زمان مصرف هیومیک اسید

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

زمان مصرف هیومیک اسید

امروزه با وجود ماده ای ارگانیک به نام هیومیک اسید دریچه امیدی بر روی کشاورزان و خریداران محصولات زراعی و باغی در جهت افزایش کمی و کیفی محصولات و خلاص شدن از دست سبزیجات و میوه های بدون خاصیت مفید برای سلامتی و بی طعم بودن آن ها باز شده است. نقش پر رنگ هیومیک اسید حتی در کشورهایی که با فقر خاک روبرو نیستند نیز به وضوح دیده می شود در این بین سوالی که وجود دارد این است که بهترین زمان مصرف هیومیک اسید چه زمانی است؟ برای یافتن پاسخ این سوال نگاه شما را به ادامه مطالب جلب می کنم.

زمان مصرف اسید هیومیک

اسید هیومیک یک افزودنی عالی برای استفاده برای گیاهان است. رشد میکروبی را بهبود می بخشد، احتباس آب بیشتری را به همراه دارد و به طور کلی ساختار خاک بهبود می بخشد.  

اسید هیومیک همچنین سطح سموم  را در خاک کاهش می دهد و سرعت جذب مواد مغذی گیاهان را بهبود می بخشد.

زمان مصرف هیومیک اسید

در این مقاله زمان مصرف اسید هیومیک برای محصولات مختلف خدمت شما عرض خواهد شد؛ همانطور که محصولات مختلف ویژگی ساختاری، عملکردی، زمان میوه دهی، ریزش برگ و … مختلفی دارند، بالطبع زمان مصرف آن ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود؛ زمان توصیه شده مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی در طی فرآیند رشد خواهد بود و برای بسیاری از محصولات از ابتدای پنجه زنی شروع شده و تا پیش از برداشت محصول بایستی این روند ادامه پیدا کند.

مصرف هیومیک اسید بهترین و پر ارزش ترین کاری است که کشاورز یا باغدار می تواند برای محصولات خود انجام دهد زیرا برای اصلاح نمودن خاک، تقویت ریشه، افزایش جذب مواد مغذی، رشد و نمو گیاه و تولید محصولات با دوام و خوش طعم هیومیک اسید یک چند کاره به تمام معنا تلقی می شود. خاک ها در تمام زمان ها بسته به شرایط مختلف آب و هوایی، کشت و برداشت و … به اصلاح و مراقبت نیاز داشته  و گیاهان نیز نه تنها در ابتدای جوانه زنی، مراحل مختلف رشدی و .. به بهترین کود نیاز دارند، بلکه در فصل زمستان نیز به رسیدگی و تامین مواد غذایی نیاز مبرم دارند تا ذخیزه ای غنی برای آن ها تامین شود.

استفاده از اسید هیومیک برای گندم در مرحله خاک آب

 

هیومیک اسید

اسید هیومیک، گروهی از مولکول‌های پیوندی است که توانایی ریشه‌های گیاه را برای دریافت و جذب آب بهبود می‌بخشد.

اسید هیومیک برای چیزی بیشتر از بهبود جذب آب مفید است، عملکرد محصول را افزایش می دهد، از بیماری جلوگیری می کند و  در سلامت کلی گیاهان موثر است.

باید یک یا دو بار در سال  در بهار و پاییز از اسید هیومیک استفاده شود، به این ترتیب که گیاهان می‌توانند مواد مغذی و آبی را که برای آنها فراهم می‌کنید جذب کنند، و به طور کلی افزایش سلامت و عملکرد آنها را مشاهده خواهید کرد.

محتوی هیومیک اسید

اسید هیومیک از شیل لئوناردیت، یکی از غلیظ ترین مواد آلی موجود به دست می آید که ترکیب آن از چندین ماکرومولکول پیچیده است.

هیومیک اسید حاوی حدود 50 درصد کربن، 40 درصد اکسیژن، 5 درصد هیدروژن، 3 درصد نیتروژن و کمتر از 1 درصد از گوگرد و فسفر تشکیل شده است.

 

 

اسید هیومیک آمریکایی

فواید هیومیک اسید

اسید هیومیک شامل مزایای بیولوژیکی، شیمیایی، فیزیکی، اقتصادی و زیست محیطی می باشد.

  • فواید بیولوژیکی

فواید بیولوژیکی اسید هیومیک روی گیاهان از تحریک میکروارگانیسم ها ناشی می شود.

هنگامی که اسید هیومیک در گیاهان استفاده می شود، رشد و تکثیر سلول ها و مقدار تولید آنزیم ها را افزایش می دهد و سطح مقاومت در برابر آفت کش ها و بیماری ها را بهبود می بخشد.

اسید هیومیک همچنین دیواره های سلولی ضخیم تر، عملکرد بهتر، میوه های بزرگتر و سیستم ریشه ای سالم را برای گیاهان فراهم می کند.

  • فواید شیمیایی

از نظر شیمیایی، اسید هیومیک خواص خاک را تغییر می دهد. خاک قلیایی و اسیدی را خنثی می کند، سطح pH آن را متعادل می کند و به طور کلی سلامت آن را بهبود می بخشد.

اسید هیومیک همچنین به گیاهان کمک می کند تا آب بیشتری را برای مدت طولانی تری حفظ کنند.

یکی دیگر از مزایای شیمیایی مهم اسید هیومیک این است که سموم و ترکیبات مضر موجود در خاک را کاهش می دهد و به گیاه کمک می کند نیتروژن بیشتری جذب کند و ریشه ها  بزرگتر و سالم تر رشد کنند.

  • فواید فیزیکی

مزایای فیزیکی استفاده از اسید هیومیک برای گیاهانی که در خاک رشد می کنند شامل ساختار بهتر خاک، حفظ آب بیشتر و مناطق ریشه سالم تر است. حتی رنگ فیزیکی خاک نیز با استفاده از اسید هیومیک تغییر می کند.

اسید هیومیک  خاک سخت و فشرده را  شل می کند. به این ترتیب وقتی خاک آبیاری می شود، ریشه ها به آب و هوا دسترسی بهتری خواهند داشت.

  • فواید اقتصادی

از نظر اقتصادی، اسید هیومیک فوق العاده مفید است که به افزایش عملکرد محصول  تا 70٪ کمک می کند. این ماده همچنین نیاز شما به کود اضافی را 1/3 کاهش می دهد. از نظر هزینه نیز باعث صرفه جویی در خرید دیگر کودها می شود .  

  • فواید زیست محیطی

استفاده از اسید هیومیک نیز برای محیط زیستی  مفید است،  به مبارزه با فرسایش خاک کمک می کند، میزان شستشوی نیترات را کاهش می دهد و کارایی مواد مغذی را در خاک بهینه می کند.

همچنین میزان بالای نمک و آمونیاک کودها با استفاده از اسید هیومیک کاهش می یابد.

سایر مزایای زیست محیطی اسید هیومیک شامل شانس کمتر برای پوسیدگی ریشه و آلودگی کمتر آب توسط آفت کش ها و سایر آلاینده ها است.

 

مزایای استفاده از هر میزان هیومیک اسید شوک

 

معرفی برترین انواع هیومیک اسید:

پیش از اشاره به زمان مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی، بایستی بدانید چه برند هایی از اسید هیومیک بهترین و اصل و ارگانیک بوده و شما را در رسیدن به هدف تان سخت یاری می دهد بدون اینکه شما هزینه های اضافی در این جهت انجام داده و حتی به نتیجه دلخواه نرسید. استفاده از برند هایی که در زیر اشاره می شود به سان خرید کفشی اورجینال بوده که سال ها می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید اما هر چه کفش از ملاک اصل بودن فاصله داشته باشد، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی خراب شده و بایستی چندین بار در طی یک سال اقدام به خرید کفش نمایید.

با بهره گیری از کود های زیر با اطمینان خاطر به آینده باغی و اقتصادی خود امیدوار تر شوید:

۱)اسید هیومیک مایع شوک آمریکایی ۹۵ درصد: این نوع ماده ارگانیک برای مصارف زیاد استفاده می گردد و در حجم بیست لیتری توسط سایت آل کود عرضه می شود.

۲)اسید هیومیک کینگ پودری ۱۰ کیلویی

۳)اسید هیومیک کینگ مایع ۱ و ۵ لیتری با درصد خلوص ۹۵: این نوع از کود آلی برای مصارف خانگی و آپارتمانی بکار گرفته شده و در حجم پایین عرضه می شود. هم چنین برای افرادی که علاقه مند به ساخت باغچه کوچک در حیاط خود هستند، بهترین گزینه می باشد.

اسید هیومیک برای گیاهان بی خطر

اسید هیومیک نه تنها برای گیاهان بی خطر است، بلکه برای استفاده در گیاهان خواص شگفت انگیزی دارد، به طوریکه رشد میکروبی در خاک را بهبود می بخشد، رشد ریشه را تقویت می کند و به گیاهان کمک می کند تا مواد مغذی بیشتری جذب کنند. همچنین در  متعادل کردن سطح pH خاک موثر است.

زمان استفاده از اسید هیومیک

اسید هیومیک بهتر است هنگام آماده سازی خاک یا استفاده در گیاهان گلدانی استفاده شود، همچنین  می توان از اسید هیومیک به عنوان یک اصلاح کننده خاک هنگام پیوند نهال  استفاده کرد.

بهترین زمان استفاده از اسید هیومیک در روز صبح زود یا عصر است که کمترین میزان آفتاب مستقیم وجود دارد.

نحوه استفاده از اسید هیومیک

استفاده از اسید هیومیک آسان است، زیرا عمدتاً به صورت اسپری روی خاک و گیاهان اعمال می شود، اسید هیومیک را مستقیماً به بالای خاک و همچنین کف و سطح زیرین برگ ها روی گیاهان خود اسپری کنید.

آیا می توان از اسید هیومیک برای چمن ها استفاده کرد؟

به عنوان یک اصلاح کننده خاک برای چمن، اسید هیومیک یک انتخاب عالی است. این نه تنها ساختار کلی خاک را در محوطه های شنی، رسی و متراکم به طور یکسان بهبود می بخشد، بلکه باعث سبزتر شدن چمن نیز می شود.

به این ترتیب  میکروب ها را تحریک می کند و همچنین جذب آب و مواد مغذی گیاهان را بهبود می بخشد.

آیا می توان از هیومیک اسید در طول گلدهی استفاده کرد؟

اسید هیومیک را می توان در طول گلدهی به عنوان وسیله ای برای تامین دوزهای متمرکز تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز گیاهان در طول چرخه گیاه ، از جمله ریز مغذی ها و ویتامین ها استفاده کرد.

اسید هیومیک برای گیاهان گلدانی مفید است؟

برای گیاهان گلدانی، اسید هیومیک به افزایش سلامت خاک، تسریع رشد ریشه و جلوگیری از پژمردگی عمومی به دلیل کمبود آب کمک می کند.

اساساً به بهبود خاک کمک می کند و باعث می شود گیاه گلدانی شما راحت تر تمام موادی را که برای شکوفایی نیاز دارد مصرف کند.

آیا می توان اسید هیومیک بیش از حد مصرف کنم؟

شما می توانید اسید هیومیک بیش از حد فقط به این معنا که در مصرف آن صرفه جویی شود،  استفاده کنید.

استفاده از اسید هیومیک بیشتر از نیاز خاک یا گیاهان به آنها آسیبی نمی رساند. گیاهان به سادگی آنچه را که نیاز دارند دریافت می کنند  و بقیه مواد از گیاه خارج می شود.

زمان مصرف اسید هیومیک برای محصولات پرورشی گلخانه ها و زراعت:

اسید هیومیک دامنه کاربردی بسیار گسترده ای دارد و تمامی محصولات کاشته شده در مزارع مانند یونجه، غلات، زعفران، صیفی جات و … می توانند از خواص بی نظیر آن بهره مند گردند. بهترین زمان مصرف برای محصولات موجود در گلخانه ها  و کاشته شده در مزارع، در طی فرآیند رشدی به حساب می آید؛ کشاورزان محترم می توانند از اسید هیومیک به تنهایی یا به شکل همزمان با دیگر کودها بدون اثر تداخلی استفاده نمایند. اسید هیومیک نه تنها برای گیاه مفید است، بلکه برای خاک هم پر ارزش بوده و مواد غذایی از دست دهنده آن را بدان باز می گرداند.

زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان میوه:

درختان میوه همچون سیب، گردو، پسته، انار، پرتقال، گیلاس، آلبالو، انجیر و … نیز به اسید هیومیک نیاز مبرم داند البته زمان مصرف برای محصولات موجود در باغ اندکی تفاوت دارد و در دو مرحله انجام می گیرد؛ پیش از گلدهی و زمان بعدی در هنگام تشکیل یافتن میوه

اسید هیومیک بدون اغراق ماده بسیار فوق العاده ای می باشد زیرا علاوه بر اینکه عناصر پر مصرف و کم مصرفی مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر، گوگرد، آهن، روی، بور و … را در خود جای داده، مقداری اسید فولیک و دیگر مواد مغذی را نیز دارا می باشد وجود این چنین مزیت هایی آن را به محصول پر کاربرد و ضروری تبدیل نموده است.

زمان مصرف اسید هیومیک از نظر کارشناسان آل کود

روند کوددهی بسیاری از کشاورزان محترم به گونه ای می باشد که تنها به کوددهی با اسید هیومیک و دیگر کودها در آغاز فصل کشت و یا در انتهای فصل زمستان می پردازند و از زمان های دیگر غافل می شوند. در حالی که  خاک اکثر مناطق کشور از کمبود عناصر غذایی در عذاب هستند و لازم است برای رشد بهتر و تولید محصولات عالی و فراوان به طور کامل از مواد مغذی غنی شوند؛ لذا برای آماده نمودن آنها بهتر است اسید هیومیک در اختیار آنها قرار گیرد .

اصلاح خاک توسط اسید هیومیک حتی در فصل زمستان نیز پیشنهاد بسیار اثر بخشی می باشد زیرا در این فصل درختان و گیاهان مختلف در خواب زمستانه به سر می برند و فعالیت چندانی ندارند لذا فرصت مناسبی جهت غنی سازی و بهینه نمودن خاک خواهد بود.

دلیل نیاز خاک های کشور به هیومیک اسید:

این ماده ارگانیک قادر به ماندگاری در طبیعت به مدت میلیونها سال می باشد و با توجه به اعمال شگرف هیومیک اسید، هیچ ترکیب دیگری قابل قیاس با آن نیست. لازم به ذکر است هیومیک اسید در تمامی خاک های کشاورزی به صورت طبیعی وجود دارد و تامین بخش قابل توجه مواد ارگانیک خاک را انجام می دهد. میزان استاندارد اسید هیومیک در بستر خاک های کشاورزی، عددی بین ۴ الی ۶ درصد می باشد که این میزان در خاک کشور اروپا بین ۲ الی ۴ درصد می باشد و حتی در برخی مناطق مانند اوکراین ۶ درصد نیز خواهد بود. اما متاسفانه در کشور ما به غیر از مناطق ساحل شمالی، مقدار ماده آلی خاک پایین تر از ۱ درصد خواهد بود و در اکثر مناطق حتی زیر ۰.۱ درصد می باشد. بنابراین تنها راه تامین کافی مواد آلی خاک، بهره گیری از اسید هیومیک می باشد.

با تشکر از توجه شما جهت افزایش سطح علمی و تجربی آل کود ما را از نظرات، پیشنهادات و بخصوص انتقادات سازنده خود بهره مند سازید.

آل کود

زمان مصرف هیومیک اسید
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *