کود ضد استرس

کود ضد استرس

در چند سال اخیر کشاورزان دلسوز و زحمت کش با چالش های بزرگی از دامن حوادث و عوامل طبیعی مانند خشکسالی های پی در پی، سیل، طوفان، سرمازدگی، آتش سوزی، عوامل بیماری زا مانند انواع گوناگون قارچ، باکتری و حشرات مواجه شده اند؛ این عوامل به قدری مهم می باشند که در برخی از سال ها اصلی ترین دلیل کاهش عملکرد محصولات زراعی و باغی به شمار می روند. در این مقاله قصد داریم ضمن آشنایی شما با عواملی که منجر به استرس و تنش ناگهانی در گیاهان می شوند، بهترین راهکار را برای مقابله با این شرایط ارائه دهیم.

فهرست محتوا

۱)استرس های تهدید کننده گیاهان چیست؟

۲) با انواع عوامل استرس زای گیاهی و تاثیرات آنها آشنا شوید!

۲.۱)استرس آبی

۲.۲)استرس دمایی

۲.۳)استرس زیستی

۳) چگونگی کاهش و غلبه بر عوامل استرس زا

۴) چگونه از گیاه در برابر استرس های گیاهی محافظت کنیم؟

۵) مزایای استفاده از کود ضد استرس

استرس های تهدید کننده گیاهان چیست؟

استرس گیاهی به شرایط محیطی غیر مطلوبی گفته می شود که گیاه در آن محیط قرار گرفته و رشد می کند؛ استرس های گیاهی به صورت های مختلف و مدت زمان متفاوت گیاه را درگیر می کنند که برطرف شدن آن لازمه مطالعه شما عزیزان تا انتهای این مقاله می باشد. به طور کلی عوامل استرس زا ممکن است منشا طبیعی داشته باشند مانند: سرما زدگی، بارندگی بیش از حد، طوفان، گرمای بیش از حد، خشکسالی و … یا در اثر فعالیت های انسانی نظیر آبیاری فراوان و خفگی ریشه یا کوددهی بیش از حد موردنیاز گیاه باشد. این استرس ها معیشت مردم و کشاورزان را تحت تاثیر قرار می دهد و سبب بر هم خوردن تعادل هورمونی در گیاهان می گردد.

با انواع عوامل استرس زای گیاهی و تاثیرات آنها آشنا شوید!

-استرس آبی

گیاه برای رشد خود نیازمند مقدار معینی از آب می باشد وقتی آب از حد نرمال بیشتر یا کمتر به گیاه برسد، دچار تنش می شود. یک سر  این استرس ممکن است  بر اثر بارش های سنگین یا آبیاری بیش از حد کشاورزان و باغداران رخ دهد که در این صورت سلول های گیاهی ورم کرده و میترکند. یک سر دیگر مربوط به کم آبی در گیاه می باشد که در اثر خشکسالی یا آبیاری نامنظم از سوی کشاورزان اتفاق می افتد.

-استرس دمایی

استرس دمایی نیز از جمله عوامل کاهنده رشدی گیاهان به شمار می رود؛ هوای سرد جذب آب و مواد مغذی توسط گیاه را کاهش می دهد این در حالی است که هوای گرم بر میزان نفوذ پذیری غشای سلول های گیاهی اثر منفی می گذارد‌.

-استرس زیستی

استرس زیستی همانطور که از نامش پیداست از طریق میکروارگانیسم های بیماری زا و حشرات گیاه را تحت تنش قرار می دهد؛ این عوامل به سلول های گیاهی حمله می کنند و بافت های گوناگون را بیمار کرده و سبب گسترش آن در کل گیاه می شوند در نتیجه کیفیت محصول به شدت افت می کند. از جمله عوامل استرس زا زیستی عبارتند از: قارچ، باکتری، حشرات

چگونگی کاهش و غلبه بر عوامل استرس زا

پایدار بودن ساختار خاک و غنی بودن از مواد غذایی پر ارزشی مانند عناصر ضروری و آمینو اسید ها هم چنین بهینه سازی ویژگی های اصلی آن، از بروز استرس های گیاهی جلوگیری می کند. خاک به عنوان بستر اصلی کاشت محصول که تولید و کیفیت محصولات مختلف بدان وابسته است، از عامل اصلی در کاهش بروز استرس های گیاهی به شمار می رود. همانطور که انسان برای سالم ماندن در برابر بیماری نیازمند رسیدگی بوده و هر چه مواد مغذی پر ارزش در اختیار آن قرار گیرد در برابر عوامل بیماری زا مقاوم تر می باشد، برای گیاه نیز چنین مثالی صدق می کند. اگر خاک از مواد تقویت کننده اصلی بهره مند شده و آن را در اختیار گیاه قرار دهد، عوامل استرس زا ناکام خواهند ماند.

چگونه از گیاه در برابر استرس های گیاهی محافظت کنیم؟

کود ضد استرس بهترین محصول به منظور افزایش توانایی گیاه در مقابله با عوامل استرس زا به شمار می رود؛ هنگامی که سلول های گیاهی برای محافظت از خود در هنگام شرایط استرس مواد سمی آزاد می کنند، کود ضد استرس میزان مواد سمی را کاهش داده و مانع از مرگ سلول ها می شود.

 یکی دیگر از تاثیرات فوق العاده کود ضد استرس، تاثیر بر ژن های گیاه می باشد که نحوه تولید آنتی اکسیدان در شرایط تنش زا را بدان می آموزد. آنتی اکسیدان تولید شده مقاومت گیاه را در برابر استرس های محیطی از جمله: سرمازدگی، گرما، بیماری، آفات، کم آبی و … افزایش می دهد. محصول کود ضد استرس آل کود تا کنون در قریب به ۲۵ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی استفاده شده است.

مزایای استفاده از کود ضد استرس

-کود ضد استرس محتوی اسید آمینه، عناصر ریز مغذی از جمله: آهن، بور، منگنز، مولیبدین، روی و ویتامین های مورد نیاز برای رشد گیاهان بوده که به عنوان یک کود کاملا غنی در تمامی مراحل کشت و رشدی گیاهان می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

-کود ضد استرس با سموم و کود های تقویتی دیگر قابلیت اختلال داشته و تداخلی در عملکرد آنها ایجاد نمی کند. این کود با به همراه داشتن مواد ارگانیک و خاصیت از بین برندگی اثر کشش سطحی آب، منجر به افزایش جذب کودها و سمومی می شود که همراه با آن مورد استفاده قرار گرفته است.

-این کود به عنوان ضد تنش در برابر سرما و گرما از گیاهان و درختان در شرایط نامساعد دمایی محافظت می کند.

-قابلیت جذب بالا از تمامی بخش های گیاه مانند برگ، ریشه، ساقه و شاخه در نتیجه ترمیم سلول هایی که ممکن است آسیب دیده باشند و کمک به جوان سازی گیاه با ترمیم سلول های پیر

– گیاه در حضور کود ضد استرس به ساخت کلروفیل کافی می پردازد در نتیجه می تواند تحت شرایط نوری و دمایی کمتر نیز عمل فتوسنتز را به خوبی انجام دهد. با افزایش فتوسنتز محصولات حاصل از آن و کربوهیدرات افزایش پیدا می کند در نتیجه محصولات با کیفیت تر و میوه ها درشت تر و خوش فرم تر می گردند.

-یکی از اصلی ترین معضلات استفاده از کودهای شیمیایی، باقی ماندن پسماندهای حاصل از آن و دیگر سموم به کار گرفته شده توسط کشاورزان می باشد. کود ضد استرس به طور کامل این مشکل را حل نموده و اجازه نمی دهد هیچ پسماندی درون سلول های گیاهی باقی بماند. برای اطمینان از نحوه عملکرد کود ضد استرس محققان به مشاهده اثر آن با میکروسکوپ الکترونی پرداختند و از عملکرد آن اطمینان حاصل کردند.

سخنان پایانی

همانطور که می دانید اکثر خسارت های باغبانان در اثر استرس های محیطی به ویژه سرمازدگی، حمله آفات و بیماری ها و کم آبی به وقوع می پیوندد که همیشه مایه دغدغه و ناراحتی کشاورزان و باغبانان بوده اند. کود ضد استرس دقیقا همان محصولی است که سال ها کشاورزان آرزوی تولید آن را داشتند. کود ضد استرس با عملکرد اعجاب انگیز خود مقاومت گیاه در برابر تمامی تنش ها را افزایش داده و با تامین آمینواسید و عناصر مهم دیگر در تولید محصولات نقش موثری ایفا می کند.

سایت آل کود به عنوان ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین کود ضد استرس، آسایش و خیال راحتی را برای شما به ارمغان می آورد. جهت ارتباط با مدیر فروش از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366