کود باغچه

رضایتمندی شما از این مقاله!
5/5

کود باغچه

دوستداران گل و گیاه و درخت فرقی به حالشان نمیکند که فضای کمتری برای کاشت گیاه مورد نظر خود داشته و سعی میکنند فضای محل زندگی خود را نیز زیبا نموده و از بار درختان میوه و محصولات کاشته شده نهایت استفاده را ببرند.

باغچه ها جزو مکان هایی هستند که به سبب فضای کم و استفاده مکرر از مواد مغذی موجود در خاک، اگر در زمان مناسب با کود باغچه تقویت نشوند، به مرور زمان ضعیف شده و کارایی قبل را نخواهد داشت. لذا برای رشد و نمو بهتر گیاهان در باغچه و تولید محصول با کیفیت بهتر است خاک باغچه و گیاهان کاشته شده را با کود باغچه تقویت نمایید.

افزودن کود باغچه فرصت تولید محصول سالم و داشتن گیاهی شاداب را به شما داده و خیال پرورش دهنده را به سبب تغذیه خاک و بنیه گیاه تا سالیان سال راحت میکند.

با توجه به اهمیت کود برای باغچه و مشکلات ناشی از کمبود عناصر غذایی برای گیاهان کاشته شده در باغچه، نگاه شما را به مطالعه این مقاله خواندنی از سایت آل کود پیرامون موضوع کود باغچه جلب می نمایم.

ضرورت استفاده از کود باغچه

چه گیاهی در باغ بزرگ پرورش داده شود و چه در باغچه، کوددهی برای آن یک الزام جایگزین نشدنی است زیرا به سبب تغذیه ریشه و اندام هوایی گیاه بسیاری از ریز مغذی ها و عناصر پر مصرف تخلیه شده و اگر به فکر جبران آنها نباشید، دیگر درختان و محصولات مانند سابق رشد نخواهند نمود.

اجازه ندهید علائم کمبود در گیاهان باغچه پدیدار شده و سپس کوددهی نمایید! مسلما دیدن صحنه زرد و رنگ پریده شدن برگهای درختان و گیاهان کاشته شده در باغچه استرس بزرگی به شما وارد میکند و دلیل آن هم به ضعف و کمبود گیاه بر میگردد.

با مصرف کود باغچه گیاهان شادابی دوچندانی خواهند داشت و با انگیزه و قدرت بیشتری برای شما مفید واقع خواهند شد مانند درختان موجود در باغچه که هر چه بیشتر به آنها رسیدگی کنید، میوه های با تعداد بالا و با کیفیتی را برای شما به ثمر خواهند رساند.

عناصر موردنیاز گیاهان کاشته شده در باغچه کدامند؟

گیاهان پرورشی در باغچه همانند سایر درختان و گیاهان زنده، در مجموع به ۱۶ عنصر ضروری هیدروژن، اکسیژن، کربن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، منگنز، کلسیم، منیزیم، گوگرد، آهن، کلر، مس، بور، مولیبدین و روی نیاز دارند.

در میان عناصر بالا، گیاه قادر به تأمین اکسیژن، کربن و هیدروژن از طریق آب آبیاری و تنفس هوا می‌باشد اما دیگر عناصر بایستی به کمک کود باغچه در دسترس گیاهان قرار گیرد تا به طور موثر رشد نموده و علائم کمبودی در آنها شاهد نباشیم.

کود باغچه دارای دو دسته از عناصر می‌باشد از جمله:

عناصر پر مصرف که شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد و عناصر کم مصرف یا ریز مغذی که شامل آهن، منگنز، مس، روی، بور، مولیبدین، منیزیم، کلسیم و گوگرد است.

انواع کود باغچه

 

حال که از اهمیت کود باغچه برای گیاهان خود آگاه شدید،زمان آن رسیده با بهترین منابع کوددهی باغچه آشنا شوید و در زمان و مقدار مناسب از آنها استفاده نمایید.

۱)قرص های تقویتی و چوبها

مواد مغذی موجود در این گونه کودها برای تغذیه مدت کوتاه یک ماهه برای گیاهان کاشته شده در باغچه مفید می‌باشد اما در این روش عناصر غذایی در تمام سطح خاک پخش نشده و ممکن است رشد نامتوازنی را شاهد باشید.

۲) کودهای پودری با جامد

این گونه کودها را برای استفاده در باغچه بایستی در آب حل نمود. هر چند عناصر غذایی این گونه کودها در دسترس گیاه قرار میگیرد اما اثر آن به اندازه کودهای مایع طولانی و قوی تر نیست.

۳) انتخاب کوددهی باغچه با کود مایع بهترین کاری است که میتوانید انجام دهید زیرا تک به تک عناصر پر مصرف و ریز مغذی با سرعت بالا و به آسانی جذب ریشه شده و اثر طولانی مدت نیز دارد. از جمله کودهای مایع باغچه عبارتند از: کود اسید هیومیک شوک، کود مولتی کمپلکس شوک،کود فسفیت پتاسیم، کود نیترات کلسیم مایع، کود فسفر بالا شوک،کود سه بیست مایع شوک و کود گوگرد مایع

  • زمان استفاده از این کودها و انتخاب آنها بسته به شرایط باغچه و مساحت آن و سن محصول دارد؛ لذا برای سفارش کود باغچه و مشاوره کارشناسان آل کود،از بالای همین صفحه با ما در ارتباط باشید.

کود اسید هیومیک شوک

اسید هیومیک شوک کود فوق العاده ای برای تمامی گیاهان به ویژه آنهایی که در باغچه نیز کاشته شده به شمار می آید و میتوانند از مزایای بیشمار آن  بهره مند گردند. اسید هیومیک شوک  برای باغچه سب اصلاح ساختار خاک،افزایش فعالیت میکروارگانیسم های مفید  درون خاک و افزایش جذب تمامی عناصر معدنی می گردد.

 با وجود این ماده حیرت انگیز نیاز شما به مصرف کودهای پودری و شیمیایی بسیار کاهش خواهد یافت.

کود مولتی کمپلکس شوک 

این کود تمامی انواع ریز مغذی های موردنیاز گیاهان باغچه ای به همراه آمینواسید و درصد پایینی  از عناصر پر مصرف را تامین میکند.

کود فسفیت پتاسیم شوک

این کود گیاهان و درختان کاشته شده در باغچه را از آسیب های عوامل بیماری زای قارچی و باکتریایی محافظت می نماید.

کود گوگرد مایع

حتما تاکنون شاهد تجمع آفات مزاحم در باغچه شده آید. با محلول پاشی یا آبیاری گوگرد مایع دیگر هیچ آفتی تمایل به حمله گیاهان باغچه شما نخواهد داشت. این کود سبب ایجاد مزه تند و تلخ بر سطوح گیاه و درخت شده و آفت ثانیه ای قادر به خوردن گیاه نخواهد بود.

کود فسفر بالا شوک

این کود حاوی مقادیر بالایی از فسفر بوده و سبب بهبود ریشه زایی گیاهان و افزایش جذب عناصر غذایی و رشد گیاه می گردد.

کود سه بیست مایع شوک

سه بیست مایع به عنوان کود ان پی کا، دارای بیست درصد از عناصر ازت، فسفر و پتاسیم در کنار دیگر مواد مغذی می باشد که برای بهبود رشد گیاه به ویژه در ابتدای فصل بسیار ضرورت دارد.

کود نیترات کلسیم مایع شوک

این کود به تأمین همزمان نیتروژن و کلسیم موردنیاز گیاهان باغچه ای میپردازد به ویژه اگر درختان پسته، بادام و گردو در باغچه کاشته باشید، سبب پر شدم مغز و بهبود کیفیت محصول می گردد.

کود باغچه
فهرست مطالب
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.
آخرین مقالات آل‌کود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *