بهترین کود برای کلفت شدن تنه درخت

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بصورت خلاصه بهترین کو برای افزایش قطر تنه درختان کود شوک ده ایکس می باشد.

در مورد ده ایکس بیشتر بدانیم

تمامی درختان میوه جهت رشد سریع، رشد میوه های مطلوب و باروری بهتر باید به مواردی چون آبیاری مناسب، دریافت اکسیژن و اضافه نمودن کود مناسب توجه کرد.کود مناسب برای درخت باعث می‌شود که مواد غنی و مورد نیاز درخت به آن رسیده و در نتیجه استحکام، و قوام درخت و ریشه خواهد شد.

اگر  به دنبال کودی مناسب برای کلفت شدن تنه درخت هستید، باید بگوییم که هرگز یک نوع کود نمی‌تواند جوابگوی کامل گیاه شما باشد. شما برای داشتن درخت و باغی که بهترین محصول، طعم و اندازه را داشته‌باشد، لازم است که ۳ تا ۴سال به طور مرتب کودهی اصولی برای گیاه داشته‌باشید.

هرس درخت صنوبر

اگر در مورد کود مناسب برای کلفت شدن تنه درخت سوالی دارید، یا خواهان اطلاعات بیشتری می‌باشید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

 

شناخت انواع کودهای ضروری برای کلفت شدن تنه درخت و باروری بهتر

باید توجه داشته‌باشیم که درختان بر خلاف صیفی جات، نمی‌توانند سریعا به یک عنصر واکنش نشان دهند و احتیاج به زمان دارند. اما تنها روشی که عملکرد گیاه را افزایش داده و باعث می‌شود، درخت به سرعت واکنش نشان دهد.

 استفاده از کود شوک ۱۰ ایکس است. این کود فقط در سال اول می‌تواند عملکرد درخت را بین ۳۰ تا ۴۰ برابر بیشتر کند. زیرا نوع فرمول این کود طوری است که می‌توان از آن به سرعت جواب گرفت.

ولی به یاد داشته‌باشیم شما برای گرفتن جواب به صورت ممتد و دنباله دار باید یک رژیم غذایی درست و دراز مدت را برای درخت خود در نظر بگیرید. در اینجا به تحلیل چندین کود لازم برای رشد و باردهی بهتر درختان می‌پردازیم. از انوع آنها می‌توانیم به کود ازت، کود فسفر، کود منگنز و کودهای حیوانی اشاره کرد که به اختصار به توضیح آن می‌پردازیم.

کود ازت و بهترین کود برای کلفت شدن تنه درخت

برای استفاده از کود ازت باید به سن گیاه، دوره آب یاری و سال پرمحصول و کم محصول بودن درخت توجه کنیم‌. توجه داشته‌باشید که درختان بارور به نصف ازت مورد نیازشان در سال فقط در آخرین ماه زمستان نیاز دارند. یک چهارم از کود را در اردیبهشت و یک چهارم را نیز آخر تابستان قبل از برداشت میوه احتجاج دارند.

در دور اول استفاده از کود ازت بهتر هست از کود اوره استفاده کنید، چون کود اوره در سرمای اسفند و اوایل فروردین بهتر توسط درخت جذب می‌شود. در دور دوم افزودن کود ازت از شکل نیترات اوره استفاده کنید که جذب آن آرام آرام رشد میوه را تضمین کند.

 دور سوم افزودن کود ازت بهتر است به صورت نیترات آمونیوم باشد تا بعد از ریزش برگها کاملا جذب گیاه شود و برای سال بعد، گیاه ذخیره عالی داشته‌باشد. البته توجه به این نکته ضروری است که در سال‌های کم باری درخت، دور دوم کوددهی را باید حذف کنید.

کود فسفر

از کودهای دیگری که در تسریع رشد گیاه اثر بسیاری دارد می‌توان به کود فسفر اشاره کرد. عنصر فسفر اندازه و کیفیت میوه را بالا می‌برد. اگر از کود فسفر در زمان مناسب استفاده کنید طول دوره‌ی انبارداری میوه نیز افزوده خواهد شد. میزان استفاده از این کود در هکتار بین ۲۰الی ۵۰ کیلو است. این کودها به دلیل حرکت پایینی که دارند حتما باید در عمق ۴۰ تا ۵۰ سانتی در کنار ریشه قرار دهید.

کود فسفر بالا

کود منگنز

از دیگر کودهای مور نیاز درخت، کود منگنز است. کود منگنز باید حاوی ۷۰ درصد منگنز بوده و به واسطه حل شوندگی پایین، از آن در زمین‌های اسیدی استفاده می‌شود.

البته از کود منگنز حاوی ۱۶ درصد هم برای زمین‌های اسیدی و هم قلیایی می‌توان استفاده کرد. این کود را به صورت محلول پاشی در ماه فروردین و اردیبهشت استفاده کنید.

کود آهن

کلات‌های آهن ۶ درصد آهن دارند و به صورت محلولپاشی استفاده می‌شود.

سولفات آهن آب دار نیز ۱۹ درصد آهن دارد که به روش محلول پاشی استفاده می‌کنند.

از سولفات آهن خشک در زمین‌های آهکی به روش محلول‌پاشی استفاده می‌شود.

آهن شوک با کیفیت ‌ترین کود آهن برای زمین‌های آهکی است. این کود ۶ درصد آهن دارد. از این کود به مقدار ۵۰ الی ۱۵۰ گرم برای هر درخت استفاده می‌کنند.

تاثیر  کود آهن بر رشد گیاهان

شیوه و زمان استفاده از کود حیوانی برای تنه درختان و بهترین کود برای کلفت شدن تنه درخت

 

از کودهای حیوانی نه تنها برای جنبه تغذیه‌ای گیاه، بلکه برای اصلاح زمین مانند: بهبود ساختمان خاک، بذر بندی، تهویه خاک و برای اینکه ظرفیت تبادل کاتیونی را بیشتر کنند، استفاده می‌کنند.

از انواع کود حیوانی می‌توان: کود گاوی، گوسفندی و مرغی را نام برد‌. مقدار مواد مغذی در کود مرغی بیشتر است اما به این نکته توجه کنید که مواد مغذی در کود مرغی نمی‌تواند تمامی نیازهای گیاه را مرتفع نماید.

 پلت مرغی نسب به دیگر کودهای حیوانی زودتر حل می‌شود. و در نتیجه زودتر نیز تجزیه شده و از بین می‌رود. پس بهتر است برای ماندگاری بیشتر از کود گوسفندی و گاوی پوسیده شده‌استفاده کنید.

زمان استفاده: بهترین زمان برای استفاده از کود برای درختان، جهت رشد سریع از اواسط پاییز تا اوایل زمستان است. استفاده از کود بعد از این زمان باعث می‌شود که مشکلات فیزیولوژیکی برای گیاه پیش آید. مثلا برگهای درخت زرد خواهد شد و این زردی به دلیل کمبود ازت، به دلیل رقابت بین موجودات تجزیه کننده کود است.

شیوه استفاده: شما برای اینکار باید در قسمت انتهایی سایه انداز درخت چاله‌ای به عمق چهل سانتی متر و عرض پنجاه سانتی متر حفر کرده و کود را داخل آن بریزید. این کار را هر دو سال یکبار انجام دهید. هرگز کود حیوانی را در سطح زمین کنار درخت نگذازید، زیرا مقداری از کود توسط تابش نور خورشید از بین می‌رود. در کنار این چون آب و مواد توسط کود از بالا به ریشه می‌رسد، سبب رشد هوایی ریشه به سطح زمین شده و می‌تواند در هوای خشک تابستان و سرمای زمستان ریشه‌های درخت را تهدید کند.

سخن پایانی بهترین کود برای کلفت شدن تنه درخت

شما برای اینکه درختی با تنه، ریشه، ساقه‌ی مناسب داشته‌باشید، احتیاج دارید که همواره درختان خود را با کود مناسب تغذیه کنید. اما برای اینکه بدانید چه کودی برای باغ شما مناسب است، باید اطلاعات کافی در مورد انواع کودها و مزیت‌های آن‌ها داشته‌باشید. در این مقاله برای این کار شما باید با متخصصان در این امر مشورت کنید. اگر برای استفاده از کود سوالی داشتید، کارشناسان ما در خدمت شما هستند.

شوک ده ایکس مخصوص پرکردن مغز پسته
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *