کاشت جو

در حقیقت جو از آن دسته از گیاهانی است که برای کاشت آن می توان از روش های مختلف و متعددی استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم هر آنچه که باید درباره این گیاه بدانید اعم از نحوه کاشت جو را برای شما عزیزان شرح دهیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هر آنچه که باید درباره گیاه جو بدانید

در واقع جو از آن دسته از گیاهانی است که بسیار مقاوم بوده و روش های کشت جو بسیار متفاوت است. به طور کلی می توانید کاشت جو را در دو فصل بهار یا پاییز انجام دهید. لازم است بدانید که بیشتر باغبان ها روش پاییزه را ترجیح می دهند و دلیل این امر هم این است که زمان کافی برای رشد جو و کیفیت محصول در زمان برداشت وجود دارد! شایان ذکر است که خاستگاه اصلی جو تا به امروز ناشناخته است، ولی اغلب محققان بر این باورند که این گیاه برای کوه های زاگرس در غرب ایران، آناتولی جنوبی و فلسطین است.

کاشت جو

بر اساس نظریه والیوف مبدا اصلی این گیاه کشورهای اتیوبی و شمال آفریقا است به عنوان مثال می توان به چین و ژاپن اشاره کرد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که جو برای مردمان سردسیر و خشک به خصوص برای خاورمیانه و شمال آفریقا یک منبع غذایی اصلی محسوب می شود. همچنین از جو می توان برای تغذیه و خوراک دام ها و تولید فرآرده های خمیری استفاده نمود.

بیشتر بخوانید: کشت و پرورش خیار

شایان ذکر است که ساقه گیاه جو نیز مانند دیگر گیاه های گندمی توخالی است و ارتفاع آن به شرایط محیطی بستگی دارد این ارتفاع می تواند از 30 سانتی متر تا 120 سانتی متر باشد. ساقه جو دارای 5 الی 10 عدد برگ است که در دو طرف ساقه به صورت متناوب قرار گرفته است. حال که با گیاه جو آشنا شده اید و اطلاعات کافی را درباره این گیاه بدست آورده اید در ادامه قصد داریم در رابطه با نحوه کاشت جو صحبت کنیم پس اگر دوست دارید که در این زمینه نیز اطلاعات مفیدی کسب کنید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

نحوه کاشت جو به چه صورت می باشد؟

در رابطه با کاشت جو باید گفت که فرایند کاشت جو را می توان از راه بذرکاری انجام داد. حالا این بذرکاری می تواند از طریق دست پاش باشد یا برای بذرکاری از وسیله های مخصوص استفاده کنید. شایان ذکر است که برای کاشت جو در زمین هایی که خاک آن ها به خوبی آماده نباشد و دارای علف های هرز باشد می توان با استفاده از دست فرایند بذرافشانی را به صورت ردیفی انجام داد. همچنین لازم است بدانید که فاصله های بوته ها در زمان کاشت جو (به صورت دست پاش) معمولا به صورت یکنواخت است؛ در حالی که در زمان کاشت جو (به صورت خطی) فاصله های زیادی بین یک ردیف کاشت تا کاشت بعدی وجود دارد. باید توجه داشته باشید که فرایند بذرکاری باید توسط بذرافشان ها انجام شود زیرا این روش یکی از روش های خیلی آسان و سریع بوده و متقابلا دارای قیمت بسیار ارزان و مقرون به صرفه ای است. برای استفاده از روش ذکر شده باید از کودپاش های سانتریوفوژ به عنوان بذرافشان استفاده شود و همچنین برای زیر خاک کردن بذر از دیسک استفاده کرد.

کاشت جو

عمق بذر در درون خاک باید چقدر باشد؟

همان طور که اطلاع دارید عمق بذر در درون خاک به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد به عنوان مثال می توان به عواملی مانند: دیم، آب، کیفیت خاک زمین و … اشاره کرد. اما به طور کلی بذر باید در عمقی به اندازه حداکثر 5 الی 6 سانتی متر قرار گیرد. البته شایان ذکر است که بذر در اراضی های دیم باید در عمق بیشتری قرار گیرد تا بتواند به خوبی رشد کند و از رطوبتی که در اعماق زمین وجود دارد استفاده نماید و نهایت رشد را داشته باشد. در مقابل اراضی های دیم اراضی های حاصل خیز قرار دارند که بذرها باید در عمق کمتری قرار گیرند. دلیل این امر هم این است که که در چنین زمین هایی بذرها خیلی سریع جوانه می زنند و جوانه باید خیلی سریع از خاک بیرون بیاید. به طور خلاصه لازم است بدانید که اگر زمین شما مرغوب و هموار نیست باید بذرها را در عمیق بیشتری بکارید تا شرایط خاک موجود در روند جوانه زدن بذر مشکلی ایجاد نکند.

نحوه برداشت گیاه جو به چه صورت است؟

حال که با نحوه کاشت جو آشنا شده اید شاید این سوال برایتان ایجاد شود که برای برداشت گیاه جو چگونه باید عمل کرد؟ در جواب این سوال باید پاسخ داد که برای فرایند برداشت این گیاه می توانید از دو روش استفاده نمایید. اولین و ساده ترین راه برای برداشت جو دستی است که می توانید از 15 سانتی متری زمین با استفاده از داس محصول را برداشت کنید. البته شایان ذکر است که در این روش محصول پرت خواهد شد و امروزه زیاد کارآمد نمی باشد و توصیه نخواهد شد!

کاشت جو

روش دوم برای برداشت جو روش برداشت مکانیزه است که با استفاده از کمباین استفاده می شود و یکی از بهترین روش های برداشت است. در این روش باید حتما توجه داشته باشید که دانه های جو دارای 40 درصد رطوبت باشند و نباید در زمان برداشت رطوبت خود را از دست بدهند زیرا موجب می شود که جو به راحتی از خوشه ها جدا شود و به زمین بریزد. بهترین راهکار قبل از اینکه اقدام به برداشت جو کنید این است که در ابتدا مرحله فیزیولوژیک گیاه را بررسی کنید. برای انجام این مرحله باید دانه جو را در میان ناخن خود قرار دهید تا بشکند (توجه داشته باشید که تنها باید بشکند و له نشود). در صورت انجام این مرحله و مشاهده وضعیت ذکر شده می توانید اقدام به برداشت جو کنید. در انتها شایان ذکر است که کاشت جو در مقایسه با گندم سریع تر و زودتر خواهد بود و متقابلا برداشت جو نیز زودتر از گندم است.

بیشتر بخوانید: تاثیر کود شوک 10X بر روی حسن یوسف

درباره بیماری ها و آفات گیاه جو در زمان کاشت

همان طور که می دانید کاشت جو نیز مانند سایر گیاهان دیگر دارای بیماری ها و آفاتی می باشد که می تواند گیاه جو را درگیر کند. یکی از این بیماری ها که می تواند گیاه جو را درگیر کند بیماری های قارچی به نام سیاهک بوده که جو نسبت به این بیماری بسیار حساس است. این بیماری بدین صورت است که توده هایی از هاگ هایی به رنگ سیاه جای محتویات و دانه های جو را می گیرند. در این بیماری این هاگ ها به همراه جو با آن ها رشد می کنند و زمان جوانی گیاه به آن هجوم می برند. به طور کلی باید گفت که این بیماری در خاک های اسیدی بیشتر از خاک های خنثی وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366