کود نیترات برای سیب زمینی

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

نیتروژن ازاصلی ترین عناصر درشت مغذی در طبیعت است که برای زندگی گیاهان اهمیت زیادی دارد. کودهای نیترات دارای عنصر نیتروژن هستند و فواید بسیار زیادی برای گیاهان دارند. مطلبی که می‌خوانید درباره استفاده کود نیترات برای سیب زمینی است.

کود نیترات چه نوع کودی ست؟

کود نیترات از کودهای حاوی نیتروژن است که کودی ارزان قیمت بوده و در کشاورزی و باغداری از آن استفاده می‌شود. استفاده از این کود راحت بوده و مواد مغذی آن فراوان است و برای نیتراته کردن زمین های کشاورزی انتخاب خوبی است. به همین دلایل استفاده از این کود در بین کشاورزان بسیار رایج است.

عنصر نیتروژن در گیاهان

نیتروژن را اساسی ترین عنصر برای رشد موفق گیاهان می‌دانند. نیتروژن جزو عناصر درشت مغذی بوده و اولین تاثیر آن روی تولید برگ و سرسبز شدن گیاهان است. نیتروژن مزایای زیادی روی مراحل رشد گیاهان دارد و به طور کلی باعث حفظ سلامت گیاه شده و آن را تقویت می‌کند. عنصر نیتروژن در اتمسفر وجود داشته اما به دلیل پیوندهای شیمیایی قوی بین مولکول های آن،امکان جذبش توسط گیاه امکان پذیر نیست.

کود نیترات برای سیب زمینیبه همین دلیل نوع ساده تر این عنصر را به صورت کود برای گیاهان استفاده می‌کنند. کودهایی مثل آمونیوم نیترات حاوی شکل ساده نیتروژن و آمونیوم است. این کود اولین کود نیتروژن جامد بوده که در حجم وسیع تولید شده است. نیتروژن به شکل های گوناگونی تولید می‌شود. این عنصر از طریق ریشه گیاهان و یا از طریق برگ ها و ساقه ها جذب گیاه می‌شود. همچنین در مناطقی که خاک نیتروژن کافی نداشته باشد این عنصر را به خاک اضافه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: کود 36 12 12 NPK برای درخت هلو

مزایای نیتروژن برای گیاه

نیتروژن به نوعی غذای اصلی و مهم برای گیاهان است به علت این که هم در پروتئین سازی نقش داشته و هم از اجزای اصلی کلروفیل به شمار می‌رود. این عنصر در فعالیت های فیزیولوژیکی گیاه بسیار موثر است مثل موارد زیر:

عامل رنگ سبز گیاهان است

باعث افزایش رشد اندام های گیاه مثل ساقه، برگ و ریشه می‌شود

رشد ریشه را تحریک کرده و باعث گسترش آن می‌شود

کیفیت میوه ها را تا حد مطلوبی افزایش می‌دهد

به جذب عناصر مهم دیگر مثل پتاسیم و فسفر کمک می‌کند

پروتئین ذخیره شده در گیاهان را افزایش می‌دهد

کود نیترات برای سیب زمینیآثار کمبود نیتروژن در گیاه

کاهش رشد گیاهان و درختان

عامل ایجاد کلروز یعنی تبدیل شدن رنگ سبز گیاهان به زرد

ایجاد نقاط قرمز روی برگ درختان

کاهش کیفیت و کمیت تولید میوه

از نکات مهم در مصرف نیتروژن این است که استفاده بیش از حد هم اثار منفی روی گیاه دارد مثل ایجاد رنگ سبز تیره روی برگ های گیاه

کود نیترات

کودهای نیترات حاوی درصد بالایی از نیتروژن هستند. به طور کلی به کودهایی که نیتروژن عنصر اصلی تشکیل دهنده آن ها باشد نیترات می‌گویند. کودهای متنوعی هستند که نیتروژن اصلی ترین عنصر در آن هاست مثل کود نیترات آمونیوم، نیترات پتاسیم و سه بیست

کود نیترات آمونیوم

نیترات آمونیوم منبع نیتروژن جامد است. به دلیل کارایی بالا در زمین های زراعه از کودهای بسیار رایج است. نیترات موجود در این کود به راحتی حل شده و آمونیوم آن نیز یک منبع نیتروژن است که با سرعت کم تجزیه شده و برای گیاه ذخیره می‌شود. زمان استفاده از این کود با توجه به نیاز گیاهان مختلف متفاوت است.

کود نیترات پتاسیم

کپد نیترات پتاسیم دارای پتاسیم و نیترات بوده و محلول در آب است و برای تامین همزمان نیتروژن و پتاسیم گیاهان استفاده می‌شود. استفاده از این کود راحت بوده و در دسترس است. این کود معمولا برای گیاهان ارزشمند استفاده می‌شود.

زمان استفاده از کود نیترات

برای درختان میوه و همینطور گل های زینتی باید نیترات را به صورت محلول پاشی استفاده کرد. مقدار آن برای هر گیاه متفاوت بوده اما به طور میانگین حدود دو دز ۱۵۰۰ سی سی در ۱۰۰۰ لیتر است که هر سه هفته یکبار استفاده می‌کنند. برای سبزیجات و محصولات زراعی مختلف دو دز ۲۰۰۰ سی سی در ۱۰۰۰ لیتر آب است.

کود نیترات برای سیب زمینی

سیب زمینی یکی از محصولات زراعی مهم در دنیاست که بخش زیادی ازغذای مردم را تشکیل می‌دهد و از پرمصرف ترین محصولات کشاورزی به شمار می‌رود. سیب زمینی گیاه علفی و دوساله است که در مناطق سردسیر رشد بهتری دارد.

کود نیترات برای سیب زمینیکوددهی سیب زمینی

عناصر مغذی مورد نیاز سیب زمینی:

ازت: رشد بیشتر برگ ها و ساقه ها

فسفر: کمبود این ماده موجب می‌شود درغده ها نقاط تیره به وجود بیاید.

منگنز: ضعیف شدن پوست سیب زمینی و آسیب دیدن غده در اثر کمبود این عنصر اتفاق می افتد.

پتاسیم: افزایش نشاسته موجود در غده ها و خوش رنگ شدن سیب زمینی

بور: کمبود بور در گیاه باعث می‌شود برگ ها ضخیم شوند و در عین حال غده ها کوچک بمانند. همچنین طعم سیب زمینی بی مزه می.‌شود.

بیشتر بخوانید: محلول پاشی کود اوره برای سیب زمینی

کود نیترات برای سیب زمینی

کود نیترات برای سیب زمینی تاثیرات مثبت زیادی دارد و این اثار از ابتدای رشد و استفاده از این کود قابل مشاهده هستند. کود نیترات باعث می‌شود گلدهی سریع تر اتفاق بیفتد. رشد برگ ها و ساقه ها بیشتر می‌شود. با تاثیرات نیترات روی پروتئین سازی، ذخیره پرونتئین غده ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین این کود باعث می‌شود عناصر مهم دیگر مثل پتاسیم و فسفر بیشتر جذب گیاه شوند و بنابراین میزان تولید محصول افزایش می‌یابد و وزن و اندازه سیب زمینی ها به حد مطلوبی می‌رسد. استفاده از کود نیترات برای سیب زمینی در مراحل جوانه زنی، رشد علفی و قبل از برداشت بسیار موثر است و نتایج خوبی را به وجود می‌آورد.

کودهای نیترات از دردسترس ترین کودها و با قیمت مناسب هستند و در عین حال مزایای زیادی روی رشد و باروری گیاهان دارند.

کود نیترات برای سیب زمینی
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *