بذر مال پیاز | کشت پیاز | کود برای درشت کردن پیاز | آبیاری | نگهداری |

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

بذر مال پیاز

پیاز را میتوان از مشهور ترین و پر کاربرد ترین سبزیجات دنیا دانست که در اقسا نقاط جهان به ویژه ایران به عنوان چاشنی و طعم دهنده اصلی غذا شناخته میشود. استفاده از انواع مواد تقویتی پیش از کاشت بذر پیاز نقش ویژه ای در بهره وری و میزان تولید محصول خواهد داشت؛ هر کشاورز با هوشی قبل از کشت پیاز چه به روش دیم و چه آبی، ابتدا بایستی بذر پیاز را مورد هدف قرار داده و با مصرف کودهای بذر مال مانند مولتی کمپلکس شوک، اسید هیومیک و جلبک دریایی ، منجر به تحریک رشد و بالا رفتن سرعت جوانه زنی بذر گردد لذا از انجام بذر مال پیاز لا کودهای محرک رشد غافل نشوید!

 بذر مال پیاز فواید فوق العاده زیادی دارد که لازم دانستیم در این مقاله از سایت آل کود بر اطلاعات شما عزیزان پیرامون این موضوع بیفزاییم.

بذر مال چیست؟

بیایید بدانیم اصطلاح بذر مال به چه معنایی است؟ این اصطلاح از دو واژه بذر و مال تشکیل یافته که به معنای آغشته کردن بذر در یک کود محرک میباشد که بیشتر برای کنترل و محافظت از بذر طراحی شده تا از ابتدا با قوی نمودن بذر، توان مقابله آن با عوامل بازدارنده رشد نظیر: آفت، میکروارگانیسم های بیماری زا، عوامل فیزیکی مانند خاک و …را افزایش دهد و منجر به رشد مطلوب اولیه گیاه و تولید محصول سالم با عملکرد مناسب گردد.

 بذر مال کردن از آن جهت که بهره وری بذر و تراکم بوته را نیز افزایش می دهد، یکی از اقداماتی است که انجام آن بر میزان برداشت نهایی محصول و کیفیت آن بسیار خواهد افزود.

شرایط انتخاب بذر مال مناسب برای پیاز

همانطور که می دانید مصرف بالای پیاز و تقاضای جمعیت به این ماده پر ارزش غذایی نیازمند مدیریت از همان ابتدای کشت میباشد لذا بهتر است از عوامل و شرایط دخیل در انتخاب  بذر مال مناسب برای پیاز مطلع باشید:

 ۱)میزان نیاز گیاه به عناصر و مواد غذایی

۲)میزان انرژی نهفته در بذر جهت جوانه زنی

۳)درشتی یا ریز بودن محصول

۴)ویژگی های فیزیکی خاک بستر کشت

۵)وجود عوامل بیماری زا و ابتلای محصول به بیماری توسط عوامل بیماری زا در سال های قبل در همان بستر کشت

هدف از بذر مال پیاز چیست؟

وقتی بذر یک محصولی که کشت آن قرار است در دست اقدام قرار گیرد با استفاده از کودهای مخصوص بذر مال انجام میگیرد، بالطبع با یک سری اهداف سنجیده و هوشمندانه همراه است که در زیر اشاره شده است:

تامین ریز مغذی های مورد نیاز گیاه برای رشد و جلوگیری از کمبود گیاه به این عناصر که در طول رشد کمتر مورد توجه قرار میگیرند.

تحریک نمودن گیاه به رشد و جوانه زنی فوق العاده به کمک هورمون های محرک رشد و قرار گرفتن تنظیم کننده های رشد درون بذر

یکنواخت شدن رشد و جوانه زنی بذر ها و به طبع آن ایجاد یک مزرعه با ظاهر یکنواخت و رشد مساوی محصول

بهترین کودهای بذر مال کدامند؟

اکنون که با اهمیت بذر مال پیاز آشنا شدید، حتما این سوال برایتان پیش آمده است که اگر بخواهم اقدام به بذر مال پیاز کنم، از چه کودهایی میتوانم استفاده کنم؟ کدام کودها با بهترین عملکرد من را در رسیدن به هدفم یاری خواهد نمود؟

در این مقاله از سایت آل کود، سه نوع کود مخصوص بذر مال  به شما عزیزان توصیه می گردد: اسید هیومیک شوک، مولتی کمپلکس شوک و کود جلبک دریایی

با انتخاب یکی از این نوع کودها به طور قطع شاهد جوانه زنی بذر در میزان بالا، بهبود کیفیت گیاه و برداشت حجم زیادی از محصول در پایان فصل خواهید بود.

ضمن ارائه توضیح مختصری از هر یک از کودهای پیشنهادی لازم به ذکر است اسید هیومیک شوک دارای درصد بالایی از فسفر جهت ریشه زایی گیاه و مواد مغذی قوی برای جوانه زنی بذر بوده و کود مولتی کمپلکس شوک سرشار از عناصر ریز مغذی و محرک رشد مانند: روی، بور، مولیبدین، منگنز، عناصر پر مصرفی نظیر: نیتروژن، پتاسیم، فسفر و آمینواسید و دیگر ارکان تقویتی فوق العاده جهت بذر مال پیاز می باشد.

کود جلبک دریایی نیز هورمون های رشد فراوانی از جمله: اکسین، سیتوکینین، ژیبرلین و هزاران مورد دیگر را درون خود به همراه عناصر دیگر جای داده که وجود این عوامل دلیلی بر انتخاب آن به عنوان کود بذر مال پیاز به شمار می آید. شما عزیزان جهت سفارش محصول موردنظر می توانید از بالای همین صفحه با مدیر فروش در ارتباط باشید.

روش های بذر مال پیاز و ضدعفونی نمودن بذر

استفاده از بشکه های دوّار جهت بذر مال: این روش مخصوص حجم پایینی از بذر جهت ضد عفونی می باشد که بذر و کود را همزمان داخل بشکه ریخته و آن را از طریق چرخاندن پیرامون محور دایره ای، با یکدیگر به خوبی مخلوط می کنند تا مواد کود به خرد بذر رود. در انتها بذر ها را به مدت ۲۰ دقیقه در محل سایه وار پهن کرده و خشک می کنند تا آماده کشت گردد.

بذر مال پیاز با روش بیل و پارو: در این شیوه از بذر مال، کود و بذر را بر سطوح تمیزی ریخته و به کمک پارو یا ادوات دیگر با یکدیگر مخلوط می کنند تا بذر به خوبی آغشته شود. مرطوب کردن بذر یا استفاده از کود های مایع بذر مال، سبب آغشته شدن موثر بذر خواهد شد. در آخر بذر را روی کیسه بزرگی پهن می نمایند تا پس از ۲۰ دقیقه خشک گردد.

روش بذر مال پیاز درون استخر یا حوضچه:

در این روش بذر را داخل حجم مورد نظر از کود مایع ریخته و اجازه می دهند چند ساعتی بذر و کود به خوبی با هم ترکیب شوند؛ پس از گذشت مدت زمان مشخص بسته به نوع کود بذر مال، بذر را آبکشی نموده و در جای سایه وار و به دور از تابش سوزان خورشید پهن می کنند.

نتیجه گیری

استفاده از روش بذر مال برای پیاز و هر محصول دیگری، میزان تولید آن را بسیار افزایش داده و علاوه بر در اختیار قرار دادن عناصر غذایی، هورمون های رشد و …، آن را به نحو احسن در برابر عوامل بیماری زا مقاوم خواهد نمود و گیاه سالم را به شما هدیه خواهد داد.

بذر مال پیاز
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *