کود 36 12 12 NPK برای درخت هلو

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

این که چقدر کود برای همه درختان همچنین درخت هلو اهمیت دارد برکسی پوشیده نمی باشد اما مهم ترین معظل و مشکلی که می تواند تاثیر منفی بگذارد نداستن اینکه چگونه و چه مقدار و در چه زمانی استفاده کردن از کود است از این رو دراین مقاله سعی کردیم تا نحوه استفاده از کود NPK را برایتان بازگو کنیم. در این مقاله به موضوع  کود 36 12 12 NPK برای درخت هلو بیشتر خواهیم پرداخت.

کوددهی درختان هلو

برنامه های کود مناسب درخت هلو شامل موارد زیر است:

 1. دتوکس تابستانه و یا همان دتوکس پس از برداشت کردن
 2. جیره زمستانه و یا همان جیره پس از برداشت کردن
 3. ریکاوری کردن خاک
 4. دتوکس بهاره یا همان قبل از جوانه زدن
 5. جوانه زدن و آغاز شدن رشد رویشی گیاه
 6. شروع شدن گلدهی یعنی ۱۰ درصد گلدهی
 7. دوره آخر گلدهی یعنی ۸۰ درصد گلدهی
 8. تبدیل شدن گل به میوه
 9. بزرگ شدن سایز میوه
 10. رسیدن و رنگ گیری میوه

کود 36 12 12 NPK برای درخت هلوکوددهی نشا هلو به چه صورت است؟

برنامه کودی که برای نشا درخت هلو در نظر گرفته می شود:

 • استفاده کردن از خاک

به ازای هرنشا ۱۰ سی سی فولویکل و به ازای هر نشا ۵ گرم NPK

 • محلول پاشی

برای ویتامینو در ۱۰۰ لیتر آب ۳۰۰ سی سی، برای فسفیت براکس ۴۰۰ در ۱۰۰ لیتر آب ۳۰۰ سی سی، و برای کالسی برآمین در ۱۰۰ لیتر آب ۲۰۰ سی سی نیاز است.

بیشتر بخوانید: مدت زمان گلدهی زعفران

این کود برای درخت هلو دارای فواید بسیاری زیادی بوده و شامل ۱۹ درصد عنصر نیتروژن و ۶۳ درصد عنصر فسفر می باشد، اگر شماهم قصد این را دارید که رشد گیاهتان را بالا ببرید و بسیار سریع افزایش دهید تاانتهای این مقاله همراه ما باشید.

برای اینکه بخواهید درختان هلو را کود بدهید لازم نیست که در جست و جوی کود خاصی بگردید بعضی از کشاورزان و باغداران اعتقاد دارند که گلدهی و باروری درخت با کود های حیوانی به حداکثر می رسد اما این یک باور اشتباهی بیش نیست، درصورتی که یک برنامه کاملا منظم و منسجم را دنبال کنید گرچه هزینه و زمان بالایی را محتمل می شود اما میوه درخت هایتان کیفیت بالایی داشته و میوه های عالی می دهد، در کنار همه موارد ذکر شده می توانید از کود NPK استفاده کنید تا بتوانید نتیجه عالی که می دهد را مشاهده کنید.

درختان هلو چه ساختاری دارند؟

درختان برخلاف گیاهان نسبت به یک عنصر خاص خیلی سریع واکنش نشان نمی دهند از این رو برای واکنش نشان دادن زمان بیشتری را نیاز دارند، برای اینکه درختان هلو به بیشتر بهره وری برسد تنها راه استفاده از کود NPK است که در طول یکسال کار خودش را می کند.

چگونه از کود NPK استفاده می کنند؟

کودی که می تواند عملکرد درخت را تا ۴۰ درصد بالا ببرد و جز بهترین کود ها برای درختان هلو است کود NPK می باشد، و به خاطرداشتن فرمول خاص خیلی سریع جواب می دهند، هلو از میوه هایی است که برروی شاخه های باقی مانده سال گذشته رشدمی کند ودر کشور هایی که بارندگی زیادی در تابستان دارند به وقت هرس آسیب خواهد دید، اگرآب و هوا گرم باشد هلودوبار رشدمی کند ولی کیفیت آن چنان ندارد همچنین هلومی تواند در خاک های مختلف هم رشد بکند.

میوه هلو در مقابل خشکی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و حتی اگر آبیاری هم نشود می تواند رشد بکند.

کوددهی درخت های هلو به منظور داشتن رشد سالم و تولید میوه های خوشمزه باید به طور خوبی انجام و تغذیه شود، درصورتی که از کود خوبی استفاده کنید صد درصد باردهی خوبی هم تحویل می گیرید فقط چیزی که اهمیت بیشتری دارد انتخاب زمان مناسب برای آن است و نکته مهم دیگر این که تصمیم درباره نیاز داشتن یا نداشتن درختان هلو به کود.

گرده افشانی کردن درختان هلو خوب است در این صورت اگر خواستید که درخت هلو بکارید کار زیادی برای برداشت میوه نیاز ندارد.

بااستفاده کردن درست و صحیح از این کود می توانید از نیتروژن موجود آن بهره مند شوید، نیتروژن موجود به رشد کردن گیاه کمک می کند و تاثیرات مطلوبی می گذارد دقت داشته باشید که خیلی از گیاهان برای اینکه به طور مناسبی رشد کنند در اول رشد به عنصر نیتروژن نیاز پیدا می کنند و اگر این نیاز با عناصر موجود در کود NPK که جز کود های مغذی است برطرف نشود کیفیت محصول نهایی کاهش یافته و همه چیز به اصطلاح به هدر می رود.

کود 36 12 12 NPK برای درخت هلوتاثیرات کمبود نیتروژن بر روی گیاهان

گیاهی که با کمبود عنصر نیتروژن مواجه شود:

 • برگ ها ریزش کرده
 • ساقه ها قهوه ای می شود
 • رشد کاهش یافته
 • و درنهایت دچار رنگ پریدگی می شود.

بیشتر بخوانید: چالکود پسته

پس اگر دوست دارید که گیاهتان آسیب ندیده و از بین نرود پیشنهاد می شود که از کود NPK خزانه استفاده بکنید، این کود مرغوب شادابی و طراوت گیاه را حفظ می کند و باردهی و گلدهی اش را بهبود می بخشد.امیدواریم مطالب برایتان مفید واقع شده باشد، ممنون که تااینجا همراهی کردید درمقاله های بعدی هم همراه ما باشید.

کود 36 12 12 NPK برای درخت هلو
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *