مزایای استفاده از کود آمینو اسید

مزایای استفاده از کود آمینو اسید

از مراقبت‌هایی که برای داشتن گیاهی سالم از اهمیت ویژه ای برخوردار است کودهی است. یکی از کودهایی که برای گیاهان در زمان تنش های محیطی مانند: سرما، گرما، کم آبی و پرآبی می‌تواند میزان تنش ها را به حداقل برساند استفاده از کود آمینو اسید است. این کود می‌تواند از زردی، ریزش و پژمردگی برگ جلوگیری کند. یکی از برندهای های بسیار عالی که مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و میزان رضایت بالایی دارد خرید کود آمینو اسید شوک مایع است. این کود وارداتی از کشور آمریکا جهت رشد ریشه بسیار مناسب است. شما می‌توانید جهت خرید کود آمینو اسید شوک مایع از بالای این صفحه با کارشناسان آل کود تماس بگیرید.

شناخت کود آمینو اسید شوک مایع

کود آمینو اسید شوک مایع دارای ۸۰ درصد آمینو اسید در خود بوده و تاثیر زیادی بر گیاهان دارد. این کود دارای درصد بالایی از نیتروژن بوده و آمینو اسیدهای مورد نیاز گیاه را در خود دارد. با فرمولاسیون قوی خود باعث می‌شود گیاه به راحتی ذرات آن را جذب کرده و بتواند رشد چشمگیری داشته باشد. همچنین به دلیل تکنولوژی نانو در خود می‌تواند تاثیر سریع بر گیاهان داشته باشد. به طوری که شما کشاورز محترم می‌توانید به سرعت پس از استفاده از این محصول تاثیر آن را بر گیاه خود ببینید. این کود از جمله کودهایی است که می‌تواند تاثیر زیادی در گیاه داشته و از تقویت سلول‌های گیاه گرفته تا جلوگیری از تنش‌های گیاه کمک کننده باشد. مورد استفاده برای گیاهان آپارتمانی، گیاهان زراعی و درختان میوه است. به دلیل وجود نیتروژن بالا در این کود که جز عناصر اصلی در پرورش گیاه است باعث رشد رویشی گیاهان شده و می‌تواند در فرایندهای فیزیولوژیکی مانند: ساخت کرولوفیل، افزایش فتوسنتز، تیره شدن رنگ برگ‌های گیاه، بالا رفتن میزان رشد برگ و ساقه شده و کیفیت میوه را بالا برد. همچنین می‌تواند میزان ساخت پروتئین و جذب پتاسیم و فسفر در گیاه را بالا برده تا گیاه مقدار انرژی کمتری برای ساخت این عناصر مصرف کند. از آنجا که آمینو اسیدها از مهمترین ترکیبات مکمل گیاهان هستند عملکردهای بسیاری را در گیاه به عهده دارد. گیاهان در شرایط و تنش قادر به ساخت آمینو اسید در خود نیستند در نتیجه محصولات زراعی ممکن است دچار خسارت سنگین شوند. می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد خسارت با کود آمینو اسید گیاه را کوددهی کرده و از خطرهای احتمالی گیاه را برهانید.

چه زمانی از کود آمینو اسید شوک مایع استفاده کنیم؟

از این کود در تمامی زمان رشد گیاه می‌توان استفاده نمود. در زمان جوانه زنی گیاه به صورت محلول پاشی جهت جلوگیری از تنش هایی مانند سرمازدگی از آن استفاده کنید. در زمان رشد گیاه نیز به همراه کودهای آلی دیگر باعث جذب سه برابری دیگر عناصر و افزایش رشد در گیاه خواهد شد. زمانی که گیاه در مرحله حجم گرفتن میوه و افزایش سایز آن است می‌توانید برای رسیدن به فرم و اندازه بزرگتر میوه و همچنین طعم عالی از این کود استفاده کنید. در فصل پاییز پس از برداشت میوه از این کود استفاده نمایید. هنگامی که گیاهانی مانند گیاهان آپارتمانی تغییر مکان پیدا می‌کنند برای جلوگیری از استرس محیطی ناشی از آن استفاده از کود آمینو اسید شوک برای جلوگیری از خسارت گیاه ضروری است.

بهترین اسید آمینه کشاورزی

میزان استفاده از کود آمینو اسید مایع شوک

از این کود می‌توانید به روش آبیاری و محلول پاشی برای تمامی گیاهان زراعی، زینتی و درختان استفاده نمایید. معمولاً میزان استفاده از کود و چگونگی استفاده از آن بر روی محصول نوشته شده است. همچنین این کود به دلیل مایع بودن و داشتن خلوص و غلظت بالا می‌تواند درصد بیشتری از گیاه را کوددهی نماید.

شناخت مزایای خرید کود آمینو اسید مایع شوک برای گیاهان

 • میزان ساخت کلروفیل در گیاه را افزایش می‌دهد.
 • فتوسنتز در گیاه را بالا خواهد برد.
 • باعث افزایش میزان رشد گیاه می‌شود.
 • باعث تقویت دیواره سلولی در گیاهان خواهد شد.
 • میزان رشد برگ و ساقه در گیاهان را افزایش می‌دهد.
 • مصرف این کود میزان سیستم ایمنی گیاه را در برابر تنش‌ها و های محیطی مانند: دمای بالا، رطوبت پایین، سرما و یخبندان، تگرگ، سیل، آفات و بیماری‌ها افزایش خواهد داد.
 • این کود نیازهای اصلی و ماکرو گیاه را تامین می‌کند.
 • باعث افزایش حاصلخیزی خاک و بهبود آن خواهد شد.
 • باعث بهبود کیفیت محصول می‌شود.
 • از زرد شدن برگها جلوگیری می‌کند.
 • در افزایش جذب مواد مغذی چون فسفر و پتاسیم موثر است.
 • باعث افزایش ماندگاری و انبارداری و شادابی در میوه ها خواهد شد.
 • این کود مایع محرک زیستی طبیعی در عملکردهای مهم گیاه است.
 • میزان افزایش جذب مواد مغذی توسط ریشه را بالا خواهد برد.
 • باعث بهبود در رنگ و طعم و سفتی میوه خواهد شد.
 • میزان مصرف انرژی در گیاه برای تولید پروتئین و اسید آمینه را کاهش می دهد.
 • استفاده از این کود در ساخت سلول‌های مفید گیاهی و پروتوئین گیاه بسیار مفید است.
 • توانایی گیاه در گرده افشانی را بالا می‌برد.
 • باعث رسیدن زودتر میوه از زمان معین خواهد شد.
 • میزان جذب عناصر مصرفی و کودها می‌شود.
 • میزان قند موجود در میوه را افزایش می‌دهد.
 • دارای ترکیب متعادلی از عناصری چون ازت، فسفر و پتاسیم است.
 • سازگار با محیط زیست بوده و کمترین آسیب را به طبیعت وارد خواهد کرد.
 • بر روی روزنه های گیاه تاثیر گذاشته کا باعث دسترسی بهتر گیاه به گازهای اکسیژن و دی اکسید کربن خواهد شد.

مزایای استفاده از کود آمینو اسید

آمینو اسیدها بخشی از پروتئین ها هستند و نقش کلیدی در اکثر فرآیندهای بیولوژیکی دارند. اسیدهای آمینه موجود در گیاهان از نیتروژن جذب شده توسط ریشه ها، از طریق فرآیندی که مستلزم صرف انرژی زیاد است، سنتز می شوند.این مصرف انرژی در شرایط تنش  (خشکسالی، بیماری، تغییرات ناگهانی دما و غیره) حیاتی است.  در شرایطی که در آن اسیدهای آمینه ضروری  بیشتری مورد نیاز باشد ، این محتویات می تواند تا 100 برابر افزایش یابد.

ویژگیهای محرک های زیستی ( آمینو اسیدها ) در گیاه 

این محرک‌های زیستی علاوه بر افزایش انعطاف‌پذیری گیاه، دارای ویژگی‌های زیر هستند:

جذب، جابجایی و متابولیسم سریع

جذب سریع  مواد مغذی در گیاه

کاتالیزور سنتز پروتئین

بیشتر بخوانید: بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

انواع آمینو اسیدها در گیاهان

آمینو اسیدها ترکیبات آلی هستند که عمدتاً از کربن، اکسیژن، هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده اند. آنها ساختارهای  سازنده پروتئین ها هستند و پروتئین ها برای وجود سلول های زنده ضروری هستند. 20 اسید آمینه مختلف وجود دارد که به طور طبیعی در پروتئین ها وجود دارد.گیاهان برای رشد و نمو خود به اسیدهای آمینه نیاز دارند. گیاهان از اسیدهای آمینه برای ساخت پروتئین هایی استفاده می کنند که برای بسیاری از فرآیندهای بیوشیمیایی مورد نیاز هستند. اسیدهای آمینه نیز منبع انرژی برای گیاهان هستند. هنگامی که گیاهان نیتروژن کافی در دسترس نداشته باشند، از اسیدهای آمینه به عنوان منبع نیتروژن استفاده می کنند.پروتئین ها برای بسیاری از عملکردها در گیاهان از جمله رشد و تقسیم سلولی، متابولیسم و پاسخ به تنش ها  مهم هستند. گیاهان می توانند تمام 20 اسید آمینه را سنتز کنند، اما برخی از آنها باید در رژیم غذایی تامین شوند. آمینو اسیدهایی که توسط گیاهان نمی توانند سنتز شوند و باید از رژیم غذایی به دست آیند، “اسیدهای آمینه ضروری” نامیده می شوند، در حالی که اسیدهای آمینه غیر ضروری را می توان توسط گیاهان تولید کرد.

سنتز آمینو اسیدها در گیاهان

گیاهان می توانند اسیدهای آمینه را توسط  کربن اکسیژن از هوا، هیدروژن از آب و نیتروژن از خاک تولید کنند، همچنین گیاهان با ترکیب این عناصر کلیدی، اسیدهای آمینه را از طریق مسیرهای پیچیده بیوشیمیایی مانند فتوسنتز تولید می کنند.در گیاهان، اسیدهای آمینه با استفاده از آنزیم ها سنتز می شوند، از آنزیم ها برای کاتالیز واکنش ها استفاده می شود. اولین مرحله در سنتز اسیدهای آمینه، تشکیل مواد واسطه ای به نام اسیدهای کتو است، این مواد با فرآیندی به نام ترانس آمینو به اسیدهای آمینه تبدیل می شوند.

نقش آمینو اسیدها در گیاهان

اسیدهای آمینه نقش حیاتی در عملکرد و سلامت گیاه دارند، آنها در بیوسنتز پروتئین ها، آنزیم ها، هورمون ها و سایر مولکول های ضروری مورد نیاز برای رشد و نمو مناسب گیاه نقش دارند. علاوه بر این، اسیدهای آمینه برای جذب و استفاده از مواد معدنی و سایر مواد مغذی ضروری هستند.برخی  از آمینو اسیدها در فتوسنتز نقش دارند و برخی دیگر به انتقال مواد مغذی به اطراف گیاه کمک می کنند. اسیدهای آمینه همچنین در تنظیم بیان ژن و پیام رسانی  سلولی نیز  نقش دارند.بدون آمینو اسیدهای کافی، گیاهان قادر به رشد و نمو نخواهند بود.

کیلیت عناصر مورد نیاز گیاهان

گلیسین کوچکترین اسید آمینه است و به دلیل اندازه کوچکش به راحتی در بافت های گیاهی نفوذ می کند. این کیفیت باعث می شود گلیسین یک عامل کیلیت ایده آل باشد.کلات ها مولکول هایی هستند که پوسته آنها در اطراف یک فلز یا کانی تشکیل شده است. اغلب، فلز یا ماده معدنی به راحتی به سایر مواد شیمیایی موجود در محیط متصل می شود یا با آنها واکنش نشان می دهد. اسیدهای آمینه پوسته ای در اطراف ماده معدنی تشکیل می دهند و سپس عنصر یا ماده معدنی می تواند توسط گیاه جذب شود.

 

خرید کود اسید آمینه شوک

 

عوامل کلات کننده زیادی وجود دارد، چه طبیعی و چه مصنوعی، اما کلات های تشکیل شده از اسید آمینه چیزی بسیار مفیدتر از  کلات های مصنوعی در گیاهان هستند.از آنجایی که گلیسین کوچکترین اسید آمینه است، به طور طبیعی کوچکترین مولکولهای کلات را می سازد که به آسانی از بافتهای گیاهی عبور می کنند. به  عنوان مثال، کلسیم، روی، منگنز، منیزیم و غیره آزاد می شود و اسیدهای آمینه باقیمانده که پوسته محافظ را تشکیل می دهند توسط گیاه مستقیماً به عنوان اسید آمینه استفاده می شوند یا بیشتر تجزیه می شوند.کلات های اسید آمینه، به ویژه آنهایی که حاوی اسیدهای آمینه گلوتامیک اسید و گلیسین هستند، تأثیر قابل توجهی بر جذب کلسیم توسط ریشه دارند. کلسیم تمایل به واکنش با فسفات ها و سولفات ها در خاک و گیاه  دارد.

امینو اسیدها  به عنوان محافظ  در گیاه

امینو اسیدها  به محافظت از گیاهان در برابر آفات  و بیماری ها کمک می کنند، گیاهان ضعیف بین دیواره های سلولی خود آب اضافی دارند که به میکروارگانیسم های مکنده و پاتوژن های قارچی دسترسی آسانی می دهد. گیاهانی که دارای پکتین اضافی بین دیواره های سلولی خود هستند در برابر حملات  آفات مقاوم تر هستند، زیرا دارای یک مانع فیزیکی در برابر میکروب ها و پاتوژن ها  هستند.هنگامی که گیاهان توسط پاتوژن ها یا سایر عوامل بیماری زا مورد حمله قرار می گیرند با  انتشار کلسیم به عنوان یک واکنش زنجیره ای منجر به تولید متابولیت های ثانویه می شود که آفات  را دفع می کند. از این رواین نوع آمینو اسید  در گیاهان می تواند به تقویت سیستم ایمنی آنها کمک کند.

آمینو اسیدها و هورمونهای گیاهی

اسیدهای آمینه  در تنظیم رشد و فعال کننده هورمونهای گیاهی نقش موثری دارند، ال متیونین آزاد کننده اتیلن و اسپرمین دیگر فاکتور رشد در گیاهان به تقویت دیواره سلولی کمک می کند و با حفظ میکروارگانیسم های خاک در حاصلخیزی آن موثر است.تریپتوفان مولکولی است که به عنوان فعال کننده  هورمون رشد گیاهی ایندول استیک اسید (IAA) عمل می کند و در تنظیم فرآیندهای رشد و نمو گیاهان مانند تقسیم سلولی، طویل شدن سلول، تمایز بافتی موثر می باشد.ال آرژنین  در فرایند و ساختار عملکردی گیاه  باعث تحریک  رشد  گل و میوه می شود، اما ال پرولین در درجه اول بر تعادل آبی گیاه تأثیر می گذارد، دیواره های سلولی را تقویت می کند ، همچنین  مقاومت  گیاهان در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی را افزایش می دهد.

جمع بندی

استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی باعث آلوده شد زمین‌ها و آب های کشاورزی شده و به بافت خاک آسیب جدی وارد کرده است. اما هستند کودهای ارگانیکی که برای‌ طبیعت و انسانها، حیوانات و آبها مضر نباشند. یکی از این کودهای  سازگار با زیست بوم ما انسانها آمینو اسیدها هستند که باعث بهبود و عملکرد و رشد گیاهان خواهند شد. این کودها می‌توانند جذب عناصر توسط ریشه را افزایش دهند. فرم ارگانیک نیتروژن آمینو اسیدها هستند. اگر به دنبال مزایای بالا برای گیاهان خود هستید خرید کود آمینو اسید شوک مایع برای شما توصیه می‌شود که می‌تواند برای گیاهان با داشتن مزایای بی نظیری که گفته شد بسیار مفید باشد. شما می‌توانید این کود را از سایت آل کود با قیمت مناسب خریداری کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید کود آمینو اسید شوک مایع از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366