سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو

افزایش بهره‌وری گردو تنها به کوددهی درختان از اواخر زمستان تا زمان برداشت بستگی ندارد. برای افزایش بهره‌وری درختان گردو نیاز به برنامه غذایی مناسب در زمان مناسب در طول سال زراعی است که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. بسیاری از کشاورزان انتظار دارند که با یک کود حیوانی در زمستان و بهار یا استفاده از کودهای حاوی اوره بتوانند گردوهای با کیفیت را در اواخر شهریور و اواسط پاییز برداشت کنند. یا برخی افراد با استفاده از مواد مغذی مانند کودهای سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو انتظار گردو را در زمان تشکیل میوه دارند. آن‌ها باید خوب و سفید باشند. در واقع سوال این است که برای افزایش بهره‌وری گردو چه باید کرد؟ چرا با وجود استفاده از کود، بازدهی گردوی ما کم است یا گردوهای ما کیفیت خوبی ندارند.

برنامه غذایی برای افزایش بهره‌وری گردو

همانطور که گفته شد برای افزایش بهره‌وری گردو نیازمند برنامه غذایی یک ساله هستیم. رسیدن مواد غذایی فقط مختص آخرهای اسفند تا برداشت نمی‌باشد. قطعا لازم است اقداماتی برای افزایش بهره‌وری در سال آینده پس از برداشت محصول خود انجام دهید و سپس درخت را از برداشت تا اواخر زمستان رها نکنید.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردوبهتر است قبل از کوددهی در زمستان خاک را آزمایش کنید. هزینه آزمایش خاک برای هر هکتار بین 200 تا 400 هزار تومان است که نسبت به هزینه کوددهی بسیار کم است.

بیشتر بخوانید: سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای پسته

  • قبل از بیدار شدن درختان

در این زمان درختان باید با محلول 5 یا 10 در 1000 سم پاشی شوند.

  • در طول تورم جوانه‌ها

برای افزایش بهره‌وری بهتر است همراه با صابون محلول‌پاشی صابون برگی و تست فراست انجام شود. از صابون محلول‌پاشی به نسبت 1.5 در 1000 و تست یخ زدگی به نسبت 2 در 1000 استفاده کنید، حتما به فاصله زمانی محلول‌پاشی و تست یخ زدگی توجه کنید. 4 تا 6 روز را در نظر بگیرید.

  • اواخر اسفند و فروردین

استفاده از کود اوره فسفات همراه با اسید بوریک و گوگرد و ریزمغذی‌ها مانند (آهن، منگنز، منیزیم) در آب آبیاری در این زمان بهترین فرصت برای تامین کلسیم درختان از طریق ریشه است.

  • اردیبهشت و خرداد

استفاده از کودهایی مانند سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو سه بیست و سولفات روی، سولفات منگنز و سولفاته یا (گوگرد، پتاسیم) در آب آبیاری که می‌توانید با فاصله زمانی یک هفته از آن‌ها استفاده کنید. 1000 و سیلیکات پتاسیم 2 یا 3 در 1000

  • تیر و مرداد

در تیر و مرداد استفاده از کود سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردو با گوگرد و ریز مغذی‌ها در آب آبیاری توصیه می‌شود. همچنین سم پاشی کلسیم و بور به نسبت 1 به 2 در 1000 و سیلیکات پتاسیم 2 یا 3 در 1000

  • شهریور

استفاده از اسید هیومیک و نیترات کلسیم همراه با آبیاری. توجه داشته باشید که مصرف کلسیم در این زمان از فصل بسیار مهم است.

بهترین کود برای افزایش بهره‌وری گردو

اگر به دنبال بهترین کود برای افزایش عملکرد گردو هستید، با تجربه‌ای که در طول سالیان به دست آورده‌ایم، متوجه شده‌ایم که هرگز نمی‌توانید با یک عنصر یا کود کامل شاهد افزایش عملکرد گردو باشید. نکته بسیار مهم و کلیدی برای بازدهی محصول این است که اول هر عنصر باید در زمان خودش مصرف شود مثلاً کلسیم در شهریور و اواخر اسفند فقط از طریق ریشه امکان جذب دارد و در خرداد استفاده از کلسیم به صورت آبیاری و جذب ریشه تاثیری ندارد.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردودوم اینکه چه عنصری مصرف کنیم؟ برخی از محصولات بیشتر به کمبود برخی عناصر واکنش نشان می‌دهند و به کمبود آن حساس هستند و آن عنصر باید در سبد غذایی گنجانده شود. حال سوال این است که کدام عناصر برای باردهی گردو نقش اساسی دارند؟

برای این منظور باید عناصری مانند پتاسیم، گوگرد، بور، مس و منیزیم مصرف شود. زیرا این عناصر تاثیرات زیادی در سفیدتر و چاق شدن مغز گردوی شما خواهند داشت، البته گوگرد مایع ارگانیک گردو تاثیر بیشتری نسبت به چاق شدن و افزایش کیفیت مغز آن خواهد داشت. این یکی از اثرات استفاده از گوگرد برای گردو است.

عدم باردهی درخت گردو

تحقیقات نشان داده است که یکی از دلایل اصلی عدم باردهی درختان گردو به 2 عامل اصلی مربوط می‌شود. اول عدم تغذیه مناسب و دوم مصرف اصولی در زمان مناسب. معمولاً وقتی درخت ما بار مناسبی ندارد و میزان باردهی آن کم است. و درخت بار خود را رها می‌کند، ما فقط به استفاده از عناصر و غذا فکر می‌کنیم. در واقع در این زمان مصرف آن‌ها تاثیر چندانی در رفع مشکل نخواهد داشت و تنها به کاهش آسیب کمک می‌کند. پس می توان نتیجه گرفت که باید کود مناسب را در زمان مناسب مصرف کنیم.

از طرفی برای افزایش عملکرد گردو فقط مصرف مواد مغذی کافی نیست. شاید کوددهی می‌کنیم اما اثر خاصی نمی‌بینیم، زیرا بخش مهمی از تغییرات در داخل خاک اتفاق می‌افتد. بنابراین لازم است علاوه بر مصرف غذای درخت، شرایط خاک برای جذب عناصر غذایی توسط ریشه فراهم شود. برای این کار باید خاک را تقویت کرد. به عقیده اکثر کارشناسان تغذیه کشاورزی، آماده‌سازی خاک مقدم بر کوددهی است. ما قطعا آزمایش خاک را توصیه می‌کنیم. در غیر این صورت باعث افزایش هزینه‌های اضافی و مصرف تصادفی کود می‌شود.

سیلیکات پتاسیم 70 درصد شوک برای گردواما به طور کلی برای اصلاح و تقویت خاک باید میزان مواد آلی را افزایش دهیم تا میکروارگانیسم خاک بهبود یابد. هر چه میکروارگانیسم خاک بهتر کار کند، مواد مغذی بهتری توسط ریشه دریافت می‌شود. می‌گویند خاک حاصل‌خیز است. یا فرآوری خوبی داشته باشد، مواد آلی یکی از عوامل اصلی افزایش فعالیت این میکروارگانیسم‌ها می‌باشد.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 برای آلو

بنابراین علاوه بر عناصر غذایی باید از مواد آلی نیز برای بهبود عملکرد عناصر استفاده کنیم. می‌توان آن را به طور جداگانه یا از کودها اعمال کرد. که دارای مواد آلی مانند کود گاوی یا مرغی و اسید هیومیک است. اگر خاک شما آهک یا PH بالا دارد، بهتر است از گوگرد مایع برای گردو استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کود دهی، فروش ریز مغذی

09120807366