سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه

سانسوریا پاکوتاه یکی از انواع بسیار زیبا و جذاب از خانواده آراسه می باشد که به گونه های مختلفی نظیر سانسوریا مهتابی تعلق دارد. این گیاه در دو رنگ سبز و ابلق در گلخانه ها به فروش میرسد که نگهداری هر یک آنها لذت خاص خود را دارد.

‌ سانسوریا پاکوتاه ابلق، نوار طلایی چشم نوازی در اطراف برگهای خود دارد که همین عامل بر زیبایی و محبوبیت آن افزوده است؛ سانسوریا پاکوتاه سبز نیز دارای برگ های پهن سبز تیره است که ظاهر لوکسی به آپارتمان می بخشد. در این مقاله از سایت آل کود قصد داریم شما عزیزان را از ویژگی های سانسوریا پاکوتاه و روش نگهداری آن مطلع نماییم تا با خیال راحت آن را تهیه نموده و تجربه هیجان انگیزی برای خود رقم بزنید.

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید نمود

۱. علت نامگذاری سانسوریا پاکوتاه چیست؟

۲. آبیاری سانسوریا پاکوتاه به چه نحوی باشد؟

۳. مقدار نور موردنیاز سانسوریا

۴. خاک ایده آل برای سانسوریا

۵. دمای مطلوب برای سانسوریا 

۶. کوددهی سانسوریا پاکوتاه

۷. رطوبت موردنیاز سانسوریا 

۸. تکثیر سانسوریا پاکوتاه از طریق پاجوش

۹.نتیجه گیری

سانسوریا پاکوتاه

علت نامگذاری سانسوریا چیست؟

چرا این گونه از سانسوریا را سانسوریا پاکوتاه می نامند؟ اولین تفاوتی که با دیدن سانسوریا شمشیری و این گونه مشاهده میکنید، اختلاف اندازه آنها میباشد. سانسوریا پاکوتاه ارتفاع بالایی نداشته و حتی در صورت فراهم بودن تمامی شرایط انتظار رشد قائم آن را نباید داشته باشید؛ این گیاه حداکثر میتواند تا ارتفاع ۲۵ تا ۳۰ سانتی متری رشد نماید.

 سانسوریا پاکوتاه در صورت وجود عالی ترین شرایط نظیر آبیاری به موقع، کوددهی با مواد تقویتی موثر، نور خورشید و …اقدام به تولید پاجوش های کوچک دوست داشتنی در گلدان خواهد نمود. این گیاه برای پاجوش دهی و حفظ طراوت خود، نیاز به شرایط نگهداری نسبتا آسانی دارد و جای هیچ گونه نگرانی نیست.

آبیاری سانسوریا به چه نحوی باشد؟

سانسوریا پاکوتاه همانند دیگر گونه های خانواده آراسه، نیاز زیادی به آبیاری ندارد به گونه ای که می توانید پس از خشک شدن ۳ تا ۴ سانتی متر از خاک گلدان، آبیاری مجدد آن را شروع کنید.

آبیاری زیاد به شدت به ریشه های سانسوریا پاکوتاه آسیب میرساند لذا دقت کنید آن را غرق در آب نکرده و از آبیاری زود به زود این گیاه اجتناب کنید؛ سانسوریا مقاومت بالایی در شرایط کم آبی دارد و نیاز بالایی از این جهت ندارد.

نکته: از خشکی کشیدن بسیار زیاد گیاه نیز خودداری کنید معمولا قهوه ای شدن برگها در اثر خشکی بیش از حد خاک گلدان است که در صورت مشاهده چنین نشانه ای سریعا اقدام به آبیاری نمایید.

سانسوریا پاکوتاه

مقدار نور موردنیاز سانسوریا

سانسوریا پاکوتاه علی رغم علاقه ای که به نور خورشید دارد، در برابر شرایط کم نور نیز مقاوم می باشد. اگر میخواهید شاهد تولید پاجوش های زیبا کنار گیاه اصلی و حفظ شادابی همیشگی آن باشید، سعی کنید از نور غیر مستقیم پشت پنجره بهره مند گردد.

پشت پنجره جنوبی ایده آل ترین محل برای نگهداری سانسوریا پاکوتاه است تا هم شاهد نمایان شدن بهتر زیبایی گیاه شده و هم برگ های آن دچار آفتاب سوختگی نگردند.

خاک ایده آل برای سانسوریا

همانطور که در مطالب بالا اشاره شد، وجود آب زیاد در خاک سانسوریا پاکوتاه برای آن سم است و آسیب زا. لذا سعی کنید از پر کردن خاک گلدان با خاک رسی و سنگین بپرهیزید و آن را با خاک دارای زهکشی بالا جایگزین نمایید. می توانید ترکیب ماسه، خاک رس، خاکبرگ و یا خاک کاکتوس، مقداری خاک باغچه، پرلیت و اندکی خاکبرگ را نیز برای گلدان آن انتخاب نمایید.

سانسوریا پاکوتاه

دمای مطلوب برای سانسوریا

با اینکه سانسوریا پاکوتاه قادر به تحمل شرایط دمایی مختلفی می باشد، اما اگر به دنبال رشد و پاجوش دهی این گیاه دوست داشتنی هستید، آن را در محیطی با دمای مطلوب قرار دهید زیرا مناسب نبودن دمای محل زندگی، به مرور زمان منجر به بی حالی و از بین رفتن سانسوریا می گردد.

بهترین شرایط دمایی برای این گیاه، دمای ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتی گراد است که در آن بهترین رشد خود را تجربه خواهد نمود.

نکته: قرار دادن سانسوریا در دمای پایین تر از ۱۰ درجه سانتی گراد، منجر به توقف رشد گیاه خواهد شد؛ هم چنین در صورت افزایش دمای محیط بیشتر از ۲۲ درجه سانتی گراد، توصیه میشود با ساخت جزیره، رطوبت مورد نیاز آن را تامین نمایید تا بهتر بتواند با شرایط دمایی بالا کنار بیاید.

کوددهی سانسوریا

اگر گیاه خود را با کودهای ارگانیک تغذیه کنید، لطف بزرگی در حقش کرده اید. گیاهان آپارتمانی ریشه دار نظیر سانسوریا به دلیل کاهش مواد مغذی خاک و ثبات بهتر، نیاز به افزودن کودهای تقویتی دارند.

هم چنین این گیاه برای پاجوش دهی و رشد عالی، به عناصر غذایی نیاز دارد زیرا تا وقتی گیاه مادر از کمبود مواد غذایی رنج ببرد، نه تنها آسیب خواهد دید، بلکه هیچ پاجوشی تولید نخواهد کرد. شما عزیزان می توانید از کود گیاهان آپارتمانی شوک برای تغذیه سانسوریا پاکوتاه استفاده نمایید.

تامین نیاز کودی سانسوریا پاکوتاه بیشتر در فصل رشد و از فروردین تا مهر اهمیت بالایی دارد لذا گیاه خود را با کود معرفی شده تغذیه نمایید.

سانسوریا پاکوتاه

رطوبت موردنیاز سانسوریا

این گیاه نیاز رطوبتی چندانی ندارد و توصیه میکنم هرگز بر سطح برگهای آن غبار پاشی انجام ندهید. اگر برگ های این گیاه دارای گرد و غبار بود، میتوانید به کمک اسفنج مرطوب اقدام به پاکیزه کردن سطح این گیاه نمایید.

تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش

همانطور که در مقاله ذکر شد، با فراهم بودن شرایط مورد نیاز و ایده آل برای سانسوریا پاکوتاه، پاجوش های ریز در کنار گیاه اصلی شروع به رویش خواهند نمود. شما عزیزان برای داشتن چند عدد از این گیاه، میتوانید آنها را به آرامی و با دقت کافی از گیاه اصلی و ریشه جدا نموده و در گلدان دارای خاک مناسب بکارید.

سانسوریا پاکوتاه

نتیجه گیری

در این مقاله از سایت آل کود نگاهی به ویژگی های سانسوریا پاکوتاه و شرایط موردنیاز این گیاه نمودیم تا شما دوستداران گل و گیاه به راحتی از این گیاه نگهداری نمایید. سانسوریا پاکوتاه ارتفاع رشد پایینی دارد و قادر است حداکثر تا ۳۰ سانتی متر اوج بگیرد اما کوچک بودن اندازه گیاه  برای قرار دادن در فضاهای کوچک بسیار مناسب است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366