سنبل الطیب

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

سنبل الطیب یک گیاه با مزه ای تند است و به علت خواص دارویی فروانی که دارد معروف است. این گیاه با نام علف گربه نیز شناخته می شود و از مقاومت بسیار خوبی برخوردار است. لازم است بدانید که از ریشه این گیاه برای آرامش اعصاب بهره می برند. سنبل الطیب را می توان از بذر و نهال کاشت.

احتیاجات گیاه سنبل الطیب

این گیاه در دوره رشد خود به هوای ملایم و آب زیاد احتیاج دارد. لازم است تا این گیاه را در نواحی که بارش باران به طور سالانه بین 600 تا 700 میلی متر است کاشت نمود. بذر سنبل الطیب در دمای 18 تا 20 درجه سانتی گراد به شرط این که نور و رطوبت به اندازه کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد می تواند به خوبی رشد کند. تاریکی سبب می شود تا بذر گیاه به خوبی رشد نکند. این گیاه را باید در خاک‌هایی که دارای بافت متوسط، غنی و حاصلخیز هستند بکارید. اگر ضخامت سطح الارض زیاد باشد باعث می شود تا ریشه به خوبی توسعه و گسترش پیدا کند و عملکرد محصول زیاد شود. در نظر داشته باشید که آب ایستایی برای رشد این گیاه اصلا مناسب نیست و سبب می شود تا عملکرد ریشه تحت تاثیر قرار بگیرد.

سنبل الطیب

آماده سازی خاک برای رشد سنبل الطیب

 برای آماده کردن خاک دو فاکتور اصلی مهم است. زمان و روش کاشت سنبل الطیب بر روی آماده کردن خاک تاثیر می گذارد. اگر این گیاه را در فصل پاییز بکارید.

بیشتر بخوانید: کاشت گل گاو زبون

روش کاشت گیاه سنبل الطیب یا علف گربه

بذرهای گیاه سنبل الطیب را بایستی در منزل نشا کنید. بهتر است بذرهایی تهیه کنید که کمتر از یک سال دارند. در نظر داشته باشید که نمی توانید گیاه را برای زمان طولانی ذخیره نمایید. لذا لازم است تا بذرها را در یک جایی که مطمئن باشد نگه دارید. بذرهای سنبل الطیب را در یک خاک که با مواد الی مفید غنی شده باشد بکارید. 4 تا 8 هفته قبل از کاشتن در باغ لازم است تا بذرها را در منزل نشا کنید.

 لازم است تا با آهستگی آب گرم را بر روی خاک بریزید و سینی نشا را در آفتاب بگذارید. نور فلورسنت یا چراغ مخصوص برای رشد گیاهان می تواند به جوانه زدن آن‌ها کمک کند. اگر منزل شما سرد است لازم است تا با کمک بسته بندی پلاستیکی یک محیط گلخانه را برای سینی بذر آماده کنید.

 نهال این گیاه را لازم است تا هنگام شکل گیری دومین مجموعه از برگ‌های حقیقی در منزل نگه داری کنید. پیش از منتقل ساختن نهال به زمین لازم است تا خاک را با کمپوست و کود گیاهی ترکیب نمایید.این گیاه احتیاجی به کود ندارد اما خاکی که ضعیف باشد  برای رشد این گیاه مناسب نیست. پس لازم است تا به خاک مورد نظر کمپوست و کود اضافه نمایید.

سنبل الطیب

پ هاش مناسب برای رشد این گیاه را بایستی بین 5.5 تا 7 تنظیم نمایید. لازم است تا مکانی برای کاشتن نهال‌های آن پیدا کنید که روزانه دست کم 6 ساعت در معرض نور آفتاب باشند. در نظر داشته باشید که در سایه بعداز ظهر با مشکل مواجه نمی شود. فواصل بین نهال‌ها را لازم است تا از هر طرف 90 سانتی متر قرار بدهید. در نظر داشته باشید که سنبل الطیب یک گیاه بزرگ است؛ لذا به جای زیادی برای رشد کردن نیاز دارد. چنانچه این گیاهان تا ارتفاع 2.1 رشد کنند می توانید آن‌ها را در مجاورت هم بکارید.

 گیاه سنبل الطیب بایستی در جایی کاشته شود که بتواند به آسانی رشد کند و باند شود. ریشه‌ها و برگ‌های این گیاه بوی ترشیدگی می دهند و بوی گل‌های این گیاه به بوی وانیل همانند است. چنانچه می خواهید این گیاه را در بالکن منزل نگه داری کنید لازم است تا پیش از انجام این کار در نظر داشته باشید که بوی برگ های این گیاه مطلوب نیست و ممکن است کمی ناخوشایند به مشام برسد. برای رفع خوردگی نهال‌های ریز توسط انواع پرندگان لازم است تا برای آن‌ها یک قفس از جنس سیم تهیه کنید.

سنبل الطیب

 گیاه سنبل الطیب برای آن که بتواند به خوبی رشد کند نیاز به آب زیاد دارد. خاک باید دارای زه کشی مناسبی داشته باشد. اگر منطقه شما بارش ندارد لازم است تا خاک را خودتان مرتبا خیس کنید و مقدار فراوانی آب به آن بدهید.

بیشتر بخوانید: کاشت درخت آلو‌‌

برداشت گیاه سنبل الطیب

 برای آن که این گیاه بیش از حد گسترش پیدا نکند لازم است تا قبل از تشکیل به دانه، گل‌های آن چیده شوند. چیدن گل‌ها سبب می شود تا ریشه‌های گیاه قوی بمانند و این کار در زمان خواب رفتن گیاهان می تواند مفید باشد. برای این که گل‌ها را بچینید باید از یک قیچی یا چاقو استفاده نمایید. این گیاه در آغاز بهار گل دهی می کند. شما می توانید از هر گیاه دو یا سه گل را برداشت نمایید. سن گیاه در این امر دخیل است.

سنبل الطیب
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *