علت ریختن نمک پای درخت گردو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

علت ریختن نمک پای درخت گردو : در گذشته برای بارور کردن درخت گردو با این باور که مغز گردو تردتر و سفید تر خواهد شد پای درخت گردو نمک می ریختند یا از شاخه درخت سنگ نمک آویزان می کردند که باید بگم این عقیده کاملا غلط است و ریختن نمک در خاک درخت آب خاک را جذب می کند و مانع از جذبشدن آب توسط ریشه می شود.

ریختن نمک در خاک چه تاثیری روی درخت گردو می گذارد؟

همانطور که گفتیم ریختن نمک در خاک هیچ تاثیری ندارد و حتی ضرر نیز دارد زیرا با افزایش میزان کلر در خاک تاثیرات سمی روی اکثر گیاهان می گذارد که این امر در درختان میوه اعم از درخت گردو بیشتر می باشد.

سدیم و کلر عناصر سازنده نمک تاثیر بسیار زیادی روی درخت گردو می گذارند و وجود بیش از حد آن سبب مسمومیت درخت می شود.وجود حجم بالای کلر و سدیم باعث می شود نوک و حاشیه برگ ها در فصل تابستان بسوزد،بطوری که ممکن است تا انتهای تابستان تمام قسمت های برگ دچار سوختگی شود.

جهت مقابله و پاک سازی کلر و سدیم می توان چندین مرتبه درخت را آبیاری سنگین نمود.

علت ریختن نمک پای درخت گردو

 

   فواید مصرف ریختن نمک پای درخت گردو چیست؟

بله! درست شنیدید ! اگر درست و اصولی طبق چارچوبی که در ادامه برایتان شرح می دهیم از نمک استفاده کنید می تواند مفید واقع شود. همانطور که گفتیم گردو به نمک حساس است و اگر میزان نمک خیلی زیاد باشد عملکرد درخت را مختل نموده و به شدت کیفیت ثمره درخت کاهش میابد.

جهت استفاده از نمک باید میزان نمک موجود در دو پارامتر آب و خاکتان را بررسی کنید؛ جهت استفاده از نمک در خاک لازم است میزان نمک موجود در خاک کمتر از 1.5 ds/m دسی متر و میزان شوری آب آبیاری کمتر از 1.1 دسی متر باشد که این میزان مانع تولید گردو نمی شود و حتی برای خاک نیز مفید است.

از استفاده نمک بیش از حد به جد خود داری کنید

استفاده از نمک بیش از حد پای درخت گردو سبب کاهش رشد شاخه و اندازه مغز گردو می شود و افزایش آفتاب سوختگی و خرد شدن هسته و تنش آبی به شکل آشکار در درخت گردو دیده می شود.

گاها در نوک و امتداد  لبه های برگ ها سوختگی مشاهده می شود که این نیز نشان دهنده نمک زیاد موجود در خاک است و اگر به این مورد شک دارید یک نمونه برگ را جهت نمونه به آزمایشگاه انتقال دهید.

راه های کنترل نمک در درخت گردو :

یکی از راه های ریختن نمک پای درخت گردو ، مدیریت دقیق آبیاری است. اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی آب با کیفیت خوب و مساوی با میزان تبخیر و تعرق درخت (ET) در طول فصل استفاده کنید ، به علاوه حدود 15٪ برای شستن نمک های زیر منطقه ریشه اب در نظر بگیرید.

روش دیگر برای کاهش احتمال بروز نمک ، کاشت روی پایه ای است که تحمل بیشتری نسبت به نمک دارد. چند سال پیش این فرصت را داشتم که میزان تحمل نسبی پایه های درختچه سیاه ، پارادوکس و انگلیسی در یک باغ جوان چاندلر را ارزیابی کنم. این باغ با سه پایه مرتب شده به طور پی در پی در ردیف های مشخص کاشته شده بود. در سال چهارم ، علائم سوختگی ناشی از نمک پس از تغییر در منبع آب آبیاری ، که شامل مقداری آب چاه بی کیفیت بود ، روی شاخ و برگهای قدیمی ظاهر شد.

نتایج نمونه برگ ها در هنگام استفاده از خواص نمک برای درخت گردو:

هنگامی که غلظت نمک در بالاترین سطح بود ، نمونه های مقایسه ای برگ در ماه شهریور جمع آوری شد. سطح بافت زیاد جالب به نظر نمی رسید. درختان روی پایه گردوی انگلیسی بیشترین حساسیت به محلول نمک را داشتند و همچنین بیشترین غلظت را از هر سه یون سمی (B ، Cl و Na) در بافت برگ وجود داشت. درختان روی پایه گردوی سیاه که علامت دار بودند و کمترین تجمع یون های سمی را داشتند. درختان روی پایه ترکیبی پارادوکس دارای علائم متوسط و سطح بافت بودند.

درخت گردو از انواع درختی است که سریع رشد می کند و سایبان های گسترده ای به عرض 18 متر و ارتفاع 30 متر خواهد داشت. یک نوع درخت است که برای رشد خوب نیاز به آفتاب کامل دارد و در صورتی که برخی از منابع مورد نیاز درخت مانند تاثیر نمک بر درخت گردو ؛کم یا زیاد باشد به درخت گردو آسیب زیادی می رساند.

با تشکر از توجه شما آل کود

علت ریختن نمک پای درخت گردو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *