تاثیر اسید هیومیک بر چغندر

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

اسید هیومیک مخلوطی از ترکیبات ماکرومولکولی آلی و طبیعی است که در همه خاک ها، گیاهان و حیوانات وجود دارد و به دلیل عملکردهای فیزیولوژیکی منحصر به فرد خود در سال های اخیر، به طور گسترده ای در تولید محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است. لذا در اینجا به منظور آشنایی بیشتر با این ترکیب، می‏خواهیم بدانیم تاثیر اسید هیومیک بر چغندر چگونه است و چه مزایایی دارد؟

نکات قابل توجه در تاثیر اسید هیومیک بر چغندر

امروزه با تمرکز بر روی رویکردهای سازگار با محیط زیست برای مراقبت از گیاهان، موجب شده توجه به کودهای آلی و معدنی بیشتر گردد، لذا در اینجا استفاده از کود اسید هیومیک از اهمیت بیشتری برخوردار است. اگرچه مدت طولانی است که وجود داشته است، اما مردم اکنون از نحوه کار آن آگاهی بیشتری پیدا می‎کنند. گیاهان و میکروارگانیسم‎ها در خاک، از چندین طریق از کاربرد اسید هیومیک بهره می‏برند. نشان داده شده است که این ماده، باعث تحریک رشد ریشه، افزایش تولید کربوهیدرات و افزایش میکروارگانیسم‎های خاک می‎شود. مطالعات نشان داده شده است که در صورت استفاده صحیح، به شما در مراقبت از گیاهان در فضای باز کمک زیادی می‎کند. خاک‎هایی که بیشترین سود را خواهند داشت، خاک‎هایی هستند که دارای مواد آلی کمی هستند، مانند خاک‎های رسی یا ماسه ای. به دنبال محصولاتی باشید که بیشترین غلظت اسیدهای هیومیک را داشته باشند. اینها بیشترین سود را خواهند داشت. در این راستا مطالعاتی در رابطه با تاثیر اسید هیومیک بر چغندر صورت گرفته است که نشان داده است، استفاده از این کود می‎تواند تاثیرات فیزیولوژیکی موثری در بهبود عملکرد رشد چغندر داشته باشد. هم چنین این امر موجب شده میزان استفاده از کودهای شیمیایی به حداکثر برسد و از ایجاد آلودگی محیط زیست هم جلوگیری می‎کند.

بیشتر بخوانید: ضرورت استفاده از اسیدهای آلی

مهم ترین ویژگی‎ها و تاثیر اسید هیومیک بر چغندر

از مهم ترین تاثیرات استفاده از اسید هیومیک بر چغندر می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ساختار خاک بهبود یافته، مانع از دست رفتن زیاد آب و مواد مغذی در خاک می‎شود.
  • مقدار pH خاک را تنظیم می‎کند.
  • مقاومت گیاه را در برابر بیماری‎ها و آفات افزایش می‎دهد.
  • رشد ریشه را تحریک می کند و جذب مواد مغذی و آب گیاه را بهبود می‌بخشد.
  • علاوه بر این، نقش آن در مقاومت به تنش گیاه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

در شرایط خشکسالی، استفاده از کود حاوی اسید هیومیک، می‎تواند باعث افزایش محتوای پرولین در برگ گیاهان برای بهبود مقاومت به خشکی محصولات شود. هم چنین اسید هیومیک می‎تواند با تنظیم تغییر غلظت فروکتوز و کاهش آسیب غشا، مقاومت به نمک را افزایش دهد.

اسید هیومیک می‎تواند میزان پرولین محصولات را افزایش دهد، سرعت تعرق، هدایت روزنه ای و سرعت فتوسنتز خالص گیاهان را کاهش دهد. در شرایط استرس در دمای بالا، با افزایش فعالیت‎های سوپراکسید دیسموتاز و پراکسیداز، مقاومت در برابر محصولات را افزایش می دهد.

اسید هیومیک می‎تواند با افزایش محتوای قند و کلروفیل برگ، باعث رشد شود که به طور غیر مستقیم مقاومت گیاهان به بیماری را بهبود می‎بخشد. در حقیقت، محصولات گیاهی به طور مداوم تحت آزمایش آفت‎ها و بیماری‎های محیط طبیعی قرار می‎گیرند، لذا استفاده از اسید هیومیک به رشد آنها بسیار کمک می‎کند. از سوی دیگر این ماده یکی از مهم‎ترین اجزای ترکیبات آلی است. این یک ماده محرک زیستی آلی است که شامل سه جز بسیار مهم است: اسیدهای هومیک، اسیدهای فولویک و هومین. کاربردهای زیادی دارد و در مراقبت از چمن‎های ارگانیک و باغبانی ارگانیک بسیار محبوب شده است. با این حال، تعداد کمی از مردم واقعاً می‎دانند که این ترکیب چیست یا چه کاری انجام می‎دهد.

بیشتر بخوانید: مقادیر مصرف اسید هیومیک

بررسی چغندر و تاثیر اسید هیومیک بر آن

معرفی چغندر قند

چغندرقند، همانطور که امروزه شناخته شده است، در بین گیاهان غذایی مورد استفاده در سراسر جهان بی‎نظیر است و همچنین به الگویی برای بهبود عملکرد گیاه از طریق ژنتیک و اصلاح نژاد تبدیل شده است. گیاه چغندر قند همچنین به دلیل نقش خود به عنوان یک کاتالیزور در کشاورزی، بی نظیر است. رشد و کیفیت این محصول، بسته به محیطی که در آن قرار دارد و نوع کود استفاده شده برای آن، بسیار مورد توجه است. که از کودهای آلی موثر برای رشد این محصول، می‎توان به اسید هیومیک اشاره کرد. که تاثیر اسید هیومیک بر چغندر در پایداری و افزاش محصول بسیار تاثیرگذار است.

حقایقی درباره اسید هیومیک

مطالعات در مورد اسید هیومیک در دهه 1800 در حال افزایش است. با این حال، همه محصولات هومیک به یک اندازه ساخته نمی‎شوند. قدیمی ترین مواد طبیعی هیومیک، مانند زغال سنگ لئوناردیت، حاوی بالاترین کیفیت هستند. به دنبال محصولی بگردید که منبع آن مشخص باشد. مواد هومیکی به رنگ قهوه ای تیره بوده و از مواد بیوشیمیایی فعال مواد آلی خاک هستند. آنها وقتی میکروارگانیسم های خاک را تجزیه می‎کنند، ایجاد می‎شوند.

نتیجه گیری:

اسید هیومیک ترکیبی آلی و موثر است، که در پایداری رشد گیاه تاثیرگذار است. اگرچه برخی از تولیدکنندگان نیتروژن اضافه می‎کنند، با این حال افزودن نیتروژن چیز بدی نیست و به نفع گیاهان نیز خواهد بود. لذا، اثرات سریع نیتروژن را با اثرات اسید هیومیک اشتباه نگیرید. محصولات با غلظت بالاتر اسید هیومیک، نتایج بهتری به دست می آورند. در این راستا تاثیر اسید هیومیک بر چغندر در بهبود و افزایش رشد این محصول موثر خواهد بود و موجب می شود میزان قابل توجهی از آلودگی زیست محیطی را کاهش دهد.

تاثیر اسید هیومیک بر چغندر
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *