بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

گیاهان آپارتمانی نیز مانند دیگر گیاهان برای رشد مناسب خود، به مواد غذایی نیاز دارند اما باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که هر کدام از این گیاهان باید با توجه به یک‌سری نکات و شرایط تغذیه شوند. از این‌ رو باید به فکر تهیه کردن بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی خود باشید. زیرا کودهای مایع سریع‌تر جذب ریشه‌ای گیاه می‌شوند و اثر گذاری بهتری نیز دارند.

دقت داشته باشید اگر کود مورد نظرتان بیش‌ از اندازه و یا کمتر از مقدار مناسب در اختیار گیاه قرار بگیرد، گل و گیاهان‌تان به‌ طور جدی آسیب می‌بیند و در نهایت نیز از بین می‌روند. اکثر افراد به اهمیت کود برای تقویت گیاهان آپارتمانی اهمیت نمی‌دهند و همین امر باعث می‌شود؛ گیاه از شادابی و طراوت کافی برخوردار نباشد. از این‌ رو برای داشتن گل و گیاهان آپارتمانی سالم و زیبا، بهتر است به‌ طور کامل آن‌ها را تغذیه کنید و مراقبت‌های لازم را هم انجام دهید.

گیاهان آپارتمانی برخلاف دیگر گیاهانی که در فضای بیرونی رشد می‌کنند، به منبع نامحدودی از مواد مغذی، آب، اکسیژن، نور و… دسترسی ندارند و همین امر موجب می‌شود رشد آن‌ها تا حدودی کاهش یابد. اما با مصرف مواد معدنی و ترکیبات طبیعی عالی می‌توانید تمام نیازهای آن‌ها را به سادگی برآورده کنید.

کودهای آلی را می‌توانید به‌ راحتی در انواع و نوع‌های مختلفی برای گیاهان‌تان تهیه کنید اما مؤثرترین کودی که می‌توانید از آن بهره بگیرید؛ کودهای مایع هستند که عملکرد بسیار مطلوب‌تری نسبت‌ به سایر کودها دارند. استفاده از کودهای مایع برای گلدان‌هایی که درون خانه هستند بسیار راحت‌تر، بدون دردسر و کارایی‌تر است.

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی باید از چه عناصری برخوردار باشد؟

دقت داشته باشید که کود مناسب برای گل‌ و گیاهان آپارتمانی، باید شامل عنصرها و مواد معدنی مفیدی همچون فسفر، پتاسیم، آهن، نیتروژن، مس، بور، کلسیم، منیزیم و… باشد. در واقع این عناصر کمک می‌کنند برگ گیاهان و ریشه آن‌ها به‌ خوبی تقویت شوند و رشد مطلوب‌تری هم داشته باشند.

کودهای شیمیایی جهت تغذیه گیاهان آپارتمانی

کودهای شیمیایی در واقع نوعی از کودهایی هستند که آن‌ها را در آزمایشگاه می‌سازند و قیمت نسبتاً ارزانی دارند. نحوه‌ مصرف این کودها بسیار ساده است زیرا میزان و درصد عناصر غذایی در آن‌ها نیز به‌ طور کامل مشخص ‌شده است و شما می‌توانید به‌ طور دقیق با توجه به میزان خواسته گیاهان‌تان از آن بهره بگیرید.

کودهای شیمیایی با سرعت بسیار زیادی از خود واکنش نشان می‌دهند و به‌ خوبی نیازهای گیاه را برآورده می‌کنند. در این کودها عناصر ریز مغذی و درشت مغذی زیادی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را به‌ راحتی در اختیار گیاهان‌تان قرار دهید. دقت داشته باشید که کودهای شیمیایی غلظت بسیار زیادی دارند و اگر به‌ صورت صحیح و مناسب از آن‌ها بهره نگیرید؛ برگ و شاخه گیاهان‌تان دچار سوختگی و آسیب می‌شوند.

بیشتر بخوانید: خرید کود برای گیاهان آپارتمانی

کودهای آلی جهت تغذیه گیاهان آپارتمانی

اگر به فکر تهیه کردن بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی هستید؛ بهتر است سراغ کودهای آلی و طبیعی بروید. کودهای آلی از مزایای بسیار زیادی برخوردار هستند و به‌ طور معمول توسط حیوانات یا گیاهان ساخته می‌شوند. از جمله این کودها می‌توان کمپوست‌ها را نام برد. این نوع کود عناصر بسیار زیادی دارند و تمام نیازهای گیاهان آپارتمانی را به‌ طور کامل برآورده می‌کنند.

کودهای آلی نسبت‌ به کودهای شیمیایی مزایای بیشتری دارند و بیشتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از این کودها که مزایای فوق‌العاده زیادی هم دارد؛ کود آلی اسیدهیومیک است. این کود مفید را می‌توانید در 3 نوع جامد، مایع و گرانولی برای خود تهیه کنید. اما بهتر است بدانید که کود مایع اسیدهیومیک نسبت‌ به نوع‌های دیگر، اثرگذاری بهتری دارد. از این‌ رو پیشنهاد می‌کنیم سراغ این گزینه بروید.

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

نحوه استفاده از کود آلی اسیدهیومیک برای گیاهان آپارتمانی

نحوه مصرف کود آلی اسیدهیومیک برای رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی، بیشتر به نوع گیاه مورد نظرتان بستگی دارد. در واقع گیاه با توجه به حساسیت‌ها و ویژگی‌هایی که دارد، نیازمند یک‌سری مواد و املاح مفید است که باید با توجه به این نیازها، آن‌ها را تامین کنید.

به‌ طور معمول بهتر است با هر بار آبیاری، مقداری از این کود را به ریشه گیاه درون خاک اضافه کنید. دقت داشته باشید که از این کود به میزان کافی استفاده کنید زیرا مصرف بیش‌ از اندازه و یا کم از آن، باعث آسیب‌ رساندن به گیاه می‌شود و ممکن است کود به طور عالی، عملکرد دقیقی از خود نشان ندهند.

برای بهره گرفتن از کود مایع اسیدهیومیک، باید کود را به‌ صورت مستقیم به پای گیاه‌تان اضافه کنید یا همچنین می‌توانید به‌ صورت آبپاشی از آن بهره بگیرید و با استفاده از 1 آبپاش، به تمام قسمت‌های گیاه کود برسانید.

نکات مهم برای اسپری کردن بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی

 • دقت داشته باشید قبل‌ از این‌ که دمای محیط به 22 درجه سانتی‌ گراد برسد، از بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید زیرا در این زمان کود می‌تواند نتیجه بهتری بر روی گیاه به جای بگذارد.
 • به‌ طور معمول بهترین زمان برای اسپری کردن کود بر روی گیاهان آپارتمانی، هنگامی است که روزنه‌های گیاه به‌ طور کامل باز شده باشند. این زمان قبل‌ از طلوع آفتاب و یا صبح زود است.
 • جهت جلوگیری از حمله بیماری‌ها، قارچ‌ها، آفت‌ها و ویروس‌ها، بهتر است نیم‌ ساعت پیش‌ از اسپری کردن گیاه، در اطراف آن تهویه مناسبی ایجاد کنید.
 • اگر می‌خواهید گیاهان‌تان شادابی بیشتری داشته باشند، حتما برگ‌های پشت و زیرین آن را هم با استفاده از کود مایع اسیدهیومیک اسپری کنید.

مزایای استفاده از کود مایع اسیدهیومیک برای گیاهان آپارتمانی

 • اسیدهیومیک می‌تواند به شکل بسیار ویژه‌ای تمام نیازهای خاک و گیاه را تأمین کند. این کوه به‌ عنوان یک ماده ارگانیک، هیچ‌ گونه کمبودی در گیاه به‌ جای نمی‌گذارد و تمام املاح و مواد ضروری را برای آن‌ها فراهم می‌کند.
 • کود مایع اسیدهیومیک بافت خاک را متخلخل می‌کند و ظرفیت بالایی در آن برای جذب اکسیژن کافی، نور و رطوبت مناسب ایجاد می‌کند.
 • اگر به‌ طور منظم از این کود بهره بگیرید؛ شاهد رشد بیشتر گیاه آپارتمانی‌تان خواهید بود.
 • با مصرف این کود مغذی، شرایط رشد گیاه بسیار مطلوب‌تر می‌شود و مقاومت بیشتری در برابر آسیب‌های خارجی و بیماری‌ها از خود نشان می‌دهد.
 • کمک به گل آوری نیز یکی دیگر از فواید بسیار مهم اسیدهیومیک است.
 • این ماده آلی به ریشه گیاه استحکام بالایی می‌بخشد و حجم آن‌ها را هم افزایش می‌دهد.
 • اگر ساختار خاک تان شور باشد کود آلی هیومیک اسید به خوبی و در سریع‌ترین زمان ممکن، آن را اصلاح می‌کند و شوری را به طور کامل از بین می‌برد.
 • افزایش فعالیت میکروب‌های مفید در خاک نیز یکی دیگر از مزایای مهم کود آلی اسیدهیومیک است که در هر کودی نمی‌توانید این قابلیت را مشاهده کنید.
 • کود اسیدهیومیک مایع، کمک می‌کند آهن به شکل بهتری جذب گیاه و خاک شود.

بیشتر بخوانید: اسید هیومیک برای پیاز

سخن پایانی

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی، در واقع کودی است که بتواند تمام نیازهای گیاه را به بهترین شکل ممکن تأمین کند و هیچ گونه آسیبی به سلامت گیاه و ساختار خاک نیز نرساند. در حال حاضر کودهای بسیار زیادی در بازار وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره بگیرید و گیاهان‌تان را بهتر پرورش بدهید. اما قطعا تمامی آن‌ها از کیفیت و مرغوبیت کافی برخوردار نیستند و ممکن است عوارضی داشته باشند. از این رو بهتر است سراغ کود مایع اسیدهیومیک بروید زیرا این کود اگر به صورت صحیح مصرف شود، هیچ گونه عوارضی از خود نشان نمی‌دهد و مزایای فوق‌العاده زیادی هم دارد.

با تشکر از توجه شما آل کود

بهترین کود مایع برای گیاهان آپارتمانی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *