روش کاشت درخت انار

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

روش کاشت درخت انار

 میوه ای خوشمزه تر از یک انار آبدار در این دنیا وجود ندارد، اگر عاشق انار  هستید، نحوه پرورش و کاشت درخت  انار را در این مقاله مطالعه کنید.

شرایط انتخاب گونه مناسب  انار

تنوع مناسبی از ارقام انار را انتخاب کنید، انار درختی کوچک  و برگ ریز است. ارتفاع آن به حدود 2.5 متر  می رسد و در طول فصل تابستان دارای گل های نارنجی می باشد. گونه کوتوله و زینتی انار کوتاه تر می شود و به حدود 1 متر می رسد  و برای رشد در گلدان  مناسب  است. در انتخاب انار حتما شرایط اقلیمی  را در نظر بگیرید، اکثر واریته ها نمی توانند دمای کمتر از 15 درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

 

کود جلبک دریایی

 

روش های مختلف  پرورش انار

روشهای مختلفی برای پرورش انار  وجود دارد که شامل نهال، قلمه یا از  طریق دانه می باشد.  پرورش انار از دانه تضمین نمی کند که تنوع خاصی از انار ایجاد شود  و باید سه یا چهار سال صبر کنید تا درخت شما میوه ای تولید کند. برای رشد انار  از طریق دانه، بهتر است  گونه خوراکی انار را بکارید، در صورت قلمه زدن ، می توانید از درخت  یک قلمه بگیرید. شاخه ای را ببرید که حداقل 10 اینچ (25 سانتی متر) طول دارد. انتهای بریده شده شاخه را با هورمون ریشه زایی بپوشانید تا به رشد آن کمک کند. قلمه را در اسفند یا فروردین  زمانی که گیاه هنوز خواب است، بردارید.

 

چالکود درخت انار

عوامل موثر بر کاشت درختان انار

مکان کاشت

مکانی را  برای کاشت درخت انار انتخاب کنید که  نور مستقیم خورشید را داشته باشد. درختان انار عاشق نور خورشید هستند و تنها زمانی که به اندازه کافی آفتاب دریافت کنند، میوه می دهند. بنابراین مکانی مناسب کاشت این درختان است که  کمترین سایه را دارد.

خاک محل کاشت

درختان انار را در خاکی که  زهکشی خوبی داشته باشد، بکارید درختان انار قادر به مقابله با خاک غرقابی (معروف به “پای خیس”) نیستند. در عوض، آنها بهترین عملکرد را در خاک با زهکشی خوب یا حتی شنی دارند. برخی از پرورش دهندگان انار معتقدند که خاک کمی اسیدی برای انار بهترین است، اگرچه در خاک های قلیایی متوسط نیز رشد بسیار خوبی دارند. در بیشتر موارد، انار با خاکی که در آن کاشته می شود، سازگار می شود، به شرطی که زهکشی خوبی داشته باشد.

محافظت از رطوبت شدید

انار را از باد و رطوبت شدید محافظت کنید، درختان انار را در مکانی گرم و خشک بکارید که حداقل تا حدودی از بادهای شدید محافظت شود. از کاشت آن در منطقه ای از باغ خود که مرطوب، تاریک است  خودداری کنید. به خاطر داشته باشید که انار در آب و هوای گرم و خشک رشد می کند

کاشت قلمه درختان انار

قلمه نهال انار  را در اوایل بهار پس از آخرین یخبندان بکارید. نهال را به آرامی خارج و  حدود یک اینچ (2.5 سانتی متر) از ته ریشه را بشویید تا هر گونه ریشه اضافی آن پاک شود. انجام این کار به گیاه کمک می کند تا سریعتر از گیاهانی که مستقیماً  به زمین منتقل می شوند، خود را مستقر کند. گودالی به عمق و عرض 60 سانتی متر حفر کنید و نهال انار را داخل حفره  قرار دهید.

 

کود برای درشت شدن میوه انار

مراقبت از درختان انار

درختان انار را بلافاصله پس از کاشت آبیاری کنید،  انجام این کار به ته نشین شدن خاک اطراف انار تازه کاشته شده کمک می کند. پس از آبیاری اولیه، گیاه را هر روز آبیاری کنید تا شروع به رشد برگ های جدید کند.  رشد برگ جدید نشانه این است که گیاه شما در محل  جدید خود مستقر شده است. به تدریج آبیاری گیاه خود هر هفت تا ده روز یکبار تغییر دهید. زمانی که درخت گل می دهد یا میوه می دهد، هر هفته به گیاه آبیاری خوب و عمیق بدهید. اگر باران می بارد، نیازی به آبیاری آنچنانی ندارید. پس از کاشت درخت انار را کود دهی  کنید،  کود سولفات آمونیوم برای انار مفید است. در طول سال اول رشد حدود یک سوم فنجان کود را  در سه زمان  بپاشید. (اسفند ، اردیبهشت  و شهریور  زمانهای ایده آلی برای انجام این کار هستند). اطراف نهال خود را عاری از علف های هرز نگه دارید، علفهای هرز در اطراف درخت زمانی که درخت کم ارتفاع و درختچه ای است مناسب رشد درخت نمی باشد.  منطقه را عاری  علف های هرز نگه دارید یا مقداری مالچ ارگانیک در اطراف گیاه قرار دهید. مالچ به مبارزه با علف های هرز و علف ها کمک می کند و در عین حال رطوبت را برای گیاه حفظ می کند.

 

 

مناسب ترین کود انار

نگهداری از درختان انار

در صورت تمایل در حالی که انار اگر بدون هرس  رشد کند بیشتر یک درختچه است تا درخت، می توانید گیاه را طوری هرس کنید که شبیه درخت به نظر برسد. این کار را  بسیاری از باغبانان انجام می دهند. با استفاده از قیچی باغبانی ، (شاخه های کوچکتر که به گیاه کمک می کنند شکل درختچه ای خود را پیدا کند) را که در پایه گیاه رشد می کنند، ببرید تا شکل درخت بیشتری به خود بگیرد. این کار را مدت کوتاهی پس از استقرار گیاه انجام دهید. اگر برایتان مهم نیست که گیاه شما شبیه درخت است یا نه، بگذارید به طور طبیعی رشد کند، مکان مناسب برای کاشت درخت انتخاب کنید. قسمت های مرده یا آسیب دیده گیاه را بردارید. برای نگهداری درخت انار خود واقعاً نیازی به هرس کردن آن ندارید، اما برای کمک به رشد خوب درخت، بهتر است شاخه های مرده یا در حال مرگ را در بهار قطع کنید. همچنین می توانید گیاه را در صورت لزوم تنک کنید. اگر انار را در گلدان پرورش می دهید، باید کمی بیشتر هرس کنید و درخت  به اندازه و شکلی که می خواهید نگه دارید. با  آبیاری بیش از حد درخت انار از رشد کپک جلوگیری کنید. دو مشکل دیگر برخی از انارها شته و پروانه انار است، که می توانید با استفاده از کود های موجود برای مبارزه از این آفات  استفاده کنید.  همچنین میتوانید از یک روش مدیریت یکپارچه آفات برای کشتن شته ها استفاده کنید، که ممکن است شامل جذب کفشدوزک، آب پاشی درختان برای از بین بردن شته ها، یا حتی استفاده حشرات شکارچی برای از بین بردن شته ها باشد. پروانه انار خیلی رایج نیست و نباید مشکلی ایجاد کند. اگر چنین است، از آفات کش مخصوص  آن  استفاده کنید تا درختان خود را از لارو پروانه محافظت کنید.

با تشکر از توجه شما آل کود

روش کاشت درخت انار در ایران
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *