کود ضد تنش

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

یکی از جدی ترین مسائلی که عملکرد محصولات زراعی و باغی را به شدت کاهش می دهد، تنش های محیطی هستند که نه تنها در ایران، بلکه در سطح جهان نیز به مشکل اصلی باغداران و کشاورزان تبدیل شده است. سرمازدگی باغات و محصولات کشاورزی، گرما، باد، خشکی زمین، شوری خاک و حمله عوامل بیماری زا و آفات از جمله تنش هایی هستند که گیاه را تهدید میکنند. امروزه به سبب پیشرفت علم و تکنولوژی راه حل مبارزه و جلوگیری از خسارات تنش های محیطی یافت شده و به عنوان کود ضد تنش در اختیار کشاورزان قرار میگیرد.

 آیا می دانستید با کود ضد تنش آمینواسید شوک و مولتی کمپلکس شوک گیاه از استرس سرمازدگی محصولات و دیگر تنش های آسیب زا در امان خواهد ماند؟

لذا برای معرفی این کود های ضد تنش با اثرات شگفت انگیز و آگاهی از نحوه عملکرد آنها ما را در این مقاله از سایت آل کود همراهی نمایید.

فهرست مطالبی که در این مقاله آمده است

۱.تنش های محیطی چگونه منجر به کاهش عملکرد گیاهان میشوند؟

۲.موثرترین راه مبارزه با تنش های محیطی چیست؟

۳.ویژگی های کود

۴.ارگانیک بودن کود ضد تنش چه مزیتی دارد؟

۵.کود ضد تنش چه تاثیری بر کیفیت محصولات دارد؟

۶.نحوه استفاده از کود 

۷.ضرورت استفاده از کود

تنش های محیطی چگونه منجر به کاهش عملکرد گیاهان میشوند؟

وقتی گیاه تحت تاثیر تنش های محیطی و استرس زا نظیر: سرما، گرمای بیش از حد محیط، تغییرات و نوسانات رطوبتی، کاهش بارندگی، خشکی و تهاجم عوامل بیماری زا و آفات مختلف قرار می گیرد، تعادل هورمونی درون سلول های گیاهی بهم میخورد و گیاه دیگر قادر نخواهد بود همانند قبل از حداکثر پتانسیل خود جهت رشد و باروری استفاده نماید.

موثرترین راه مبارزه با تنش های محیطی چیست؟

برای برطرف نمودن استرس ایجاد شده در گیاه، بایستی تعادل از دست رفته را بازگرداند. لذا از طریق تولید هورمون گیاهی و یا به کار بردن هورمون های که در سایر بخش ها فعالیت میکنند، اقدام به برقراری و حفظ مجدد تعادل در گیاه کرد.

تولید هورمون در گیاه بستگی به حضور و تامین مقادیر کافی از آمینواسید ها، ویتامین های گیاهی و عناصر ریز مغذی دارد؛ از آنجا که کود آمینواسید شوک دارای ۸۰ درصد از آمینواسید به همراه عناصر مغذی و ویتامین ها بوده و هم چنین کود مولتی کمپلکس شوک منبع غنی از عناصر ماکرو یا ریز مغذی میباشد، با قدرت تمام شما را در حل تنش های محیطی یاری می دهند و به همین دلیل است که کود ضد تنش نامیده میشوند.

ویژگی های کود 

  • کود ضد تنش آمینواسید شوک به دلیل داشتن ۸۰ درصد از انواع اسید آمینه فعال در ساختار خود، گیاهان را در برابر تنش های محیطی محافظت می نماید.
  • کود ضد تنش آمینواسید شوک پس از استفاده منجر به افزایش غلظت شیره گیاهی شده و از سرمازدگی محصولات و درختان تا حد بسیار زیاد ممانعت میکند.
  • کود ضد تنش آمینواسید شوک قابلیت اختلاط با انواع سموم و کودهای شیمیایی را داشته و منجر به افزایش جذب و عملکرد آنها حداقل تا دو برابر میگردد.
  • کود ضدتنش آمینواسید شوک را میتوان در شرایط تنشی مختلفی مانند سرما و گرمای محیط استفاده نمود.
  • کود ضد تنش شوک مواد مغذی را به نحو احسن در تمامی بخش های گیاه مانند برگ، شاخه، ساقه و ریشه پخش می نماید.
  • کود ضد تنش شوک منجر به کاهش ماده تولیدی گیاهان به نام ورود پروتکتانت می شود. این ماده توسط گیاهان در شرایط استرسی محیط مانند تنش های آسیب زا و بالای دمایی تولید می گردد اما با استفاده از کود ضد تنش شوک، استرس محیطی قادر نخواهد بود به گیاه آسیب برساند در نتیجه میزان تولید این ماده به شدت کاهش خواهد یافت.

ارگانیک بودن کود ضد تنش چه مزیتی دارد؟

کودهای ارگانیک بهترین منابع تغذیه ای گیاهان به شمار می آیند زیرا بدون وجود اثرات مخرب و آبشویی، گیاهان را از مزایای خود بهره مند میسازند. کود ضد تنش شوک نیز نوعی کود ارگانیک بوده و نه تنها پس از مصرف منجر به ایجاد تشنگی در محصول نمیشود، بلکه با از بین بردن اثر سورفاکتانتی آب یا به عبارتی کشش سطحی، منجر به جذب بهتر و موثر تر کودهای شیمیایی شده و از آبشویی سریع آنها نیز جلوگیری میکند.

کود ضد تنش چه تاثیری بر کیفیت محصولات دارد؟

کود ضد تنش شوک میزان ساخت کلروفیل گیاهی را افزایش داده و منجر به بهبود انجام فتوسنتز در گیاهان حتی در شرایط نوری و دمایی پایین می‌شود. به دنبال افزایش فتوسنتز، مواد قندی، کربوهیدراتها، ویتامین ها و مواد ارگانیک درون گیاه افزایش یافته و میوه ها بسیار خوش‌طعم، درشت و بازار پسندی می گردند.

با کود ضد تنش شوک نه تنها درختان میوه و محصولات زراعی در برابر عوامل تنش زا مقاومت بالایی خواهند داشت، بلکه کیفیت محصول نهایی نیز بسیار افزایش خواهد یافت.

نحوه استفاده از کود 

کود ضد تنش شوک قابلیت استفاده به هر دو شکل آبیاری و محلول پاشی را دارد اما برای جلوگیری از تنش های دمایی مانند سرمازدگی بایستی به شکل محلول پاشی در اختیار گیاهان و درختان میوه قرار گیرد.

کود ضد تنش شوک را میتوان در ۳ یا یک مرحله برای درختان میوه به کار برد اما برای جلوگیری قطعی از سرمازدگی درختان میوه بهتر است در سه دوره ابتدای فصل سرما، اواسط فصل سرما و هنگام بیدار شدن جوانه های  درختان میوه محلول پاشی نمود.

این کود محصول آمریکا بوده و در حجم یک لیتری و پنج لیتری توسط سایت آل کود عرضه میگردد.

جهت سفارش این محصول فوق العاده از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

ضرورت استفاده از کود

در طبیعت گیاهان توسط تنش های مختلفی تهدید میشوند؛ وقتی گیاهی با هدف اقتصادی کشت میشود، نمیتوان به سادگی از کنار این مسئله رد شد و حتما بایستی به دنبال راه چاره بود زیرا عدم انجام اقدام کنترلی در زمان مناسب،عملکرد گیاه و تولید آن را ممکن است تا آخر عمر باردهی کاهش دهد.

تنش های محیطی با رخنه بر گیاه رشد آنها را کاهش داده و با توجه به افزایش تقاضای جمعیت برای مواد غذایی، میزان تولید محصولات نیز کاهش چشمگیری پیدا خواهد نمود.

کود ضد تنش
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *