انواع کاکتوس بدون تیغ

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

انواع کاکتوس بدون تیغ

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به پرورش و نگهداری از گل و گیاهان علاقه دارید، بهتر است از گزینه‌هایی بهره بگیرید که نگهداری و مراقبت از آن‌ها خیلی سخت نباشد. در این‌ میان کاکتوس‌ها گزینه‌ای مطلوب هستند و هر کسی می‌تواند به‌ راحتی از آن‌ها بهره بگیرد. بنابر این بهتر است سراغ انواع کاکتوس بدون تیغ بروید.

همان‌ طور که می‌دانید کاکتوس‌ها به‌ صورت تیغ‌دار هستند و همین امر موجب شده‌ است برخی از افرادی که حیوانات خانگی و یا بچه کوچک دارند، از این گیاه بهره نگیرند. بنابر این ما قصد داریم در ادامه چند کاکتوس بدون تیغ را به شما معرفی کنیم تا بتوانید به‌ جای کاکتوس‌های تیغ‌دار، آن‌ها را برای خود تهیه کنید.

کاکتوس کلاه اسقفی

یکی از زیباترین کاکتوس‌های بدون تیغ که می‌توانید آن را برای خود تهیه کنید، کاکتوس کلاه اسقفی است. برخی از افراد این گیاه را با نام کاکتوس ستاره‌ای می‌شناسند.

هر چند وقت یک بار کاکتوس کلاه اسقفی، شروع به گل‌دهی می‌کند و گل‌های زرد و بسیار کوچکی بر روی آن نمایان می‌شود‌. در واقع این گل‌ها، جذابیت کاکتوس ستاره‌ای را دوچندان می‌کنند.

کاکتوس هاورتیا

کاکتوس گورخری یا هاورتیا از جذابیت بسیار خاصی برخوردار است و ارتفاعی حدود 20 سانتی‌متر دارد. بر روی برگ‌های این گیاه، خط‌های سفیدی وجود دارد که ظاهر گیاه را بسیار متفاوت و زیبا کرده‌ است. به‌ همین دلیل اگر به دنبال کاکتوسی متفاوت و جذاب هستند، بهتر است این نوع را برای خود تهیه نمایید.

این گیاه برای رشد مطلوب به نور ملایمی نیاز دارد و باید آن را در جایی قرار دهید که نور زیاد به آن نتابد. زیرا هاورتیا در گرما و جایی‌ که نور بیش‌ از اندازه وجود داشته باشد، رشد مطلوبی نخواهد داشت. این گیاه به آب متوسطی نیز نیاز دارد، بنابر این باید در فصل رشد حداقل هفته‌ای 2 بار آن را آبیاری نمایید. البته دقت داشته باشید در فاصله بین هر آبیاری باید خاک به‌ صورت کامل خشک شود. گلدان‌تان هم باید به‌ صورت مناسب زهکشی شده باشد، زیرا خاک گلدان نباید آب را برای مدت طولانی در خود نگه دارد.

کاکتوس کراسولا بادامی

یکی دیگر از انواع کاکتوس بدون تیغ که می‌توانید آن را برای خود تهیه کنید، کاکتوس کراسولا بادامی است. این نوع کاکتوس برگ‌های گوشتی و بادامی شکلی دارد که نگهداری از آن نیز اصلا سخت نیست. برای نگهداری از این کاکتوس باید آن را در مکانی قرار بدهید که دمای مطلوبی داشته باشد. آبیاری به کراسولا نیز باید هفته‌ای 1 بار صورت بگیرد زیرا آبیاری زیاد می‌تواند به گیاه آسیب برساند. همچنین بهتر است گلدان‌تان را در مکانی قرار دهید که نور به صورت مستقیم به آن نتابد.

کاکتوس غوره‌ای

کاکتوس غوره‌ای نیز یکی دیگر از انواع کاتوس‌هایی است که بر روی آن تیغی وجود ندارد و ظاهری بسیار جذاب دارد. این گیاه می‌تواند حدود 2 متر رشد کند و در شکل‌های مختلفی نظیر بیضی‌، تسبیح و… دیده شود. دقت داشته باشید که این گیاه برای رشد و نمو به نور غیر مستقیم اما زیاد نیاز دارد.

به همین علت هم باید حداقل روزی 4 ساعت آن را در معرض نور کافی قرار دهید. برای آبیاری در فصل‌های تابستان و بهار در هفته 2 بار و در فصل زمستان، 3 هفته 1 بار باید آن را آبیاری کنید. خاک مورد استفاده برای این گیاه نیز باید بسیار سبک و قلیایی باشد.

کاکتوس افوربیا

افوربیا یک گیاه است که گونه‌های مختلفی دارد و می‌توانید به‌ راحتی در منزل و یا خارج از منزل آن را نگهداری کنید. به‌ طور معمول اغلب کاکتوس‌ها بدون برگ هستند اما این نوع گیاه برگ‌های شفاف و جذابی دارد که ممکن است با دیدن آن‌ها حیرت‌زده شوید. افوربیا برای رشد به نور زیادی نیاز دارد اما نباید آن را در معرض نور شدید به مدت طولانی قرار دهید زیرا ممکن است گیاه صدمه ببیند. افوربیا در برابر خشکی مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد، به همین علت بهتر است آن را کمتر آبیاری کنید. دقت داشته باشید که آبیاری بیش‌ از اندازه به این گیاه، موجب پوسیدگی ریشه‌های آن می‌شود.

کاکتوس یشم

یک مورد دیگر از انواع کاکتوس بدون تیغ، کاکتوس زیبای یشم است. این گیاه جذاب ساقه ضخیم و چوبی دارد و نگهداری از آن نیز بسیار آسان است. برگ‌های کاکتوس یشم، به شکل بیضی هستند و زیبایی خاصی دارند.

دقت داشته باشید که این گیاه در روز باید حداقل 4 ساعت نور خورشید را به‌ صورت مستقیم دریافت کند، بنابر این سعی کنید آن را پشت پنجره در محلی قرار دهید که خورشید به آن‌ جا بتابد. برای آبیاری کردن این گیاه نیز باید دائماً خاک آن را مرطوب نگه دارید اما نباید بیش‌ از اندازه به آن آب بدهید زیرا ممکن است گیاه تان شادابی خود را از دست بدهد.

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس یکی از گیاهان گل‌دار و بسیار زیبایی است که ساقه‌ای نازک و گل‌هایی به رنگ زرد، قرمز، سفید و بنفش دارد. خاک مناسب این گیاه باید حاصلخیز باشد و در آن کود آلی نیز وجود داشته باشد.

به‌ طور معمول این گیاه به نور زیاد اما فیلتر شده نیاز دارد. بنابر این نباید آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید. هنگام رشد گیاه نیز بهتر از همیشه خاک آن را مرطوب نگه دارید و بعد از این‌که گیاه شما گل داد، میزان آبیاری را مقداری کاهش دهید.

کاکتوس مرغ و جوجه

کاکتوس ساق‌ عروس یا همان مرغ و جوجه یکی دیگر از گیاهان کوچک است که نگهداری از آن بسیار راحت است و  فضای کمی را هم اشغال می‌کند. این نوع کاکتوس بدون تیغ، در برابر خشکسالی مقاومت بسیار زیادی از خود نشان می‌دهد و به همین علت نیز می‌توانید سال‌های زیادی از آن نگهداری کنید. خاک گلدان کاکتوس مرغ و جوجه باید سبک باشد و از زهکشی مناسبی هم برخوردار باشد. همچنین باید به‌ صورت برنامه‌ریزی‌ شده کار آبیاری به آن را انجام دهید تا ریشه گیاه پوسیده نشود.

نکات مهم برای پرورش و نگهداری از انواع کاکتوس بدون تیغ

  • اگر زمانی قصد داشتید که کاکتوس خود را تکثیر کنید، بهتر است در فصل تابستان این کار را انجام دهید.
  • دقت داشته باشید کاکتوس‌هایی که در فضای آزاد نگهداری می‌شود، به آب بیشتری نیاز دارند و باید آبیاری را آن‌ها را بیشتر کنید.
  • کم آبی برای کاکتوس‌ها خیلی مناسب نیست و ممکن است باعث چروک شدن و خم شدن آن‌ها شود.
  • کاکتوس‌ها به طور معمول می‌توانند تا دمای 38 درجه سانتی‌گراد را تحمل کنند اما عالی ترین دما برای آن‌ها در فصل استراحت و زمستان، 7 تا 12 درجه سانتی‌گراد است.
  • آبیاری بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب رساندن به سلامت گیاه شود.
  • اگر گلدان کاکتوس‌ را در مکانی قرار دهید که نور بیش از اندازه در آن جا وجود داشته باشد، برگ‌ها به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند.
  • کاکتوس نباید در معرض یخ‌زدگی قرار بگیرد.
  • کوددهی به گیاه را فراموش نکنید و حتما در ماه 3 بار آن را با استفاده از کودهای طبیعی و آلی، تغذیه کنید تا گیاه دچار کمبود مواد مغذی نشود.

سخن پایانی

به طور معمول نگهداری از انواع کاکتوس بدون تیغ بسیار راحت است زیرا این گیاه به نور و آبیاری کمتری نسبت‌ به سایر گیاهان نیاز دارد و همچنین می‌تواند در مکان‌های مختلف، به رشد خود ادامه دهد. بنابر این اگر زمانی قصد داشتید یک کاکتوس عالی داشته باشید و از آن مراقبت کنید، بهتر است از میان گزینه‌هایی که در این مقاله به شما معرفی کردیم، یک گزینه عالی را انتخاب نمایید.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را مطالعه کنید : اسید هیومیک

انواع کاکتوس بدون تیغ
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *