آن در صنایع خورایی و غذایی بهره برد. معمولا، درختان سنجد پس از کاشتن، حدود 5 تا 6 سال به زمان نیاز دارند تا میوه بدهند. شاخه‌‌‌های درختان سنجد به صورت خاردار است و به رنگ قهوه ای هستند که با گذشت زمان امکان دارد که تغییر کنند. برای کود دادن به درختان سنجد نباید تنها به دنبال یک کود باشید. برخی کشاورزان می پندارند که تنها با کودهای دامی می توانند درختان سنجد را به خوبی بارور کنند. اما این فکر اشتباه است. لازم است بدانید برای اینکه حداکثر باروری رخ دهد نیاز به بهترین کود برای درخت سنجد است تا با توجه به آن بتوان برنامه مدون و منظمی را در طول 3 الی 4 سال تنظیم نمود و بر طبق آن عمل کرد. در این صورت است که می توانید اطمینان حاصل کنید که می توانید به بهترین نحو، درختان سنجد را با بهترین کیفیت بارور نمایید.

بیشتر بخوانید: بهترین کود برای درخت عناب

کود مناسب برای درخت سنجد چه کودی است؟

درختان مانند صیفی جات نمی توانند در مدت زمان کوتاهی به باردهی برسند. برای اینکه به محصول دهی در درختان برسید نیاز دارید تا زمان کافی صرف نمایید. اما یک راه وجود دارد تا بتوانید درختان سنجد را در عرض یک سال بارور کنید و آم استفاده از کود اسید هیومیک شوک مایع است. از آن جا که این کود فرمولاسیون خاصی دارد می تواند در ختان را در کوتاه ترین زمان ممکن بارور کند. اما همان طور که در بالا ذکر کردیم به طور معمول نیاز دارید تا یک برنامه اصولی و استاندارد را برای کود دادن به درختان سنجد انتخاب نمایید. این کاری است که باغداران نمونه در هر استانی انجام می دهند.

در عین حال استفاده از کودهای شیمیایی نیز می تواند برای رشد و باروری درختان سنجد مفید باشد. اما این کودها دارای مواد مضر نیز هستند. برخی از کودهای شیمیایی تقلبی در بازار وجود دارند که دارای کلر و سدیم زیادی هستند. مقادیر زیاد این مواد سبب می شود تا خاک شور شود و شوری خاک منجر به خشک شدن درختان می شود. زیرا خاک شور ریشه درختان را می سوزاند. علاوه بر این کودهای شیمیایی گران قیمت هستند. در این بین استفاده از کود کامل ده ایکس شوک توصیه می شود. این کود حاوی ده نوع ماده مغذی است که می تواند تمام کمبودهای غذایی خاک را جبران نماید و تمام مواد لازم را به درختان سنجد برساند. کود کامل ده ایکس شوک یک کود ساخت کشور آمریکا است که با بهره گیری از جدیدترین متدها ساخته شده است. فناوری نانو در تولید این کود به کار برده شده است. به همین دلیل این کود می تواند به سرعت مواد غذایی لازم را پس از هر تغذیه به درختان برساند و سبب شادابی درختان شود. این کود قادر است تا شوری خاک را اصلاح نماید و خاک را اصلاح نماید و تمام مواد مغذی را به خاک برساند. با استفاده از این کود خاک حاصلخیز می شود و درختان به باروری با کیفیت می رسند. سیستم دفاعی در درختان سنجد با استفاده از این کود قوی می شود. بنابراین در برابر عوامل بد بیرونی بسیار مقاوم می شوند. مثلا حشرات موذی و آفت‌‌‌ها نمی توانند آن‌‌‌ها را از پای دربیاورند. لازم است تا این کود را تنها از جاهای معتبر تهیه نمایید تا اثرات شگفت انگیز این کود را بر روی درختان خود به سرعت ببینید. امروزه بسیاری از کودهای تقلبی هستند که به اسم کود ده ایکس شوک به بازار وارد شده اند. لذا توصیه می شود تا این کود را تنها از مراکز معتبر خرید نمایید.

 بهترین کود برای درخت سنجد

نحوه استفاده از کود ده ایکس شوک برای درخت سنجد

کود کامل ده ایکس شوک به صورت مایع است و از غلظت بالایی برخوردار است. بنابراین لازم است تا هنگام استفاده از این کود آن را با آب مخلوط نمایید تا رقیق شود. این کود انحلال پذیری بالایی دارد. بنابراین فابل استفاده به شکل محلول پاشی و آبیاری است. لازم است تا این کود بسیار غنی را یک بار امتحان کنید تا نتایج فوق العاده آن را بر روی درختان ببینید.

بیشتر بخوانید: درخت سنجد

عناصر موجود در کود ده ایکس شوک

جلبک دریایی موجود در این کود سبب می شود تا محصولات درشت تر و با کیفیت تر شوند. آمینو اسید موجود در کود کامل ده ایکس شوک شبب می شود تا درختان در برابر تنش‌‌‌ها و استرس‌‌‌های بیرونی در امان بمانند. اسید هیومیک موجود در این کود کامل سبب  می شود تا عناصر درشت خاک به مولکول‌‌‌های قابل جذب توسط درختان سنجد تبدیل شود و گیاه می تواند با سهولت بیشتری به جذب مواد مغذی بپردازد. اسید فولیک موجود در کود ده ایکس شوک نیز سبب می شود تا مواد غذایی بسیار بهتر به درختان منتقل شود. آهن موجود در این کود سبب می شود تا طعم میوه‌‌‌ها بسیار بهتر شود و  در نتیجه بازار پسند شوند. نیتروژن موجود در کود ده ایکس شوک نیز سبب می شود تا عمل فتوسنتز بهتر صورت پذیرد و رشد رویشی درختان سنجد بهتر شود. پتاسیم موجود در این کود نیز سبب تقویت قدرت دفاعی درختان می شود و همچنین رنگ آوری محصولات بهتر می شود و اندازه میوه‌‌‌ها یکنواخت می شود. بنابراین می توان این گونه نتیجه گرفت که بهترین کود برای درخت سنجد، کود کامل ده ایکس شوک است.

بهترین کود برای درخت سنجد
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *