کود کامل برای درخت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که به علت استفاده از کود کامل برای درخت چیست؟! در پاسخ به این سوال و روشن شدن وظیفه کود کامل برای درخت باید بگوییم که مصرف کود باید علاوه بر این که میزان تولید محصول را به طرز چشمگیری باید افزایش دهد بلکه موجب افزایش کیفیت و سطح کیفی محصولات کشاورزی نیز شود.

کود کامل برای درخت به دو صورت کودهای طبیعی و کودهای شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد البته امروزه به دلیل ساختار منحصر به فرد و مواد غذایی کامل موجود در کود های شیمیایی بیش از ۹۰ درصد از کودهای شیمیایی استفاده می شود. کودهای کامل npk و کودهای فسفاتی و نیتروژنی تنها چند نمونه از انواع مختلف کودهای شیمیایی هستند.

معرفی انواع کود کامل درخت

اگر شما با اطلاعات کامل اقدام به مصرف کود کامل برای درخت نمایید می توانید کمک شایانی به مصرف بهینه کود کرده باشید ضمن اینکه نتیجه مطلوب تری را از درخت خود حاصل خواهید کرد.

فروشگاه های محصولات کشاورزی به تعداد فراوان در سطح شهر های مختلف مشغول به فعالیت هستند وقتی که شما به این فروشگاه ها مراجعه می کنید با منظره بیشمار و گیج کننده از کود ها روبرو خواهید شد که روی بسته‌بندی هریک از آن ها مجموعه ای از اعداد یا ترکیبات عددی نوشته شده است حال ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که این اعداد به چه معناست؟

در واقع این اعداد مقادیر ان پی کا را نمایش میدهند ان پی کا سرواژه سه عنصر مهم نیتروژن و فسفر و پتاسیم است که مقادیر آنها به صورت درصدی روی بسته بندی کود درج شده است. میزان غلظت  میزان غلظت عناصر به کار رفته در کود ارتباط مستقیمی با مقدار عدد درج شده دارد به عبارتی گویاتر هر چقدر اعداد بزرگتر باشد به این معنی است که غلظت به کار رفته از آن عنصر در کود بیشتر است.

مثال را خدمت شما عزیزان شرح خواهیم داد تا شما را با این موضوع به خوبی آشنا کنیم مثلاً اگر اعداد درج شده روی بسته بندی کود به ترتیب ۳۰-۱۵-۱۵ باشد به این معنی است که میزان فسفر و نیتروژن آن با هم برابر بوده و پتاسیم آن دو برابر مقدار آن دو است. یا مثالی دیگر در این زمینه این است که میزان ان پی کا یک کود با مشخصات ۴۰-۴۰-۴۰ دو برابر میزان ان پی کا یک کود با مشخصات ۲۰-۲۰-۲۰ است.

کود کامل برای درخت اگر دچار فقدان یکی از عناصر نیتروژن و فسفر و پتاسیم باشد مقدار ۰ را به جای آن درج خواهند کرد. سطح نیاز گیاهان به ۳ عنصر نیتروژن و فسفر و پتاسیم بسیار بالاست و در صورتی که این سه عنصر به مقدار لازم و کافی به درخت نرسند از بین می رود.

بیشتر بخوانید: کود درخت به

وظایف عناصر NPK در رشد و پرورش درخت

عنصر نیتروژن مسئولیت افزایش رشد درخت و همچنین افزایش شاخ و برگ های آن را بر عهده دارد عنصر فسفر تاثیر بسزا و مستقیمی روی قسمت انتهایی درخت و ریشه آن و در نتیجه میوه دهی و گلدهی آن دارد عنصر پتاسیم نیز به عنوان آخرین عنصر نقش بسزایی در تشکیل میوه و افزایش سطح کیفی میوه بر عهده دارد.

اگر مقادیر لازم و کافی ان پی کا را بدانید می توانید هر چه سریعتر کود مفید و مناسب برای درختان و گیاهان خود را انتخاب کنید مثالی که در این زمینه وجود دارد این است که اگر شما مشغول به پرورش سبزیجاتی هستید که برگ آنها برای شما مهم تر است به شما توصیه می‌کنیم از کودی استفاده نمایید که درصد نیتروژن بیشتری را نسبت به سایر عناصر دارا باشد تا بتواند موجب افزایش چشمگیر رشد برگ سبزیجات شما شود. و در مقابل اگر شما مشغول به پرورش گیاهان گلدار هستید که به آنها گیاهان زینتی نیز گفته می شود بهتر است از کودی استفاده نمایید که درصد فسفر به کار رفته در نسبت به سایر عناصر بیشتر باشد تا گل دهی گیاه یا درخت تان افزایش یابد.

 کود کامل برای درخت

منظور از کودهای کامل کودهای است که هر سه عنصر نامبرده شده به مقدار لازم و کافی در آن به کار رفته باشد اما توجه داشته باشید که به کودی که یک یا چند عنصر را نداشته باشد کود ناقص و به درد نخور نمی گویند! چرا که ممکن است متناسب با شرایط گیاهی تولید شده باشد که نیاز به یک یا چند عنصر را نداشته باشد و وجود تنها یک یا دو عنصر برای رشد آن درخت کافیست.

نکته جالبی که در این زمینه وجود دارد این است که گاهی اوقات ممکن است استفاده از کود کامل برای درخت شما مضر باشد چرا که ممکن است خاکی که گیاه تان را در آن کاشته اید سرشار از یک ماده باشد که در صورت افزودن کودکامل میزان آن ماده افزایش یابد و این افزایش بیش از حد برای درخت شما کاملاً مضر است.

بیشتر بخوانید: خرید کود مناسب برای درختان میوه

عدم اطلاع و آشنایی با سطح تغذیه درخت

اگر باغداری و کشاورزی با سطح تغذیه درخت آشنا نباشد به زودی باید انتظار این را داشته باشد که میزان ثمربخشی و بهره وری درخت ش کاهش یابد سطح تغذیه درخت آنچنان اهمیت دارد که در صورت عدم اطلاع و آشنایی از آن ممکن است منجر به از بین رفتن درخت شود در این راستا چند توصیه خدمت شما مخاطبان گرامی عرض خواهیم کرد:

  • کود های مانند کود کمپوست و ورمی کمپوست را جایگزین استفاده از کودهای شیمیایی نمایید.
  • مقداری از خاک خود را جهت ارزیابی به آزمایشگاه های مخصوص بر ۱۰ تا از میزان مواد مغذی موجود در آن مطلع شوید.
  • از آنجا که گاهی اوقات نحوه کوددهی منجر به آسیب دیدن درخت شما می شود. پیشنهاد می‌کنیم که کود را به آرامی و به صورت صعودی یعنی از مقدار کم به زیاد مورد استفاده قرار دهید چرا که این کار احتمال آسیب دیدن درخت توسط کود را تا حد قابل قبولی کاهش می دهد.
  • استفاده از کود هایی که تجزیه نمی شوند به هیچ وجه توصیه نمی شود بلکه یک باغدار یا کشاورز باتجربه می داند که باید از کودهای استفاده کند که پس از گذشت زمان تجزیه شود و به این ترتیب مورد استفاده گیاه یا درخت قرار بگیرد.

برای خرید اسید هیومیک با همکاران ما در آلکود در ارتباط باشید

 کود کامل برای درخت
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *