جلبک دریایی برای درخت پرتقال

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

 

جلبک دریایی برای درخت پرتقال

درخت پرتقال یکی از زیباترین درختانی است که در مناطق با آب‌ و هوای مختلف به‌ خصوص در جایی‌ که آب‌ و هوای گرم‌تری دارد، می‌تواند رشد کند. البته باید شرایط لازم برای رشد آن فراهم شود. از این رو بهتر است بدانید؛ کوددهی یکی از اساسی‌ ترین فاکتورها برای رشد این درخت است و باید با استفاده از کودهای مختلف، نیازهای گیاه را فراهم کنید. جلبک دریایی برای درخت پرتقال، بسیار مناسب است و می‌تواند کمک کند رشد ریشه درخت تا حدود زیادی افزایش می‌یابد و سلامت آن نیز حفظ شود.

البته کوددهی با استفاده از کود مفید جلبک دریایی باید به‌ صورت صحیح انجام شود، در غیر این صورت ممکن است درختان شاداب و محصولات سالمی نداشته باشید. جلبک‌های دریایی در واقع جزء گیاهان آبزی هستند که در اعماق دریاچه‌ها، اقیانوس‌ها و برکه‌ها زندگی می‌کنند. جلبک دریایی به طور معمول دارای 2 نوع؛ جلبک قهوه‌ای و جلبک سبز است که جلبک‌های قهوه‌ای معمولاً در کف دریا و مکان‌های عمیق رشد می‌کنند اما جلبک‌های سبز را می‌توانید در کناره‌های دریاچه‌های کم‌عمق مشاهده کنید.

جلبک دریایی شامل چه عناصری است؟

 

به طور کلی می‌توان گفت در جلبک‌های دریایی قهوه‌ای و سبز مواد معدنی زیادی مانند؛ پتاسیم، منگنز، باریوم، مس، بور و ید وجود دارد که تمام آن‌ها در کنار هم کمک می‌کنند رشد گیاهان و درختان افزایش یابد و مقاومت آنان نیز در برابر بیماری‌ها و آفات دو چندان شود.

بنابر این شما می‌توانید با کمک کود جلبک دریایی سرعت فتوسنتز و آبرسانی در درختان پرتقال را تا حدود زیادی افزایش دهید و محصول‌دهی آن‌ها را هم بیشتر کنید. جلبک‌های دریایی شامل هورمون‌های رشد مهمی همچون؛ سیتوکنین، اکسین، مانیتول، جبرلین، استرول و بتائین نیز می‌شوند که کمک می‌کنند برگ‌های درختان و میوه‌ها رشد عالی‌تری داشته باشند.

در جلبک‌های دریایی می‌توانید انواع پروتئین‌ها، آمینواسیدها، کربوهیدرات و املاح مفید دیگری را هم پیدا کنید که موجب می‌شوند خاک زمین باغ‌تان غنی‌تر شوند و گیاهان نیز آسیب نبینند. با کمک کود جلبک دریایی می‌توانید فعالیت میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک را افزایش دهید و همچنین بیماری‌ها و قارچ‌های مضر را از بین ببرید.

 

 

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی برای درختان پرتقال

 

کود جلبک دریایی برای درخت پرتقال را می‌توانید به‌ صورت آبیاری، محلول پاشی و چال کود استفاده کنید. روش محلول پاشی در واقع به گونه‌ای است که شما باید ابتدا کود جلبک دریایی را با آب مخلوط کنید تا یک مایع رقیق و یک‌دست حاصل شود. سپس با استفاده از سم‌پاش آن را بر روی شاخه و برگ‌های درخت پرتقال بریزید و از این طریق برگ و میوه‌ها را تغذیه کنید.

به‌ طور معمول روش کوددهی محلول پاشی یا همان تغذیه برگی، نسبت‌ به دیگر روش‌های کوددهی بسیار مؤثرتر است. زیرا در این روش تمام آفات و بیماری‌های موجود در سطح برگ‌ها نیز از بین می‌روند. دقت داشته باشید اگر خودتان دسترسی به دریا و دریاچه دارید و از جلبک دریایی بهره گرفتید؛ حتما قبل‌ از استفاده آن را با آب روان به‌ خوبی شستشو دهید تا نمک‌های دریایی به‌ طور کامل از بین بروند. اما در کل بهتر است از کودهای آماده بهره بگیرید.

در روش آبیاری نیز باید ابتدا کود جلبک دریایی را با مقدار مناسبی از آب مخلوط کنید تا یک کود مایع و محلول عالی به دست آید. پس‌ از تهیه کردن محلول نیز باید اطمینان حاصل نمایید که غلظت آن به میزان کافی باشد زیرا اگر میزان آب استفاده‌ شده در کود مناسب نباشد، ممکن است به ریشه و برگ‌های درخت آسیب وارد شود. پس‌ از آن باید کود را به پای درخت بریزید تا به‌ خوبی جذب ریشه گیاه شود و اثرات خود را به خوبی بر روی درخت به جای بگذارد.

جلبک دریایی برای درخت پرتقال را می‌توانید به صورت چال کود نیز استفاده کنید. در روش چال کود باید نزدیک ریشه درخت پرتقال، یک چاله مناسب ایجاد کنید و سپس کود جلبک دریایی را داخل آن بریزید. دقت داشته باشید که عمق چاله خیلی زیاد و یا خیلی کم نباشد، زیرا در این‌ صورت کود نمی‌تواند اثرات عالی را بر روی ریشه و درخت به جای بگذارد.

در واقع استفاده از روش چال کود کمک می‌کند خاک حاصلخیزتر شود و املاح شیمیایی موجود در آن نیز از بین برود. اگر می‌خواهید از کوددهی به روش چال کود نتیجه بهتری به دست آورید، پیشنهاد می‌کنیم بعد از اتمام کار، مقداری آب نیز به آن محل اضافه کنید تا کود بهتر جذب قسمت‌های مختلف گیاه شود. با بهره گرفتن از روش چال کود، می‌توانید علف‌های هرز را از بین ببرید و جلوی رشد آن‌ها را نیز بگیرید.

 

 

جلبک دریایی برای درخت پرتقال

خرید جلبک دریایی

 

مزایای کود جلبک دریایی برای درختان پرتقال

  • کود جلبک دریایی، جوانه‌زنی و شکوفه‌دهی درختان را افزایش می‌دهد و جلوی ریزش گل‌ها را نیز می‌گیرد.
  • با استفاده از این کود مفید می‌توانید خاک را برای مدت طولانی‌تری مرطوب نگه دارید و مقاومت درخت در برابر کم‌ آبی را هم افزایش دهید.
  • این کود بی‌نظیر کمک می‌کند تمام علف‌های هرز از بین بروند و دیگر نیازی به وجین کردن نباشد.
  • کود جلبک دریایی کمک می‌کند مقاومت درختان در برابر سرما و یخ‌زدگی، گرما، کم‌آبی، شوری خاک و دیگر عوامل آسیب‌زا تا حدود زیادی افزایش یابد.
  • با کمک کود جلبک دریایی می‌توانید ریشه زایی درخت را افزایش دهید و حجم ریشه را هم دو برابر کنید.
  • کود مغذی جلبک دریایی، ساختار دفاعی‌ درخت پرتقال را افزایش می‌دهد و اجازه نمی‌دهد گیاه دچار کمبود تغذیه شود.
  • اگر زمانی درخت پرتقال‌تان در معرض حمله آفات، بیماری‌ها و حشرات قرار گرفت، می‌توانید به سادگی با کمک کود بی‌نظیر جلبک دریایی، آن‌ها را از بین ببرید و بیماری‌ها را درمان کنید.
  • کود جلبک دریایی، کمک می‌کند شاخه‌های درخت مقاوم‌تر شوند و در برابر بادهای شدید، دچار شکستگی یا آسیب نشوند.
  • اگر خاک زمین باغ‌تان شور است، این کود می‌تواند شوری را برطرف نماید و ساختار خاک را هم اصلاح کند.

سخن پایانی جلبک دریایی برای درخت پرتقال

جلبک دریایی برای درخت پرتقال مزایای فوق العاده‌ای دارد و می‌تواند میزان محصول‌دهی را هم بسیار زیادتر کند. البته دقت داشته باشید و در میزان مصرف این کود مفید، زیاده‌روی نکنید زیرا در چنین شرایطی ممکن است به سلامت درخت‌تان آسیب وارد شود و نتیجه برعکسی را مشاهده کنید. بنابر این بهتر است کار کوددهی را با دقت و به صورت برنامه‌ریزی شده انجام دهید و شادابی درختان خود را دو چندان نمایید.

جلبک دریایی برای درخت پرتقال
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *