بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

درخت بادام از پر بازده ترین و اقتصادی ترین درختانی است که توسط باغداران عزیز مورد پرورش قرار میگیرد؛ ارزش صادراتی بادام به کشورهای مختلف جهان، طولانی بودن عمر باردهی درخت بادام، جای دادن مواد معدنی، ویتامین و داشتن ارزش غذایی بالا، بر میزان مصرف این محصول مغزی افزوده است و اگر در فکر بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام نباشیم احتمال دارد برای مدتی پاسخگوی نیاز مردم نباشد. لذا ما در این مقاله از سایت آل کود در نظر داریم مطالب مهمی پیرامون موضوع بهترین کود برای رشد سریع درختان بادام خدمت شما عزیزان ارائه دهیم تا به کمک راهکار های صحیح به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

مقدار استفاده از بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

پیش از آشنایی با بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام، لازم به ذکر است اکثر باغ هایی که درخت بادام در آنها پرورش داده میشود، خاک های آهکی، سنگلاخی، دارای درصد مواد آلی پایین و به عبارتی فقیر دارند. شرایط حاکم بر باغات بادام ایجاب میکند پیش از وخیم شدن اوضاع و کاهش بهره وری نه تنها در پی بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام باشیم، بلکه در کنار استفاده کودهای شیمیایی همراه با کودهای آلی، در پی اصلاح و غنی سازی خاک برای آینده نیز باشیم.

اکنون سوالی که در ذهن شما رژه میرود این است که بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام چیست؟ چه کود یا کودهایی بر عملکرد درخت بادام، کیفیت محصول و آماده سازی و غنای خاک کمک می نماید؟

یکی از نکاتی که پیرامون این موضوع بایستی خدمت شما عزیزان ذکر کنم این است که نیاز هر باغ نسبت به بهترین کود برای درخت بادام متفاوت است لذا حتما از خاک باغ و برگ درختان بادام نمونه برداری انجام دهید تا از میزان آهکی بودن خاک، شوری زمین، عناصر موجود در برگ و خاک باغ بادام و در کل وضعیت عمومی درختان بادام تان را بسنجید تا در نهایت طبق یک برنامه تغذیه ای صحیح، از بهترین کود برای رشد سریع درختان بادام نتیجه بگیرید‌.

اهمیت کوددهی در رشد سریع درخت بادام

اگر میخواهید سالانه درختان بادام پرباری داشته باشید، توصیه میکنم برای شروع قدرتمند و سریع رشد ریشه در زمستان این کار را به پاییز موکول کنید تا شاهد رشد سریع درختان بادام خود شوید. پس از ذکر نکته کاشت در زمان صحیح، نوبت به کوددهی هوشمندانه میرسد.

بادام به عنوان میوه مغزی به عناصر مختلفی نیاز بالایی دارد تا تبدیل به یک آجیل مغزی عالی شود ابتدا برای درختان بادام بسیار ایده آل است پیش از کاشت، کودهای فسفره، پتاسه و ازت چالکود شود اما چرا؟

بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

کاربرد کود فسفره در رشد سریع درخت بادام

فسفر در خاک بسیار کند حرکت کرده و از طرفی با توجه به مصرف نادرست کودهای شیمیایی و آبشویی عناصر ضروری درخت، نمیتوان به فسفر انتقال یافته به نهال اکتفا نمود لذا بایستی در باغ های در حال احداث، حتما در چالکود از کودهای ۱۰.۵۲.۱۰ یا سوپر فسفات تریپل، کودهای دارای ریز مغذی و اسید هیومیک برای تامین فسفر کافی درخت استفاده نمود تا نیاز به فسفر نهال تا سن باردهی برطرف گردد.

اهمیت کود اسید هیومیک برای رشد سریع درخت بادام

از آنجایی که درختان بادام فسفر موردنیاز خود را از خاک میگیرند، در شرایطی که آزمون خاک و برگ کمبود این عنصر را نشان داده باشد، بهترین گزینه استفاده از هیومیک اسید میباشد. این ماده ارگانیک و مطمئن، افزون بر تامین مواد آلی خاک، به جذب عناصر غذایی توسط درخت بادام کمک کرده و با افزایش دسترسی ریشه درخت به فسفر، آن را گسترش میدهد. با وجود هیومیک اسید از تعادل عناصر غذایی در درخت، به ویژه در صورت استفاده نادرست از کودهای شیمیایی مطمئن خواهید شد زیرا از تاثیرات منفی بر خاک و درخت جلوگیری کرده و اصلاح می نماید.

کاربرد کود سولوپتاس در رشد سریع درخت بادام

درخت بادام علاوه بر فسفر، به عنصر پتاسیم نیز برای رشد سریع نیاز دارد. پتاسیم در پر شدن مغز بادام و بهبود کیفیت آن و طعم عالی آن تاثیر گذار بوده و با توجه به اینکه هر تن بادام برداشت شده میزان۱۳-۱۵ کیلوگرم پتاسیم را از دسترس خاک خارج میکند، حتما بایستی نسبت به تامین آن اقدام نمود.

معمولا به ازای سن درخت، مقدار کود پتاسه بایستی مصرف گردد هم چنین این کود بهتر است به همراه کود فسفره در فصل پاییز استفاده شود.

نکته: ضرورت استفاده از کود سولفات پتاسیم به جای کلرور پتاسیم این است که درختان هسته دار مانند بادام نسبت به کلر حساس بوده و بهتر است کود سولوپتاس جایگزین کلرور پتاسیم گردد تا بعدا باغ و درختان دچار مشکل نشوند.

کاربرد کود ازته برای رشد سریع درخت بادام

کودهای ازته برای رشد رویشی و تولید شاخ و برگها در ابتدای فصل رشد اهمیت دارند و با توجه به اینکه سریع جذب شده و تنها با یک بار استفاده نمیتوان نیاز درخت به این عنصر را تامین نمود، در سه نوبت از کود ازته استفاده می گردد: پاییز، فروردین و اردیبهشت

در حالت کلی برای هر درخت بادام توصیه میشود از ۵۰ گرم سولفات آمونیوم و یا ۲۰ گرم اوره استفاده شود. بهتر است بدانید نیاز درختان بادام به پتاسیم، بالاتر از نیتروژن است.

ضرورت کود آهن در رشد سریع درخت بادام

درختان بادام کمتر دچار کمبود آهن میشوند اما باغاتی وجود دارند که کمبود آهن مشکل اصلی آنها به شمار می رود. برای تامین این عنصر از کود سولفات آهن یا کود کلات آهن به میزان یک کیلوگرم برای درخت بالغ بارور می توان استفاده نمود.

از چه روش کوددهی برای رشد سریع درخت بادام استفاده کنیم؟

برطرف نمودن نیاز درختان بادام نسبت به عناصر را میتوان از طریق محلول پاشی کود، چالکود کردن یا استفاده در آب آبیاری برطرف نمود. با در نظر گرفتن آهکی بودن خاک باغات بادام و هم چنین آهکی بودن آب آبیاری به دلیل وجود بیکربنات زیاد، استفاده از روش چالکود و محلول پاشی ارجحیت دارد. البته استفاده از روش آبیاری در صورت مصرف اسید هیومیک موثر واقع خواهد شد.

کود میکرو کمپلکس مایع بهترین کود برای رشد سریع درخت بادام

درختان بادام در کنار نیاز به تامین عناصر پر مصرف، به عناصر ریز مغذی نظیر: روی، بور، منگنز، منیزیم، مولیبدین و … دارند که این عناصر با وجود کم مصرف بودن بسیار پر اهمیت هستند. کود میکروکمپلکس مایع به طور کامل نیاز درخت بادام نسبت به ریز مغذی ها را تامین می نماید و درختان بادام را از اثرات مخرب کمبود کودهای کم مصرف در امان نگه میدارد.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366